از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی – معرفی و بازار کار کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

معرفی رشته کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی

 

رشته کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی زیرشاخه گروه آزمایشی علوم تجربی است که در دانشگاه های معدودی ارائه می گردد. هدف از تحصیل در این رشته ، تربیت افراد کارآمد و متخصصی است که بتوانند در زمینه ساخت اعضای مصنوعی برای کار ثابت و متحرک مانند دندان های مصنوعی ، پلاک ارتودنسی و … به دندانپزشکان کمک کنند. بنابراین می توان گفت رشته پروتزهای دندانی زیرشاخه علم دندانپزشکی محسوب می شود.

بازار کار رشته کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی

علی رغم آنکه تکنسین پروتزهای دندانی در مقطع کاردانی ارائه می شود اما از بازار کار خوبی برخوردار است. به علاوه هر چه توانایی های فردی داوطلبان و مهارت آن ها بیشتر باشد ، موفقیت بیشتری عایدشان می شود.

دانش آموختگان رشته پروتزهای دندانی می توانند در لابراتورهای دندانسازی دولتی و خصوصی مشغول به کار شوند و یا لابراتوار شخصی خود را راه اندازی نمایند.

همچنین بسته به نظر و شرایط دندانپزشک ، امکان اشتغال در کلینیک های دندانپزشکی نیز وجود دارد. چرا که یک دندانپزشک در هر صورت نیاز به یک تکنسین پروتز دندانی برای ساخت دندان های مصنوعی ، پروتز ایمپلنت و … دارد. حال می خواهد این دندانساز کنار او در کلینیک باشد و یا در لابراتوار.

به طور کلی ابزاری که توسط یک تکنسین پروتزهای دندانی قابل ساخت هستند به شرح زیر می باشد.

  • پروتزهای مصنوعی ثابت و متحرک
  • پروتزهای فک و صورت به عنوان جایگزین اجزای از دست رفته
  • روکش های مصنوعی برای بازسازی دندان ها
  • پلاک های ثابت و متحرک ارتودنسی
  • انواع کامپوزیت ها ، لمینت ها و …
احتمالا این را هم بپسندید  کنکور 1401 - هر آنچه باید بدانید ، از زمان ثبت نام و مدارک لازم تا زمان امتحان و انتخاب رشته

توانایی لازم برای تحصیل در رشته پروتزهای دندانی

شرط اول برای تحصیل در هر رشته دانشگاهی ، علاقه مند بودن به آن می باشد. در واقع نه برای تحصیل بلکه در تمامی مراحل زندگی ، علاقه داشتن به کاری که انجام می شود بسیار مهم است.

داوطلبانی که قصد تحصیل در رشته کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی را دارند باید با دروس پر اهمیت فیزیک ، شیمی و زیست شناسی ارتباط نسبتا خوبی داشته باشند.

داشتن قدرت و دستانی توانمند برای موفقیت در رشته پروتزهای دندانی یکی دیگر از مولفه های مهم است.

همچنین دقیق و حساس بودن و نیز داشتن صبر و حوصله برای علاقه مندان به رشته دندانسازی لازم است.

ادامه تحصیل در رشته تکنسین پروتزهای دندانی

رشته تکنسین پروتزهای دندانی در دوره کاردانی به کارشناسی ارائه می شود و ممکن است که پذیرش در آن به صورت بدون آزمون و بر اساس معدل دوره کاردانی و یا با شرکت در آزمون کارشناسی ناپیوسته میسر شود.

متاسفانه این رشته تنها در مقطع کاردانی و کارشناسی ارائه می شود و امکان ادامه تحصیل در همین رشته و مقاطع بالاتر وجود ندارد. اما داوطلبان می توانند در آزمون کارشناسی ارشد رشته های دیگر و نیز با رعایت اصولی ، در آزمون دکترای پزشکی شرکت نمایند.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی

معمولا رشته های مقطع کاردانی در دانشگاه های کمتری ارائه می شوند. رشته کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی نیز از این امر مستثنی نیست. دانشگاه هایی که در آزمون سال گذشته رشته کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی را ارائه کرده اند ، در ادامه مشاهده می کنید. توجه داشته باشید که امکان تغییر این لیست در آزمون سال جاری وجود دارد.

  • دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
  • دانشگاه علوم پزشکی تهران
  • دانشگاه علوم پزشکی سبزوار
  • دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی – تهران
احتمالا این را هم بپسندید  رشته آموزش ابتدایی - راهنمای جامع و بازار کار آموزش ابتدایی

با توجه به پذیرش رشته کاردانی پروتزهای دندانی به صورت با آزمون و ارائه آن در چند دانشگاه برتر کشور ، داوطلبان باید بتوانند رتبه خوبی در کنکور سراسری کسب نمایند تا از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و دانشگاه مربوطه مورد قبولی قرار گیرند. از سوی دیگر انتخاب رشته اصولی نیز می تواند علاقه مندان را چند گام به هدف نزدیک تر سازد. بنابراین می توانید با مشاوران انتخاب رشته تیم تخصصی “پاسخ با ما” در ارتباط باشید و با استفاده از تجارب آن ها ، به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

رتبه قبولی داروسازی با سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران

رتبه قبولی داروسازی با سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران در تمام دانشگاه ها

  دارندگان سهمیه ایثارگران 25 درصدی می توانند از مزایای سهمیه خود برای قبولی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر