از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

سمپاد چیست ؟ 📞 از معرفی تا راهنمای قبولی در مدارس سمپاد و تیزهوشان

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

سمپاد چیست ؟ - از معرفی تا راهنمای قبولی در مدارس سمپاد و تیزهوشان

سمپاد چیست ؟ سمپاد در واقع مخفف سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان است که با هدف پیگیری امور تحصیلی دانش آموزان با استعداد و با بهره هوشی بالا در سال 1355 ایجاد شده‌ است. ورود به مدارس سمپاد از طریق شرکت در آزمون های ورودی که به آزمون های تیزهوشان معروف هستند ، امکان پذیر است و هر ساله بیش از 90 هزار دانش آموز در این آزمون ها که در دو پایه تحصیلی ششم به هفتم و نهم به دهم برگزار می شوند ، شرکت می نمایند تا شانس خود را برای تحصیل در بهترین مدارس امتحان کنند. شرکت در آزمون های تیزهوشان دارای شرایطی است که در ادامه تمام این شرایط را ضمن بررسی نحوه برگزاری آزمون و منابع امتحانی ، شرح خواهیم داد.

بهترین روش های مطالعه برای قبولی در آزمون مدارس سمپاد چیست ؟

بهترین کتاب های کمک آموزشی آزمون سنجش هوش ششم به هفتم و آزمون تیزهوشان نهم به دهم چیست ؟

در روز باید چقدر تست کار کنیم ؟

بهترین کتاب های تست زنی تیزهوشان چیست ؟

چگونه سرعت تست زنی خود را افزایش دهیم ؟

برای پاسخ به تمام سوالات خود در زمینه آزمون مدارس تیزهوشان و افزایش شانس قبولی تان در این ازمون ، با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما تماس بگیرید تا مشاوران با تجربه ای که دارند ، راهنمای شما دانش آموزان عزیز برای قبولی در این مدارس باشند.

همین حالا تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

مدارس سمپاد چگونه مدارسی هستند

مدارس سمپاد در واقع همان مدارس تیزهوشان هستند که در مقاطع تحصیلی دوره اول و دوم متوسطه زیر نظر سازمان ملی پروررش استعداد های درخشان فعالیت دارند. همانطور که در ابتدا نیز  گفته شد ، ورود به مدارس تیزهوشان با شرکت در آزمون انجام می گیرد و هدف از این آزمون ، گزینش دانش آموزان برتر و استعداد درخشان است. از برخی ویژگی های مثبت مدارس سمپاد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • ساعت درسی در مدارس تیزهوشان ، 30 ساعت در هفته است.
 • در مدارس تیزهوشان برای یادگیری بهتر دانش آموزان ، از کتاب های مکمل آموزشی در دروس مختلف استفاده می شود.
 • در طول سال تحصیل دانش آموزان ، جهت ارزیابی پیشرفت تحصیلی دو آزمون سمپاد و کشوری از دانش آموزان گرفته می شود.
 • تمام کادر آموزشی و اداری مدارس سمپاد گزینش می شوند و همگی جزو بهترین های کشور هستند.
 • اوقات بیکاری و اتلاف وقت دانش آموزان کمتر است و بیشتر تمرکز بر روی توانمندی های دانش آموز می باشد و در نتیجه خلاقیت ها و استعداد های دانش آموزان ، زودتر شکوفا می شود.
 • به دلیل آنکه اکثر دانش آموزان برتر و ممتاز هستند ، فضای رقابتی بسیار زیاد است.
 • از روش های نوین برای آموزش هر چه بهتر دانش آموزان ، استفاده می شود.

مرتبط بخوانید : سایت سمپاد مشهد و سایت سمپاد اصفهان

تفاوت مدارس سمپاد با نمونه دولتی و غیرانتفاعی چیست

شاید بخواهید بدانید که تفاوت مدارس غیرانتفاعی و نمونه دولتی با مدارس تیزهوشان یا همان سمپاد چیست ؟ دانش آموزان هر سه مدرسه ، باید سالانه شهریه مشخصی را پرداخت کنند. دانش آموزان مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان به دلیل آنکه از طریق آزمون ورودی گزینش می شوند ، سطح درسی بالاتری دارند و در نتیجه انگیره بیشتری برای رقابت با یکدیگر دارند اما در مدارس غیرانتفاعی ممکن است دانش آموزانی با سطح و معدل پایین تر نیز باشند و مدرسه به دلیل شهریه زیادی که دریافت می کند ، آموزش های سطح بالاتری ارائه می دهد که ممکن است دانش آموزان ضعیف ، توانمندی لازم را برای تحصیل در این مدرسه نداشته باشند.

احتمالا این را هم بپسندید  نتایج آزمون تیزهوشان پایه هفتم 1403 📞 نتایج تیزهوشان ششم به هفتم

در مجموع ، سطح علمی و کیفیت آموزشی در هر سه مدرسه سمپاد ، نمونه دولتی و غیرانتفاعی بالاست ولی ویژگی ها و توانمندی های خاص دانش آموزان سمپادی باعث شده‌ است که فضای مدرسه فعال تر و هدفمند تر باشد و اگر دانش آموز شما انگیزه رقابت کردن ندارد ، این مدارس برای تحصیل او گزینه مناسبی نیست.

توجه داشته باشید که گاهی ممکن است دانش آموزی حتی با وجود هوش بالا ، به دلیل نداشتن روحیه رقابت پذیری با قرار گرفتن در میان دانش آموزان هم سطح خود ولی رقابت پذیر ، از درس و درس خواندن دلزده‌ شود پس شما به عنوان والدین دلسوز نباید صرفا به خاطر علاقه خود فرزندتان را مجبور به تحصیل در مدارس سطح بالا کنید و باید خودشان نیز علاقه و استعداد تحصیل در این مدارس را داشته باشند.

مرتبط بخوانید : مدارس سمپاد – معرفی و لیست مدارس سمپاد و راهنمای ثبت نام

شرایط شرکت در آزمون سمپاد چیست

سمپاد چیست ؟ - از معرفی تا راهنمای قبولی در مدارس سمپاد و تیزهوشان

آزمون ورودی مدارس سمپاد در پایه ششم به هفتم تحت عنوان آزمون سنجش هوش و در پایه نهم به دهم تحت عنوان آزمون تیزهوشان برگزار می شود. ناگفته نماند که در چند سال اخیر ، آزمون نمونه دولتی و تیزهوشان نهم به دهم ادغام شده‌ است و دانش آموزان با شرکت در یک آزمون می توانند شانس پذیرش در دو مدرسه را امتحان کنند.

مشاوره شرکت در آزمون مدارس سمپاد و قبولی در این آزمون – مشاوره از طریق تماس با مشاوران پاسخ با ما

همین حالا تماس بگیرید و در زمینه های برنامه ریزی درسی ، تراز قبولی و منابع ازمون تیزهوشان  1400 مشاوره تخصصی دریافت کنید.

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

محتوای آزمون سنجش هوش ششم به هفتم ، کامل متکی به هوش و توانمندی های ذهنی دانش آموز است یعنی از هیچ یک از کتاب های مدرسه سوالاتی مطرح نمی شود. آزمون شامل دو دفترچه سوال استعداد تحلیلی با 100 سوال است و به دانش آموزان 80 دقیقه فرصت پاسخگویی داده‌ می شود.

دفترچه شماره یک سوالات آزمون سنجش هوش ششم به هفتم

دفترچه شماره دو سوالات آزمون سنجش هوش ششم به هفتم

ضوابط پذیرش دانش آموز در آزمون سنجش هوش ششم

 • کسب نمره خیلی خوب در همه دروس نوبت دوم پایه پنجم ابتدایی
 • کسب نمره خیلی خوب در همه دروس نوبت دوم پایه ششم ابتدایی
 • دارا بودن تابعیت ایرانی

اما مبنای طراحی سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم ، کتاب های درسی هشتم و نهم هستند و 50 درصد نمره آزمون مربوط به سوالات استعداد تحلیلی و 50 درصد آن نیز مربوط به سوالات استعداد تحصیلی است. تعداد سوالات هر بخش نیز 50 تاست و دانش آموز باید در مدت زمان 120 دقیقه یعنی دو ساعت ، به تمام سوالات پاسخ دهد.

دفترچه شماره یک سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم

دفترچه شماره دو سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم 

ضرایب هر یک از دروس ریاضیات ، علوم تجربی ، قرآن و معارف اسلامی (قرآن و پیام های آسمانی) ، مطالعات اجتماعی (تاریخ ،جغرافیا ، اجتماعی) و زبان و ادبیات فارسی در هر یک از رشته های تجربی ، ریاضی و انسانی متفاوت است و با توجه به اینکه باید همزمان با شرکت در آزمون ، انتخاب رشته نهم به دهم را نیز انجام دهید ، می بایست تاثیر ضرایب را نیز مذ نظر داشته باشید. مثلا برای انتخاب رشته تجربی ضریب درس علوم تجربی از درس های دیگر بیشتر است و همچنین برای انتخاب رشته ریاضی ، ضریب درس ریاضی فیزیک بیشتر از سایر درس هاست.

احتمالا این را هم بپسندید  شرایط انتقالی مدارس تیزهوشان 1403 📞 شرایط و راهنمای کامل انتقالی مدارس سمپاد

ضوابط پذیرش دانش آموز در آزمون تیزهوشان نهم

 • دارا بودن تابعیت ایرانی
 • اشتغال به تحصیل در پایه نهم
 • دارا بودن معدل سالانه بالاتر از 19 در پایه هشتم
 • کسب رتبه و نمره لازم در آزمون
 • انتخاب مدارس تیزهوشان منطقه محل سکونت

پس از اعلام نتایح آزمون تیزهوشان نهم به دهم دانش آموزان فرصت اعتراض به نتایج دارند و اگر احتمال دهند در محاسبه نمره و درصد دروس آنها اشتباهی رخ داده‌ است ، می توانند از طریق همان سایت به نتایج اعتراض کنند.

مرتبط بخوانید : تغییر رشته در مدارس تیزهوشان و پشتیبانی سایت سمپاد

سایت سمپاد چیست

سمپاد

ثبت نام آزمون تیزهوشان 1402 در سایت مای مدیو به نشانی my.medu.ir انجام خواهد شد. دانش آموزان و والدین باید وارد این سامانه شده‌ و اطلاعات خواسته شده‌ از جمله کد ملی ، شماره شناسنامه ، عکس و … را ارائه دهند و در پایان نیز با واریز هزینه ثبت نام به مبلغ 70 هزار تومان ، ثبت نام قطعی می شود.

همچنین دانش آموزان اتباع نیز می توانند در سایت مای مدیو ثبت نام کنند و امکان شرکت در آزمون تیزهوشان را دارند. این دسته از دانش آموزان باید شماره دانش آموزی و تاریخ تولد خود را درج کنند تا فرم ثبت نام به آنها ارائه شود.

زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان 1402 از 15 فروردین ماه آغاز شده‌ و تا 25 فروردین ماه ادامه خواهد داشت. این بازه زمانی برای ثبت نام آزمون هر دو پایه ششم به هفتم و نهم به دهم است و ضروری است قبل از اقدام به نام نویسی حتما دفترچه را مورد مطالعه قرار دهید.

برای ثبت نام حدود ده فرصت داده‌ می شود و باید در زمان ثبت نام ، مدارس مورد تقاضا را نیز انتخاب کرد. با توجه به اینکه امکان ایجاد خطا در فرم ثبت نام زیاد است و بسیاری از والدین و دانش آموزان نیز مدارس سمپاد منطقه خود را نمی شناسند ، می توانید از طریق تماس با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما ، ضمن اطلاع از آدرس و شماره تماس تمام مدارس سمپاد مناطق ، ثبت نام خود را نیز به مشاوران بسپارید تا خللی در روند تکمیل فرم ثبت نام ایجاد نشود.

برای دانلود دفترچه ها نیز می توانید از لینک های زیر استفاده کنید :

دانلود دفترچه ثبت نام آزمون سنجش هوش ششم به هفتم

دانلود دفترچه ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم

شهریه مدارس سمپاد 

تحصیل در مدارس تیزهوشان رایگان نیست و دانش آموزان باید سالانه شهریه بپردازند. هزینه تحصیل در این مدارس با توجه به برخی عوامل تعیین می شود از جمله منطقه محل قرار گیری مدرسه ، پایه تحصیلی دانش آموز ، رشته تحصیلی دانش آموز در مقطع متوسطه دوم ، امکانات و خدمات مدرسه و …

اما به طور کلی باید گفت که شهریه مدارس سمپاد در دوره متوسطه اول از 3 تا 9 میلیون تومان متغیر است و در دوره متوسطه دوم نیز شهریه از 6 تا 14 میلیون تومان می باشد. مدارسی که امکانات بیشتری ارائه می کنند و در مناطق بهتری دایر هستند ، شهریه بیشتری اخذ می نمایند.

سوالات متداول

 • آزمون مدارس سمپاد برای کدام پایه های تحصیلی برگزار می شود ؟

ازمون سمپاد در پایه های تحصیلی ششم به هفتم و نهم به دهم برگزار می شود.

 • ایا مدارس سمپاد همان مدارس تیزهوشان هستند ؟

بله ، مدارس سمپاد را اکثر دانش آموزان با مدارس تیزهوشان می شناسند.

 • شرایط قبولی در مدارس سمپاد چیست ؟

شرایط قبولی در مدارس تیزهوشان را می توانید به صورت کامل در این مطلب ببینید.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

نتایج آزمون تیزهوشان پایه هفتم

نتایج آزمون تیزهوشان پایه هفتم 1403 📞 نتایج تیزهوشان ششم به هفتم

نتایج آزمون تیزهوشان پایه هفتم چند هفته بعد از برگزاری آزمون منتشر خواهد شد. دانش …

5 نظر

 1. خیلی ممنون ، همش برام سوال بود که سمپادی چیست یا کیست،

 2. متشکرم از مطلب کاملتون ، دوست داشتم بدونم سمپاد مخفف چی هست و چطور میشه سمپاد شرکت کرد

 3. لطفا مطالب بیشتری درباره سمپاد چیست بزارید من تمام چیز هایی که شما گذاشتید می دونستم
  و سوالات گذاشته شده هم قبلا حل کردم لطفا سوالات هوش معتبر دنیا رو بزارید و اینه اون دو تا دفترچه مربوط به آزمون های تیزهوشان ۲ سال اخیر هست و مثلا سوالات هوش کتاب و ریون یا آکسفورد رو بزارید فک نکنم انقد
  سخت باشه که قابل حل نباشه

 4. محمدرضا غریبی

  سلام من وارد نتایج سمپاد که میشم میزنه نتایجی برای شما یافت نشد باید چکار کنم بفهمم قبول شدم یا نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر