از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

مقایسه شهریه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی 1401 – تفاوت شهریه

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

مقایسه شهریه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی

 

دانشگاه آزاد و دانشگاه علمی کاربردی هر دو از دانشگاه های شهریه پرداز است که به ازای هر ترم تحصیلی از دانشجویان شهریه دریافت می نمایند. میزان شهریه دانشگاه آزاد و دانشگاه علمی در رشته ها و مقاطع مختلف ، متفاوت است و با توجه به اهمیتی که شهریه دانشگاه برای داوطلبان دارد ، در این مطلب می خواهیم به مقایسه شهریه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی بپردازیم تا با توجه به توانمندی مالی خود ، یکی از دانشگاه ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید.

شما عزیزان میتوانید برای دریافت پاسخ سوالات خود در زمینه شهریه دانشگاه های مختلف ، با مشاوران ارشد ما در پاسخ با ما ارتباط برقرار کنید ،

کارشناسان ما تمامی ایام هفته حتی روزهای تعطیل از 8 صبح لغایت 12 شب پاسخگوی شما عزیزان میباشند.

همین حالا تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

مقایسه شهریه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی در مقطع کاردانی

دانشگاه آزاد و دانشگاه علمی کاربردی هر دو در مقطع کاردانی دارای رشته های تحصیلی متنوعی هستند و اگر قصد ورود به دوره کاردانی را دارید ، شرایط تحصیل در هر دو این دانشگاه ها برای شما فراهم است.

در مقایسه شهریه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی در مقطع کاردانی لازم است بدانید که دانشگاه آزاد شهریه بیشتری به نسبت دانشگاه علمی کاربردی دارد به طوری که حداقل دارای شهریه 2 و حداکثر 3 میلیون تومان است در حالی که حداکثر شهریه دانشگاه علمی کاربردی 1/5 میلیون تومان می باشد.

مقایسه شهریه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی در دانشگاه آزاد شامل دوره های کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته است در حالی که دانشگاه علمی کاربردی فقط مقطع کارشناسی ناپیوسته را ارائه می کند که البته در دوره های پیوسته و ناپیوسته تفاوت شهریه وجود ندارد.

احتمالا این را هم بپسندید  شهریه فراگیر ارشد دانشگاه آزاد 1402 📞 شهریه کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه آزاد

در مقطع کارشناسی نیز همچون مقطع کاردانی ، شهریه دانشگاه علمی کاربردی کمتر از شهریه دانشگاه آزاد است. اگر بخواهید در دانشگاه آزاد تحصیل کنید ، شهریه هر ترم شما حدود 3 الی 4/5 میلیون تومان خواهد بود ولی دانشگاه علمی کاربردی در این مقطع حداکثر دارای 2 میلیون تومان شهریه است.

مقایسه شهریه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی در مقطع کارشناسی ارشد

دانشگاه علمی کاربردی تا چند سال قبل  در مقطع کارشناسی ارشد نیز دانشجو پذیرش می کرد ولی بنا به تصمیم وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، مقطع ارشد از این دانشگاه حذف شد و فقط مقاطع کاردانی و کارشناسی را برگزار می نماید.

بنابراین مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه علمی کاربردی ارائه نمی شود و میزان شهریه رشته های این مقطع در دانشگاه آزاد نیز از 4 الی 7 میلیون تومان است.

مرتبط بخوانید : تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی چگونه است

معیارهای تعیین شهریه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی

به طور کلی ، تحصیل در بعضی رشته ها در تمام دانشگاه ها ارزان تر از رشته های دیگر است و اگر می خواهید هزینه تحصیل کمتری داشته باشید ، می توانید در این رشته ها ثبت نام کنید. ارزان ترین رشته های دانشگاه آزاد و علمی کاربردی ، رشته های انسانی از جمله حسابداری ، حقوق ، روانشناسی ، مدیریت بازرگانی ، اقتصاد و …. هستند که به دلیل آنکه دروس کمتری دارند و یا اصلا دروس عملی ندارند ، شهریه پایین تری دارند.

اما در مقابل رشته های انسانی ، رشته های فنی مهندسی بیشترین میزان شهریه را دارند زیرا دارای دروس عملی و کارگاهی زیاد هستند که هزینه دروس عملی بیشتر از دروس نظری است. رشته های علوم پایه و هنر نیز از نظر میزان شهریه تفاوت چندانی با شهریه رشته های فنی مهندسی ندارند.

مرتبط بخوانید : مقایسه شهریه دانشگاه آزاد و پیام نور 

راهنمای پرداخت شهریه دانشگاه های آزاد و علمی کاربردی

هر یک از دانشگاه های آزاد و علمی کاربردی سالانه دو ترم مهر و بهمن را برگزار می کنند که انتخاب واحد در این ترم ها اجباری است و دانشجویان با توجه به تعداد و نوع واحدهای درسی که اخذ می کنند ، باید شهریه پرداخت کنند. البته ترم تابستان نیز در این دانشگاه ها برگزار می شود اما انتخاب واحد اجباری نیست.

احتمالا این را هم بپسندید  تخفیف شهریه دانشگاه آزاد - شرایط کامل تخفیف شهریه دانشگاه آزاد 1401 - 1402

دانشجویان در هر ترم باید شهریه ثابت را قبل از انتخاب واحد پرداخت کنند تا سامانه انتخاب واحد برای آنها باز شود و برای پرداخت باقی مانده شهریه ، تا زمان امتحانات پایان ترم برای آنها فرصت وجود دارد. بدیهی است که در صورت عدم پرداخت شهریه ، دانشجو مجاز به دریافت کارت ورود به جلسه و شرکت در امتحانات نخواهد بود مگر آنکه مجوز امور مالی دانشگاه را دریافت کرده باشد.

سوالات متداول

  • شهریه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی چه تفاوتی دارد ؟

در این مطلب به طور کامل به مقایسه شهریه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی پرداخته ایم.

  • شهریه دانشگاه آزاد بیشتر است یا علمی کاربردی ؟

شهریه دانشگاه آزاد در تمام رشته ها و مقاطع تحصیلی ، از شهریه دانشگاه علمی کاربردی بیشتر است.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

شهریه رشته مهندسی شیمی دانشگاه آزاد

شهریه رشته مهندسی شیمی دانشگاه آزاد 1401 – شهریه ثابت و متغیر

  اگر قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی شیمی دانشگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر