از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

بازار کار مهندسی صنایع – راهنمای بازار کار مهندسی صنایع و آینده شغلی آن

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

بازار کار مهندسی صنایع - راهنمای بازار کار مهندسی صنایع و آینده شغلی آن

رشته مهندسی صنایع از رشته های فنی مهندسی کنکور ریاضی است که ترکیبی از مباحث فنی مهندسی و مدیریت می باشد و حتی در برخی از حوزه های کاری با بازار کار مدیریت صنعتی مشترک است. فرصت اشتغال در تمام کارخانجات تولیدی ، خدماتی و صنعتی برای فارغ التحصیلان رشته مهندسی صنایع وجود دارد همچنین امکان فعالیت در بخش های دولتی و غیردولتی مثل بانکداری ، صنعت بیمه ، شرکت های هواپیمایی ، خدمات شهری و … برای مهندسان صنایع فراهم شده است.

در مطالب قبلی سایت pasokhbama.com ، بازار کار تمام رشته های ریاضی و فنی مهندسی را از قبیل بازار کار مهندسی برق ، بازار کار مهندسی پزشکی ، مهندسی عمران و مهندسی مکانیک را بررسی کردیم و در این مطلب راهنمای جامعی از بازار کار و میزان درآمد مهندسان صنایع ارائه خواهد شد.

راهنمای بازار کار مهندسی صنایع و آینده شغلی آن

حوزه های کاری مهندسی صنایع بسیار گسترده است و مثل سایر رشته های فنی مهندسی ، در صورتی که فرد تخصص لازم را در رشته خود داشته باشد و دوره های تخصصی خارج از دانشگاه را بگذراند ، می تواند پس از فارغ التحصیلی با فرصت های شغلی خوبی روبرو شود.

 • مدیریت تولید (تیم مدیریت تولید معمولا متشکل از کارشناسان مهندسی شیمی ، مهندسی مکانیک ، اقتصاد و مهندسی صنایع می باشد تا با اجرای عملیات سیستم های تولیدی و بررسی شرایط موجود کارخانه ، مزیت هایی را در رقابت جهانی به دست آوردند)
 • سیستم های تولیدی (طراحی کارخانه ، طراحی حمل و نقل ، برنامه ریزی تولید و ارزیابی موجودی از حیطه های کاری سیستم های تولیدی می باشد)
 • مهندسی سیستم های کیفیت (در گرایش مهندسی کیفیت مهندسی صنایع به دانشجویان مفاهیم و ابزار های فنی و مدیریتی در جهت بهبود کیفیت محصولات و خدمات آموزش داده می شود )
 • مهندسی مالی (مهندسی مالی برای افرادی که به استخدام شدن در بانک ها به عنوان مدیریت مالی و امور مشاوره ای علاقه مندند ، مناسب است و شامل فرایند های احتمالی بهینه سازی ، محاسبات و بازار های مالی و کاربرد آن ها می باشد)
 • مهندسی ارزش
 • طراحی فرایند ها و ساختار های سازمانی
 • مدیریت مهندسی
 • مدیریت پروژه
 • مهندسی لجستیک
احتمالا این را هم بپسندید  معرفی رشته آمار و سنجش آموزشی - بازار کار و آینده شغلی آمار و سنجش آموزشی

در یک جمع بندی کلی می توان گفت ، هر شرکتی که به دنبال مدیریت حرفه ای ، کسب سود بیشتر ، افزایش کیفیت محصولات و خدمات و بیشترین میزان بهره وری است ، نیاز به مهندسان صنایع دارد و به دلیل شباهت زیاد این شغل به مدیریت صنعتی ، مهندسان می توانند حتی در امور مدیریتی کارخانجات و شرکت ها (کارخانجات صنعتی ، خدماتی و تولیدی ، کشتی رانی ، استادیوم های ورزشی  ، خدمات مشاوره ای و کارخانجات کشت و صنعت) نیز فعالیت کنند.

وظایف و توانمندی های مهندس صنایع برای ورود به بازار کار

روحیه کار تیمی ، توان حل مسئله و محاسبات قوی ، مهارت ارتباطی مناسب ، توانایی چندین ساعت کار کردن یکنواخت ، دقت و توجه به جزئیات کار ، توان مدیریتی لازم و از همه تر تسلط به زبان انگلیسی و بروز بودن بر اساس آخرین دستاورد های مهندسی صنایع ، از مهارت های لازم برای مهندس صنایع است.

مهندس صنایع وظیفه دارد که ایمنی کارکنان کارخانه را تامین کند. همچنین آموزش مدیران ، سرپرستان و کارگران برای استفاده از دستگاه ها و تجهیزات کارخانه بر عهده مهندس صنایع است. علاوه بر این موارد ، سنجش و ارزیابی روند تولید محصولات یا خدمات با بیشترین بازدهی ، تجهیز کردن و توسعه سیستم های کنترل مدیریت ، تحلیل هزینه های پیش روی کارخانه به شکل موثر ، اجرای روش های کنترل کیفیت و استراتژی های کاهش هزینه تولید و … نیز از وظایف مهندسان صنایع می باشند.

درآمد و حقوق مهندسی صنایع

درآمد مهندسی صنایع در شرکت های دولتی و خصوصی متفاوت است و مهندسان صنایع درآمد های متفاوتی را بر اساس توانمندی ها ، تجربه و مهارتی که دارند ، می توانند کسب کنند. مهندسی صنایعی که در کارخانجات و شرکت های دولتی مشغول به کار می شود ، حقوق قانون مدیریت خدمات کشوری را که پایه 2/400/000 تومان می باشد ، دریافت خواهد کرد که البته در شرکت های برزگ خصوصی بر اساس سیاست های مالی شرکت این درآمد بیشتر و قابل افزایش است.

احتمالا این را هم بپسندید  رشته علوم و مهندسی محیط زیست - معرفی جامع و بازار کار علوم و مهندسی محیط زیست

نرم افزار های تخصصی مهندسی صنایع برای ورود به بازار کار

تسلط به نرم افزارهای تخصصی رشته مهندسی صنایع شانس ورود به بازار کار و دریافت پیشنهادات شغلی بهتر را افزایش می دهد چرا که اکثر شرکت ها تمایل دارند کسانی را استخدام کنند که مهارت کافی را در رشته خود دارد. از جمله نرم افزار های مهم این رشته عبارتند از :

 1. COMLAD
 2. Factory Flow
 3. Minitab
 4. SPSS
 5. Statistica
 6. LINDO
 7. LINGO
 8. QSB

توصیه می شود برای دریافت اطلاعات تکمیلی تر در رابطه با بازار کار مهندسی صنایع در خارج از کشور ، بازار کار مهندسی صنایع در بانک ، بازار کار مهندسی صنایع برای خانم ها ، بهترین گرایش ارشد مهندسی صنایع از نظر بازار کار ،  درامد مهندسی صنایع در سال 99 ، بازار کار رشته مدیریت مهندسی و … با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

رشته مهندسی صنایع بدون کنکور دانشگاه آزاد

رشته مهندسی صنایع بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401 – شرایط و راهنمای ثبت نام

  رشته مهندسی صنایع از رشته های فنی مهندسی کنکور ریاضی است که به نسبت …

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر