از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

تغییر رشته به روانشناسی 📞 تغییر رشته به روانشناسی در مقاطع کارشناسی و ارشد

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

تغییر رشته به روانشناسی

رشته‌ روانشناسی از پر متقاضی ترین رشته‌ ها در مقاطع مختلف محسوب می شود و داوطلبان بسیاری به هدف قبولی در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری این رشته‌ ، در آزمون های سراسری شرکت می کنند. رشته‌ روانشناسی شامل چندین گرایش از جمله بالینی ، عمومی ، کودک ، کودکان استثنایی ، صنعتی ، اسلامی و … می باشد و داوطلبان با توجه به علاقه مندی های خود می توانند یکی از این گرایش ها را انتخاب کنند. برخی از علاقه مندان به تحصیل در رشته‌ روانشناسی که رشته‌ مقطع قبلی آنها روانشناسی نیست ، درباره شرایط تغییر رشته به روانشناسی سوالاتی دارند. از این رو ، مطلبی را در ادامه آماده کرده‌ ایم تا راهنمایی های لازم را ارائه نماییم. لطفا همراه ما باشید.

اگر تصمیم دارید در مقطع کارشناسی ، ارشد یا دکتری اقدام به تغییر رشته کنید و می خواهید وارد رشته روانشناسی شوید ، می توانید سوالات خود را راجع به شرایط و نحوه تغییر رشته از مشاوران ما بپرسید.

همین حالا تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

تغییر رشته به روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد

آزمون کارشناسی ارشد رشته‌ روانشناسی را وزارت علوم تحقیقات و فناوری و همچنین وزارت بهداشت برگزار می کنند. دارندگان مدرک لیسانس رشته‌ روانشناسی می توانند با در نظر گرفتن‌ شرایط بازار کار گرایش مد نظر خود و همچنین بررسی منابع امتحانی ، در یک یا هر دو این آزمون ها شرکت کنند. اما آیا با مدرک لیسانس غیرمرتبط امکان شرکت در آزمون ارشد روانشناسی وجود دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که داوطلبان با مدرک لیسانس هر یک از رشته‌ ها می توانند در آزمون کارشناسی ارشد روانشناسی وزارت علوم شرکت کنند. البته شرکت در آزمون ارشد روانشناسی وزارت بهداشت ، نیازمند ارائه مدرک تحصیلی مرتبط می باشد.

مرتبط بخوانید : دانشگاه های آزاد تهران رشته روانشناسی

بازار کار روانشناسی برای تغییر رشته‌ ای ها

سوالی که ممکن است برای شما هم پیش بیاید این است که آیا پس از تغییر رشته به روانشناسی ، بازار کار خوبی در انتظار شما هست یا خیر؟ در جواب به این سوال باید چند نکته را مدنظر قرار داد ؛ نکته اول این است که روانشناسی رشته‌ دیربازده‌ ای است و بستگی به توانمندی های فرد نیز دارد. ورود به بازار کار رشته‌ روانشناسی و فعالیت به عنوان روانشناس مستقل نیازمند سال ها تحصیل و تلاش است مخصوصا در رشته‌ روانشناسی بالینی که به کار درمانگری می پردازد.

احتمالا این را هم بپسندید  تغییر رشته علوم آزمایشگاهی به پزشکی 📞 راهکارهای تغییر رشته از علوم آزمایشگاهی به پزشکی

افراد توانمند در رشته‌ روانشناسی می توانند روی بازار کار این رشته‌ حساب باز کنند و در خصوص بازار کار روانشناسی برای تغییر رشته‌ ای ها نیز باید بگوییم که این دسته از داوطلبان باید دو مقطع رشته‌ روانشناسی را پشت سر بگذرانند تا مجوز کار و تاسیس کلینیک را داشته باشند. بنابراین اگر در مقطع کارشناسی ارشد می خواهید وارد رشته‌ روانشناسی شوید ، باید مقطع دکتری را هم در همین رشته‌ تحصیل کنید تا امکان دریافت مجوز تاسیس کلینیک را داشته باشید.

همچنین لازم است به این نکته نیز اشاره کنیم که با مدرک ارشد روانشناسی می توان در کلینیک های روانشناسی غیرشخصی فعالیت کرد حتی اگر مدرک لیسانس مغایر باشد. برای فعالیت در کلینیک های سایر روانشناسان ، نیازی به دریافت مجوز نیست و ارائه مدرک ارشد روانشناسی نشان دهنده‌ صلاحیت فرد برای ورود به بازار کار است.

گرایش های کارشناسی ارشد روانشناسی

برای تغییر رشته‌ به روانشناسی لازم است از گرایش های این رشته‌ اطلاع داشته باشید و با بررسی سرفصل دروس امتحانی و شرایط بازار کار هر یک از گرایش ها ، یکی از آنها را انتخاب کنید. گرایش های ارشد روانشناسی به شرح زیر هستند :

 • روانشناسی عمومی
 • روانشناسی بالینی
 • خانواده
 • سنجش و اندازه گیری (روانسنجی)
 • روانشناسی صنعتی و سازمانی
 • روانشناسی بالینی کودک و نوجوان
 • روانشناسی اسلامی
 • روانشناسی مثبت گرا
 • روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی
 • روانشناسی تربیتی
 • روان شناسی اجتماعی
 • علوم شناختی
 • توانبخشی شناختی
 • ذهن، مغز و تربیت
 • روانشناسی شناختی
 • روانشناسی شخصیت
 • روان شناسی دین

مرتبط بخوانید : کارشناسی ارشد رشته روانشناسی بدون کنکور

رشته‌ های مجاز شرکت در آزمون کارشناسی ارشد روانشناسی

همانطور که در بخش های قبلی مطلب نیز توضیح دادیم ، شرط مرتبط بودن رشته‌ تحصیلی برای کنکور کارشناسی ارشد اعمال نمی شود و داوطلبان دارای مدرک لیسانس از هر یک از رشته‌ های تحصیلی ، مجاز به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد رشته‌ روانشناسی هستند. البته این موضوع برای آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت صدق نمی کند و داوطلبان برای شرکت در آزمون ارشد روانشناسی وزارت بهداشت باید مدرک مرتبط داشته باشند.

احتمالا این را هم بپسندید  تغییر رشته از میکروبیولوژی به علوم آزمایشگاهی 📞 راهنمای کامل 1402

تغییر رشته‌ به روانشناسی حین تحصیل

در بخش های قبلی مطلب راجع به شرایط تغییر رشته به روانشناسی بعد از دریافت مدرک لیسانس ، توضیح دادیم اما آیا تغییر رشته‌ به روانشناسی حین تحصیل امکان پذیر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که معمولا با درخواست تغییر رشته‌ دانشجویان کارشناسی ارشد موافقت نمی شود و فقط دانشجویان روانشناسی که تمایل به تغییر گرایش دارند ، می توانند درخواست دهند. برای تغییر گرایش روانشناسی نیز دانشجو حداقل باید 24 واحد درسی گذرانده‌ باشد و دارای حدنصاب لازم باشد.

مرتبط بخوانید : شهریه دانشگاه آزاد رشته روانشناسی

تغییر رشته‌ به روانشناسی در مقطع کارشناسی

تغییر رشته به روانشناسی

اگر از داوطلبان کنکوری هستید و می خواهید وارد رشته‌ روانشناسی شوید ، شما با شرکت در کنکور سراسری هر یک از رشته‌ های ریاضی ، تجربی و انسانی امکان ورود به این رشته‌ را دارید. البته در کنکور انسانی ، ظرفیت پذیرش بالاتری برای رشته‌ روانشناسی در نظر گرفته‌ شده‌ است و دانشگاه های بیشتری این رشته‌ را ارائه می دهند. اما در صورت شرکت در کنکور تجربی و ریاضی نیز می توانید وارد رشته‌ روانشناسی شوید.

برای ثبت نام کنکور سراسری ، ارائه مدرک دیپلم نظام جدید ، پیش دانشگاهی یا مدارک دانشگاهی ، ضروری است. همچنین شرکت در کنکور با مدرک تحصیلی مغایر نیز امکان پذیر می باشد. علاقه مندن به تحصیل در رشته‌ روانشناسی می توانند به شیوه بدون کنکور نیز ثبت نام این رشته‌ را در دانشگاه های سراسری و آزاد انجام دهند.

سوالات شما

 • تغییر رشته به روانشناسی با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد چه شرایطی دارد؟

درباره شرایط تغییر رشته‌ به روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد ، توضیحات کافی را در این مطلب ارائه کرده‌ ایم.

 • آیا داوطلبان با دیپلم ریاضی و تجربی می توانند وارد رشته‌ روانشناسی شوند؟

بله ، دارندگان دیپلم ریاضی و تجربی می توانند با شرکت در کنکور سراسری و یا ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی ، وارد رشته‌ روانشناسی شوند.

 • آیا با لیسانس رشته‌ های غیرمرتبط می توان در آزمون ارشد روانشناسی بالینی شرکت کرد؟

بله ، شرکت در آزمون ارشد روانشناسی وزارت علوم با مدرک مغایر ، امکان پذیر می باشد.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

مشاوره انتخاب رشته ارشد روانشناسی

مشاوره انتخاب رشته ارشد روانشناسی 📞 مشاوره تلفنی انتخاب رشته کارشناسی ارشد روانشناسی

زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد فرا رسیده است و داوطلبان می خواهند با توجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر