از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

تغییر رشته از کاردانی به کارشناسی – شرایط و راهنمای تغییر رشته از کاردانی به کارشناسی

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

تغییر رشته از کاردانی به کارشناسی

 

تغییر رشته یا تغییر گرایش در تمام مقاطع تحصیلی امکان پذیر است اما شرایط تغییر رشته از کاردانی به کارشناسی کمی متفاوت تر از سایر مقاطع می باشد. داوطلبان کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته و همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی ناپیوسته ، پیش از اقدام به ثبت درخواست تغییر رشته باید ار تمام شرایط لازم اطلاع یابند و در صورتی که شرایط را داشتند ، درخواست خود را در دانشگاه مطرح نمایند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا از شرایط کامل تغییر رشته از کاردانی به کارشناسی مطلع شوید.

سوالات خود را در خصوص شرایط تغییر رشته از کاردانی به کارشناسی 1400 از مشاوران ما بپرسید تا با اطلاعات دقیق راهنمایی شوید.

همین حالا تماس بگیرید 

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

شرایط تغییر رشته از کاردانی به کارشناسی

تغییر رشته در مقطع کاردانی به کارشناسی فقط در زمان ثبت نام کنکور امکان پذیر است. در واقع فارغ التحصیلان دوره کاردانی پیوسته یا کاردانی ناپیوسته در صورت تمایل می توانند با شرکت در آزمون کارشناسی ناپیوسته ، رشته تحصیلی خود را تغییر دهند البته به شرطی که رشته تحصیلی مورد تقاضای آنها ، شرط تجانس رشته فارغ التحصیلی نداشته باشد.

برای ورود به رشته های تكنولوژی اتاق عمل ، بهداشت عمومی ، تكنولوژی پرتوشناسی ، علوم آزمايشگاهی ، مامايی ، هوشبری و رشته فوريت های پزشكی پيش بيمارستانی آزمون کاردانی به کارشناسی ، ارائه مدرک فارغ التحصیلی با رشته مرتبط الزامی است اما برای سایر رشته های این آزمون الزامی به ارائه مدرک مرتبط نیست.

شرایط تغییر گرایش در مقطع کاردانی به کارشناسی

اگر دانشجوی مقطع کارشناسی ناپیوسته هستید ، مجاز به تغییر رشته نمی باشید اما می توانید برای تغییر گرایش اقدام کنید. دانشجویان متقاضی تغییر گرایش باید حداقل 6 هفته پیش از شروع ترم تحصیلی جدید ، درخواست خود را مبنی بر تغییر گرایش به دانشگاه ارائه دهند و پس از تکمیل و تحویل تمامی مدارک ، منتظر بررسی درخواست خود توسط دانشگاه باشند. در صورت موافقت با درخواست دانشجو ، از ترم جدید در رشته جدید خود می تواند انتخاب واحد را انجام دهد.

برخی نکات مهم تغییر گرایش در مقطع کاردانی به کارشناسی که لازم است از آنها اطلاع داشته باشید ، عبارتند از :

 • تغییر گرایش در مقطع کاردانی به کارشناسی فقط یکبار در طول دوران تحصیل امکان پذیر است.
 • گرایش مد نظر دانشجو باید در دانشگاه ارائه شده باشد.
 • انتقالی همزمان با تغییر گرایش ، مشروط به موافقت دانشگاه های مبدا و مقصد است.
 • دروس مشترک بین دو گرایش معادل سازی می شوند
 • دانشجویان متقاضی تغییر گرایش باید حداقل معدل 12 را کسب کنند.

تغییر رشته از کاردانی به کارشناسی دانشگاه آزاد

در دانشگاه آزاد مقطع کارشناسی ناپیوسته ارائه می شود و فارغ التحصیلان مقطع کاردانی پیوسته یا کاردانی ناپیوسته ، می توانند با ثبت نام در دانشگاه آزاد وارد رشته تحصیلی مورد علاقه خود شوند. دانشگاه آزاد برای پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی ناپیوسته ، شرط تجانس رشته ندارد و داوطلب می تواند در رشته ای مغایر با رشته فارغ التحصیلی خود ثبت نام نماید.

ثبت نام دوره کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد دو بار در سال و از طریق سایت azmoon.org انجام می گیرد و لیست رشته های ارائه شده در هر یک از واحدهای دانشگاهی نیز از طریق انتشار دفترچه در سایت مذکور ، به داوطلبان اطلاع رسانی خواهد شد.

تغییر رشته از کاردانی به کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی

علاوه بر دانشگاه آزاد ، دانشگاه غیرانتفاعی نیز مقطع کارشناسی ناپیوسته را ارائه می دهد و این دانشگاه هم شرط تجانس رشته ندارد و در نتیجه داوطلبان تنها با ارائه مدرک فوق دیپلم ، می توانند وارد رشته تحصیلی مورد علاقه خود (حتی اگر مغایر با رشته دوره کاردانی باشد) شوند.
تحصیل در دوره کارشناسی ناپیوسته دانشگاه علمی کاربردی دو سال به طول می انجامد و شامل 4 ترم تحصیلی می باشد. دانشجویانی که وارد رشته مغایر شده اند ، باید به تشخیص آموزش دانشکده تعدادی واحد درسی جبرانی نیز بگذرانند.
ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور است و داوطلبان دو بار در سال فرصت ثبت نام دارند. البته در بعضی نیمسال ها نیز ثبت نام به صورت حضوری است و لازم است که داوطلب با مراجعه به دانشگاه و ارائه مدارک لازم ، برای ثبت نام خود اقدام نماید.

تغییر رشته کاردانی به کارشناسی دانشگاه غیرانتفاعی

مقطع کارشناسی ناپیوسته در دانشگاه غیرانتفاعی نیز ارائه می شود و امکان پذیرش در این دانشگاه هم به صورت با کنکور و هم به صورت بدون کنکور وجود دارد. ثبت نام کاردانی به کارشناسی بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی در سایت سازمان سنجش انجام می گیرد و فرصت ثبت نام نیز یکبار در سال است. همچنین امکان تغییر رشته در این دانشگاه برای داوطلبان وجود دارد.

سوالات متداول

 • آیا تغییر رشته از کاردانی به کارشناسی امکان پذیر است ؟ 

خیر ، دانشجویان مقطع کارشناسی ناپیوسته نمی توانند رشته تحصیلی خود را تغییر دهند اما امکان تغییر گرایش وجود دارد.

 • شرایط تغییر رشته کاردانی به کارشناسی دانشگاه آزاد چیست ؟

داوطلبانی که مدرک کاردانی دارند ، می توانند با ثبت نام مقطع کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد ، رشته تحصیلی خود را تغییر دهند.

 • آیا تغییر رشته از کاردانی به کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی امکان پذیر است ؟

بله ، اگر متقاضی تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی هستید می توانید در رشته تحصیلی مغابر با رشته مقطع کاردانی خود در این دانشگاه ثبت نام کنید.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

42 نظر

 1. سلام ببخشید اگه رشته کاردانی رو یک رشته و کارشناسی ناپیوسته رو یک رشته دیگه بخونی بعدا واسه آزمون استخدامی مشکل پیدا نمیکنی و میتونی راحت آزمونارو شرکت کنی؟؟؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. برای شرکت در آزمون های استخدامی لازم است رشته کاردانی و کارشناسی یکسان باشد

 2. علیرضا اسماعیلی

  سلام من مهر ماه ۱۴۰۰وارد دانشکده فنی کشاورزی شدم و در حال حاضر در حال اتمام ترم دوم مقطع کاردانی ناپیوسته در رشته گیاهپزشکی هستم و مدرک دیپلمم رو از هنرستان فنی کشاورزی گرفتم حالا قصد دارم تغییر رشته بدم و اگر امکانش باشه در رشته حقوق ادامه تحصیل بدم میخواستم بدونم با این شرایط ایا من میتونم رشته حقوق رو بخونم و گیاهپزشکی رو بزارم کنار خیلی سردرگمم لطفا راهنماییم کنید

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله شما با مدرک کاردانی می توانید ثبت نام کارشناسی پیوسته حقوق در دانشگاه ازاد و پیام نور را انجام دهید و یا در دانشگاه علمی کاربردی وارد دوره کاردانی این رشته شوید (توجه داشته باشید که اولویت قبولی در رشته حقوق با دارندگان مدرک دیپلم انسانی است ولی شما هم احتمال قبولی دارید)

  • سلام وقت بخیر من کاردانی رشته طراحی دوخت دارم و می خوام در مقطع کارشناسی ناپیوسته معماری شرکت کنم.
   به نظر شما در دانشگاه آزاد ثبت نام کنم یا در دانشگاه علمی کاربردی؟
   و اینکه ممکن هست چند ترم به ترم کارشناسی من اضافه بشه؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. اگر شهریه ارزان تر مدنظرتان است ، دانشگاه علمی کاربردی را انتخاب کنید. برای تغییر رشته معمولا چند واحد جبرانی در نظر گرفته می شود.

 3. سلام
  من دانشجو رشته مکانیک خودرو هستم
  میخواستم بدونم میتونم برای کارشناسی تغیر رشته بدم برم رشته حرارتی برودتی؟
  و یه سوال دیگه این که باید کنکور بدم یا با شرط معدل میتونم برم؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله می توانید و برای پذیرش بدون کنکور باید بررسی کرد که رشته مورد تقاضای شما بدون کنکور ارائه می شود یا خیر.. می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند

 4. میترا قهرمانی

  سلام وقتتون بخیر ، من کاردانی بهداشت خانواده از دانشگاه آزاد دارم برای کارشناسی میتونم تغییر رشته بدم؟ هدفم دانشگاه دولتی هست

 5. سلام من کاردانی گرافیک خوندم و حالا میخوام کارشناسی ناپیوسته مدیریت بخونم این امکانش هست؟ تغییر رشته بدم؟

 6. امیرحسین

  سلام بنده کاردانی کامپیوتر دارم و تصمیم دارم کارشناسی ناپیوسته کارشناسی کسب کار بخوانم آیا امکانش هست؟؟؟ ، و چیز دیگر این که در استخدام کاری برایم مشکلی پیش نمی آید….

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله امکان تغییر رشته دارید ولی در زمان استخدام ، بعضی از شرکت ها به یکسان بودن رشته کاردانی و کارشناسی توجه دارند

  • سلام من کاردانی نرم افزار ثبت نام کردم میخام الان تعغیر بدم در دانشگاه کارشناسی نرم افزار بخونم میشه؟؟؟؟

 7. سلام من رشته it مقطع کاردانی هستم و برای کارشناسی می‌خوام تغییر رشته به مهندسی معدن بدم چکار باید کنم ؟

 8. سلام، من کاردانی تربیت بدنی دارم و کاردانی ناپیوسته هستم، میتونم برا کارشناسی تغییر رشته بدم؟

 9. سلام من کاردانی دانشگاه علمی کاربردی رشته عمران امورپیمانها خوندم میخوام بدونم آیا میتونم برای کارشناسی به رشته برق قدرت تغییر رشته بدم و اینکه اگه میتونم چه دانشگاه هایی میتونم ثبت نام کنم؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله می توانید تغییر رشته دهید و برای اطلاع از دانشگاه های ارائه دهنده رشته مد نظرتان ، با مشاوران ما تماس بگیرید.

 10. سلام من در دانشگاه علمی کاربردی رشته عمران امورپیمانها مدرک کاردانی گرفتم الان برای کارشناسی میخواهم دانشگاه آزاد رشته برق و قدرت بخوانم یعنی تغییر رشته بدم ، آیا امکان پذیره؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله امکان پذیر است ولی اولویت پذیرش با دارندگان کاردانی برق می باشد و اگر ظرفیت خالی باقی بماند از فارغ التحصیلان سایر رشته ها ثبت نام به عمل می آید

 11. سلام تغییر رشته تو کنکور کاردانی به کارشناسی نا پیوسته از مکانیک خودرو به گرایش حرارت و سیالات امکان پذیر هست

 12. محمد حسین شاهمرادی

  سلام من کاردانی مکانیک خودرو دارم می تونم کارشناسی مکانیک سیالات بخونم یا ن

 13. سمیه باقری

  سلام من ترم ۳ رشته مترجمی دانشگاه علمی کاربردی هستم و سر دوراهی موندم که آیا تغیر رشته الان بدم یا بعد از گرفتن مدرک کاردانی؟ میخوام تکنولوژی دوخت بخونم اگر مدرک کاردانی مترجمی رو بگیرم برای کارشناسی میتونم تکنولوژی دوخت بخونم ؟اگر بله ، چند ترم اضافه تر باید خونده بشه تا مدرک کارشناسی بگیرم ؟ممنون میشم پاسخ بدید

  • پاسخ با ما

   با سلام بله می توانید تغییر رشته دهد و چند واحد دروس جبرانی تعیین می شود

 14. مهران خالقی

  سلام خسته نباشید . من مدرک کاردانی نرم افزار از دانشگاه ازاد دارم و سربازی هم معاف کردم . الان میتونم تغییر رشته بدم برم زبان خارجه درس بخونم ؟

 15. سلام خسته نباشید . من مدرک کاردانی نرم افزار از دانشگاه ازاد دارم و سربازی هم معاف کردم . الان میتونم تغییر رشته بدم برم زبان خارجه درس بخونم ؟

 16. سلام من کاردانی نرم افزار دارم اگر بخوام کارشناسی زبان انگلیسی بخونم نمیتونم کنکور بدم فقط باید دانشگاه ازاد برم؟؟؟؟نمیتونم دانشگاه دولتی برم؟؟؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. می توانید در کنکور شرکت کنید و وارد رشته های کارشناسی زبان انگلیسی شوید

 17. سلام من بهداشت عمومی گرایش مبارزه با بیماری کاردانی دانشگاه آزاد قبول شدم میخواستم ببینم اگه بعد از دوسال مدرک کاردانی رو بگیرم میتونم برای کنکور کاردانی به کارشناسی رشته ام رو به پرستاری تغییر بدم یا امکان پذیر نیست این کار؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند

 18. سلام خسته نباشید
  من میخوام کاردانی ناپیوسته آموزش زبان تو دانشگاه آزاد بخونم و بعد یکسال همین رو توی دانشگاه دولتی بخونم ..ایا امکانش هست
  که دانشگاهم رو تغییر بدم و یکسال بعدی کاردانی رو در دانشگاه دولتی بخونم ؟

 19. سلام خسته نباشید.من میخواستم در دانشکده فنی کاردانی فتوگرافیک بخونم.میشه برای کارشناسی هم تغییر شهر بدم هم تغییررشته؟ و برم دانشکده دولتی؟؟؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند

 20. سلام من دیپلمم کاردانش نرم افزار بود
  دانشگاه آزاد هم کاردانی نرم افزار گرفتم
  میخوام بدونم میتونم با همین مدرک به رشته ی میکروبیولوژی تغییر رشته بدم؟
  یا باید دیپلم تجربی بگیرم بعد
  میشه راهنماییم کنید نمیدونم چیکار کنم ممنون

  • پاسخ با ما

   با سلام. می توانید با مدرک کاردانی خود در رشته میکروبیولوژی ثبت نام کنید.

 21. سلام وقت بخیر من کارشناسی مترجمی زبان دارم ولی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش کارشناسی آموزش زبان میخوان با توجه به اینکه خیلی از واخد۶ای دو گرایش یکسان هستن. میشه راهنمایی بفرمایید بری تغییر گرایش در شرایطی که مدرکم رو گرفتم راهی هست یا خیر؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند

 22. مهسا حسینی

  سلام کاردانی پیوسته معماری رو میخونم میشه برای کارشناسی حقوق بخونم رشته نظریم انسانی بوده و دانشکده علمی کاربردی هستم

 23. باسلام من دانشجوی نرم افزارم ترم آخر کار دانی
  آیا میتونم برای کارشناسی دانشگاه آزاد حقوق بخونم ‌؟
  و چجوریه باید از اول بخونم یا از ترم ۵ به بعدش؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله می توانید و تعدادی واحد جبرانی باید بگذرانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر