از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

هر فرد چند بار میتواند کنکور بدهد – تعداد دفعات مجاز شرکت در کنکور

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

همراه با 30 درصد تخفیف پاییزه ، تماس از سراسر کشور: 9099071612

هر فرد چند بار میتواند کنکور بدهد - تعداد دفعات مجاز شرکت در کنکور

 

در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری به شرایط و ضوابط شرکت در کنکور و قوانین محرومیت از آزمون سراسری پرداخته شده است یکی از این محرومیت ها که باعث می شود داوطلب یکسال از شرکت در کنکور سراسری محروم شود ، مربوط به پذیرفته شدگان دوره های تحصیلی روزانه است و به جز این دسته از داوطلبان ، سایر متقاضیان که دانشجو ، دانش آموز و یا پشت کنکوری هستند ، می توانند در آزمون سراسری شرکت کنند. اما سوالی که پیش می آید این است که هر فرد چند بار میتواند کنکور بدهد و تعداد دفعات مجاز شرکت در کنکور چقدر است ؟ ادامه مطلب را مطالعه کنید تا راهنمایی شوید.

هر فرد چند بار میتواند کنکور بدهد

داوطلبان کنکور سراسری شرایط متفاوتی دارند ، عده ای از آن ها دانشجو هستند و همزمان با تحصیل در دانشگاه ، در کنکور نیز شرکت کرده اند ، عده ای پشت کنکوری هستند و بیشتر از یکسال است که درس میخوانند تا در رشته مورد علاقه خود پذیرفته می شود و اکثر داوطلبان نیز دانش آموزان سال آخری هستند که بعضا برنامه ریزی چند ساله برای قبولی در کنکور ، تنظیم کرده اند.

طبق گفته معاون سازمان سنجش آموزش کشور ، محدودیتی در تعداد دفعات شرکت در آزمون سراسری وجود ندارد و داوطلبانی که مشکل نظام وظیفه نداشته باشند ، می توانند هر چند بار که می خواهند ، در کنکور ثبت نام کنند.

در واقع داوطلبان خانم می توانند هر چند سال که میخواهند پشت کنکور بمانند اما برای آقایان محدودیت خدمت سربازی وجود دارد که البته راه حلی نیز هست که می توان از رفتن به سربازی برای یکسال بیشتر درس خواندن ، معاف شد.

راهکار حل مشکل نظام وظیفه داوطلبان آقا

داوطلبان آقا به دلیل آنکه باید به خدمت سربازی اعزام شوند ، برای شرکت در کنکور سراسری به صورت متوالی محدودیت دارند و تنها می توانند دو بار پشت هم در کنکور ثبت نام کنند یعنی اگر در کنکور امسال شرکت کرده اید ، تنها یکبار دیگر و در سال بعد می توانید مجددا شرکت کنید مگر آنکه کارت معافیت از سربازی داشته باشید.

اما برای داوطلبان آقا نیز یک راه حل وجود دارد که بتوانند بدون رفتن به خدمت سربازی ، چند سال پشت کنکور بمانند و آنهم ثبت نام در یکی از دانشگاه های غیرروزانه و دریافت معافیت تحصیلی است. شما می توانید از طریق انتخاب رشته کنکور سراسری و یا ثبت نام در رشته های بدون کنکور ، وارد یکی از دانشگاه های آزاد ، پیام نور ، علمی کاربردی ، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان شوید و بلافاصله پس از پذیرفته شدن ، درخواست مرخصی برای دو ترم داشته باشید و اگر در کنکور سال بعد شرکت کردید و قبول هم شدید ، می توانید از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهید.

البته مرخصی ترم اول دانشگاه آزاد و  سایر دانشگاه ها ، با پرداخت شهریه همراه است همچنین شما باید هزینه انصراف از تحصیل را نیز پرداخت کنید تا بتوانید از رشته تحصیلی که ثبت نام کرده اید ، به طور قطعی انصراف دهید. هزینه مرخصی و هزینه انصراف از تحصیل با توجه به نوع دانشگاه ، نوع رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است و شما می توانید برای دریافت اطلاعات دقیق تر ، با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما تماس بگیرید.

هر فرد چند بار میتواند کنکور بدهد – دانشجویان روزانه

شرایط کنکور مجدد برای دانشجویان روزانه کمی متفاوت است این دسته از داوطلبان باید اول از دانشگاه خود انصراف دهند و سپس ثبت نام کنکور سراسری را انجام دهند. یعنی بر خلاف دانشجویان سایر دانشگاه ها که می توانند بدون انصراف از دانشگاه در کنکور شرکت کنند و پس از قبولی انصراف دهند ، دانشجویان روزانه اول باید تا تاریخ تعیین شده که قبل از 20 اسفند ماه همان سال می باشد ، انصراف دهند و بعد در جلسه کنکور حضور داشته باشند.

نکته قابل ذکر که لازم است خاطر نشان کنیم این است که دانشجویان دانشگاه روزانه که سال قبل پذیرفته شده اند ، حتی در صورت عدم ثبت نام در دانشگاه ، می توانند در کنکور سال بعد شرکت کنند اما مجاز به انتخاب رشته های دانشگاه های روزانه نیستند و می توانند وارد سایر دوره های تحصیلی مثل نوبت دوم ( شبانه ) ، پردیس خودگردان ، غیرانتفاعی ، پیام نور و …. شوند.

همچنین این دسته از داوطلبان اگر برای بار دوم در دانشگاه روزانه قبول شوند ، مشمول پرداخت شهریه دانشگاه شبانه می باشند البته اگر رشته پذیرفته شده داوطلب یکی از سه رشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی باشد ، هیچ هزینه ای برای تحصیل از او دریافت نخواهد شد.

داوطلبان آقا و خانم که در رشته های پزشکی و پیراپزشکی در حال تحصیل هستند و متقاضی شرکت در کنکور سراسری می باشند ، می توانند طرح اجباری نیروی انسانی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را پس از پایان تحصیلات در رشته جدید ، به اتمام برسانند

رفع محرومیت شرکت در کنکور سراسری

در سال های گذشته ، داوطلبانی که از کنکور سال 63 تاکنون دوبار در دوره های روزانه پذیرفته شده باشند ، فارغ از اینکه ثبت نام کرده یا نکرده باشند ، از شرکت مجدد در کنکور سراسری برای انتخاب دانشگاه های روزانه محروم بودند. اما این موضوع توسط رای دیوان عدالت اداری حذف شد و این دسته از داوطلبان نیز محدودیتی در انتخاب مجدد دانشگاه های روزانه ندارند.

برای چند بار شرکت کردن در کنکور سراسری ، باید علاوه بر در نظر گرفتن شرایط و ضوابط و رفع محرومیت ها ، برنامه ریزی درسی خود را نیز مطابق با تغییرات کتاب های درسی تنظیم کنید زیرا هر سال بخش هایی از کتاب ها حذف یا چند بخش اضافه می شوند بنابراین باید منابع مطالعاتی خود را نیز بروز کنید. در صورت تمایل می توانید از طریق تماس با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما ، علاوه بر دریافت اطلاعات تکمیلی تر در خصوص اینکه هر فرد چند بار میتواند کنکور بدهد ، از مشاوره برنامه ریزی های تحصیلی تخصصی نیز بهره مند شوید

احتمالا این را هم بپسندید  مشاوره تحصیلی تلفنی - مطمئن تحصیل کنید ، پاسخ شما اینجاست

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

اهمیت مدرک پیش دانشگاهی - مدرک پیش دانشگاهی کجا لازم میشود

اهمیت مدرک پیش دانشگاهی – مدرک پیش دانشگاهی کجا لازم میشود

  به طور کلی داوطلبانی که ثبت نام کنکور سراسری یا ثبت نام رشته های …

یک نظر

  1. سلام وقتتون بخیر
    میشه بگید رأی دیوان عدالت که مبنی بر عدم جلوگیری برای شرکت دوباره در ازمون های سراسری برای داوطلبانی که دوبار دانشگاه روزانه قبول شده اند کدوم رأی هست و چه شماره ای دارهو در چه تاریخی صادر شده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر