از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

کد رشته 📞 لیست و راهنمای انتخاب و استفاده کد رشته 1403

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

کد رشته

کد رشته به هر یک از رشته‌ ها در تمام دانشگاه های سراسری و آزاد اختصاص داده‌ شده‌ است تا داوطلبان با کمک آن بتوانند انتخاب رشته‌ را راحت تر و دقیق تر انجام دهند. سامانه انتخاب رشته‌ سازمان سنجش و دانشگاه آزاد طوری تنظیم شده‌ است که داوطلبان با درج کد رشته‌ در آن می توانند مشخصات رشته‌ را که شامل دانشگاه ارائه دهنده‌ می باشد ، مشاهده کنند و در این حالت دیگر نیازی به ثبت کردن اسم رشته‌ در سایت نیست و تنها با درج کد رشته‌ می توان به انتخاب رشته‌ پرداخت. برای دریافت کد رشته ها در مقاطع کارشناسی ، ارشد و دکتری ، لطفا در ادامه مطلب همراه ما باشید.

اگر شما هم می خواهید با توجه به رتبه ای که کسب کرده‌ اید ، با یک انتخاب رشته‌ اصولی در بهترین رشته‌ و دانشگاه قبول شوید ، با مشاوران ارشد ما تماس بگیرید تا انتخاب رشته‌ را شما را با شانس پذیرش زیاد انجام دهند.

همین حالا تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

کد رشته های کنکور سراسری 1403

کدرشته‌ محل های مربوط به کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور و هم چنین سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی منتشر می شوند. بنابراین برای انتخاب رشته‌ هر یک از دانشگاه های مذکور ، باید به سایت های جداگانه مراجعه کنید.

در دفترچه انتخاب رشته‌ کنکور سراسری ، کد رشته محل های دانشگاه روزانه ، دانشگاه شبانه (نوبت دوم) ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاه غیر انتفاعی و دانشگاه پردیس خودگردان درج شده‌ است. (این دفترچه برای کنکور تجربی ، کنکور ریاضی ، کنکور انسانی ، کنکور هنر و کنکور زبان به طور جداگانه منتشر می شود)

داوطلبان پس از بررسی دفترچه مجاز هستند که حداکثر 150 کدرشته‌ را که ترکیبی از تمام دانشگاه های ذکر شده‌ می باشد را در برگه ای یادداشت نمایند. سپس بعد از اولویت بندی کردن آن ها ، برای ثبت در سایت سنجش اقدام کنند.

ترتیب چیدمان رشته‌ ها در فرم بسیار مهم است و تعیین کننده‌ شانس پذیرش شما می باشد. بنابراین در انتخاب و درج کدرشته‌ ها در فرم انتخاب رشته‌ اصلی حتما دقت کافی را داشته‌ باشید. همچنین در صورت لزوم می توانید از یک مشاور مجرب و متخصص در این زمینه ، راهنمایی دریافت کنید.

دفترچه رشته‌ های کنکور سراسری و آزاد

دفترچه انتخاب رشته‌ کنکور سراسری تجربی
دفترچه انتخاب رشته‌ کنکور سراسری ریاضی
دفترچه انتخاب رشته‌ کنکور سراسری انسانی
دفترچه انتخاب رشته‌ کنکور سراسری هنر
دفترچه انتخاب رشته‌ کنکور سراسری زبان
دفترچه انتخاب رشته‌ کنکور دانشگاه آزاد

برای ثبت کد رشته‌ های مربوط به انتخاب رشته‌ دانشگاه آزاد در سایت azmoon.org ، ابتدا لازم است هزینه انتخاب رشته‌ را واریز نمایید و در غیر این صورت ، اجازه تکمیل فرم انتخاب رشته‌ را نخواهید داشت.

مرتبط بخوانید : کد رشته‌ تجربی – لیست و راهنمای کد رشته‌ تجربی 

کد رشته های کارشناسی ارشد

کد رشته‌ کارشناسی ارشد برای انتخاب رشته‌ در دانشگاه های سراسری و آزاد همانند سایر مقاطع تحصیلی از طریق دو دفترچه جداگانه منتشر می شود. داوطلبان متقاضی انتخاب رشته‌ در هر یک از دانشگاه ها می بایست به سایت های مربوطه مراجعه و از آن ها اطلاع یابند.

احتمالا این را هم بپسندید  درصد دروس برای قبولی در رشته پرستاری دانشگاه ازاد - طبق قبولی های 1400 و 99

دانلود دفترچه کارشناسی ارشد

دفترچه انتخاب رشته‌ کارشناسی ارشد سراسری
دفترچه انتخاب رشته‌ کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد
دفترچه انتخاب رشته‌ بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد
دفترچه انتخاب رشته‌ فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

دفترچه های فوق مربوط به هر یک از دوره های بدون آزمون و با آزمون کارشناسی ارشد می باشد که کد رشته‌ ها را می توانید از داخل آن ها به دست آورید.

لازم به ذکر است که داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد بایستی در زمان ثبت نام آزمون ، کدرشته‌ تحصیلی دوره کارشناسی خود را در فرم ثبت نام درج کنند تا رشته‌ ای که برای مقطع ارشد انتخاب می کنند با رشته‌ دوره کارشناسی مطابقت کامل داشته باشد. اگر کدی که داوطلب در سایت ثبت می کند با رشته‌ دوره کارشناسی او مغایرت داشته‌ باشد ، سامانه اخطار می دهد.

داوطلبان كدرشته‌ تحصیلی دوره كارشناسی را باید از سـايت اينترنتـی سازمان سنجش استخراج و در محل مربوطه فرم درج کنند. همچنین داوطلبانی كه كدرشته‌ تحصيلی آنان در سايت اينترنتی سازمان درج نشده‌ است ، می بايست کد “3001” را وارد نمايند.

مرتبط بخوانید : کد رشته‌ تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

کد رشته های دکتری

اسامی رشته‌ های آزمون دکتری تخصصی به همراه کدها در دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌ منتشر می شود. داوطلبان برای انتخاب رشته‌ دانشگاه های سراسری باید به سایت sanjesh.org و برای انتخاب رشته‌ دانشگاه آزاد نیز به سایت azmoon.org مراجعه نمایند.

تعداد انتخاب های داوطلبان دکتری نیز برای دانشگاه سراسری 80 رشته‌ و برای دانشگاه آزاد 100 رشته‌ محل می باشد.

دفترچه رشته‌ های دکتری تخصصی

دانلود دفترچه انتخاب رشته‌ دکتری سراسری

دفترچه انتخاب رشته‌ دکتری دانشگاه آزاد

ثبت نام دکتری بدون کنکور در دانشگاه آزاد انجام می گیرد که اسامی رشته‌ های ارائه شده‌ به همراه شرایط و و ضوابط پذیرش دانشجو در دفترچه راهنمای مربوطه درج شده‌ است.

در این مطلب به شرح بیشتر کد رشته‌ پرداخته ایم : کد رشته‌ تحصیلی در مقطع کارشناسی

چند نکته مهم در خصوص کد رشته‌ ها

کد رشته‌ - لیست و راهنمای انتخاب و استفاده کد رشته‌

  • برخی از دانشگاه ها پس از انجام انتخاب رشته‌ توسط داوطلبان ممکن است تغییراتی در رشته‌ های خود اعمال کنند. این تغییرات به صورت حذف یا اضافه کردن رشته‌ ای جدید می باشد.
  • در این مواقع ، سازمان سنجش برای آگاهی داوطلبان از تغییرات ایجاد شده‌ یک دفترچه اصلاحیه منتشر می کند. در این دفترچه ، کد رشته‌ های جدید را قرار می دهد. در این زمان داوطلبان لازم است که به سایت سنجش مراجعه نمایند. سپس با دانلود دفترچه جدید ، از اصلاحاتی که اعمال شده‌ است مطلع شوند. در ادامه ، در صورت لزوم ، فرم انتخاب رشته‌ خود را ویرایش کنند.
  • شما پس از ثبت رشته‌ ها در سایت های اینترنتی ، این امکان را دارند که تا پایان مهلتی که برای انتخاب رشته‌ در نظر گرفته‌ شده‌ است فرم انتخاب رشته‌ را چندین بار ویرایش کنید. البته در این زمان حتما دقت داشته‌ باشید که کد رشته‌ هایی که ثبت می کنید ، دقیق و درست باشند.
  • در هنگام درج کد رشته‌ در سایت ، اسم رشته‌ و دانشگاهی که آن را ارائه می دهد مقابل آن ظاهر می شود. حتما چک کنید که همان رشته‌ محل مورد نظر شما باشد و سپس تایید کنید.
  • چندین بار دیده‌ شده‌ است که داوطلبانی در یک دوره تحصیلی مجاز به انتخاب رشته‌ نیستند اما با این وجود ، باز هم انتخاب رشته‌ آن دوره تحصیلی را انجام می دهند. باید به اطلاع این دسته از داوطلبان برسانیم که اگر شما در دوره ای مجاز به انتخاب رشته‌ نشده‌ باشید ، در زمان ثبت کد رشته‌ در سامانه هیچ اطلاعاتی درباره آن رشته‌ به شما نمایش داده‌ نمی شود. به عبارتی با اخطار سایت مبنی بر مجاز نبودن ، مواجه می شوید.

مرتبط بخوانید : کد رشته های دانشگاه آزاد – لیست و راهنمای انتخاب کد رشته‌ آزاد

زمان انتشار کدرشته های دانشگاه

کد رشته‌ های مربوط به دانشگاه ها مدتی پس از اعلام نتایج اولیه آزمون منتشر می شود. انتخاب رشته‌ کنکور سراسری در مردادماه انجام می گیرد و کد رشته‌ ها نیز در اوایل مردادماه ، منتشر خواهند شد. همچنین زمان انتخاب رشته‌ کنکور ارشد در دهه دوم خردادماه و زمان انتخاب رشته‌ دکتری در اردیبهشت ماه می باشد.

کد رشته دیپلم چیست

داوطلبان برای ثبت نام کنکور سراسری باید کد رشته‌ دیپلم را داشته‌ باشند. کدرشته‌ دیپلم برای رشته‌ های ریاضی ، تجربی و انسانی داخل دفترچه راهنمای ثبت نام درج می شود. داوطلب باید دفترچه را مورد بررسی قرار دهد و سپس کد مربوط به دیپلم خود را استخراج کرده و در فرم ثبت نام کنکور درج نماید.

سوالات متداول

  • منظور از كد رشته‌ چیست ؟
احتمالا این را هم بپسندید  رشته روانشناسی بدون کنکور - راهنمای قبولی در رشته روانشناسی بدون کنکور

به هر یک از رشته‌ های دانشگاهی یک کد اختصاص یافته است که داوطلبان از طریق کد ها بتوانند انتخاب رشته‌ کنند.

  • چگونه از کد رشتههای انتخاب رشته‌ اطلاع یابیم ؟

كد رشته‌ های انتخاب رشته‌ در دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌ سراسری و آزاد در مقابل هر رشته‌ درج شده‌ است.

  • آیا کد رشته‌ محل همان کد انتخاب رشته‌ است ؟

بله ، کد رشته‌ محل همان کد انتخاب رشته‌ است.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

روش کنکور دادن

روش کنکور دادن 📞 10 روش مهم و مفید برای کنکور دادن

کنکور سراسری امسال نیز همانند سال های قبل برای گروه های آزمایشی ریاضی ، تجربی …

2 نظر

  1. با سلام. من کاردانی فنی رشته کامپیوتر رو همین خرداد امسال تموم کردم. الان که نتایج پذیرش با شرط معدل اومده فقط ۳ تا از کد رشته هایی که انتخاب کردم رو بهم نشون میده که سومی رو انتخاب شدم. من دانشگاه شمسی پور شبانه قبول شدم. ولی میخوام که دانشگاه روزانه یه شهر دیگه رو ک انتخاب رشته کردم، برم. شبانه رو همون موقع به اشتباه با اولیت بالا انتخاب کردم. حالا نمیدونم که از کجا باید بفهمم که بقیه دانشگاه هارو آوردم یا ن. و اینکه از کجا باید درخواست بدم تا بتونم یه دانشگاه دیگه ثبت نام کنم. لطفا سریع جواب بدید ضروریه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر