از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور ارشد – شرایط و نحوه استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور ارشد

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

همراه با 30 درصد تخفیف تابستانه ، تماس از سراسر کشور: 9099071612

استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور ارشد

 

در کنکور کارشناسی ارشد برای داوطلبانی که دارای شرایط لازم هستند ، چندین سهمیه در نظر گرفته می شود که از جمله آنها شامل سهمیه ایثارگران 5 درصدی ، سهمیه ایثارگران 25 درصدی ، سهمیه رزمندگان و … است. داوطلبانی که متقاضی استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور ارشد هستند باید از شرایطی برخوردار باشند که مجاز به استفاده از سهمیه خود شوند.

در ادامه این مطلب می خواهیم بررسی کنیم که شرایط و نحوه استفاده از سهمیه ایثارگران در آزمون کارشناسی ارشد به چه صورت است. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

برای راهنمایی در زمینه سهمیه ایثارگران کنکور سراسری و پرسیدن سوالات خود در این خصوص ، با مشاوران ما تماس بگیرید تا با اطلاعات دقیق راهنمایی شوید.

همین حالا تماس بگیرید 

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

شرایط استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور ارشد

سهمیه ایثارگران در کنکور کارشناسی ارشد شامل دو سهمیه 5 درصدی و 25 درصدی است و داوطلبان با توجه به شرایطی که دارند ، مشمول استفاده از یکی از این سهمیه ها هستند.

مشمولین سهمیه 25 درصدی ایثارگران به شرح زیر هستند :

  • همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر
  • آزادگان و همسر و فرزندان آنان
  • جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان

مشمولین سهمیه 5 درصدی ایثارگران به شرح زیر هستند :

  • جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان
  • همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه

علاوه بر سهمیه 5 درصد و 25 درصد ایثارگران ، سهمیه رزمندگان نیز در آزمون کارشناسی ارشد وجود دارد که مشمولین استفاده از سهمیه از این سهمیه به شرح زیر هستند :

  • رزمندگانی که از تاریخ 31 شهریور سال 1359 لغایت 31 شهریور سال 1367 حداقل 6 ماه متوالی یا متناوب به صورت داوطلبانه در جبهه حضور داشته اند.
  • پرسنل کادر ثابت ، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که علاوه بر میزان موظفی ، که از تاریخ 31 شهریور سال 1359 لغایت 31 شهریور سال 1367 حداقل 6 ماه پیوسته یا 9 ماه ناپیوسته  به صورت داوطلبانه در جبهه حضور داشته اند.

نحوه استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور ارشد

اگر واجد شرایط استفاده از سهمیه های 5 درصد و 25 درصد ایثارگران و یا سهمیه رزمندگان هستید ، برای اعمال سهمیه در کنکور خود باید هنگام تکمیل فرم ثبت نام گزینه علاقه مندی را فعال نمایید و کد پیگیری 12 رقمی که از ارگان مربوطه دریافت کرده اید را وارد فرم کنید. سامانه دریافت کد ایثارگری سپاه به نشانی isaar.ir می باشد و برای  دریافت کد 12 رقمی ایثارگری ارتش نیز باید به سایت  aja.ir مراجعه فرمایید.

بدیهی است در صورت عدم درج کد پیگیری در فرم ثبت نام کنکور ارشد ، سهمیه برای شما اعمال نخواهد شد و ممکن است در زمان دریافت کارت ورود به جلسه یا انتخاب رشته نیز نتوانید سهمیه را اعمال کنید.

یکی دیگر از نکات مهمی که لازم است در استفاده از سهمیه ایثارگران در آزمون کارشناسی ارشد مد نظر داشته باشید این است که داوطلبان دارای این سهمیه باید حداقل 70 درصد نمره آخرین پذیرفته شده در گزینش آزاد را به دست آورند تا مجاز به استفاده از سهمیه خود شوند. همچنین داوطلبان دارای سهمیه رزمندگان نیز باید 80 درصد نمره آخرین پذیرفته شده در سهمیه عادی را کسب نمایند.

تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور ارشد 

برای داوطلبانی که دارای سهمیه ایثارگران در آزمون کارشناسی ارشد هستند ، تعداد مشخصی ظرفیت در نظر گرفته می شود و در واقع 5 درصد ظرفیت هر رشته محل به داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران 5 درصدی و 25 درصد ظرفیت هر رشته محل نیز به داوطلبان دارای سهمیه 25 درصدی اختصاص می یابد.

با این حساب اگر یک رشته محل 100 نفر ظرفیت داشته باشد ، 30 نفر به داوطلبان اختصاص می یابد که سهمیه ایثارگران دارند. برای این دسته از داوطلبان دو رتبه در کارنامه کنکور درج می شود و و به دلیل آنکه رتبه سهمیه ایثارگران آنها نسبت به جامعه آماری کوچک تری محاسبه می شود ، ، تاثیر مثبتی در قبولی داوطلب خواهد داشت .

تعداد استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور ارشد

داوطلبانی که با استفاده از سهمیه ایثارگران کنکور ارشد در یکی از رشته محل های دانشگاه روزانه پذیرفته شوند ، طبق قوانین محدودیت استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور  ، دیگر حق استفاده از سهمیه خود برای آزمون همین مقطع را نخواهند داشت حتی اگر در دانشگاه پذیرفته شده ، ثبت نام قطعی انجام نشود.

اما اگر با استفاده از سهمیه ایثارگران در دانشگاه های غیر روزانه پذیرفته شوید (یعنی دانشگاه های نوبت دوم ، پردیس خودگردان ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، آزاد) می توانید مجددا از تسهیلات سهمیه خود در آزمون ارشد استفاده کنید.

سوالات متداول

  • شرایط و نحوه استفاده از سهمیه ایثارگران در آزمون کارشناسی ارشد به چه صورت است ؟

شرایط استفاده از سهمیه ایثارگران در آزمون کارشناسی ارشد به طور کامل در این مطلب بررسی شد.

  • آیا استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران در آزمون کارشناسی ارشد امکان پذیر است ؟

اگر با استفاده از سهمیه ایثارگران کنکور ارشد در یکی از رشته محل های دانشگاه روزانه پذیرفته شوید ، دیگر حق استفاده از سهمیه خود برای آزمون همین مقطع را نخواهید داشت.

  • تعداد استفاده از سهمیه ایثارگران در آزمون کارشناسی ارشد چقدر است ؟

تعداد دفعات مجاز استفاده از سهمیه ایثارگران آزمون کارشناسی ارشد برای قبولی در دانشگاه روزانه ، فقط یکبار است.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر