از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

نمرات خام – نمرات خام و تاثیر آن در کنکور

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

نمرات خام - نمرات خام و تاثیر آن در کنکور

 

اگر کارنامه کنکور خود را به دقت بررسی کرده باشید ، متوجه خواهید شد که بخشی از جدول نمره و ترازی که کسب کرده اید ، به نمرات خام اختصاص داده شده است. نمرات خام ، نمره اکتسابی هر داوطلب است که در هر درس عمومی و اختصاصی به درصد بیان شده است و با توجه به گروه آزمایشی که داوطلب شرکت کرده است ، نمرات خام او محاسبه شده و با یک رقم اعشار در کارنامه درج می شود.

نمرات خام و تاثیر آن در کنکور

نمرات خام هر درس پس از تراز شدن برای ساختن نمره کل نهایی داوطلب در هر یک از زیر گروه ها استفاده می شود و اگر داوطلب در بیش از یک گروه آزمایشی آزمون داده باشد ، نمرات خام آن گروه یا گروه های آزمایشی نیز در یک جدول جداگانه مشخص خواهد شد.

با استفاده از نمرات خام نمی توان داوطلبان را با یکدیگر مقایسه کرد زیرا دشواری دروس با یکدیگر متفاوت هستند و کسب دو نمره یکسان از دروس مختلف قابل مقایسه نیست.

نمرات خام در محدوده بین 33/33ــ تا 100 درصد قرار دارند یعنی اگر داوطلبی به همه سوالات درست پاسخ دهد ، نمره 100 و 100% را کسب می کند و اگر تمام سوالات را غلط جواب دهد نمره 33/33ــ و درصد 33/33ــ % را به دست می آورد.

نحوه محاسبه نمرات خام

برای محاسبه نمرات خام به ترتیب زیر عمل کنید

  1. تعداد کل سوالات یک درس را در عدد 3 ضرب کنید.
  2. گزینه های با پاسخ درست را در عدد 3 ضرب کنید.
  3. تعداد پاسخ های غلط را از عدد حاصل در گزینه های صحیح کسر کنید.
  4. عدد به دست آمده از کسر گزینه غلط از صحیح را از عدد حاصل کل گزینه ها نسبت بگیرید.
  5. عدد به دست آمده ، نمره خام آن درس است.

اگر تعداد سوالات درسی 25 باشد و شما 18 گزینه صحیح و 6 گزینه نادرست و 1 سوال بدون پاسخ داشته باشید ، ابتدا تعداد کل سوالات را که 25 تاست در عدد 3 کنید و حاصل می شود حاصل 75

18 پاسخ درست را نیز در عدد 3 ضرب کنید و حاصل 54 می شود که باید تعداد پاسخ های غلط را یعنی 6 پاسخ را از آن کم کنید و عدد 48 به دست می آید. برای نسبت گرفتن ، اگر 75 را در 3 تقسیم و در 4 ضرب کنید ، به عدد 100 که نمره کامل خام است می رسید پس اگر عدد 48 را هم در 3 تقسیم و در 4 ضرب کنید ، عدد 64 را به دست آورید که نمره خام شما در آن درس است.

فرمول محاسبه نمرات خام به درصد نیز به صورت زیر است :

نمره خام = (تعداد پاسخهای صحیح × 3) ــ (تعداد پاسخ غلط) ÷ (تعداد کل سوالات × 3) × 100

با در نظر گرفتن تعداد پاسخ های درست ، غلط و نزده به صورت فوق ، داوطلب در آن درس 64 درصد را کسب کرده است.

نمره کل در هر زیر گروه

نمره کل در هر زیر گروه بر اساس نمرات خام تراز شده ، ضرایب مربوط به هر درس در زیر گروه و همچنین تاثیر سوابق تحصیلی محاسبه می شود. به ازای هر پاسخ صحیح سه نمره مثبت و به ازای هر پاسخ غلط یک نمره منفی در نظر گرفته می شود همچنین سوالاتی که بیش از دو جواب دارند شامل یک نمره منفی و سوالات پاسخ نداده شده نیز هیچ نمره ای به آن ها تعلق نمی گیرد.

هر سه پاسخ غلط ، یک پاسخ درست شما را از بین می برد. بنابراین تا حد امکان سعی کنید که سوالات شک دار را پاسخ ندهید تا نمره مثبت سوالات درست را از بین نبرید.

فرمول محاسبه نمره کل در هر زیر گروه

مجموع (نمرات تراز دروس تخصصی ×ضریب مرربوطه)× 3 + مجموع (نمرات تراز دروس عمومی × ضریب مربوطه) تقسیم بر (مجموع ضرایب دروس اختصاصی) × 3 + (مجموع ضرایب دروس عمومی)

همانطور که می دانید هر یک از گروه های آزمایشی شامل چند زیر گروه هستند که ضرایب دروس در هر زیر گروه نیز متفاوت می باشد. مثلا کنکور تجربی دارای 5 زیر گروه است و ضرایب دروس در این زیر گروه به صورت زیر است :

همچنین در هر زیر گروه ، رشته های تحصیلی متفاوت هستند. به طور مثال زیر گروه یک کنکور تجربی شامل رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، پرستاری ، مامایی ، اتاق عمل و … و زیر گروه دو شامل رشته هایی مثل داروسازی ، شیمی محض ، شیمی کاربردی و …. می باشد.

حالا فرضا اگر داوطلبی قصد قبولی در رشته های زیر گروه یک را داشته باشد ، باید علاوه بر اینکه به اهمیت ضرایب دروس این زیر گروه در برنامه ریزی درسی توجه کند ، در زمان انتخاب رشته کنکور نیز رتبه ای را که در زیر گروه یک کسب کرده است ، ملاک انتخاب رشته قرار دهد و اگر می خواهد رشته های زیر گروه 2 یا سایر زیر گروه ها را انتخاب کند ، باید نمره ای که در زیر گروه مربوطه به دست آورده است را بررسی کند.

در این مطلب راهنمای جامعی از نمرات خام و تاثیر آن در کنکور ارائه شد شما عزیزان می توانید در صورت وجود هر گونه سوال یا ابهام ، با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما تماس بگیرید تا راهنمای جامعی دریافت کنید.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر