از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

دروس لازم برای قبولی در رشته تربیت معلم 1402 ✨ راهنمای قبولی تربیت معلم

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

دروس لازم برای قبولی در رشته تربیت معلم - راهنمای قبولی تربیت معلم

 

رشته های دانشگاه فرهنگیان در هر 5 گروه آزمایشی ریاضی ، تجربی ، انسانی ، هنر و زبان ارائه می شوند و داوطلبان با توجه به گروه آزمایشی که در آن آزمون داده اند ، اگر تراز بالای 6500 را کسب کنند ، می توانند این رشته ها را انتخاب نمایند. اگر علاقه مند به رشته تربیت معلم هستید ، باید دروس لازم برای قبولی در این رشته را بشناسید تا با کسب درصد بالا در آن ها ، شانس بیشتری برای پذیرش داشته باشید. در ادامه دروس لازم برای قبولی در رشته تربیت معلم انسانی ، تجربی ، ریاضی ، هنر و زبان را به طور کامل شرح داده ایم.

برای راهنمایی در خصوص شرایط معلم شدن به روش های با آزمون و بدون آزمون  ، با مشاوران ما تماس بگیرید.

کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما تمامی ایام هفته حتی روزهای تعطیل از 8 صبح لغایت 12 شب پاسخگوی شما عزیزان میباشند.

همین حالا تماس بگیرید 

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

دروس لازم برای قبولی در رشته تربیت معلم انسانی

برای اطلاع از اینکه دروس مهم برای قبولی در رشته های تربیت معلم دانشگاه فرهنگیان کنکور انسانی چیست ، باید بررسی کنید که رشته یا رشته های مد نظر شما در کدام زیر گروه ها قرار دارد و سپس دروس مهم در آن زیر گروه را شناسایی کنید. رشته های انسانی که در دانشگاه فرهنگیان دایر هستند ، به شرح زیر می باشند :

 • آموزش زبان و ادبیات فارسی
 • آموزش الهیات
 • آموزش زبان عربی
 • دبیری علوم اجتماعی
 • راهنمایی و مشاوره
 • آموزش ابتدایی
 • آموزش و پرورش کودکان استثنایی
 • آموزش تربیت بدنی
 • آموزش جغرافیا
 • آموزش تاریخ

هر یک از رشته های فوق در زیر گروه های مختلف کنکور انسانی قرار دارند مثلا سه آموزش الهیات ، آموزش زبان عربی ، آموزش زبان و ادبیات فارسی در زیر گروه یک و رشته آموزش جغرافیا و آموزش تاریخ در زیر گروه 4 قرار دارند یا رشته آموزش تربیت بدنی در زیر گروه پنج است. با توجه به اینکه ضرایب دروس در هر یک از زیر گروه ها متفاوت است ، بنابراین دروس مهم برای قبولی در هر رشته نیز فرق دارد.

به طور مثال در زیر گروه یک دو درس زبان و ادبیات فارسی و زبان عربی با ضریب 4 ، مهم ترین هستند پس اگر شما می خواهید در رشته های این زیر گروه یعنی آموزش الهیات ، آموزش زبان عربی ، آموزش زبان و ادبیات فارسی  پذیرفته شوید ، باید در این دروس بیشترین درصد را کسب کنید. سایر رشته ها نیز به صورت زیر هستند :

دروس مهم هر یک از زیر گروه های رشته انسانی

نام رشته در زیر گروه دروس مهم تر
آموزش الهیات ، آموزش زبان و ادبیات فارسی ، آموزش زبان عربی زیر گروه یک زبان و ادبیات فارسی و زبان عربی با ضریب 4 ، فلسفه و منطق با ضریب 3
آموزش علوم اجتماعی زیر گروه دو ریاضی با ضریب 4 ، علوم اجتماعی با ضریب 3
آموزش تاریخ ، آموزش جغرافیا زیر گروه چهار ریاضی ، تاریخ و جغرافیا  و روان شناسی با ضریب 3
آموزش تربیت بدنی ، آموزش کودکان استثنایی ، آموزش ابتدایی ، آموزش مشاوره و راهنمایی زیر گروه پنج ریاضی ، علوم اجتماعی  و روانشناسی با ضریب 3

البته مشخص کردن دروس مهم تر به این معنا نیست که تمام تمرکز خود را معطوف به این دروس کنید بلکه باید در برنامه ریزی درسی که تنظیم می کنید تعادل مطالعاتی داشته باشید ولی به دروس پر اهمیت تر ، زمان بیشتری را اختصاص دهید.

احتمالا این را هم بپسندید  کارنامه کنکور انسانی تربیت معلم 1400 - 99

دروس لازم برای قبولی در رشته تربیت معلم تجربی

داوطلبان کنکور تجربی می توانند 9 رشته را در دانشگاه فرهنگیان که به این گروه آزمایشی اختصاص داده شده است ، انتخاب کنند ولی باید تراز بالای 6500 را در زیر گروه مربوطه کسب کرده باشند. رشته های کنکور تجربی در 5 زیر گروه با ضرایب دروس متفاوت دسته بندی می شوند که دروس مهم برای قبولی در هر رشته دانشگاه فرهنگیان به صورت زیر است :

دروس مهم هر یک از زیر گروه های رشته تجربی

نام رشته در زیر گروه دروس مهم تر
 آموزش ابتدایی ، آموزش زیست شناسی ، آموزش کودکان استثنایی زیر گروه یک زیست شناسی با ضریب 4 و شیمی با ضریب 3
آموزش شیمی زیر گروه دو زیست شناسی و شیمی با ضریب 4
آموزش تربیت بدنی زیر گروه سه زمین شناسی ضریب 4 و ریاضی ضریب 3

توجه داشته باشید که منظور از تراز بالای 6500 ، ترازی است که در زیر گروه مربوطه باید کسب کنید مثلا رشته آموزش ابتدایی در زیر گروه یک قرار دارد و اگر شما قصد انتخاب این رشته را دارید ، باید در همان زیر گروه ترازتان حداقل 6500 باشد.

مرتبط بخوانید : ضرایب دروس برای قبولی در رشته پرستاری –  و ضرایب دروس برای قبولی در رشته مامایی

دروس لازم برای قبولی در رشته تربیت معلم ریاضی

رشته های ریاضی دانشگاه فرهنگیان شامل موارد زیر می باشند و داوطلبان این گروه آزمایشی با داشتن شرط معدل دانشگاه فرهنگیان و همچنین کسب تراز 6500 ، می توانند این رشته ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

 • آموزش ابتدایی
 • آموزش ریاضی
 • آموزش تربیت بدنی
 • آموزش فیزیک
 • آموزش کودکان استثنایی

دروس مهم برای قبولی در رشته های تربیت معلم ریاضی با توجه به اینکه تمام این رشته ها در زیر گروه یک کنکور ریاضی قرار دارند ، بنابراین درس ریاضی با ضریب 4 بیشترین تاثیر را در افزایش شانس قبولی شما خواهد داشت و دو درس فیزیک با ضریب 3 و شیمی با ضریب 2 کم اهمیت تر هستند ولی این بدان معنا نیست که از فیزیک و شیمی غافل شوید بلکه باید ضمن داشتن ساعت مطالعه مناسب برای هر درس در برنامه ریزی کنکور ، به درس مهم تر یعنی ریاضی بیشتر اهمیت دهید.

دروس مهم برای قبولی در رشته تربیت معلم هنر

دروس لازم برای قبولی در رشته تربیت معلم - راهنمای قبولی تربیت معلم

 

ظرفیت دانشگاه فرهنگیان در کنکور هنر فقط مربوط به دو رشته آموزش هنر و ارتباط تصویری می باشد که در کنکور 99 برای این رشته ها 208 نفر ظرفیت در نظر گرفته شده بود. دروس مهم برای قبولی در رشته های تربیت معلم کنکور هنر با توجه به اینکه هر دو رشته آموزش هنر و ارتباط تصویری در زیر گروه یک قرار دارند ، بنابراین درس های درک عمومی هنر و خلاقیت تصویری و تجسمی با ضریب 4 ، بیشترین تاثیر را در افزایش شانس قبولی شما دارند و اگر در این دروس درصد بالایی را کسب کنید ، احتمال پذیرشتان بیشتر خواهد بود.

سایر دروس زیر گروه یک کنکور هنر که شامل درک عمومی ریاضی – فیزیک ، ترسیم فنی ، خلاقیت نمایشی ، خلاقیت موسیقی و خواص مواد می باشند ، همگی دارای ضریب یک در این زیر گروه هستند بنابراین در مقایسه با درس های درک عمومی هنر و خلاقیت تصویری ، تاثیر کمتری را در کسب رتبه بهتر دارند.

احتمالا این را هم بپسندید  رتبه لازم برای رشته آموزش شیمی - طبق آخرین رتبه قبولی های 1400 و 99

توجه داشته باشید که شما برای انتخاب دو رشته آموزش هنر و ارتباط تصویری باید در زیر گروه یک کارنامه کنکور هنر تراز بیشتر از 6500 داشته باشید و اگر ترازتان کمتر از این مقدار باشد ، مجاز به انتخاب رشته نخواهید شد.

دروس لازم برای قبولی در رشته تربیت معلم زبان

رشته آموزش زبان انگلیسی تنها رشته ای است که در دانشگاه فرهنگیان برای کنکور زبان ارائه می شود که بیش از 600 نفر نیز ظرفیت پذیرش دارد. رشته آموزش زبان انگلیسی در زیر گروه یک کنکور زبان قرار داده شده است بنابراین داوطلبانی که علاقه مند به پذیرش در این رشته تحصیلی هستند ، باید در زیر گروه یک تراز بیش تر از 6500 داشته باشند.

دروس لازم برای قبولی در رشته تربیت معلم زبان با توجه به قرار داشتن این رشته در زیر گروه ، درس های زبان و ادبیات فارسی عمومی با ضریب 4 و زبان تخصصی انگلیسی نیز با ضریب 4 مهم تر از سایر درس ها هستند و دروس فرهنگ و معارف اسلامی با ضریب 3 ، زبان عربی و زبان انگلیسی عمومی نیز با ضریب 2 در درجه بعدی اهمیت دارند.

مرتبط بخوانید : برای انتخاب رشته کدام رتبه مهم است – راهنمای استفاده از رتبه در انتخاب رشته

سخن آخر

دروس لازم برای قبولی در رشته تربیت معلم

انتخاب دروس مهم تر به معنای بی اهمیت شدن سایر دروس نیست در این مطلب هدف ما این بوده است که شما را با کتاب های مهم و مهم تر آشنا کنیم نه اینکه کتاب های مهم و غیرمهم را بشناسید. در واقع تمام دروس اهمیت و جایگاه خاص خود را دارند و حذف حتی یک درس ، نتیجه منفی را در پی خواهد داشت.

نکته دوم در خصوص داوطلبانی که فقط به قبولی در دانشگاه فرهنگیان فکر می کنند و هیچ رشته خاصی مد نظرشان نیست ، توصیه می شود که ضرایب و اهمیت دروس را مبنای برنامه ریزی کنکور خود قرار ندهند چرا که در این حالت تمام دروس به یک میزان اهمیت دارند.

دروس رتبه ساز کنکور گروه آزمایشی خود را بشناسید و سعی کنید که در آن دروس از میانگین درصد کل داوطلبان ، درصد بالاتری را کسب کنید مثلا در کنکور انسانی دروس ریاضی ، تاریخ و جغرافیا و زبان انگلیسی معمولا کمتر مورد توجه داوطلبان قرار می گیرد و میانگین درصد های اکتسابی نیز پایین است و اگر شما بتوانید کمی بالاتر از میانگین ، درصد کسب کنید رتبه تان تا چند هزار جابجا می شود.

در نهایت اگر نیازمند راهنمایی بیشتری هستید ، مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. با کلیک بر روی لینک های قوانین پوشش در دانشگاه فرهنگیان ، تاثیر نمره انضباط در دانشگاه فرهنگیان و تعداد پذیرش دانشگاه فرهنگیان در سال 1402 نیز می توانید اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

سوالات شما

 • برای قبولی در رشته تربیت معلم کدام دروس مهم تر هستند ؟

تمام دروس برای قبولی در رشته های تربیت معلم باید مطالعه شوند و هیچ یک بی اهمیت نیستند.

 • حداقل رتبه قبولی در رشته های تربیت معلم چقدر است ؟

برای قبولی در رشته های تربیت معلم دانشگاه فرهنگیان نیاز به حداقل تراز 6500 است.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

انتخاب رشته ارشد تربیت معلم

انتخاب رشته ارشد تربیت معلم 1402 📞 زمان و راهنمای انتخاب رشته ارشد دانشگاه فرهنگیان

انتخاب رشته ارشد تربیت معلم ویژه فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان است و شاغلان رسمی و …

5 نظر

 1. سلام
  تمام درس های منابع عمومی شامل چه چیزهایی میشه ؟

 2. سلام وقتتون بخیر یعنی الان در کنکور از عمومی ها سوال نمیاد فرهنگیان.؟

 3. امیرحسین

  سلام
  من دیپلم تجربی دارم میتونم کنکور اختصاصی ریاضی رو برای فرهنگیان بدم ؟؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. شرایط کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان فعلا مشخص نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر