از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

شرایط انتخاب رشته کنکور تجربی 1401 – توضیحات کامل

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

شرایط انتخاب رشته آزمون تجربی 99

 

تمامی داوطلبان باید با آگاهی نسبت به شرایط انتخاب رشته کنکور تجربی اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند. در واقع انتخاب رشته گروه آزمایشی علوم تجربی ، شرایط اختصاصی ندارد و تمامی داوطلبان آزمون سراسری موظف به رعایت کردن آن ها می باشند.

داوطلبانی که از واجد شرایط بودن خود اطمینان دارند ، می توانند در موعد مقرر نسبت به انتخاب رشته اینترنتی از سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org اقدام نمایند.

در صورتی که داوطلب موفق نشود مدرک تحصیلی مربوطه را تا تاریخ معین کسب نماید ، در صورت پذیرش ، قبولی او لغو خواهد شد. همچنین امکان ثبت نام در کد رشته محل پذیرفته شده نیز از وی سلب می گردد.

شرایط انتخاب رشته کنکور تجربی سراسری 1401

مهم ترین شرط انتخاب رشته آزمون سراسری برای داوطلبان کسب وضعیت مجاز در کارنامه اولیه می باشد. این کارنامه از سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می گردد.

تمامی داوطلبان باید تا پایان شهریور ماه 1400 یکی از مدارک تحصیلی دیپلم متوسطه نظام آموزشی جدید یا قدیم ، مدرک پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی (برای داوطلبان دارای دیپلم فنی و حرفه ای و کاردانش) را دریافت کنند. برای رشته هایی که پذیرش آن ها در نیمسال تحصیلی دوم می باشد ، امکان اخذ مدارک فوق تا روز 30 بهمن ماه 1401 نیز وجود دارد.

  • دانش آموزان فنی و حرفه ای و کاردانش که در آزمون سراسری علوم تجربی شرکت کرده اند، در صورتی سوابق تحصیلی برای آن ها اعمال می شود که در امتحانات نهایی دروس شاخه نظری گروه آزمایشی علوم تحربی شرکت نمایند.
  • دانشجویان دوره های روزانه ، به شرطی می توانند به انتخاب رشته آزمون سراسری 1401 بپردازند که حداکثر تا تاریخ 25 اسفند ماه 1400 از دانشگاه قبلی، به طور قطع، انصراف دهند. در غیر این صورت نتیجه قبولی آن ها در کد رشته محل جدید، باطل می شود.
  • دانشجویان دوره های غیر روزانه ، می توانند بدون انصراف از دانشگاه فعلی، انتخاب رشته آزمون سراسری را انجام دهند و در صورت پذیرفته شدن، مراحل انصراف را آغاز کنند.
  • امکان پذیرش اتباع غیر ایرانی در رشته های خاص ، غیرمجاز و نیز رشته هایی که دارای تعهداتی برای جمهوری اسلامی ایران می باشند (مانند تعهدات استخدامی) ، وجود ندارد. از همین رو این داوطلبان مجاز به انتخاب این دست از رشته ها نیستند.

تاثیر سوابق تحصیلی در انتخاب رشته کنکور تجربی

یکی دیگر از شرایط انتخاب رشته کنکور تجربی ، در نظر گرفتن میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی می باشد که در ادامه اشاره ای به آن کرده ایم :

مرتبط بخوانید : ثبت نام دانشگاه پیام نور با سوابق تحصیلی – زمان ، شرایط و نحوه ثبت نام

میزان تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان در آزمون سراسری

مدرک تحصیلی سال و نطام آموزشی اخذ مدرک نحوه برگزاری امتحانات نهایی میزان تاثیر سوابق تحصیلی
مدرک دیپلم ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی در سال 1400 و نظام آموزشی 3 – 3 – 6 برگزاری امتحانات سال آخر تحصیلی به صورت نهایی، سراسری و کشوری حداکثر 40 درصد، با تاثیر مثبت
مدرک دیپلم ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی از سال 84 به بعد، در نظام آموزشی سالی واحدی یا ترمی واحدی برگزاری امتحان یک یا چند درس به صورت نهایی حداکثر 40 درصد، با تاثیر مثبت
مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر از سال تحصیلی 90 – 91 به بعد برگزاری امتحان یک یا چند درس به صورت نهایی 5 درصد با تاثیر مثبت

مرتبط بخوانید : تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور – تاثیر مثبت یا قطعی سوابق تحصیلی در کنکور

شرایط انتخاب رشته کنکور تجربی دانشگاه آزاد 1401

انتخاب رشته کنکور تجربی برای دانشگاه آزاد به صورت جداگانه انجام می گیرد و شرایط دیگری دارد. علاقه مندان به انتخاب رشته در دانشگاه آزاد باید واجد شرایط زیر باشند :

  • با توجه به کارنامه کنکور ، مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه آزاد باشند.
  • توان مالی برای پرداخت شهریه دانشگاه آزاد را داشته باشند (شهریه رشته های علوم پزشکی برای هر ترم حدود 10 میلیون و شهریه رشته های پیراپزشکی برای هر ترم حدود 5 میلیون تومان است.)
  • رتبه لازم برای پذیرش در رشته یا رشته مد نظرشان را داشته باشند (برای اطلاع از رتبه قبولی رشته های مورد علاقتان می توانید از مطالب سایت  pasokhbama.com استفاده کنید)

با توجه به تمام مطالب فوق که در زمینه شرایط انتخاب رشته کنکور تجربی ارائه شده است، می توان گفت داوطلبی که هر یک از شرایط لازم برای انتخاب رشته آزمون سراسری را از مرحله ثبت نام تا کنون رعایت نکرده است ، در صورت پذیرش نیز امکان لغو قبولی او وجود دارد.

مرتبط بخوانید : آخرین رتبه مجاز به انتخاب رشته تجربی

از همین رو توصیه می شود که قبل از هر اقدامی ، حتما از شرایط لازم برای آن آگاه باشید تا از بروز هرگونه مشکلات احتمالی جلوگیری نمایید.

سوالات متداول

  • شرایط انتخاب رشته کنکور تجربی 1401 به چه صورت است ؟

شرایط کامل انتخاب رشته کنکور تجربی را در این مطلب بررسی کردیم.

  • انتخاب رشته کنکور تجربی دانشگاه آزاد به چه صورت انجام می گیرد ؟

انتخاب رشته کنکور تجربی برای دانشگاه ازاد به صورت جداگانه و در سایت سنجش دانشگاه آزاد انجام می گیرد.

هر یک از داوطلبان در زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه سراسری مجاز به انتخاب 150 کد رشته محل می باشند.

احتمالا این را هم بپسندید  مشاوره انتخاب رشته دانشگاه علمی کاربردی - بهترین مشاوره انتخاب رشته

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

دانلود پی دی اف دفترچه انتخاب رشته تجربی – لینک مستقیم

دانلود پی دی اف دفترچه انتخاب رشته تجربی – لینک مستقیم

  انتخاب رشته کنکور تجربی 99 برای بیش از 500 هزار داوطلب در تاریخ 2 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر