از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

برای معلم شدن چند سال باید درس خواند 📞 راهنمای کامل

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

برای معلم شدن چند سال باید درس خواند

برای معلم شدن چند سال باید درس خواند ؟ از سوالات علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان این است که برای رسیدن به شغل معلمی چند سال باید در رشته‌ های مختلف در این دانشگاه تحصیل کنند. رشته‌ های تحصیلی در دانشگاه فرهنگیان ، در مقطع کارشناسی ارائه می گردد. به این معنی که متقاضیان پس از چهار سال تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و یا تربیت دبیر شهید رجایی ، معلم می شوند و می توانند برای شروع کار خود اقدام کنند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با جزئیات بیشتری از پاسخ به سوال برای معلم شدن چند سال باید درس خواند؟ آشنا شویم.

برای اطلاع از جزئیات تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و رشته‌ های تحصیلی ارائه شده‌ ، با مشاوران مجرب پاسخ با ما در ارتباط باشید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

کارشناسان ما تمامی ایام هفته حتی روزهای تعطیل از 8 صبح لغایت 12 شب پاسخگوی شما عزیزان میباشند.

همین حالا تماس بگیرید 

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

برای معلم شدن چند سال باید درس خواند ؟

دانشگاه فرهنگیان از طریق کنکور سراسری در پنج زیر گروه آزمایشی ریاضی ، تجربی ، انسانی ، هنر و زبان های خارجی اقدام به جذب دانشجو می کند. دسته ای از دانش آموزان که علاقه مند به تحصیل در رشته‌ های دانشگاه فرهنگیان ، تربیت دبیر شهید رجایی و معلم شدن هستند ؛ باید از طریق کنکور سراسری اقدام کنند.

مطابق دفترچه انتخاب رشته‌ کنکور سراسری در پنج زیرگروه آزمایشی که نام بردیم ، رشته‌ های ارائه شده‌ در دانشگاه فرهنگیان در مقطع کارشناسی است. مدت تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی نیز چهار سال می باشد.

پس از اتمام چهار سال تحصیل در دانشگاه فرهنگیان ، این امکان برای فارغ التحصیلان وجود دارد که بلافاصله پس از اتمام تحصیلات خود در یکی از دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی ، برای تدریس وارد مدارس شوند.

احتمالا این را هم بپسندید  استخدام آموزش و پرورش تربیت بدنی 1402 🟢 راهنمای کامل استخدام رسمی

بنابراین اینطور می توان به سوال برای معلم شدن چند سال باید درس خواند ، پاسخ داد که علاقه مندان به شغل معلمی و تدریس ، در صورتی که در کنکور سراسری و دانشگاه موفق عمل کنند ؛ می توانند پس از چهار سال تحصیل معلم شده‌ و مشغول به کار شوند.

البته لازم است اشاره داشته باشیم اینکه دانشجوی رشته‌ های مختلف در دانشگاه فرهنگیان در چهار سال و یا زودتر فارغ التحصیل شود ، بستگی به تلاش های دانشجو دارد. در صورتی که دانشجوی رشته‌ های معلمی در دانشگاه فرهنگیان عملکرد خوبی نداشته باشد ؛ ممکن است تحصیل او بیشتر نیز به طول بیانجامد.

مرتبط بخوانید : شرایط جدید معلم شدن

قبل از ورود به دانشگاه فرهنگیان برای معلم شدن چند سال باید درس خواند ؟

یکی از مراحل درس خواندن برای معلم شدن ، قبل از ورود به دانشگاه فرهنگیان است. با توجه به اینکه تحصیل در دانشگاه فرهنگیان مزایای زیادی را برای دانشجویان در حال تحصیل و همینطور پس از فارغ التحصیلی در پی دارد ؛ بخش قابل توجهی از داوطلبان کنکور سراسری علاقه مند به ورود به این دانشگاه می باشند.

زیاد بودن داوطلبان برای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان ، به معنای این است که متقاضیان در صورتی می توانند موفق عمل کنند که خوب درس خوانده‌ و مطالعه کرده‌ باشند. در واقع نمی توان پاسخ مشخصی به سوال ، قبل از ورود به دانشگاه فرهنگیان برای معلم شدن چند سال باید درس خواند ؟ داد. هر داوطلب باید متناسب با ویژگی ها و توانمندی های خود ، آمادگی لازم برای قبولی در کنکور و ورود به دانشگاه فرهنگیان را کسب نماید. بنابراین اگر داوطلب کنکور سراسری می باشید ، برای معلم شدن باید تلاش کنید در کنکور سراسری موفق عمل کنید.

مرتبط بخوانید : شرایط معلم ابتدایی شدن

برای معلم شدن چند سال باید درس خواند – آزمون استخدامی آموزش‌ و پرورش

برای معلم شدن چند سال باید درس خواند

علاوه بر تحصیل در دانشگاه فرهنگیان ، روش دومی نیز برای معلم شدن وجود دارد. روش دوم معلم شدن شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش می باشد. تمامی افرادی که علاقه دارند معلم شوند اما جزو فارغ التحصیلان دیگر رشته‌ ها می باشند و از طرفی شرط سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان را نیز ندارند ، می توانند از طریق شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش به شغل معلمی راه پیدا کنند.

احتمالا این را هم بپسندید  حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان 1403 چقدر است؟ 📞 راهنمای میزان حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان

برای پاسخ به سوال برای معلم شدن از طریق آزمون استخدامی آموزش و پرورشچند سال باید درس خواند ، می توان گفت فارغ التحصیلان دیگر رشته‌ ها برای شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش می توانند متناسب با اطلاعات زمینه ای و دیگر توانمندی های خود زمان مناسب را برای مطالعه سرفصل های امتحانی آزمون جامع اختصاص دهند.

در صورتی که افراد پس از شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش پذیرفته شوند ؛ باید برای آشنایی بیشتر با شغل معلمی به مدت حداکثر یک سال دوره های آموزشی دانشگاه فرهنگیان را بگذرانند.

مرتبط بخوانید : آیا با رشته‌ انسانی میشود پرستاری خواند

سوالات متداول

 • برای معلم شدن چند سال باید درس خواند ؟

برای معلم شدن از طریق دانشگاه فرهنگیان ، باید چهار سال در مقطع کارشناسی تحصیل کرد.

 • متقاضیان برای معلم شدن از طریق آزمون استخدامی آموزش و پرورش ، چند سال باید تحصیل کنند ؟

فارغ التحصیلان دیگر رشته‌ ها در صورت قبولی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش ملزم به طی دوره های حداکثر یک ساله دانشگاه فرهنگیان هستند.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

اعتراض به مصاحبه فرهنگیان

اعتراض به مصاحبه فرهنگیان 1403 📞 زمان و سایت اعتراض به مصاحبه فرهنگیان

اعتراض به مصاحبه فرهنگیان برای داوطلبانی که از نتایج اعلام شده‌ راضی نیستند ، امکان …

53 نظر

 1. سلام من 25سالمه برای اموزش ابتدایی دانشگاه آزاد میخوام شروع کنم دیر نیست بعد چهارسال آموزش پرورش استخدامی میگیره یا فقط نیروهای که سنشون کمتره رومیگیره

  • پاسخ با ما

   با سلام. دارا بودن حداکثر سن 35 سال برای دارندگان مدرک لیسانس آزمون استخدامی آموزش و پرورش الزامی است.

 2. سلام من نهم هستم و می‌خوام برم پایه دهم رشتمو انسانی می‌خوام بگیرم و خیلییییییی معلمیو دوص دارم ولی میترسم این اتفاق نیافته

 3. سلام اگه واقعا دووص داری و تلاش کنی حتما به ارزوت میرسی
  همچنین من یازدهم انسانی هستم و دوس دارم معلم بشم و تلاش میکنم ان شاءالله هممون به ارزوهامون برسیم 💗

 4. سلام من می خوام معلم ادبیات دبیرستان بشم و در این صورت رشته ی تخصصیم ادبیات فارسیه ایا من وقتی معلم شدم میتونم هم ادبیات تدریس کنم هم تاریخ و جغرافیا؟

  • سلام من فقط پایه ی ششم و عاشق معلم ادبیات هستم و دوست دارم که رشتمو ادبیات بزنم😘🥰

 5. سلامخسته نباشی من پایه نهم هستم و میخوام برم دهم و رشتم هم انسانی هس من اگه بخوام معلم زبان برای راهنمایی بشم نخوام چهار سال درس بخونم فقط و فقط یک دوره از آموزش های استخدامی ببسنم‌چی؟؟؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. برای استخدام رسمی در آموزش و پرورش یا باید از دانشگاه فرهنگیان فارغ التحصیل شوید و یا در آزمون استخدامی شرکت نمایید.

  • ابوالفضل

   سلام خسته نباشید من دهم کامپیوتر هستم میتوان با ایت رشته معلم شد؟

  • سلام وقت بخیر.
   من کلاس نهم هستم و امسال باید انتخاب رشته کنم.
   واقعا سردرگمم و نمیدونم باید چه رشته ای را انتخاب کنم هرکی ی چیزی میگه به نظرتون چیکار کنم؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. توصیه می شود با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 6. سلام من کلاس نهم میرم امسال چه رشته ای انتخاب کنم که هم آسون باشه هم خوب میخام معلم ابتدایی بشم

  • پاسخ با ما

   با سلام. رشته های آموزش ابتدایی ، آموزش ریاضی ، آموزش علوم تجربی ، آموزش فیزیک ، آموزش تاریخ و …. را می توانید در دانشگاه فرهنگیان انتخاب کنید.

 7. سلام من دارم میرم کلاس هفتم و از بچه گی آرزو داشتم معلم بشم انشالا که همون به آرزو هامون میرسیم فقط باید تلاش کنیم

  • سلام من ۲۹ سالمه دیپلم بزرگ سال گرفتم میتونم ادامه بدم معلم بشم یا سنم. بالا میره نمیشه استخدام بشم ؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. با لیسانس می توانید تا سن 36 سالگی در آزمون استخدامی شرکت کنید.

 8. برای دبیری ازطریق رشته تجربی چندسال باید خوند ؟

 9. سلام من ۲۵سالمه میخوام معلم ابتدایی بشم مدرک‌دیپلم فنی دارم چه مدرکی باید داشته باشم و باید کنکور بدم؟ دقیقا نمیدونم‌چکار باید بکنم
  تو توضیحات نوشته شده حداکثر ۲۴ سال سن برای من‌دیر هست آیا؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. برای ورود به دانشگاه فرهنگیان حداکثر سن 24 سال قبول است اما برای شرکت در آزمون استخدامی شرط سنی مدرک لیسانس 36 سال است. می توانید در یکی از رشته های مورد نیاز آزمون استخدامی مدرک بگیرید و در آزمون شرکت نمایید

 10. ابوالفضل

  آیا میشه در دانشگاه فرهنگیان با فوق دیپلم فارغ التحصیل شد و معلم شد

 11. سلام اگر فرهنگیان رشته انسانی قبول شدیم راهی وجود داره که معلم زبان در دانشگاه فرهنگیان قبول بشیم؟

 12. سلام میشه از طریق دیپلم بزرگسالان کنکور بدیم و بریم دانشگاه

 13. فاطمه فکوری

  سلام من تا دوم دبیرستان درس خوندم والآن ۲۴ سالمه میخوام ادامه تحصیل بدم نمیدونم ازکجا باید شروع کنم یا اصلا چجوری شروع کنم میشه راهنماییم کنید….

  • پاسخ با ما

   با سلام. لطفا با مشاوران ما تماس حاصل بفرمایید و از مشاوره های لازم بهره مند شوید.

 14. سلام مت میخام از رشته انسانی برم رشته پرستاری میشه؟ چن سال باید درس خواند؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله می توانید با شرکت در کنکور سراسری تجربی وارد رشته پرستاری شوید. طول دوره تحصیل کارشناسی پرستاری 4 سال است

 15. سلام وقت بخیر
  میشه برای ماهایی که دیپلم نظام قدیم هستیم و سنمون ۲۴-۲۵ توضیح بدید چطور میشه وارد معلمی شد باید دیپلممون تغییر بدیم به نظام جدید ولی بقیه راه چی؟ و اینکه فقط از طریق دانشگاه فرهنگیان میشه وارد معلمی شد یا بقیه دانگشاه ها مثل پیام نور هم میشه ؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. لطفا با مشاوران ما تماس حاصل بفرمایید و از مشاوره های لازم بهره مند شوید.

 16. سلام من ۳۶ سال دارم دارم ادامه تحصیل میدم دهم انسانی هستم خیلی شغل معلمی و دوست دارم یعنی خیلی دیره که معلم بشم

  • پاسخ با ما

   با سلام. لطفا با مشاوران ما تماس حاصل بفرمایید و از مشاوره های لازم بهره مند شوید.

 17. سلام خسته نباشید
  من کلاس نهم هستم
  می خواهم معلم عربی بشم
  از چه رشته ای برم آسون تره؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. رشته آموزش عربی دانشگاه فرهنگیان را می توان در کنکور انسانی انتخاب کرد.

 18. سلام من رشتم تصویر سازی دیحیتالی هست می خواستم ببینم میتونم کنکور انسانی بدم

 19. سلام من امسال میرم دانشگاه و رشته ی من کاردانش هستش آیا میتونم معلم بشم در این رشته درسم هم واقعا خوبه ولی بخاطر شرایط مالی نتونستم دیگر رشته ها رو انتخاب کنم امسال کلاس دوازدهم هستم معدلم هم بالای ۱۷ یا ۱۸ میاد

 20. سلام من نهم هستم.خیلی به معلمی علاقه دارم.من میخوام از طریق فنی حرفه ای معلم بشم.ایا میشه؟
  چه کنکوری رو باید شرکت کنم؟
  بعد چند وقت تو دانشگاه میتونم معلم بشم؟

 21. سلام من کلاس ۹هستم و می خواهم برم کلاس ۱۰ و من خیلی دوست دارم معلم بشم. دوستام میگن از رشته کار دانش بریی برای معلم خیلی اسونه و کم سال درس بخونی ولی اگه رشته انسانی بری به معلم بودن طول میکشه وی می خواستم بدون از کدوم راه برم کدوم اسونه و کدوم طول زیاد نمی کشه

 22. سلام من تایازدهم خوندم ترک تحصیل کردم ولی الان پشیمونم میخوام ادامه بدم ۲۲سالمه دوست دارم معلم ابتدایی بشم میتونم وارد دانشگاه فرهنگیان بشم درسموادامه بدم

 23. سلام من تایازدهم خوندم ترک تحصیل کردم ولی الان پشیمونم میخوام ادامه بدم ۲۲سالمه دوست دارم معلم ابتدایی بشم میتونم وارد دانشگاه فرهنگیان بشم درسموادامه بدم

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله می توانید. لطفا با مشاوران ما تماس حاصل بفرمایید و از مشاوره های لازم بهره مند شوید.

 24. ابوالفضل

  سلام خسته نباشین ببخشید یه سوال خیلی مهم من برای فرهنگیان توی کارنامه ام غیر مجاز خورده مشاور گفت که برم علوم پایه بخونم ۲ سال رو بعد میرم توی دانشگاه فرهنگیان خواستم ببینم حرف ایشون درست هست یا نه؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. برای استخدام رسمی شدن در آموزش و پرورش یا باید در دانشگاه فرهنگیان قبول شوید که فقط از طریق کنکور سراسری امکان پذیر است و یا اینکه در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنید. با تحصیل در رشته های مختلفی از رشته های علوم پایه ، علوم انسانی ، فنی مهندسی و … و دریافت مدرک لیسانس از این رشته ها ، امکان شرکت در آزمون استخدامی وجود دارد.

 25. سلام من میخام تربیت معلم رشته ابتدایی رو در دانشگا آزاد بخونم چند سال لازمه که فارغ التحصیل شم وبتونم کار کنم؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. برای دریافت لیسانس از رشته آموزش ابتدایی باید 8 ترم یعنی 4 سال تحصیل کنید.

 26. سلام وقت بخیر من ۳۳ سالمه و دیپلم تجربی سال ۹۶ ۹۷ دارم امکانش هست دانشگاه پیام تربیت معلم بخونم وامیدی هست برای معلم شدنم

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله شرط سنی آزمون استخدامی تا 40 سال افزایش یافته است و بعد از دریافت مدرک لیسانس خود می توانید برای شرکت در آزمون اقدام نمایید.

 27. سلام من متولد ۷۵ هستم و دیپلمم رو سال ۹۲ گرفتم و الان میتونم برای استخدامی اموزش پرورش با دیپلم شرکت کنم؟؟آیا کنکور داره؟؟ و اگه کنکور داره چه کتاب هایی برای کنکور لازمه بخونم!

  • پاسخ با ما

   با سلام. شرکت در استخدامی آموزش و پرورش نیاز به مدرک دانشگاهی دارد.

 28. با سلام در یه متن خوندم که دانشگاه تربیت دبیر و فرهنگیان تنها افراد بومی رو میپذیره، تمام دانشگاه ها هم در مراکز شهر بود، خب این یعنی مثلا برای استان فارس باید حتما ساکنِ شیراز باشی تا بتونی وارد دانشگاهش بشی یا کل شهرهای استان فارس جزو بومی بحساب میاد؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. منظور از بومی بودن ، الزاما زندگی در آن شهر نیست و شهر بومی هر یک از داوطلبان کنکوری بر اساس عواملی مشخص می شود. لطفا با مشاوران ما تماس حاصل بفرمایید و از مشاوره های لازم بهره مند شوید.

 29. سلام برای دبیر ادبیات شدن چند سال یاید در دانشگاه در بخوانم

 30. سلام ببخشین محل خدمت زنان برای فرهنگیان چند سال است؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. حداقل طول دوره تعهد خدمت فرهنگیان ۵ سال است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر