از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

تکمیل ظرفیت برای چه کسانی است 📞 تکمیل ظرفیت تمام دانشگاه های روزانه ، فرهنگیان و آزاد

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

تکمیل ظرفیت برای چه کسانی است

تکمیل ظرفیت برای چه کسانی است ؟ چه کسانی می توانند در تکمیل ظرفیت شرکت کنند ؟ آیا همه داوطلبان حتی داوطلبانی که قبول نشده اند هم می توانند در مرحله تکمیل ظرفیت حضور پیدا کنند؟ اگر شما هم این سوالات را دارید ، لطفا در ادامه مطلب همراه ما باشید تا توضیحات کاملی را ارائه دهیم. با مطالعه این مطلب ، متوجه خواهید شد که تکمیل ظرفیت برای چه کسانی است و کدام دسته‌ از داوطلبان می توانند در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان ، دانشگاه آزاد و … شرکت نمایند. لطفا همراه ما باشید.

شما عزیزان میتوانید برای دریافت پاسخ سوالات خود در زمینه شرایط ثبت نام و انتخاب رشته تکمیل ظرفیت بدون کنکور و با کنکور ، با مشاوران ارشد ما در پاسخ با ما ارتباط برقرار کنید ،

کارشناسان ما تمامی ایام هفته حتی روزهای تعطیل از 8 صبح لغایت 12 شب پاسخگوی شما عزیزان میباشند.

همین حالا تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل 

تکمیل ظرفیت چیست

ابتدای مطلب می خواهیم توضیح دهیم که تکمیل ظرفیت چیست و به چه منظور برگزار می شود. پس از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری ، وضعیت قبولی یا عدم قبولی داوطلبانی که در انتخاب رشته‌ شرکت کرده اند ، مشخص می شود. داوطلبانی که موفق به قبولی شده اند ، باید برای ثبت نام در دانشگاه قبول شده اقدام کنند و تا یک تاریخ مشخصی که از سوی دانشگاه تعیین شده است ، فرصت ثبت نام دارند.

این دسته‌ از داوطلبان اگر در رشته‌ قبولی خود ثبت نام نکنند ، ظرفیت آن رشته‌ خالی باقی می ماند و در این شرایط دانشگاه تصمیم می گیرد که تکمیل ظرفیت را اجرا کند. بنابراین می توانیم بگوییم که برگزاری یا عدم برگزاری تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ، بستگی به عملکرد قبول شدگان انتخاب رشته‌ دارد و اگر در رشته‌ قبولی خود ثبت نام نکنند ، مرحله تکمیل ظرفیت اجرا خواهد شد.

مرتبط بخوانید : چه کسانی در تکمیل ظرفیت قبول میشوند 

تکمیل ظرفیت برای چه کسانی است

زمان برگزاری تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ، مدتی پس از اعلام نتایج نهایی می باشد. پس از اعلام نتایج انتخاب رشته‌ کنکور سراسری ، حدود دو تا سه هفته‌ به داوطلبان فرصت داده می شود تا برای ثبت نام در دانشگاه قبول شده اقدام کنند و مدارکشان را ارائه دهند. بعد از این مدت و ثبت نام از پذیرفته‌ شدگان ، دانشگاه ها اقدام به بررسی ظرفیت رشته‌ های تحصیلی خود می کنند. سپس اگر میزان ظرفیت باقی مانده در رشته‌ ها زیاد باشد ، احتمالا تکمیل ظرفیت را برگزار می نمایند.

احتمالا این را هم بپسندید  تکمیل ظرفیت رشته های پزشکی دانشگاه آزاد 1402 📞 زمان ، دفترچه و راهنمای شرکت در تکمیل ظرفیت

در مرحله تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ، تمام داوطلبان می توانند شرکت کنند اعم از داوطلبانی که در یک رشته‌ محل قبول شده اند یا قبول نشده اند. داوطلبان می توانند با انجام انتخاب رشته‌ تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ، شانس مجددی برای قبولی در رشته‌ مورد علاقه شان داشته‌ باشند البته‌ الزامی هم به شرکت در تکمیل ظرفیت وجود ندارد.

کدام دانشگاه ها تکمیل ظرفیت دارند

انتخاب رشته‌ کنکور سراسری برای تمام دانشگاه های سراسری برگزار می شود. این دانشگاه ها به شرح روزانه ، شبانه ، پردیس خودگردان ، پیام نور ، غیرانتفاعی و مجازی هستند. اما ممکن است در مرحله تکمیل ظرفیت ، تمام این دانشگاه ها حضور نداشته‌ باشند زیرا بستگی به ظرفیت خالی رشته‌ های تحصیلی آنها دارد. برای اطلاع از لیست دانشگاه های ارائه دهنده رشته‌ های تکمیل ظرفیت باید منتظر انتشار دفترچه باشیم.

تکمیل ظرفیت فرهنگیان برای چه کسانی است

دانشگاه فرهنگیان به دلیل شرایط تحصیل خوبی که برای دانشجویان خود فراهم می کند و همچنین فارغ التحصیلان آن بلافاصله وارد کار می شوند ، متقاضیان زیادی دارد. تکمیل ظرفیت این دانشگاه در بعضی از سال ها برگزار می گردد و داوطلبانی که دارای شرایط سنی ، معدل و تراز مناسب در کنکور هستند ، می توانند شرکت کنند.

شرایط شرکت در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان به شرح زیر می باشد :

  • داوطلبان دارای دیپلم انسانی باید معدل کل دیپلم بالای 15 داشته‌ باشند.
  • داوطلبان دارای دیپلم ریاضی و تجربی باید معدل بالای 14 داشته‌ باشند.
  • داوطلبانی که در انتخاب رشته‌ کنکور به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان دعوت شده اند اما موفق به قبولی در این مرحله نشده اند ، امکان شرکت مجدد در مصاحبه را ندارند.
  • داوطلبانی که تراز آنها مناسب انتخاب رشته‌ دانشگاه فرهنگیان نیست ، نمی توانند در تکمیل ظرفیت این دانشگاه شرکت کنند.

اگر شرایط فوق را دارید و می خواهید در دانشگاه فرهنگیان قبول شوید ، باید منتظر برگزاری تکمیل ظرفیت باشید. تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان اگر برگزار شود ، زمان آن احتمالا پس از آبان ماه خواهد بود و برای سال 1402 فعلا مشخص نیست که برگزار خواهد شد یا خیر.

تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد برای چه کسانی است

دانشگاه آزاد هم اقدام به برگزاری تکمیل ظرفیت برای رشته‌ های تحصیلی خود می کند و داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت کرده اند اعم از پذیرفته‌ شدگان و پذیرفته‌ نشدگان ، امکان شرکت در تکمیل ظرفیت این دانشگاه را دارند. اگر مشکلی برای پرداخت شهریه دانشگاه آزاد ندارید و رتبه شما مناسب قبولی در رشته‌ محل مورد علاقه تان است ، می توانید در رشته‌ های تکمیل ظرفیت ثبت نام کنید و منتظر اعلام نتایج باشید.

احتمالا این را هم بپسندید  تکمیل ظرفیت دانشگاه خیام مشهد 📞 ثبت نام بدون و با کنکور تکمیل ظرفیت غیرانتفاعی خیام

زمان برگزاری تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 1402 فعلا مشخص نیست اما انتظار می رود در صورت برگزاری ، زمان آن در دی ماه باشد. لازم به ذکر است که پذیرفته‌ شدگان مرحله تکمیل ظرفیت ، از بهمن ماه وارد دانشگاه می شوند.

مرتبط بخوانید : تکمیل ظرفیت رشته های پزشکی دانشگاه آزاد 

تکمیل ظرفیت پزشکی و پیراپزشکی

تکمیل ظرفیت برای چه کسانی است

رشته‌ های پزشکی و پیراپزشکی به شرح پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، پرستاری ، مامایی ، هوشبری ، اتاق عمل و … در سه دانشگاه روزانه ، آزاد و پردیس خودگردان ارائه می شوند. برای قبولی در این رشته‌ ها نیاز به کسب رتبه خوب می باشد و داوطلبان با توجه به دانشگاهی که مدنظرشان است ، باید رتبه مناسب را به دست آورند. برخی از داوطلبانی که در رشته‌ های پیراپزشکی و پزشکی انتخاب رشته‌ می کنند و قبول می شوند ، علاقه ای به ثبت نام قطعی در آن رشته‌ ندارند و یا اینکه به دلیل قبولی همزمان در دو دانشگاه ، از ثبت نام در یک دانشگاه صرف نظر می کنند.

در این وضعیت ، ظرفیت رشته‌ ها خالی می شود و فرصتی ویژه برای علاقه مندان فراهم خواهد شد. اگر متقاضی قبولی در رشته‌ های پزشکی و پیراپزشکی هستید اما در مرحله انتخاب رشته‌ قبول نشده اید ، باید منتظر برگزاری تکمیل ظرفیت باشید. تکمیل ظرفیت این رشته‌ ها در دانشگاه آزاد و دانشگاه روزانه (و شعبه پردیس خودگردان) به صورت مجزا برگزار می گردد.

زمان برگزاری تکمیل ظرفیت پزشکی و پیراپزشکی 1402 مشخص نشده است. اما اگر برگزار شود ، احتمالا زمان آن در آذرماه یا دی ماه خواهد بود تا پذیرفته‌ شدگان بتوانند از بهمن ماه وارد دانشگاه شوند.

سوالات شما

  • تکمیل ظرفیت برای چه کسانی است؟

ثبت نام تکمیل ظرفیت را تمام داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت کرده اند ، می توانند انجام دهند.

  • آیا داوطلبانی که در انتخاب رشته‌ قبول نشده اند ، می توانند در تکمیل ظرفیت شرکت کنند؟

بله اگر در انتخاب رشته‌ کنکور سراسری قبول نشده اید ، می توانید با شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت شانس مجددی برای قبولی داشته‌ باشید.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور 📞 راهنمای ثبت نام 1402

دانشگاه پیام نور هر ساله از میان داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد که دارای رتبه مناسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر