از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

رشته تجربی سخت است ؟ – سختی ها و مزایا و معایب رشته تجربی

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

رشته تجربی سخت است ؟ - سختی ها و مزایا و معایب رشته تجربی

 

دانش آموزان و اولیا در مقطع نهم با سوالات مختلفی برای ادامه تحصیل و انتخاب رشته رو به رو هستند . انتخاب رشته در این بازه زمانی در واقع سرنوشت ساز خواهد بود و باید قبل از انجام هر کاری در شاخه های مختلف رشته ها تحقیق کرد. در سال های اخیر به دلایل مختلفی اکثر دانش آموزان تمایل دارند در رشته تجربی ادامه تحصیل دهند. اما بسیاری از آن ها در زمان انتخاب رشته مقطع نهم به دهم این سوال را می پرسند که آیا رشته تجربی سخت است ؟ در ادامه  این مطلب قصد داریم پاسخ این سوال را بدهیم و از سختی ها و مزایا و معایب رشته تجربی برایتان مطالبی را ارائه دهیم.

معرفی رشته تجربی

قبل از پرداختن به اینکه آیا رشته تجربی سخت است ، بهتر است ابتدا این رشته تحصیلی پرمتقاضی را معرفی کنیم. دانش آموزان در مقطع نهم می توانند در یکی از شاخه های نظری ، فنی و حرفه ای ، کاردانش و معارف ادامه تحصیل دهند. یکی از زیرگروه های شاخه نظری در کنار رشته های ریاضی فیزیک و انسانی ، رشته تجربی می باشد. با توجه به افزایش داوطلبان رشته تجربی ، دانش آموزان در نظام آموزشی جدید برای انتخاب رشته نهم به دهم باید هدایت تحصیلی شوند و د رصورتی وارد رشته تچربی می شوند که شرایط آن را داشته باشند ؛ پیش تر در مطلب  ” با چه نمره هایی در نهم متوسطه انتخاب رشته می کنیم ” شرایط ورود به رشته تجربی را شرح داده ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

رشته تجربی مانند سایر رشته ها شامل دروس عمومی و تخصصی است. دروس عمومی آن شامل ادبیات و زبان فارسی ، دین و زندگی ، عربی و زبان انگلیسی می باشد و همینطور دروس تخصصی آن شامل زمین شناسی ، زیست شناسی ، ریاضیات ، فیزیک و شیمی است.

شما دانش آموزان عزیز میتوانید برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه انتخاب رشته و هدایت تحصیلی نهم به دهم ، با مشاوران ارشد ما در پاسخ با ما ارتباط برقرار کنید ، کارشناسان ما تمامی ایام هفته حتی روزهای تعطیل از 8 صبح لغایت 12 شب پاسخگوی شما عزیزان میباشند.

احتمالا این را هم بپسندید  آخرین رتبه قبولی پزشکی آزاد منطقه 3 - طبق قبولی های 1400 و 99

همین حالا تماس بگیرید 

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از استان تهران 9092301611

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل 

پاسخ به سوال آیا رشته تجربی سخت است ؟

در رابطه با سختی رشته رشته تجربی باید گفت ، تمامی رشته ها سختی خود را دارد اما یک سری عوامل دست به دست هم داده اند تا رشته تجربی سخت تر از بقیه رشته ها به نظر برسد. این عوامل به شرح زیر است:

  • هجوم دانش آموزان برای انتخاب رشته تجربی :  اینکه تعداد زیادی از دانش آموزان مایل به انتخاب رشته تجربی هستند خوب است اما متاسفانه همین امر آمار شرکت کنندگان تجربی را بسیار بالا می برد و باعث به وجود آمدن رقابت سختی بین داوطلبان می شود. در سال گذشته
  • کم بودن ظرفیت رشته های دانشگاهی : عامل دوم در سختی رشته تجربی این است که همه داوطلبان با هدف دستیابی به رشته های پزشکی و پیراپزشکی وارد رشته تجربی می شوند و از طرفی ظرفیت این رشته ها در دانشگاه های روزانه و آزاد محدود است و ورود به آن ها کمی مشکل تر از سایر رشته هاست.
  • قبولی نیاز به تراز علمی بالا : به دلیل اینکه تنها دو درصد از داوطلبان کنکور تجربی می توانند در رشته های پزشکی و پیراپزشکی ادامه تحصیل دهند داوطلبان کنکور تجربی باید بسیار مطالعه کنند و درس بخوانند و تسلط بسیاری بر مطالب داشته باشند تا بتوانند در این رقابت سخت پیروز شوند.

مزایای رشته تجربی

پس از یافتن پاسخ سوال آیا رشته تجربی سخت است بهتر است مزایای آن رو نیز ارائه دهیم. رشته تجربی ، با توجه به طرفدارانی که دارد مسلما شامل مزایای خوب و زیادی است که تعدادی از آنها به شرح زیر می باشد :

  • رشته های ایده آل : یکی از رشته های دانشگاهی زیر گروه تجربی ، رشته های گروه پزشکی و پیراپزشکی هستند که خب مسلما داوطلبان با آرزوی تحصیل در این رشته ها وارد گروه تجربی می شوند. از جمله این رشته ها می توان به پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، مامایی ، پرستاری ، هوشبری ، اتاق عمل و … اشاره کرد.
  • امکان ادامه تحصیل :  داوطلبان اگر بخواهند ، امکان ادامه تحصیل در اکثر رشته های دانشگاهی رشته تجربی در کشورمان وجود دارد.
  • بازار کار : با ورود به دانشگاه از طریق کنکور تجربی ، می توان به بازار کار ایده آلی دست یافت و فرصت های شغلی زیادی برای رشته های آن فراهم می باشد که جزو مشاغل پر درآمد هستند.
احتمالا این را هم بپسندید  ضرایب دروس برای قبولی در رشته داروسازی - دروس مهم اختصاصی و عمومی

شما عزیزان میتوانید برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه معرفی رشته ها ، شرایط بازار کار و میزان درآمد رشته ها و مشاغل مختلف ، با مشاوران ارشد ما در پاسخ با ما ارتباط برقرار کنید ، کارشناسان ما تمامی ایام هفته حتی روزهای تعطیل از 8 صبح لغایت 12 شب پاسخگوی شما عزیزان میباشند.

همین حالا تماس بگیرید 

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از استان تهران 9092301611

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل 

معایب رشته تجربی

رشته تجربی در کنار تمام مزایایی که دارد یکسری معایب هم دارد که به شرح موارد زیر است :

  • اکتفا به مدرک دیپلم : به دلیل آمار بالای شرکت کننده ها و ظرفیت کم دانشگاه ها در رشته های خوب ، بسیاری از داوطلبان در رشته تجربی در همان مقطع دیپلم می مانند.
  • سختی قبولی در دانشگاه : داوطلبان رشته تجربی نباید گمان کنند با ورود به این رشته ، حتما وارد یکی از رشته های پزشکی و یا پیراپزشکی خواهند شد با توجه به دلایل گفته شده در مطالب فوق ، قبولی در رشته و دانشگاه خوب در زیرگروه تجربی کار نسبتا دشواری است. برای قبولی در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی قطعا باید رتبه زیر 10 هزار کشوری داشته باشید تا قبول شوید و در رشته های پیراپزشکی نیز برای پذیرش در دانشگاه های برتر ، رتبه زیر 20 هزار کشوری لازم است

در این مطلب به پاسخ سوال ” آیا رشته تجربی سخت است ؟ ” پرداختیم. امیدواریم این موضوع به طور کامل برای شما شفاف سازی شده باشد. در صورتی که مایل به دریافت جزئیات بیشتری هستید ، می توانید با مشاورین مجرب مرکز مشاوره  تحصیلی پاسخ با ما تماس حاصل بفرمایید.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

رتبه قبولی بهداشت حرفه ای با سهمیه 5 درصدی

رتبه قبولی بهداشت حرفه ای با سهمیه 5 درصدی – طبق قبولی های 1400 و 99

  هر ساله دانشگاه های علوم پزشکی روزانه و پردیس خودگردان همچون علوم پزشکی اردبیل …

2 نظر

  1. چرادرهنگام انتخاب رشته نهم دچار سردگمی میشویم و نمیتوانیم علاقه خودرا شناسایی کنیم؟ چرا همش میگن رشته تجربی سخت است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر