از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

دانشگاه شبانه چیست – راهنمای معرفی دانشگاه شبانه و تفاوت آن با دانشگاه روزانه

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

دانشگاه شبانه چیست - راهنمای معرفی دانشگاه شبانه و تفاوت آن با دانشگاه روزانه

 

دانشگاه شبانه یا دانشگاه نوبت دوم ، یکی از دوره های تحصیلی شهریه پرداز کنکور سراسری است که رشته های تحصیلی متنوعی را در هر 5 گروه آزمایشی ارائه می دهد. تحصیل در دانشگاه شبانه با پرداخت شهریه همراه است و متقاضیان این دانشگاه می بایست قبل از انتخاب رشته ، از شهریه ای که در هر ترم پرداخت خواهند کرد ، مطلع شوند و سپس اگر توانمندی مالی داشتند ، این دانشگاه را انتخاب کنند. در این مطلب میخواهیم بررسی کنیم که دانشگاه شبانه چیست و چه تفاوت هایی از لحاظ هزینه تحصیل ، هزینه خوابگاه ، اعتبار مدرک ، خدمات رفاهی و آموزشی و …. با دانشگاه روزانه دارد.

سوالات خود را در زمینه رشته ها و دوره های تحصیلی مختلف روزانه ، نوبت دوم ، ظرفیت مازاد ، خودگردان و … از مشاوران ما بپرسید تا با اطلاعات دقیق و کامل راهنمایی شوید.

همین حالا تماس بگیرید 

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

تفاوت شهریه دانشگاه شبانه با دانشگاه روزانه چیست

شهریه دانشگاه دولتی روزانه رایگان است و به عبارتی دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه روزانه ، برای تحصیل خود شهریه پرداخت نمی کنند اما دانشجویان نوبت دوم باید به ازای هر ترم دانشگاه ، شهریه ثابت و شهریه متغیر را پرداخت نمایند.

شهریه دانشگاه نوبت دوم در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف ، متفاوت و به شرح زیر می باشد:

شهریه دانشگاه شبانه

نام رشته شهریه ثابت شهریه متغیر
دامپزشکی 1/200/000 تومان  1/600/000 الی 2/200/000 تومان
رشته های علوم انسانی  650 هزار تومان 80 الی 140 هزار تومان
رشته های فنی مهندسی 970 هزار تومان 100 الی 180 هزار تومان
رشته های هنر  860 هزار تومان 90 الی 170 هزار تومان

 

 شهریه ثابت تا پایان فارغ التحصیلی تغییری نمی کند اما شهریه متغیر در هر ترم افزایش 10 الی 15 درصدی دارد.

شهریه متغیر هر یک از دروس عمومی ، اختصاصی ، نظری و عملی متفاوت هستند و دروس عملی و تخصصی تر شهریه متغیر بیشتری دارند. دانشجویان در هر ترم می توانند 14 الی 24 واحد درسی اخذ کنند که هر چه قدر دروس اخذ شده تخصصی تر و بیشتر باشند ، به همان نسبت نیز شهریه متغیر افزایش می یابد.

در انتخاب بین دانشگاه روزانه و شبانه مردد هستید ؟ همین حالا از بهترین ها مشاوره بگیرید 

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

تفاوت تسهیلات دانشگاهی و خدمات خوابگاهی دانشگاه شبانه با روزانه

تمام مزایای دانشگاه دولتی روزانه در واحد های شبانه نیز برقرار است و تنها تفاوت دانشجویان این دو دوره ، در هزینه تحصیل می باشد. البته در خصوص ارائه امکانات خوابگاهی ، شرایط برای دانشجویان شبانه کمی فرق می کند و اولویت استفاده از خوابگاه برای دانشجویان روزانه است و در صورت امکان و وجود ظرفیت نیز به دانشجویان شبانه نیز خوابگاه ارائه می دهند. در واقع ، دانشگاه های روزانه هیچ مسئولیتی در قبال تامین خدمات خوابگاهی برای دانشجویان شبانه ندارند.

شهریه خوابگاه نیز در دوره های روزانه و نوبت دوم متفاوت است و دانشجویان نوبت دوم باید هزینه بیشتری را برای استفاده از خوابگاه ، پرداخت کنند.

شهریه خوابگاه روزانه

تعداد ظرفیت سطح یک و دو سطح سه سطح چهار
یک و دو نفر 370 هزار تومان 350 هزار تومان 310 هزار تومان
سه و چهار نفر 300 هزار تومان 280 هزار تومان 250 هزار تومان
پنج و شش نفر 260 هزار تومان 240 هزار تومان 220 هزار تومان
هفت و هشت نفر 220 هزار تومان 210 هزار تومان 180 هزار تومان
9 نفر به بالا 180 هزار تومان 170 هزار تومان 150 هزار تومان

شهریه خوابگاه نوبت دوم

تعداد ظرفیت سطح یک و دو سطح سه سطح چهار
یک و دو نفر 560 هزار تومان 520 هزار تومان 460 هزار تومان
سه و چهار نفر 450 هزار تومان 410 هزار تومان 370 هزار تومان
پنج و شش نفر 390 هزار تومان 360 هزار تومان 320 هزار تومان
هفت و هشت نفر 330 هزار تومان 310 هزار تومان 280 هزار تومان
9 نفر به بالا 280 هزار تومان 260 هزار تومان 230 هزار تومان

 

در جداول فوق ، شهریه هر ترم خوابگاه دانشجویی دوره های روزانه و نوبت دوم را برای سال تحصیلی جدید مشاهده می کنید البته دانشجویان متاهل باید هزینه بیشتری پرداخت کنند و امکان واریز شهریه خوابگاه به صورت ماهانه نیز وجود دارد.

علاوه بر خدمات خوابگاهی که الویت با دانشجویان روزانه است ، در مورد وام نیز به همین صورت عمل می شود و دانشگاه تعهدی به پرداخت وام به دانشجویان نوبت دوم ندارد و اگر امکانات فراهم باشد ، ممکن است وام شهریه و وام تحصیلی به آن ها تعلق گیرد.

تفاوت رشته های تحصیلی دانشگاه شبانه با روزانه چیست

در دانشگاه روزانه تمام رشته های تحصیلی علوم پزشکی ، پیراپزشکی ، علوم انسانی ، فنی مهندسی ، ریاضی ، هنر و زبان ارائه می شوند اما تعداد رشته های تحصیلی دانشگاه نوبت دوم به نسبت محدود تر است. در این دانشگاه هیچ یک از رشته های پزشکی و رشته های پیراپزشکی ارائه نمی شوند و تنها رشته دامپزشکی آنهم با ظرفیت پذیرش کمتر ، دایر می باشد.

به جز رشته های علوم پزشکی ، سایر رشته های ریاضی ، رشته های انسانی ، رشته های فنی مهندسی ، رشته های هنر و زبان در دانشگاه شبانه تدریس می شوند.

ظرفیت های پذیرش دانشگاه نوبت دوم ، از دانشگاه روزانه کمتر است و یک مزیت دانشگاه شبانه در مقایسه با دانشگاه روزانه این است که اگر داوطلبی در واحد نوبت دوم پذیرفته شود اما ثبت نام نکند ، از شرکت در کنکور سراسری سال بعد محروم نخواهد بود اما پذیرفته شدگان دانشگاه روزانه حتی در صورت عدم ثبت نام قطعی در رشته محل پذیرفته شده ، از یکسال شرکت در کنکور سراسری به منظور ورود به دانشگاه های روزانه ، محروم خواهند بود.

تفاوت مدرک دانشگاه شبانه با روزانه چیست

دانشگاه شبانه چیست - راهنمای معرفی دانشگاه شبانه و تفاوت آن با دانشگاه روزانه

 

مدرک دانشگاه شبانه چیست ؟ عده ای از داوطلبان گمان می کنند مدرک فارغ التحصیلی دانشگاه نوبت دوم برای ورود به بازار کار و استخدام شدن معتبر نیست در حالی که با مدرک دانش آموختگی این دانشگاه می توان وارد بازار کار شد یا برای ادامه تحصیل در داخل یا خارج از کشور اقدام کرد.

البته عنوان فارغ التحصیل شده شبانه در مدرک قید می شود ولی مشکلی از جهت استخدام شدن و ادامه تحصیل به وجود نمی آورد.

یک تفاوت عمده مدرک دانشگاه نوبت دوم و روزانه ، در تعهد خدمتی است که دانشجویان روزانه باید بگذرانند. در واقع دانشگاه روزانه به دلیل آنکه تحصیل رایگان را ارائه می دهد ، دانشجویان باید برای جبران این موضوع ، چند سال در یکی از ادارات و شرکت های دولتی فعالیت کنند تا مدرک دانش آموختگی به آن ها اعطا شود و در غیر این صورت فقط گواهینامه پایان دوره تحصیلی را دریافت خواهند کرد.

مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما آماده ارائه مشاوره تحلیل کارنامه کنکور و انجام انتخاب رشته کنکور شما داوطلبان عزیز هستند.

اگر می خواهید با توجه به رتبه ای که کسب کرده اید در بهترین رشته و دانشگاه قبول شوید ، با خیالی راحت انتخاب رشته خود را به مشاوران ما بسپارید.

تماس از سراسر کشور 9099071612

تفاوت ساعت برگزاری کلاس های شبانه با روزانه چیست

ساعت تشکیل کلاس های دوره نوبت دوم و روزانه ، توسط دانشگاه تعیین می شود اما در بیشتر دانشگاه ها ، زمان برگزاری کلاس های دو دانشگاه همزمان است و دانشجویان شبانه و روزانه همزمان و در یک کلاس ، درس می خوانند بنابراین سطح آموزشی و اساتیدی که در دو دانشگاه تدریس می کنند ، فرقی ندارند.

انتخاب واحد دانشجویان ترم اول دانشگاه نوبت دوم توسط دانشگاه انجام می گیرد و برنامه هفتگی دانشجو نیز در پورتال او قرار داده می شود تا از طریق آن از زمان شروع و پایان هر کلاس و تاریخ امتحانات پایان ترم مطلع گردد. برای هر یک از دانشجویان ، یک نام کاربری در سامانه گلستان ایجاد می شود و هر دانشجو باید با اطلاعات خود (نام کاربری همان شماره دانشجویی است) وارد پورتال شخصی اش شده و با ورود به بخش برنامه هفتگی ، لیست دروس ترم خود را مشاهده نماید.

این مطلب در رابطه با دانشگاه شبانه چیست ، ارائه گردید. اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در خصوص میزان شهریه دقیق دانشگاه مد نظر خود دارید ، می توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما تماس بگیرید. همچنین می توانید انتخاب رشته خود را به مشاوران ما بسپارید تا به شکل اصولی و صحیح و با در نظر گرفتن تمام اولویت های شما ، انجام گیرد.

سوالات متداول

 • دانشگاه شبانه چیست ؟

دانشگاه شبانه ، شعبه شهریه پرداز دانشگاه روزانه در رشته های غیرعلوم پزشکی است.

 • آیا دانشگاه شبانه همان دانشگاه نوبت دوم است ؟

بله ، نام دیگر دانشگاه شبانه دانشگاه نوبت دوم است.

دانشجویان دوره های شبانه برای تحصیل خود باید شهریه پرداخت کنند.

احتمالا این را هم بپسندید  شهریه دانشگاه نوبت دوم حسابداری 1401 - شهریه ثابت و متغیر حسابداری شبانه

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

شهریه دانشگاه نوبت دوم دکتری

شهریه دانشگاه نوبت دوم دکتری 1401 – شهریه ثابت و متغیر تمام رشته ها

  دانشگاه نوبت دوم در رشته های علوم انسانی ، فنی ، علوم پایه و …

38 نظر

 1. ممنون از مطلبتون خیلی برام سوال بود که دانشگاه شبانه چیست و فرقش چیه

 2. توی دفترچه انتخاب رشته 1400 نوشته بود شهریه پرداز پرستاری.
  منظورهمون دانشگاه شبانه هستش؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. منظور از شهریه پرداز ، دانشگاه پردیس خودگردان است. رشته های پیراپزشکی در دانشگاه شبانه ارائه نمی شوند.

 3. سلام . ببخشید من توی انتخاب رشته دانشگاه های روزانه و شبانه رو انتخاب نکرده بودم ولی روزانه مجاز بودم . می‌خوام ببینم من الان میتونم این دانشگاه ها ثبت نام کنم یا باید حتما توی انتخاب رشته اینارو انتخاب میکردم ؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. باید در زمان انتخاب رشته اقدام می کردید و هم اکنون فرصتی برای انتخاب رشته وجود ندارد.

 4. سلام دانشگاه دولتی،شبانه قبول شدم.
  ترم ورودی1401 هست
  آیا این به معنی1400-1401 هست یا 1401-1402هست؟

 5. سلام من دیپلمم را گرفته ام و معافیت تحصیلی برای سربازی هم دارم میخواهم در رشته تربیت بدنی درس بخوانم شرایظ چیست و چگونه میتوانم وارد دانشگاه ها بشوم

  • پاسخ با ما

   با سلام. اگر قصد پذیرش در دانشگاه های دولتی را دارید با در کنکور شرکت نمایید اما در صورت تمایل به پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ، می توانید وارد دانشگاه های بدون کنکور شوید. لطفا برای راهنمایی بیشتر با مشاوران ما تماس حاصل بفرمایید.

 6. سلام وقتتون بخیر
  دانشگاه فنی حرفه ای شبانه بغیر شهریه
  برای ثبت نام هزینه ورودی هم دارند؟

 7. سلام شروع دوره شبانه از چندم بهمن ماست؟

  • پاسخ با ما

   یا سلام. ترم دوم دانشگاه شبانه معمولا از هفته سوم بهمن ماه آغاز می شود.

 8. سلام وقت بخیر ببخشید دوره شبانه بعد فارغ التحصیلی نیاز به ازاد کردن مدرک نداره یا تعهد کاری مستقیم مدرکشو میدن و برای تحصیل در خارج از کشور معتبره؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. فقط دانشجویان دانشگاه روزانه نیاز به ازاد سازی مدرک خود دارند.

  • دانشگاه شبانه دونه کنکور هم پذیرش داره یا حتما باید کنکور داد؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. بعضی از رشته ها در دانشگاه شبانه بدون کنکور هستند که می توانید برای اطلاع از این رشته ها با مشاوران ما تماس بگیرید

 9. سلام
  ببخشید یه سوال ؛ دانشگاه شبانه خابگاه داره؟
  اینجا فقط روزانه رو توضیح دادین ک

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله دانشگاه شبانه نیز خوابگاه دارد که میزان شهریه آن را در مطلب قرار داده ایم.

 10. سلام
  میخواستم بدونم برای ثبت نام دانشگاه بدون کنکور میشه چتد انتخاب داشت در زمان ثبت نام ،یعنی برای سراسری روزانه و شبانه و غیر انتفاعی میشه اقدام کرد؟لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنونم

  • پاسخ با ما

   با سلام. می توانید حداکثر 150 کد رشته محل را انتخاب کنید

  • محمد عارف کاظم پور

   سلام هزینه رشته مهندسی برق بیرجند نوبت دوم چقدر است خابگاه دارد یا نه

 11. سلام وقت بخیر میخواستم بدونم انتخاب رشته در دوره شبانه چطوری انجام میشه و کد رشته شبانه چطوریه چون تو دفترچه نزده و من مهندسی معماری یا کامپیوتر رو میخواستم بپرسم میدونید که میشه تو دانشگاه ارومیه شبانه ثبت نام کرد و چطوریه

  • پاسخ با ما

   با سلام. دانشگاه شبانه به اسم دانشگاه نوبت دوم در دفترچه معرفی می شود

 12. سلام ببخشید هزینه دانشگاه نوبت دوم مراغه برای رشته زیست فناوری چقدره؟؟
  و یه سوال دیگه دانشگاه مراغه خوابگاه داره؟؟
  دانشگاه های شبانه شروع ترم یکشون از بهمنه یا از مهر؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید🌹🌹

  • پاسخ با ما

   با سلام. دانشگاه شبانه هم در مهر و هم در بهمن دانشجو پذیرش می کند که مقابل رشته محل ها در دفترچه ذکر شده است. خوابگاه هم دارد و شهریه هم حدود 2 میلیون تومان است

 13. سلام کدام شهر ها دانشگاه شبانه دارن

 14. سلام و ممنون از مطلبتون
  احتمالش هست که دانشجویان شبانه بدون خوابگاه بمونن؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. بعضی از دانشگاه های شبانه خوابگاه ارائه می کنند. لطفا با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را بهتر راهنمایی کنند.

 15. سلام هزینه تحصیل در شبانه بیشتره یا پیام نور؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. به طور میانگین شهریه دانشگاه پیام نور کمتر است

 16. سلام
  دانشگاه شبانه خوابگاه داره یا نه؟

  خواهش میکنم جواب بدید🙏🏻

  • پاسخ با ما

   با سلام. بعضی از دانشگاه های شبانه خوابگاه ارائه می کنند. لطفا با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را بهتر راهنمایی کنند.

 17. سلام
  ببخشید شهریه دانشگاه علوم پزشکی نیشابور نوبت دوم برای رشته مهندسی بهداشت حرفه ای چقدره؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. لطفا با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را بهتر راهنمایی کنند.

 18. سلام توی نتیجه انتخاب رشته من نوشته مامایی شهریه پرداز بعدمن کد رشته رو نگاه میکنم نوشته نیم سال دوم الان یعنی شبانه هست یا از بهمن باید برم

  • پاسخ با ما

   با سلام. شما در دانشگاه پردیس خودگردان ورودی بهمن ماه پذیرفته شده اید (رشته مامایی در دانشگاه شبانه ارائه نمی شود )

 19. سلام
  شبانه بابلسر هزینش تقریبی چنده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر