از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

کنکور فرهنگیان 📞 راهنمای جامع کنکور اختصاصی تربیت معلم 1403

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

کنکور فرهنگیان

 

کنکور فرهنگیان یا همان کنکور تربیت معلم ، آزمونی است که امسال یعنی سال 1403 برای اولین بار برگزار می شود و داوطلبانی که علاقه مند به تحصیل در رشته‌ های دانشگاه فرهنگیان هستند ، باید در این آزمون شرکت کرده و رتبه مناسبی را کسب نمایند. کنکور فرهنگیان را سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می نماید و داوطلبان برای ثبت نام در آزمون باید به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند همچنین بعد از برگزاری آزمون ، مراحل انتخاب رشته‌ و اعلام نتایج از طریق سایت سنجش خواهد بود. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا راهنمای جامع کنکور اختصاصی تربیت معلم 1403 را ارائه دهیم.

سوالات خود را در خصوص شرایط پذیرش و ثبت نام کنکور اختصاصی فرهنگیان از مشاوران ما بپرسید تا با اطلاعات دقیق راهنمایی شوید.

همین حالا تماس بگیرید 

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

کنکور فرهنگیان چگونه است

دانشگاه فرهنگیان یکی از پرمتقاضی ترین دانشگاه ها در میان داوطلبان کنکوری است زیرا این دانشگاه مزایا و امکاناتی را در اختیار دانشجویان و فارغ التحصیلان خود قرار می دهد که سایر دانشگاه ها این مزایا را ندارند. داوطلبانی که علاقه مند هستند در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کنند ، باید از شرایط لازم برخوردار باشند و برای شرکت در آزمون اختصاصی این دانشگاه اقدام نمایند.

تا سال های گذشته ، نحوه قبولی در دانشگاه فرهنگیان بدین صورت بود که داوطلب در کنکور سراسری شرکت می کرد و پس از کسب رتبه لازم ، امکان انتخاب رشته‌ در دانشگاه فرهنگیان را داشت اما به تصمیم دانشگاه ، از سال 1403 به بعد ، برای این دانشگاه یک آزمون اختصاصی برگزار می شود. آزمون اختصاصی فرهنگیان ، آزمونی مستقل از کنکور سراسری است و فرایند ثبت نام و برگزاری متفاوتی دارد.

زمان ثبت نام کنکور تربیت معلم

با توجه به مستقل شدن کنکور دانشگاه فرهنگیان ، شما داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید از زمانبندی ثبت نام مطلع باشید. زمان ثبت نام کنکور تربیت معلم از سوی سازمان سنجش اطلاع رسانی می شود و شما به مدت یک هفته الی ده روز ، فرصت ثبت نام خواهید داشت. زمان ثبت نام برای کنکور فرهنگیان 1403 ، به پایان رسیده است و تاریخ آن از 5 الی 15 آذرماه بود همچنین در روزهای 27 و 28 آذرماه ، مهلت ثبت نام تمدید شد.

بنابراین اگر از ثبت نام آزمون فرهنگیان 1403 جامانده اید ، باید منتظر برگزاری آزمون اختصاصی فرهنگیان 1404 باشید. مهلت ثبت نام آزمون اختصاصی فرهنگیان 1404 احتمالا طبق روال سال قبل در آذرماه باشد.

احتمالا این را هم بپسندید  مهلت انتخاب رشته فرهنگیان 📞 مهلت مجدد انتخاب رشته کنکور اختصاصی فرهنگیان

مرتبط بخوانید : تربیت معلم بدون کنکور

شرایط شرکت در کنکور فرهنگیان

ثبت نام در آزمون اختصاصی تربیت معلم ، نیازمند برخورداری از یکسری شرایط می باشد. شرایط ثبت نام شامل بخش های عمومی و اختصاصی به شرح زیر است :

ضوابط عمومی

 • فقط داوطلبان دارای تابعیت ایرانی می توانند در کنکور فرهنگیان شرکت کرده و وارد این دانشگاه شوند.
 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، از شرایط ثبت نام می باشد.
 • داوطلبان نباید به مواد مخدر ، دخانیات و الکل اعتیاد داشته باشند.
 • دارا بودن گواهینامه پایان دوره پیش دانشگاهی یا متوسطه دوم ، از شروط اصلی ثبت نام است.
 • برخورداری از سلامت کامل روانی ، جسمانی و توانایی انجام وظیفه برای شرکت در کنکور فرهنگیان نیاز است.
 • عدم سوء پیشینه کیفری ، جزو مهم ترین شرایط ثبت نام آزمون تربیت معلم می باشد.

شرایط اختصاصی

 • دارا بودن حداکثر سن 24 سال تمام در زمان ورود به دانشگاه ، برای ثبت نام کنکور فرهنگیان الزامی است.
 • دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های تربیت معلم شهید رجایی و فرهنگیان امکان شرکت در کنکور فرهنگیان را ندارند.
 • داوطلبان دارای مدرک کارشناسی و بالاتر ، مجاز به ثبت نام در آزمون اختصاصی فرهنگیان نیستند.
 • از شرایط اصلی ثبت نام ، بومی بودن متقاضی در کد رشته‌ محل انتخابی است و اولویت پذیرش هر یک از داوطلبان در استان بومی آنهاست.
 • اتباع خارجی تحت هیچ شرایطی امکان شرکت در آزمون فرهنگیان را ندارند.
 • داوطلبان برای ثبت نام در آزمون فرهنگیان باید از نظر سلامت جسمی ، روحی و روانی ، مورد تایید قرار بگیرند.
 • توانمندی بینایی ، گفتاری و شنوایی داوطلبان باید در حد قابل قبولی باشد.

مرتبط بخوانید : کنکور فرهنگیان برای رشته تجربی

منظور از بومی بودن در کنکور فرهنگیان

همانطور که در بخش قبلی بررسی کردیم ، یکی از مهم ترین شرایط ثبت نام کنکور فرهنگیان ، بومی بودن است اما ملاک های تعیین بومی بودن داوطلبان به چه صورت است؟ تعیین منطقه بومی داوطلب طبق موارد زیر انجام می گیرد :

 • اگر محل اخذ مدرک تحصیلی 3 سال آخر دوره متوسطه برای داوطلبان نظام قدیم و محل اخذ مدرک مدرک پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان برای داوطلبان نظام جدید در یک بخش شهر و یا استان باشد ، منطقه بومی داوطلبان ، همان شهر و استان است.
 • استان بومی داوطلبانی که سه سال آخر تحصیل خود را در خارج از کشور گذرانده اند ، محل تولد آنهاست.
 • اگر محل دریافت مدرک تحصیلی سه سال آخر داوطلب در یک بخش شهر یا استان نباشد ، بخش شهر و استان محل تولد داوطلب به عنوان استان بومی لحاظ خواهد شد.
 • استان بومی داوطلبانی که محل تولد آنها خارج از کشور بوده است و سه سال آخر تحصیل خود را در خارج از کشور گذرانده اند ، استان تهران خواهد بود.
احتمالا این را هم بپسندید  چگونه کنکور فرهنگیان ثبت نام کنیم 📞 مرحله به مرحله ثبت نام آزمون اختصاصی فرهنگیان

مرتبط بخوانید : معرفی و آینده شغلی تربیت معلم آزاد

برگزاری و اعلام نتایج کنکور اختصاصی تربیت معلم

زمان برگزاری کنکور اختصاصی تربیت معلم به طور همزمان با کنکور سراسری است اما دفترچه مجزا در اختیار داوطلبان دانشگاه فرهنگیان قرار خواهد گرفت. داوطلبان باید پس از شرکت در آزمون اختصاصی ، منتظر اعلام نتایج باشند تا بر اساس رتبه و ترازی که کسب کرده اند ، وضعیت مجاز بودن خود به انتخاب رشته‌ فرهنگیان را بررسی نمایند. حداقل تراز لازم برای انتخاب رشته‌ کنکور فرهنگیان ، تراز 6000 می باشد و داوطلبانی که تراز کمتر کسب کنند ، امکان انتخاب رشته‌ در دانشگاه فرهنگیان را نخواهند داشت.

با توجه به برگزاری کنکور فرهنگیان در اردیبهشت ماه ، پیش بینی می کنیم نتایج آن در مردادماه اعلام شود. البته مرحله اول اعلام نتایج در مردادماه است و داوطلبان پس از انتخاب رشته‌ باید منتظر نتایج نهایی باشند که در اواخر شهریورماه اعلام می گردد.

مصاحبه کنکور تربیت معلم

کنکور فرهنگیان

داوطلبانی که انتخاب رشته‌ کنکور فرهنگیان را انجام داده اند ، در صورت دارا بودن تراز لازم و برخورداری از شرایطی که در این مطلب ذکر کرده ایم ، برای مصاحبه دعوت خواهند شد. مصاحبه دانشگاه فرهنگیان با دعوت چند برابر ظرفیت از داوطلبان برگزار می شود و در نهایت داوطلبانی که عملکرد بهتری داشته باشند ، پذیرفته خواهند شد. زمان برگزاری مصاحبه کنکور فرهنگیان معمولا در اوایل شهریورماه می باشد و اسامی دعوت شدگان به مصاحبه فرهنگیان در سایت سازمان سنجش منتشر می شود.

داوطلبان در مصاحبه فرهنگیان مراحل مصاحبه کتبی ، شفاهی ، معاینات پزشکی و … را می گذرانند و یک مرحله نهایی از مصاحبه هم مربوط به تحقیقات محلی است. این مراحل حدود یک هفته زمان بر است و نتایج هم حداکثر تا اواخر شهریورماه اعلام خواهد شد.

سوالات شما

 • کنکور فرهنگیان 1403 کی برگزار می شود؟

زمان برگزاری کنکور اختصاصی تربیت معلم 1403 در اردیبهشت ماه خواهد بود.

 • شرایط شرکت در آزمون اختصاصی تربیت معلم به چه صورت است؟

داوطلبان برای شرکت در کنکور تربیت معلم باید از شرایط سنی ، معدل ، تراز ، بومی و … برخوردار باشند.

 • آیا آزمون فرهنگیان شرط سنی دارد؟

بله ، داوطلبان برای شرکت در کنکور فرهنگیان باید دارای حداکثر سن 24 سال تمام باشند.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

کد 5 دانشگاه فرهنگیان

کد 5 دانشگاه فرهنگیان 📞 کد پنج فرهنگیان چیست و نحوه اعتراض به آن

داوطلبانی که علاقه مند به تحصیل در رشته‌ های دانشگاه فرهنگیان هستند ، باید در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر