از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از استان تهران 9092301611
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

دانشگاه شبانه چیست – راهنمای معرفی دانشگاه شبانه و تفاوت آن با دانشگاه روزانه

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

تماس از استان تـهران: 9092301611

تماس از سراسر کشور: 9099071612

دانشگاه شبانه چیست - راهنمای معرفی دانشگاه شبانه و تفاوت آن با دانشگاه روزانه

 

دانشگاه شبانه یا دانشگاه نوبت دوم ، یکی از دوره های تحصیلی شهریه پرداز کنکور سراسری است که رشته های تحصیلی متنوعی را در هر 5 گروه آزمایشی ارائه می دهد. تحصیل در دانشگاه شبانه با پرداخت شهریه همراه است و متقاضیان این دانشگاه می بایست قبل از انتخاب رشته ، از شهریه ای که در هر ترم پرداخت خواهند کرد ، مطلع شوند و سپس اگر توانمندی مالی داشتند ، این دانشگاه را انتخاب کنند. در این مطلب میخواهیم بررسی کنیم که دانشگاه شبانه چیست و چه تفاوت هایی از لحاظ هزینه تحصیل ، هزینه خوابگاه ، اعتبار مدرک ، خدمات رفاهی و آموزشی و …. با دانشگاه روزانه دارد.

تفاوت شهریه دانشگاه شبانه با دانشگاه روزانه چیست

شهریه دانشگاه دولتی روزانه رایگان است و به عبارتی دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه روزانه ، برای تحصیل خود شهریه پرداخت نمی کنند اما دانشجویان نوبت دوم باید به ازای هر ترم دانشگاه ، شهریه ثابت و شهریه متغیر را پرداخت نمایند.

شهریه دانشگاه نوبت دوم در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف ، متفاوت و به شرح زیر می باشد:

شهریه دانشگاه شبانه

نام رشته شهریه ثابت شهریه متغیر
دامپزشکی 1/200/000 تومان  1/600/000 الی 2/200/000 تومان
رشته های علوم انسانی  650 هزار تومان 80 الی 140 هزار تومان
رشته های فنی مهندسی 970 هزار تومان 100 الی 180 هزار تومان
رشته های هنر  860 هزار تومان 90 الی 170 هزار تومان

 

 شهریه ثابت تا پایان فارغ التحصیلی تغییری نمی کند اما شهریه متغیر در هر ترم افزایش 10 الی 15 درصدی دارد.

شهریه متغیر هر یک از دروس عمومی ، اختصاصی ، نظری و عملی متفاوت هستند و دروس عملی و تخصصی تر شهریه متغیر بیشتری دارند. دانشجویان در هر ترم می توانند 14 الی 24 واحد درسی اخذ کنند که هر چه قدر دروس اخذ شده تخصصی تر و بیشتر باشند ، به همان نسبت نیز شهریه متغیر افزایش می یابد.

در انتخاب بین دانشگاه روزانه و شبانه مردد هستید ؟ همین حالا از بهترین ها مشاوره بگیرید 

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از استان تهران 9092301611

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

تفاوت تسهیلات دانشگاهی و خدمات خوابگاهی دانشگاه شبانه با روزانه

تمام مزایای دانشگاه دولتی روزانه در واحد های شبانه نیز برقرار است و تنها تفاوت دانشجویان این دو دوره ، در هزینه تحصیل می باشد. البته در خصوص ارائه امکانات خوابگاهی ، شرایط برای دانشجویان شبانه کمی فرق می کند و اولویت استفاده از خوابگاه برای دانشجویان روزانه است و در صورت امکان و وجود ظرفیت نیز به دانشجویان شبانه نیز خوابگاه ارائه می دهند. در واقع ، دانشگاه های روزانه هیچ مسئولیتی در قبال تامین خدمات خوابگاهی برای دانشجویان شبانه ندارند.

شهریه خوابگاه نیز در دوره های روزانه و نوبت دوم متفاوت است و دانشجویان نوبت دوم باید هزینه بیشتری را برای استفاده از خوابگاه ، پرداخت کنند.

شهریه خوابگاه روزانه

تعداد ظرفیت سطح یک و دو سطح سه سطح چهار
یک و دو نفر 370 هزار تومان 350 هزار تومان 310 هزار تومان
سه و چهار نفر 300 هزار تومان 280 هزار تومان 250 هزار تومان
پنج و شش نفر 260 هزار تومان 240 هزار تومان 220 هزار تومان
هفت و هشت نفر 220 هزار تومان 210 هزار تومان 180 هزار تومان
9 نفر به بالا 180 هزار تومان 170 هزار تومان 150 هزار تومان

شهریه خوابگاه نوبت دوم

 

تعداد ظرفیت سطح یک و دو سطح سه سطح چهار
یک و دو نفر 560 هزار تومان 520 هزار تومان 460 هزار تومان
سه و چهار نفر 450 هزار تومان 410 هزار تومان 370 هزار تومان
پنج و شش نفر 390 هزار تومان 360 هزار تومان 320 هزار تومان
هفت و هشت نفر 330 هزار تومان 310 هزار تومان 280 هزار تومان
9 نفر به بالا 280 هزار تومان 260 هزار تومان 230 هزار تومان

 

در جداول فوق ، شهریه هر ترم خوابگاه دانشجویی دوره های روزانه و نوبت دوم را برای سال تحصیلی جدید مشاهده می کنید البته دانشجویان متاهل باید هزینه بیشتری پرداخت کنند و امکان واریز شهریه خوابگاه به صورت ماهانه نیز وجود دارد.

علاوه بر خدمات خوابگاهی که الویت با دانشجویان روزانه است ، در مورد وام نیز به همین صورت عمل می شود و دانشگاه تعهدی به پرداخت وام به دانشجویان نوبت دوم ندارد و اگر امکانات فراهم باشد ، ممکن است وام شهریه و وام تحصیلی به آن ها تعلق گیرد.

تفاوت رشته های تحصیلی دانشگاه شبانه با روزانه چیست

در دانشگاه روزانه تمام رشته های تحصیلی علوم پزشکی ، پیراپزشکی ، علوم انسانی ، فنی مهندسی ، ریاضی ، هنر و زبان ارائه می شوند اما تعداد رشته های تحصیلی دانشگاه نوبت دوم به نسبت محدود تر است. در این دانشگاه هیچ یک از رشته های پزشکی و رشته های پیراپزشکی ارائه نمی شوند و تنها رشته دامپزشکی آنهم با ظرفیت پذیرش کمتر ، دایر می باشد.

به جز رشته های علوم پزشکی ، سایر رشته های ریاضی ، رشته های انسانی ، رشته های فنی مهندسی ، رشته های هنر و زبان در دانشگاه شبانه تدریس می شوند.

ظرفیت های پذیرش دانشگاه نوبت دوم ، از دانشگاه روزانه کمتر است و یک مزیت دانشگاه شبانه در مقایسه با دانشگاه روزانه این است که اگر داوطلبی در واحد نوبت دوم پذیرفته شود اما ثبت نام نکند ، از شرکت در کنکور سراسری سال بعد محروم نخواهد بود اما پذیرفته شدگان دانشگاه روزانه حتی در صورت عدم ثبت نام قطعی در رشته محل پذیرفته شده ، از یکسال شرکت در کنکور سراسری به منظور ورود به دانشگاه های روزانه ، محروم خواهند بود.

تفاوت مدرک دانشگاه شبانه با روزانه چیست

دانشگاه شبانه چیست - راهنمای معرفی دانشگاه شبانه و تفاوت آن با دانشگاه روزانه

 

مدرک دانشگاه شبانه چیست ؟ عده ای از داوطلبان گمان می کنند مدرک فارغ التحصیلی دانشگاه نوبت دوم برای ورود به بازار کار و استخدام شدن معتبر نیست در حالی که با مدرک دانش آموختگی این دانشگاه می توان وارد بازار کار شد یا برای ادامه تحصیل در داخل یا خارج از کشور اقدام کرد.

البته عنوان فارغ التحصیل شده شبانه در مدرک قید می شود ولی مشکلی از جهت استخدام شدن و ادامه تحصیل به وجود نمی آورد.

یک تفاوت عمده مدرک دانشگاه نوبت دوم و روزانه ، در تعهد خدمتی است که دانشجویان روزانه باید بگذرانند. در واقع دانشگاه روزانه به دلیل آنکه تحصیل رایگان را ارائه می دهد ، دانشجویان باید برای جبران این موضوع ، چند سال در یکی از ادارات و شرکت های دولتی فعالیت کنند تا مدرک دانش آموختگی به آن ها اعطا شود و در غیر این صورت فقط گواهینامه پایان دوره تحصیلی را دریافت خواهند کرد.

تفاوت ساعت برگزاری کلاس های شبانه با روزانه چیست

ساعت تشکیل کلاس های دوره نوبت دوم و روزانه ، توسط دانشگاه تعیین می شود اما در بیشتر دانشگاه ها ، زمان برگزاری کلاس های دو دانشگاه همزمان است و دانشجویان شبانه و روزانه همزمان و در یک کلاس ، درس می خوانند بنابراین سطح آموزشی و اساتیدی که در دو دانشگاه تدریس می کنند ، فرقی ندارند.

انتخاب واحد دانشجویان ترم اول دانشگاه نوبت دوم توسط دانشگاه انجام می گیرد و برنامه هفتگی دانشجو نیز در پورتال او قرار داده می شود تا از طریق آن از زمان شروع و پایان هر کلاس و تاریخ امتحانات پایان ترم مطلع گردد. برای هر یک از دانشجویان ، یک نام کاربری در سامانه گلستان ایجاد می شود و هر دانشجو باید با اطلاعات خود (نام کاربری همان شماره دانشجویی است) وارد پورتال شخصی اش شده و با ورود به بخش برنامه هفتگی ، لیست دروس ترم خود را مشاهده نماید.

این مطلب در رابطه با دانشگاه شبانه چیست ، ارائه گردید. اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در خصوص میزان شهریه دقیق دانشگاه مد نظر خود دارید ، می توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما تماس بگیرید. همچنین می توانید انتخاب رشته خود را به مشاوران ما بسپارید تا به شکل اصولی و صحیح و با در نظر گرفتن تمام اولویت های شما ، انجام گیرد.

احتمالا این را هم بپسندید  از کجا بفهمیم ورودی مهریم یا بهمن - راهنمای قبول شدن در دانشگاه

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب از طريق تلفن ثابت :

تماس از استان تـهران: 9092301611

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

شهریه دانشگاه دولتی روزانه - آخرین نرخ شهریه دانشگاه دولتی روزانه

شهریه دانشگاه دولتی روزانه – آخرین نرخ شهریه دانشگاه دولتی روزانه

  توجه به شهریه دانشگاه ها ، یکی از اولویت های مهم در زمان انتخاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر