از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

رشته های مورد تایید برای ادامه تحصیل معلمان کدامند ؟ 📞 لیست رشته ها

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

رشته های مورد تایید برای ادامه تحصیل معلمان کدامند

رشته های مورد تایید برای ادامه تحصیل معلمان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی و شرایط اعمال مدرک تحصیلی کارکنان شاغل در آموزش و پرورش همواره یکی از پرسش های جدی معلمان است. طبق سخنان رییس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری سازمان آموزش و پرورش ، رشته‌ های مورد نیاز آموزش و پرورش به سازمان اعلام می شود و بر اساس نیاز ، استخدام انجام می شود.‌ همچنین برای طبقه بندی مشاغل و اعمال مدرک تحصیلی .. شرایطی وجود دارد که معلمان جهت ادامه تحصیل ، باید در چارچوب این شرایط اقدام نمایند. در ادامه این مطلب به بررسی جزئیات بیشتری از رشته های مورد تایید برای ادامه تحصیل فرهنگیان و همچنین نحوه اعمال مدرک تحصیلی می پردازیم.

شما معلمان عزیز می توانید برای راهنمایی در خصوص شرایط ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ، با مشاوران مجرب ما تماس بگیرید.

همین حالا تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

رشته های مورد تایید برای ادامه تحصیل معلمان

معلمان شاغل در آموزش و پرورش که از طریق دانشگاه فرهنگیان ، آزمون استخدامی و یا راه های دیگر وارد آموزش و پرورش شده‌‌ و معلم شده‌‌ اند ، در صورتی که تمایل به ادامه تحصیل داشته باشند باید در رشته‌ های مورد تایید سازمان تحصیلات خود را ادامه دهند تا برای اعمال مدرک تحصیلی با مشکلی مواجه نشوند. بنابراین این دسته از معلمان لازم است که از رشته‌ های مورد تایید برای ادامه تحصیل مطلع گردند که توسط سازمان آموزش و پرورش اعلام می شود.

رشته‌ های مورد تایید دوره کارشناسی ارشد برای ادامه تحصیل معلمان از جمله مسائل مبهمی است که ادارات آموزش و پرورش استان ها در برخورد با این موضوع سلیقه های متفاوت دارند

احتمالا این را هم بپسندید  سامانه فرم های الکترونیکی 📞 فرم های الکترونیکی آموزش و پرورش خراسان جنوبی

در چند سال اخیر رشته‌ های دانشگاهی تغییراتی داشته‌ اند و گرایش های تحصیلی جدید ایجاد شده‌‌ اند که سازمان آموزش و پرورش در این خصوص صحبت هایی با سازمان اداری و استخدامی کرده‌ است ولی فعلا شیوه جذب نیروی انسانی در رشته‌ های مختلف مثل سال قبل بوده‌‌ و تغییری نکرده‌‌ است.

همچنین در خصوص ادامه تحصیل معلمان دوره ابتدایی در رشته‌ های مشاوره و روانشناسی لازم است بدانید که طبق قانون هر یک از معلمان باید در راستای وظایف شغلی خود ادامه تحصیل دهند مثلا اگر دبیر زیست شناسی وارد رشته‌ مشاوره شود ، هنگام اعمال مدرک تحصیلی دچار مشکل می شود و باید در مقطع ارشد و دکتری تخصصی نیز رشته‌ زیست شناسی را انتخاب کند و در صورت تغییر مسیر ، سازماندهی نیروی انسانی در سازمان آموزش و پرورش به هم میخورد.

طرح طبقه بندی مشاغل معلمان برای هر سمت تعریفی دارد.‌ مثلا اگر فردی میخواد معلم دوره ابتدایی شود باید مدارک تحصیلی مرتبط با رشته‌ های علوم تربیتی ، روانشناسی ، مشاوره و … را ارائه دهد و با مدرک تحصیلی رشته‌ های غیر مرتبط امکان استخدام وجود ندارد.

مرتبط بخوانید : شرایط رتبه بندی معلمان

نحوه اعمال مدرک تحصیلی معلمان

اعمال مدرک تحصیلی کارکنان شاغل در بخش اداری فقط برای یک مقطع تحصیلی و مشمولین طرح طبقه بندی مشاغل معلمان کشور که در بخش آموزشی سازمان آموزش و پرورش مشغول به فعالیت هستند ، حداکثر تا دو مقطع تحصیلی بالاتر امکان پذیر است.

کارمندانی که مدرک تحصیلی آنها در زمان استخدام دیپلم بوده‌‌ است و در دو مرحله مدرک فوق دیپلم و کارشناسی ناپیوسته‌ را ارائه داده‌‌ اند ، مدرک لیسانس به عنوان مدرک دوم در نظر گرفته‌ می شود ولی کارمندانی که مدرک زمان استخدام آنها دیپلم بوده‌‌ و سپس مدرک کارشناسی پیوسته‌ ارائه دهند ، مدرک لیسانس آنها یک مقطع حساب می شود.

مرتبط بخوانید : تاثیر مدرک تحصیلی در رتبه بندی معلمان

رشته‌ های ارشد دانشگاه فرهنگیان

رشته های مورد تایید برای ادامه تحصیل معلمان کدامند

تحصیل در دانشگاه فرهنگیان یکی از گزینه های پیش روی معلمان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است که در حال حاضر رشته‌ های زیر در این دانشگاه ارائه می شوند :

 • آموزش شیمی
 • فیزیک گرایش گرانش و کیهان شناسی
 • مدیریت آموزشی
 • آموزش فیزیک
 • آموزش ریاضی
 • مهندسی نقشه برداری
 • مهندسی عمران
 • مهندسی مکانیک
 • آسیب شناسی ورزشی و تمرینات اصلاحی گرایش تمرینات اصلاحی
 • مدیریت ورزشی گرایش مدیریت بازاریابی در ورزش
 • علوم قرآن و حدیث
 • فلسفه و حکمت اسلامی
 • رفتار حرکتی گرایش یادگیری و کنترل حرکتی
 • فیزیولوژی ورزشی گرایش فیزیولوژی ورزش و تندرستی
 • فیزیولوژی ورزشی گرایش تغذیه ورزشی
 • مدیریت آموزشگاهی ویژه هنرستان ها
 • علوم تربیتی گرایش آموزش و پرورش ابتدایی
 • آموزش زبان انگلیسی
 • روان شناسی تربیتی
 • مشاوره گرایش مشاور مدرسه
 • برنامه ریزی درسی
 • مهندسی برق
 • زبان و ادبیات فارسی گرایش آموزش زبان فارسی
 • رفتار حرکتی گرایش آموزش تربیت بدنی
احتمالا این را هم بپسندید  شرایط بازنشستگی پیش از موعد آموزش و پرورش 📞 پاسخ با ما

داوطلبان می توانند با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد که هر ساله توسط سازمان سنجش برگزار می شود ، برای ادامه تحصیل در رشته های دانشگاه فرهنگیان اقدام نمایند.

مرتبط بخوانید : پشتیبانی سایت رتبه بندی معلمان

سوالات متداول

 • رشته های مورد تایید برای ادامه تحصیل معلمان چه رشته‌ هایی هستند ؟

با توجه به قانون اعمال مدرک تحصیلی ، معلمان باید در رشته‌ ای مرتبط با وظایف شغلی ادامه تحصیل دهند که جزپیات بیشتر آن در این مطلب بررسی شد.

 • نحوه اعمال مدرک تحصیلی معلمان به چه صورت است ؟

نحوه اعمال مدرک تحصیلی معلمان در این مطلب بررسی شد.

 • آیا معلمان امکان ادامه تحصیل در دانشگاه فرهنگیان را دارند ؟

بله ، فرهنگیان شاغل در صورت دارا بودن شرایط کارشناسی ارشد دانشگاه فرهنگیان ، می توانند این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

20 نظر

 1. نیکزاد شهبازی

  سلام،بنده آموزگار ابتدایی هستم،میخوام ارشد روانشناسی عمومی بحونم،آیا ارشد روانشناسی عمومی برای آموزگاری اعمال میشود؟

  • سلام همکار گرامی. حتما از کارگزینی اداره خودتون بپرسید و تایید بگیرید بستگی به اداره داره. یه موقع شما کنکور میدین ولی بعد از قبولی اجازه نمیدن. قبلش حتما از کارگزینی رشته های مجاز به ادامه تحصیل رو جویا بشید هر چند قانون مزخرفیه در این مملکت که جلوی معلم رو برای تحصیل میگیرن که مبادا حقوق بیشتر بگیره.

 2. سلام من معلم فارسی و دارای لیسانس اموزش ادبیات از فرهنگیانم. برای ارشد فقط باید ادبیات محض بخونم یا میتونم گرایش ها رو نیز بخونم؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. لطفا با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را برای رشته های مورد تایید برای ادامه تحصیل معلمان کامل راهنمایی کنند.

  • سلام،من معلم اموزش ابتدایی هستم برای ارشد میتونم روانشناسی کودکان استثنایی بخونم

 3. سلام بنده معلم آموزش ابتدایی هست برای ارشد رشته علوم تربیتی گرایش تاریخ و فلسفه آموزش و پرورش گرایش تعلیم و تربیت اسلامی رو خوندیم میگن اعمال نمیشه چرا مگه علوم تربیتی نیست هر روز یه قانون اجرا میشه

  • سلام قبل از ادامه تحصیل همکاران باید از کارگزینی رشته ای که میخوان ادامه بدن رو تایید بگیرن تا بعدا مشکلی پیش نیاد. بخشنامه رشته های مجاز در کارگزینی هست حتما از اداره تایید بگیرید اینا به هر بهانه ای نمیخوان معلم درس بخونه چون حقوقش بیشتر میشه یا اینکه از معلمی انصراف میده میره دانشگاه تدریس میکنه.

 4. محمد خلیل زارع

  سلام لیسانس الهیات و معارف اسلامی هستم فعلا دارم ارشد فلسفه و کلام اسلامی می خونم و شاغل در اموزش و پردرش هستم ایا مدرک من اعمال میشه؟
  اموزش و پرورش قبول میکنه؟

 5. سلام من کارشناسی آموزش ابتدایی دارم
  میخواهم کارشناسی ارشد جغرافیا بخوانم
  مدرک برایم اعمال میشود؟؟
  میتوانم در آینده تبدیل بشم؟
  ممنونم

  • پاسخ با ما

   با سلام. لطفا با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را به طور کامل راهنمایی کنند.

 6. سلامو عرض ادب
  من رشته فلسفه اخلاق مقطع کارشناسی ارشد قبول شدم .ایا اموزش و پرورش مدرکم رو اعمال میکنه؟

  • پاسخ با ما

   با سلام لطفا با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را به طور کامل راهنمایی کنند.

 7. سلام من دبیر تربیت بدنی هستم میتونم در رشته تاریخ ارشد بگیرم

 8. سلام من دانشجوی آموزش ابتدایی فرهنگیان هستم برای ارشد میخوام ریاضی بخونم مدرکش برام اعمال میشه؟ یا اصلا اجازه میدن بهم که ریاضی بخونم؟

 9. سلام . من قصد ادامه تحصیل بدم و در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنم. ولی نمیدونم برای دبیری دوره ی ابتدایی ,رشته علوم تربیتی جذبش بیشتره یا رشته روانشناسی؟ ممنون میشم منو راهنمایی کنین و از این سردرگمی دربیارین

  • پاسخ با ما

   با سلام. لطفا تماس بگیرید تا توسط مشاوران راهنمایی شوید

 10. با سلام من با ارشد آموزش پرورش ابتدایی میتونم دکتری رشته مشاوره بخونم؟

 11. محمدامین رمشکی

  سلام ببخشید امکان ادمه تحصیل برای دبیری عربی تا مقطع کارشناسی ارشد و دکترا وجود داره

 12. سلام وقت شما بخیر.من دانشجوی آموزش ابتدایی دانشگاه فرهنگیان هستم.می خواستم بدونم اگر برای ارشد روانشناسی تربیتی بخونم ،مدرکش برام اعمال میشه یا خیر؟

 13. سلام دانشجوی آموزش ابتدایی فرهنگیان هستم میشه ارشد آموزش ریاضی ادامه بدم من الان اگر کارشناسی بگیرم معلم ابتدایی میشم با مدرک ارشد اعمال میشه برای من اون وقت من دبیر متوسطه میشم یا نه ممنون اگر جواب بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر