از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

انتخاب رشته ریاضی 1403 📞 راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور ریاضی

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

انتخاب رشته ریاضی برای دانشگاه های سراسری و آزاد پس از اعلام نتایج اولیه و انتشار کارنامه کنکور انجام می گیرد. هر یک از داوطلبان مجاز به انتخاب رشته‌ که متقاضی تحصیل در این دو دانشگاه هستتند می توانند بر اساس رتبه های اکتسابی خود و ضمن دانلود و مطالعه دفترچه انتخاب رشته‌ کنکور ریاضی ، برای انتخاب رشته‌ در سایت های sanjesh.org و azmoon.org اقدام نمایند.

با توجه به اینکه بیش از 90 درصد داوطلبان کنکور ریاضی فقط رشته‌ های فنی مهندسی را مد نظر دارند ، از این جهت می توان گفت رقابت در کنکور ریاضی بالاست. البته شانس پذیرش در این رشته‌ ها فقط مختص به داوطلبانی نیست که رتبه های خوبی را کسب کرده‌ اند بلکه داوطلبان با رتبه های متوسط نیز اگر انتخاب رشته‌ را به درستی انجام دهند قطعا می توانند امیدوار باشند که در رشته‌ های خوبی قبول شوند.

مشاوره قبولی در رشته‌‌ و دانشگاه های برتر از طریق انتخاب رشته‌‌ اصولی – مشاوره از طریق تماس با مشاوران پاسخ با ما

همین حالا تماس بگیرید 

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

راهنمای انتخاب رشته‌ ریاضی

انتخاب رشته ریاضی در دو سایت مختلف انجام می گیرد. به عبارتی برای انتخاب رشته‌ در تمام دانشگاه های سراسری (روزانه ، نوبت دوم ، پیام نور ، غیر انتفاعی و پردیس خودگردان) باید وارد سایت sanjesh.org و برای انتخاب رشته‌ دانشگاه آزاد که به صورت مجزا از سایر دانشگاه هاست باید وارد سایت azmoon.org شوید

زمان انتخاب رشته‌

نتایج کنکور در اوایل مردادماه اعلام می شود. به حد فاصل چند روز پس از اعلام نتایج نیز انتخاب رشته‌ آغاز می گردد. زمان انتخاب رشته‌ کنکور دانشگاه آزاد معمولا پس از اتمام فرایند انتخاب رشته‌ کنکور سراسری می باشد. توصیه می شود از طریق ارتباط با مشاوران مرکز تحصیلی پاسخ با ما ، اخبار مربوط به انتخاب رشته‌ را پیگیری کنید.

نحوه انتخاب رشته‌

برای انتخاب رشته‌ کنکور ریاضی در دانشگاه سراسری داوطلبان مجاز به انتخاب 150 کد رشته‌ محل هستند. همچنین برای انتخاب رشته‌ دانشگاه آزاد نیز مجاز به انتخاب حداکثر 100 کد رشته‌ محل می باشند.

متقاضیان انتخاب رشته‌ دانشگاه آزاد به دلیل آنکه در زمان ثبت نام کنکور هزینه ای واریز نکرده‌ اند در زمان انتخاب رشته‌ باید با واریز هزینه کارت اعتباری انتخاب رشته‌ را تهیه نمایند. سپس فرم مربوطه را دریافت و تکمیل کنند.

همچنین داوطلبان متقاضی انتخاب رشته‌ ریاضی در دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی باید با واریز هزینه در سایت سنجش ، کارت اعتباری مربوط به این دانشگاه ها را تهیه و سپس رشته‌ های آن ها را انتخاب کنند.

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته‌ در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و دانشگاه فرهنگیان نیز در صورت علاقه مندی به این دو دانشگاه لازم است که جهت انتخاب رشته‌ و حضور در مصاحبه هزینه ای را در سایت سنجش پرداخت کنند.

مرتبط بخوانید : بهترین رشته‌ ریاضی برای خانم ها

دانلود دفترچه انتخاب رشته‌

دفترچه انتخاب رشته‌ کنکور ریاضی به صورت مجزا از سایر گروه های آزمایشی تهیه و منتشر می شود. این دفترچه شامل لیست رشته‌ های ارائه شده‌ ، ظرفیت پذیرش رشته‌ ها و شرایط و ضوابط پذیرش در دانشگاه ها می باشد. البته دفترچه انتخاب رشته‌ کنکور دانشگاه آزاد برای تمام گروه ها مشترک است.

دفترچه انتخاب رشته‌ کنکور ریاضی

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته‌ کنکور ریاضی سراسری 1403 کلیک کنید

(همزمان با انتشار دفترچه این لینک فعال می شود)

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته‌ کنکور ریاضی آزاد 1403 کلیک کنید

(همزمان با انتشار دفترچه این لینک فعال می شود)

کارنامه انتخاب رشته‌ ریاضی

انتخاب رشته‌ ریاضی - راهنمای جامع انتخاب رشته‌ کنکور ریاضی

از مهم ترین مواردی که باید در انتخاب رشته ریاضی حساسیت زیادی روی آن داشته باشید ، تحلیل و بررسی دقیق کارنامه کنکور می باشد. شما باید بدانید که برای هر رشته‌ و دانشگاه چه رتبه هایی تاثیر گذار هستند و در کدام دوره ها مجاز به انتخاب رشته‌ نیستید.

البته در دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌ توضیحات مختصری در خصوص کارنامه داده‌ شده‌ است و در این بخش اطلاعات تکمیلی تر را ذکر می کنیم :

مرتبط بخوانید : معرفی رشته‌ آموزش ریاضی

وضعیت مجاز بودن در دوره های مختلف

بخشی که نشان می دهد که آیا شما مجاز به انتخاب رشته‌ دانشگاه های مختلف هستید یا خیر ، همین بخش است. مجاز به انتخاب رشته‌ شدن یعنی بر اساس نمرات و ترازی که کسب کرده‌ اید حق انتخاب رشته‌ های یک دانشگاه را دارید. در کارنامه کنکور نمره آخرین فرد مجاز به انتخاب رشته‌ درج می شود و اگر رتبه ای که شما کسب کرده‌ اید بهتر از آخرین رتبه باشد ، مجاز به انتخاب رشته‌ خواهید شد.

البته مجاز شدن در دوره های روزانه و نوبت دوم برای داوطلبان اهمیت بیشتری دارد. سازمان سنجش معمولا بیش از نیمی از داوطلبان را برای انتخاب رشته‌ در این دوره ها مجاز می کند.

رتبه در سهمیه انتخاب رشته‌ ریاضی

رتبه در سهمیه در انتخاب رشته‌ ریاضی مهم ترین رتبه تاثیر گذار است زیرا پذیرش در اکثر رشته‌ ها بر اساس رتبه در سهمیه داوطلب انجام می گیرد. سهمیه های کنکور ریاضی در ادامه به طور کامل توضیح داده‌ شده‌ است.

رتبه در سهمیه یعنی رتبه ای که شما در میان داوطلبان مشترک با سهمیه خود کسب کرده‌ اید. این رتبه با رتبه کشوری تفاوت دارد. برای مثال در سهمیه منطقه دو کنکور ریاضی مجموعا 60 هزار داوطلب وجود دارد و رتبه شما در این سهمیه 20 هزار است یعنی از 40 هزار نفر رتبه بهتری کسب کرده‌ اید.

رتبه کشوری

رتبه کشوری وضعیت شما را بدون در نظر گرفتن سهمیه بررسی می کند. این رتبه تاثیر کمتری را برای پذیرش در دانشگاه دارد. البته در بعضی از رشته‌ ها مانند مهندسی صنایع غذایی که پذیرش به صورت کشوری است ، رتبه کشوری برای آن ها تاثیر گذار می باشد.

همچنین برای انتخاب رشته‌ دانشگاه آزاد نیز فقط رتبه کشوری و تراز های اکتسابی ملاک قرار می گیرد. در این دانشگاه ، سهمیه های مناطق و ایثارگری در درجه دوم حائز اهمیت هستند.

بومی گزینی

در بخش ابتدایی کارنامه ، استان بومی داوطلب مشخص شده‌ است. اگر دفترچه انتخاب رشته‌ کنکور را مشاهده کرده‌ باشید متوجه خواهید شد که در اکثر رشته‌ ها پذیرش به صورت بومی است.

منظور از گزینش بومی این است که بیش از نیمی از ظرفیت هر رشته‌ به داوطلبان آن استانی که رشته‌ را ارائه داده‌ است ، تعلق دارد و در نتیجه شانس پذیرش در رشته‌ های بومی بیشتر است.

سهمیه های موثر در انتخاب رشته‌ ریاضی

انتخاب رشته‌ ریاضی در دانشگاه های سراسری بر اساس سهمیه های مختلف انجام می گیرد بنابراین حتما باید در زمان انتخاب رشته‌ از سهمیه خودتان مطلع گردید ، موضوعی که اکثر داوطلبان از آن آگاهی ندارند و انتخاب رشته‌ را کاملا غلط انجام می هند.

سهمیه منطقه یک

سهمیه منطقه یک مربوط به داوطلبان استان های بزرگ مانند اصفهان ، مشهد ، شیراز ، تهران و … می باشد. در این سهمیه رقابت بیشتری حس می شود و داوطلبان منطقه یک باید رتبه های بهتری را نسبت به سهمیه های دیگر کسب کنند تا پذیرش شوند.

اگر رتبه قبولی های سال گذشته را بررسی کنید متوجه می شوید که داوطلبان سهمیه منطقه یک با درصد دروس مشابه با سایر سهمیه ها ، رتبه بالاتری (بدتر) را کسب کرده‌ اند که البته این موضوع دلیل نمی شود که شانس پذیرش داوطلبان سهمیه منطقه یک کمتر شود زیرا هر داوطلب فقط با داوطلب سهمیه خود رقابت می کند و ارتباطی به داوطلبان سهمیه های دیگر ندارد.

سهمیه منطقه دو

اکثر داوطلبان ترجیح می دهند که در سهمیه منطقه دو قرار بگیرند زیرا در تقسیم بندی ظرفیت پذیرش دانشگاه ، به سهمیه منطقه دو ظرفیت بیشتری اختصاص داده‌ می شود که دلیل آن در پر جمعیت تر بودن این سهمیه می باشد. بنابراین تصور اینکه اگر در سهمیه منطقه دو قرار داشتید شانس پذیرشتان بیشتر می شد ، اشتباه است زیرا ظرفیت اختصاص یافته به این سهمیه به دلیل پرجمعیت تر بودن آن است و احتمال قبولی برابر است.

سهمیه منظقه سه

سهمیه منطقه سه انتخاب رشته‌ کنکور ریاضی مختص به داوطلبان مناظق محروم و روستایی کشور می باشد که جمعیت کمتری را نسبت به سایر سهمیه ها دارد. در سهمیه منظقه سه معمولا داوطلبان باید رتبه های بهتری را نسبت به سهمیه منطقه یک و دو کسب کنند برای مثال شانس پذیرش یک داوطلب با رتبه 500 سهمیه منطقه سه با شانس پذیرش داوطلبی با رتبه 1000 منطقه دو برابر است.

البته این نکته را نیز نباید فراموش کنیم که سهمیه منظقه سه از داوطلبان کمتری تشکیل شده‌ است به همین دلیل باید رتبه بهتری را کسب کرد و اگر رتبه کشوری این دو داوطلب را بررسی کنید متوجه نزدیک به هم بودن آن ها می شوید.

تجربه نشان داده‌ است که داوطلبان سهمیه منظقه سه به دلیل عدم دسترسی به مشاور کنکور بدترین انتخاب رشته‌ را انجام می دهند ، در صورت تمایل می توانید برای انجام انتخاب رشته‌ خود به صورت تخصصی و با شانس پذیرش بالا از خدمات مشاوره تلفنی انتخاب رشته‌ مرکز “پاسخ با ما” بهره مند شوید.

سهمیه ایثارگران 5 و 25 درصدی انتخاب رشته‌ ریاضی

5 درصد ظرفیت هر رشته‌ محل به داوطلبان دارای کارنامه کنکور سهمیه ایثارگران 5 درصد و 25 درصد ظرفیت هر رشته‌ محل نیز به داوطلبان دارای سهمیه 25 درصدی اختصاص می یابد.

البته شرط استفاده از سهمیه های مذکور کسب 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده‌ در گزینش آزاد می باشد و این دسته از داوطلبان هم در سهمیه خودشان بررسی می شوند و هم در سهمیه مناطقی که دارند.

به عبارت دیگر اول رتبه در سهمیه ایثارگری آن ها بررسی می شود و اگر نمره لازم را برای پذیرش نداشته باشند رتبه در سهمیه مناطق شان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

سهمیه بسیح فعال انتخاب رشته ریاضی

سهمیه بسیج فعال ، فقط در انتخاب رشته‌ دانشگاه آزاد کنکور ریاضی تاثیر گذار است و داوطلبان دارای این سهمیه به شرط کسب 95 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده‌ در گزینش آزاد ، می توانند از سهمیه خود برای انتخاب رشته‌ کنکور ریاضی استفاده کنند. [

مرتبط بخوانید : بهترین سهمیه در کنکور

[

رتبه قبولی رشته‌ های ریاضی

انتخاب رشته‌ ریاضی - راهنمای جامع انتخاب رشته‌ کنکور ریاضی

در جدول زیر حداقل رتبه قبولی 8 رشته‌ پرطرفدار فنی مهندسی تهیه شده است و توصیه می شود که حتما پیش از انتخاب رشته‌ ریاضی ، رتبه قبولی های سال گذشته را در رشته‌ و دانشگاه های مختلف بررسی کنید تا با آگاهی بیشتر از نمره لازم برای قبولی در هر رشته‌ محل ، انتخاب رشته‌ کنید.

آخرین رتبه قبولی رشته‌ های پرطرفدار فنی مهندسی

نام رشته‌ سهمیه منطقه یک سهمیه منطقه دو سهمیه منطقه سه
 آخرین رتبه قبولی مهندسی برق حدود 29 هزار حدود 30 هزار حدود 19 هزار
آخرین رتبه قبولی مهندسی عمران حدود 30 هزار حدود 33 هزار حدود 20 هزار
آخرین رتبه قبولی مهندسی مکانیک حدود 29 هزار حدود 30 هزار حدود 18 هزار
آخرین رتبه قبولی مهندسی صنایع حدود 28 هزار حدود 20 هزار حدود 17 هزار
آخرین رتبه قبولی مهندسی کامپیوتر حدود 25 هزار حدود 30 هزار حدود 12 هزار
آخرین رتبه قبولی مهندسی معماری حدود 16 هزار حدود 20 هزار حدود 30 هزار
آخرین رتبه قبولی مهندسی هوافضا حدود 11 هزار حدود 8 هزار حدود 5 هزار
آخرین رتبه قبولی مهندسی پزشکی حدود 7 هزار حدود 9 هزار حدود 3 هزار

رتبه های فوق حدود رتبه آخرین نفرات پذیرفته شده در دانشگاه های سراسری سال گذشته هستند و مسلما با رتبه بهتر ، احتمال قبولی تان نیز بیشتر می شود.

انتخاب رشته‌ کنکور ریاضی دانشگاه فرهنگیان

در سال 1403 برای دانشگاه فرهنگیان یک آزمون مستقل برگزار شد و داوطلبان کنکور ریاضی که علاقه مند به پذیرش در دانشگاه فرهنگیان هستند باید در این آزمون مستقل شرکت می کردند. بعد از برگزاری آزمون دانشگاه فرهنگیان ، داوطلبان دارای شرایط لازم که نمره مناسب هم در آزمون به دست آورده اند به مصاحبه دعوت خواهند شد. داوطلبان برای انتخاب رشته‌ فرهنگیان مجاز به انتخاب حداکثر 75 کد رشته‌ محل هستند و می توانند رشته‌ های بومی را انتخاب کنند.

زمان انتخاب رشته‌ فرهنگیان در اوایل تیرماه می باشد و مصاحبه نیز در اواخر همین ماه برگزار می گردد. پس از اجرای مصاحبه ، اسامی پذیرفته شدگان نهایی از طریق سایت سنجش انتشار خواهد یافت.

مشاوره انتخاب رشته‌ کنکور ریاضی

داوطلبان کنکور ریاضی پس از اعلام نتایج اولیه باید برای انتخاب رشته‌ اقدام کنند. آنها می توانند انتخاب رشته‌ را در دانشگاه های روزانه ، شبانه ، فرهنگیان ، پردیس خودگردان ، آزاد و… انجام دهند و بر حسب رتبه اکتسابی در آزمون ، شانس قبولی در یکی از دانشگاه ها را خواهند داشت. در زمان انتخاب رشته‌ باید به مواردی همچون ظرفیت پذیرش دانشگاه های مختلف ، شرایط پذیرش در دانشگاه ها ، رتبه مورد نیاز برای قبولی در هر یک از رشته‌ محل ها و … توجه داشت تا بتوان فرم را با بیشترین شانس قبولی تکمیل کرد.

با توجه به فرصت محدودی که در این زمان دارید ، توصیه می شود با یک مشاور در ارتباط باشید. مشاور با ارائه اطلاعات دقیق در زمینه های رتبه قبولی ، بازار کار رشته‌ ها ، شرایط دانشگاه ها و … به شما کمک می کند که انتخاب رشته‌ اصولی تری انجام دهید.  مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما در خدمت شما هستند. می توانید تنها از طریق تماس تلفنی با مشاور ارتباط برقرار کرده و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

سوالات متداول

  • زمان انتخاب رشته‌ ریاضی 1403 در چه تاریخی است ؟

انتخاب رشته ریاضی 1403 در مردادماه انجام می گیرد.

  • انتخاب رشته‌ ریاضی دانشگاه سراسری در کدام سامانه انجام می گیرد ؟

انتخاب رشته‌ کنکور دانشگاه های سراسری در سایت سازمان سنجش می باشد.

  • انتخاب رشته‌ ریاضی دانشگاه آزاد چگونه انجام می شود ؟

داوطلبان برای انتخاب رشته‌ دانشگاه آزاد باید به سایت سنجش دانشگاه آزاد مراجعه نمایند.

احتمالا این را هم بپسندید  رتبه لازم برای رشته مهندسی کامپیوتر - طبق آخرین رتبه قبولی 1400 و 99

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

آخرین رتبه قبولی ارشد صنایع دستی

آخرین رتبه قبولی ارشد صنایع دستی 📞 طبق قبولی های دو سال اخیر

رشته صنایع دستی در مقطع کارشناسی ارشد توسط دانشگاه های روزانه ، شبانه ، پردیس …

2 نظر

  1. کامل ترین مطلب برای انتخاب رشته کنکور ریاضی بود. خیلی ممنون اطلاعات زیادی گرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر