از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

شرایط ورود به رشته پرستاری 1402 📞 پذیرش با کنکور و بدون کنکور رشته پرستاری

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

شرایط ورود به رشته پرستاری

پرستاری یکی از رشته های پیراپزشکی کنکور سراسری تجربی است که دانشگاه های روزانه ، پردیس خودگردان و آزاد این رشته را ارائه می دهند. پذیرش در رشته پرستاری با شرکت در کنکور سراسری تجربی امکان پذیر است  اما در بعضی از سال ها تعداد محدودی از دانشگاه های علوم پزشکی ، شرایط ورود بدون کنکور به این رشته را نیز فراهم کرده اند. در ادامه این مطلب به بررسی شرایط ورود بدون کنکور و با کنکور به رشته پرستاری را بررسی خواهیم کرد. لطفا با ما همراه شوید.

شما داوطلبان عزیز می توانید برای راهنمایی در خصوص شرایط پذیرش با کنکور و بدون کنکور رشته پرستاری و پرسیدن سوالات خود در این خصوص با مشاوران مجرب ما تماس بگیرید.

کارشناسان ما تمامی ایام هفته حتی روزهای تعطیل از 8 صبح لغایت 12 شب پاسخگوی شما عزیزان میباشند لطفا بخاطر داشته باشید که تماس صرفا از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد و صفر امکانپذیر است .

همین حالا تماس بگیرید 

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

شرایط ورود به رشته پرستاری با کنکور 1402 

برای ورود به رشته پرستاری با کنکور ، داوطلبان باید در کنکور سراسری تجربی شرکت نمایند که هر ساله در تیرماه برگزار می شود. شرکت در کنکور تجربی با مدرک دیپلم نظام جدید یا پیش دانشگاهی هر یک از رشته های ریاضی ، تجربی و انسانی امکان پذیر است و حتی با مدرک رشته های فنی حرفه ای و کاردانش نیز می توان در کنکور این گروه آزمایشی شرکت کرد.

با شرکت در کنکور سراسری تجربی ، با توجه به رتبه ای که داوطلب کسب کرده است امکان پذیرش در یکی از سه دانشگاه روزانه ، پردیس خودگردان و آزاد وجود دارد و همانطور که بسیاری از شما نیز می دانید ، رتبه لازم برای قبولی رشته پرستاری در دانشگاه روزانه عموما بهتر از دانشگاه پردیس خودگردان و آزاد است و البته بستگی به نوع دانشگاه نیز دارد. مثلا دانشگاه پردیس خودگردان تهران از دانشگاه های علوم پزشکی شهرستان ها ، رتبه های بهتری را پذیرش می کند.

شاید این مطلب را نیز بپسندید :  آیا با رشته انسانی میشود پرستاری خواند

رتبه قبولی رشته پرستاری دانشگاه روزانه

رتبه لازم برای رشته پرستاری دانشگاه روزانه از دانشگاه های پردیس خودگردان و آزاد بهتر است یعنی اگر می خواهید در دانشگاه دولتی روزانه پذیرش شوید ، باید رتبه مناسبی را به دست آورید. هر یک از دانشگاه های روزانه نیز با توجه به ظرفیت پذیرشی که دارند ، رتبه های متفاوتی را پذیرش می کنند. برای قبولی در رشته پرستاری دانشگاه های تهران ، شهید بهشتی و علوم پزشکی ایران ، رتبه کشوری شما باید کمتر از 18 هزار باشد و در صورت کسب رتبه بالاتر ، شانس پذیرش تان در این سه دانشگاه خیلی کم و نزدیک به صفر می شود.

احتمالا این را هم بپسندید  سرفصل دروس رشته پرستاری - سرفصل دروس پرستاری چیست

در دانشگاه های علوم پزشکی سطح دو مثل دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، مشهد ، شیراز ، اصفهان ، بابل و … برای رشته پرستاری تا رتبه کشوری نزدیک به 22 هزار نیز پذیرش انجام می شود و هر چقدر که رتبه بیشتر شود ، شانس قبولی داوطلب در این دانشگاه ها کاهش می یابد.

با رتبه بالاتر از 22 هزار کشوری نیز احتمال قبولی در دانشگاه های علوم پزشکی شاهرود ، گیلان ، گرگان ، اراک ، قم و … وجود دارد و به طور کلی برای قبولی رشته پرستاری در دانشگاه های روزانه حداکثر باید رتبه کشوری شما 30 هزار باشد.

رتبه قبولی رشته پرستاری دانشگاه پردیس خودگردان

دانشگاه پردیس خودگردان شعبه شهریه پرداز دانشگاه روزانه است و اکثر دانشگاه ها برای جذب دانشجوی بیشتر ، واحد ظرفیت خودگردان نیز دارند. رشته پرستاری در بسیاری از واحدهای پردیس خودگردان نیز ارائه می شود و با رتبه های بالاتر نیز احتمال قبولی وجود دارد. بنابراین اگر از نظر پرداخت شهریه دانشگاه پردیس خودگردان مشکلی ندارید و رتبه شما مناسب قبولی در دانشگاه روزانه نیست ، توصیه می شود در زمان انتخاب رشته ، دانشگاه پردیس خودگردان را نیز انتخاب نمایید.

البته رتبه قبولی رشته پرستاری در برخی از دانشگاه های پردیس خودگردان همچون پردیس شهید بهشتی ، تهران ، ایران و … تفاوت زیادی با دانشگاه های روزانه ندارد و حتی از برخی از دانشگاه های روزانه رتبه های بهتری را پذیرش می کنند.

رتبه قبولی رشته پرستاری دانشگاه آزاد

در دانشگاه آزاد نیز رشته پرستاری به صورت با کنکور ارائه می شود و رتبه قبولی این دانشگاه به نسبت بالاتر یعنی بدتر از دانشگاه های روزانه و پردیس خودگردان است. در سال های گذشته با رتبه های کشوری نزدیک به 80 هزار نیز در رشته پرستاری دانشگاه آزاد پذیرفته شده اند و ظرفیت پرستاری دانشگاه ازاد بیشتر از سایر دانشگاه هاست.

البته شرایط ورود به رشته پرستاری دانشگاه آزاد با دانشگاه های روزانه و پردیس خودگردان متفاوت است زیرا انتخاب رشته این دانشگاه در سایت سازمان سنجش انجام نمی گیرد و از نظر تاثیر سهمیه ها نیز متفاوت تر از دانشگاه های سراسری است.

احتمالا این را هم بپسندید  خرید تعهد خدمت پرستاری - راهنمای خرید تعهد خدمت پرستاری ، جداول و شرایط 1401

همچنین در خصوص رتبه قبولی رشته پرستاری دانشگاه آزاد باید بدانید که سهمیه های مناطق و ایثارگری نیز در آن موثر هستند و بر خلاف سال های قبل که پذیرش بر اساس رتبه کشوری انجام می گرفت ، چند سالی است که رتبه اکتسابی در سهمیه نیز بررسی می شود.

شاید این مطلب را نیز بپسندید : تراز قبولی پرستاری ازاد

شرایط ورود به رشته پرستاری بدون کنکور 1402 

شرایط ورود به رشته پرستاری

رشته پرستاری بدون کنکور نیز ارائه می شود اما با ظرفیت پذیرش بسیار محدود و فقط در برخی از سال. پذیرش بدون کنکور این رشته فقط در دانشگاه های علوم پزشکی روزانه انجام می شود و دانشگاه های آزاد و پردیس خودگردان مجاز به برگزاری رشته پرستاری به صورت بدون کنکور نیستند.

شرایط پرستاری بدون کنکور بدین صورت است که داوطلبان حتما باید دیپلم تجربی داشته باشند و در صورتی که دیپلم نظام قدیم باشند ، دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی نیز الزامی است. شرط معدل لازم برای پذیرش در این رشته محل ، حداقل معدل کل دیپلم 15 است. همچنین طبق قانون جدید پرستاری بدون کنکور ، داوطلبان باید از شرط سنی لازم نیز برخوردار باشند که حداکثر 25 سال تمام است.

شاید این مطلب را نیز بپسندید : رشته پرستاری تا چه سنی پذیرش دارد؟

در چند سال اخیر رشته پرستاری بدون کنکور ارائه نشده است و برای سال آینده نیز مشخص نیست که آیا ارائه خواهد شد یا خیر. پرستاری بدون کنکور در صورت ارائه شدن فقط در دانشگاه علوم پزشکی روزانه ارائه می شود و ظرفیت پذیرش آن نیز بسیار محدود است. قبولی در این رشته محل با برگزاری مصاحبه همراه است و دعوت شدگان به مصاحبه باید در این مرحله نیز نمره لازم را کسب نمایند.

رشته پرستاری بدون کنکور در مقطع کاردانی برگزار می شود و دانشجویان مدت زمان تحصیل دو ساله دارند. بعد از اتمام تحصیلات هم می توانند در آزمون کاردانی به کارشناسی شرکت کرده و وارد مقطع لیسانس شوند.

سوالات متداول

 • شرایط ورود به رشته پرستاری بدون کنکور به چه صورت است ؟

برخورداری از شرط سنی ، دارا بودن معدل کافی ، ارائه مدرک دیپلم تجربی و … از شرایط ورود به رشته پرستاری بدون کنکور است.

 • کدام دانشگاه ها رشته پرستاری را ارائه می دهند ؟

سه دانشگاه روزانه ، پردیس خودگردان و آزاد رشته پرستاری را ارائه می دهند.

 • حداکثر رتبه قبولی رشته پرستاری چقدر است ؟

داوطلبان با حداکثر رتبه کشوری 80 هزار شانس قبولی در رشته پرستاری را دارند.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

خرید تعهد خدمت پرستاری

خرید تعهد خدمت پرستاری – راهنمای خرید تعهد خدمت پرستاری ، جداول و شرایط 1401

  اگر دانش آموخته رشته پرستاری هستید و دوران تعهد خدمت خود یا مقداری از …

54 نظر

 1. شیرین نظری

  سلام ببخشید من سال ۱۴۰۰کنکور دادم و دیپلم انسانی دارم درومدم اما نرفتم امسال میخوام واسه پرستاری بخونم اگر دولتی درومدم دولتی میرم اگرهم در نیومدم ازاد میرم
  واسه من مشکلی پیش نمیاد ک دیپلم انسانی دارم؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله می توانید با دیپلم انسانی در کنکور تجربی شرکت کنید و وارد رشته پرستاری شوید اما اگر در سال 1400 دانشگاه روزانه قبول شده اید ، سال 1401 از انتخاب دانشگاه های روزانه محروم هستید.

  • سلام من دیپلم کاردانش دارم میتونم وارد این رشته شم.

  • پاسخ با ما

   با سلام اگر دیپلم نظام جدید دارید می توانید در کنکور تجربی شرکت کنید و وارد رشته پرستاری بدون کنکور شوید

 2. مهران خالقی

  سلام
  با دیپلم ریاضی میشه در دانشگاه ازاد پرستاری خواند معدل دیپلم بالا اگه میشه کی باید ثبت نام کنم

  • پاسخ با ما

   با سلام. با دیپلم ریاضی می توانید در کنکور تجربی شرکت کنید و وارد رشته پرستاری شوید. این رشته در دانشگاه آزاد بدون کنکور نیست.

  • سلام من با کنکور 1401دانشگاه روزانه قبول شدم اگه نرم میتونم در کنکور 1402 شرکت کنم یا نه؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله می توانید.

 3. سلام خسته نباشید ببخشید امسال رشته بدون کنکور رشته تجربی توی دانشگاه آزاد و سراسری کدوم ها هستن

  • پاسخ با ما

   با سلام. رشته پرستاری بدون کنکور در بعضی از سال ها ارائه می شود و سایر رشته های بدون کنکور تجربی شامل میکروبیولوژی ، زیست جانوری ، زیست گیاهی ، کاردانی دامپزشکی ، دارویاری ، شیمی محض ، شیمی کاربردی و …. هستند.

 4. درود و احترام.من 34 سالمه و ارشد مدیریت ساخت دارم .اما میخوام کنکور پرستاری رو شرکت کنم.ایا من که پیش دانشگاهی ندارم و مدرکم کاردانش بوده.میتونم بدون مدرک پیش دانشگاهی شرکت کنم؟

 5. درود و احترام.من 34 سالمه و ارشد مدیریت ساخت دارم .اما میخوام کنکور پرستاری رو شرکت کنم.ایا من که پیش دانشگاهی ندارم و مدرکم کاردانش بوده.میتونم بدون مدرک پیش دانشگاهی شرکت کنم؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. با توجه به اینکه مدرک لیسانس دارید ، می توانید ثبت نام کنکور تجربی را انجام دهید.

 6. سلام ببخشید میگن امسال ظرفیت افزایش پیدا کرده میشه بگین مثلا تو شهری مثل اردبیل حالا منطقه ۱_۲_۳ حداکثر باید چقد بیارین ؟!
  البته برا دانشگاه سراسری رو می‌خوام فقط

 7. سلام من دیپلم انسانی دارم چند ساله که درس کنار گذاشتم باید چه کار کنم که کنکور بدم برای پرستاری

  • پاسخ با ما

   با سلام. اگر دیپلم نظام قدیم دارید ، برای گرفتن پیش دانشگاهی اقدام کنید و سپس ثبت نام کنکور تجربی را انجام دهید.

 8. با سلام خسته نباشید من دیپلم فنی دارم واسه کنکور پرستار چیکار باید بکنم

  • پاسخ با ما

   با سلام. اگر دیپلم نظام جدید دارید می توانید در کنکور تجربی شرکت کنید ولی اگر دیپلم شما نظام قدیم است ابتدا باید مدرک کاردانی بگیرید تا مجاز به شرکت در کنکور تجربی برای ورود به رشته پرستاری شوید.

 9. دختر تاریکی

  سلام من کاردانی حسابداری پیام نور گرفتم میشه تطبیق بدم در دانشگاه آزاد برم رشته کارشناسی پرستاری ادامه بدم؟بگیرم،؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. به تصمیم کارشناس گروه شاید بعضی از دروس مشترک و عمومی تطبیق زده شود

  • سلام رشته پرستاری بدن کنکور ارائه میشودر سال 1401
   دیپلم تحربی دارم.ی

  • پاسخ با ما

   با سلام. در سال 1401 رشته پرستاری بدون کنکور ارائه شده بود.

 10. سلام من میخواستم۴۰۲با دیپلم فنی کنکور تجربی بدم باید دیپلم تجربی بگیرم یا میشه دیپلمم مظام جدید هست

 11. سلام وقت بخیر..۱.درمورد دانشگاه خودگردان میشه بیشتر توضیح بدید؟۲..برای قبولی پرستاری ،درشهرهای شمالی کشور چه رتبه ای باید کسب کرد؟ممنون

  • پاسخ با ما

   با سلام. رتبه قبولی پرستاری در سهمیه های مختلف ، متفاوت است با مشاوران تماس بگیرید تا به طور کامل راهنمایی شوید

  • با سلام خسته نباشید من دیپلم کامپیوتر دارم 23سالمه میخوام رشته پرستاری بخونم میشه؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. اگر دیپلم نظام جدید ، پیش دانشگاهی یا کاردانی دارید ، می توانید شرکت کنید.

 12. سلام وقت بخیر به نظر شما رشته پرستاری بهتره یا مامایی؟
  از لحاظ شرایط ادامه تحصیل، کاری، حقوق و….

 13. سلام وقت بخیر به نظر شما رشته پرستاری بهتره یا مامایی؟
  از لحاظ شرایط ادامه تحصیل، کاری، حقوق و….

 14. سلام وقتون بخیر من کارشناسی حسابداری دارم و دیپلم تجربی چطور میتونم وارد رشته پرستاری بشم و اینکه ایا برای استخدام شدن شرایط سنی مهم هست؟27سال دارم
  و تدریس به شکل غیر حضوری هم دارن آیا

  • پاسخ با ما

   با سلام. می توانید در کنکور تجربی شرکت کنید و شرط سنی هم ندارد

 15. نداجعفری

  سلام خسته نباشین
  من رشته م کاردانش بوده و کاردانی it دارم که البته 28 سالمه و چندساله درس نخوندم. الان میخوام کنکور پرستاری 1402 رو شرکت کنم میشه لطفا بگین میتونم شرکت کنم یا نه؟ ممنونم

 16. سلام خسته نباشین
  من رشته م کاردانش بوده و کاردانی it دارم که البته 28 سالمه و چندساله درس نخوندم. الان میخوام کنکور پرستاری 1402 رو شرکت کنم میشه لطفا بگین میتونم شرکت کنم یا نه؟ ممنونم

  • پاسخ با ما

   با سلام. با ارائه مدرک دیپلم نظام جدید ، پیش دانشگاهی یا کاردانی می توان در کنکور تجربی شرکت کرد.

 17. با سلام من لیسانس مهندسی نفت دارم میخوام بخونم واسه پرستاری اول اینکه معدل دیپلمم که تجربیه زیر 15هستش میشه بدون کنکور شرکت کنم؟اگ نمیشه و باید کنکور بدم میشه واحدامو تطبیق بدم؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. رشته بدون کنکور پرستاری فقط در تعداد محدودی از دانشگاه های روزانه ارائه می شود و نیاز به معدل بالا دارد. تطبیق واحد های درسی مشترک نیز بستگی به تایید کارشناس آموزشی دارد.

 18. سلام‌وقت بخیر من دیپلم ریاضی دارم‌و۲۴سالم هست میخوام‌رشته پرستاری بخونم میتونم کنکور بدم‌
  قبلش بایذگد‌جیکار‌کنم‌واینکه نیازه چ کتاب هایی بخونم

 19. سلام وقتتون بخیر من سال ۱۴۰۰ کنکور دادم دیپلمم تجربی هست و کنکور تجربی دادم و از رشته جانورشناسی قبول شدم
  من میتونم سال بعد یعنی ۱۴۰۲ کنکور بدم و بدون کنکور پرستاری انتخاب کنم؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. رشته پرستاری بدون کنکور فقط در بعضی از سالها و با ظرفیت بسیار محدود در دانشگاه روزانه ارائه می شود.

 20. سلام من ۳۶ سالمه و لیسانس زیست شناسی گیاهی دارم و میخوام کنکور پرستاری شرکت کنم ایا میتونم کنکور تجربی بدم ؟ و اینکه واحدای درسی تطبیق داره ؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله مجاز هستید با شرکت در کنکور تجربی وارد رشته پرستاری شوید.

 21. با سلام . من دیپلم ریاضی دارم ولی پیش‌دانشگاهی ندارم . کارشناسیمو با معدل خوب در دانشگاه علمی کاربردی گرفتم. آیا برای ورود به رشته پرستاری نیاز به مدرک پیش دانشگاهی هست؟ اگه آره، تجربی بخونم یا ریاضی
  ممنونم

  • پاسخ با ما

   با سلام. با مدرک خود مجازید در کنکور تجربی شرکت کنید اما بهتر است برای ایجاد سابقه تحصیلی اقدام نمایید.

 22. سلام وقت بخیر من رشته تحصیلیم فنی حرفه ای حقوق خوندم در دانشگاه علم کاربردی مدرکم هم فوق دیپلم خیلی علاقه به رشته پرستاری دارم میشه درایت مورد راهنمایی کنید که چگونه میتونم. پرستاری بخونم یا اینکه آیا امکان داره بخونم ممنون میشم در این زمینه کمکم کنید.

  • پاسخ با ما

   با سلام. با مدرک کاردانی خود می توانید در کنکور تجربی ثبت نام کنید و پس از کسب رتبه لازم وارد رشته پرستاری شوید.

 23. سلام من دیپلم کار دانش و لیسانس حسابداری دارم میتونم کنکور پرستاری بدم؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. اگر دیپلم شما نظام جدید است می توانید با شرکت در کنکور تجربی وارد رشته پرستاری شوید.

 24. سلام وقتتون بخیر کنکور پرستاری کی برگزار میشه

 25. باید معدلم کم کمش چقدر بشه خوبه که تجربی بیارم یعنی کمترین معدل چقدر

 26. سلام وقت بخیر
  برای پذیرش این رشته محدودیت سنی داریم؟

 27. سلام ایا ترمیم معدل اجباری هست یا ن میتونم کنکور ۱۴۰۲ رو بدون ترمیم انجام بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر