از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

رشته معارف اسلامی و علوم قرآنی – معرفی جامع و بازارکار معارف اسلامی و علوم قرآنی

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

رشته معارف اسلامی و علوم قرآنی

 

همانطور که می دانید قرآن و احادیث دینی از صدر اسلام تکنون و در تمامی فرقه های اسلامی اساس و پایه آموزه های دینی و اخلاقی ما قرار دارد. از همان موقع تا به امروز دانشمندان اسلامی در پی درک هر چه بهتر مفاهیم هستند. در ادامه با رشته معارف اسلامی و علوم قرآنی و احادیث بیشتر آشنا خواهیم شد.

معرفی و اهمیت رشته معارف اسلامی و علوم قرآنی

همانطور که اشاره شد ؛ از زمان شروع اسلام تا به امروز دانشمندان و پژوهشگران زیادی در حوزه های علوم دینی و معرفتی در پی شناخت هر چه بیشتر مفاهیم ، تفاسیر و الگوهای تربیتی آیات قرآنی و احادیث بوده اند.

این رشته تحصیلی با تمرکز بر مطالعات تاریخی و آشنایی با علوم مختلف در راستای قرآن کریم تولید شده است. در این رشته تحصیلی به بررسی محتوی قرآن کریم و احادیث پرداخته می شود و موضوعاتی مانند روش های فهم قرآن ، روش های بررسی صحت اسناد و روایات ، تفسیر قرآن ، تاریخ قرآن و احادیث از موضوعات جذاب این رشته می باشد.

نحوه ورود به رشته معارف اسلامی و علوم قرآنی

این رشته از زیرشاخه های رشته معارف اسلامی و در حوزه علوم انسانی می باشد. البته به علت اینکه جزو رشته های شناور است ، امکان این وجود دارد که با دیپلم های رشته های دیگر نیز بتوان این رشته را انتخاب نمود.

در دانشگاه های مختلف اعم از دولتی ، آزاد ، پیام نور  و دانشگاه های غیر انتفاعی ، رشته معارف اسلامی ارائه می گردد و در سه مقطع تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری می توان در این رشته پذیرش گرفت.

احتمالا این را هم بپسندید  رشته شیمی کاربردی – معرفی جامع و بازار کار شیمی کاربردی

مقاطع تحصیلی و واحدهای درسی معارف اسلامی و علوم قرآنی

مقطع لیسانس رشته معارف اسلامی و علوم قرآنی شامل 135 واحد به شرح زیر است :

  • 10 واحد عمومی
  • 68 واحد پایه
  • 57 واحد تخصصی

مقطع فوق لیسانس شامل 44 واحد به شرح زیر می باشد:

  • 12 واحد دروس جبرانی
  • 32 واحد دروس تخصصی و پایان نامه

البته لازم به ذکر است که این دوره به دو صورت آموزش محور و پژوهش محور ارائه می گردد و همچنین برخی دانشگاه ها دوره های کارشناسی ارشد پیوسته نیز ارائه می نمایند.

این مقطع شامل 10 گرایش می باشد که دانشجویان دروس را در دو زمینه دروس قرآنی و دروس تفسیری قرار می گیرند.

دوره دکتری این رشته شامل 36 واحد به شرح زیر است :

  • 18 واحد دروس نظری
  • 18 واحد پایان نامه

این دوره نیز به صورت دکتری ناپیوسته در دانشگاه های مختلف ایران برگزار می گردد.

برای موفقیت بیشتر در رشته معارف اسلامی و علوم قرآنی لازم است دانشجویان به تقویت زبان عربی بپردازند. همچنین علاقه به مطالعه و پژوهش مستمر در زمینه های دینی و قرانی و قدرت حافظه قوی از ملزومات موفقیت و پیشرفت در این رشته می باشد.

بازار کار رشته معارف اسلامی و علوم قرآنی

فارغ التحصیلان این رشته در صورت علاقه مندی به تدریس ، این امکان را دارند که در مراکز مختلف آموزشی مانند مدارس ، موسسه ها و دانشگاه ها به شغل معلمی مشغول شوند ، همچنین می توانند در موسساتی که طالب این متخصصان باشند به امر مدیریت دینی و قرآنی بپردازند.

امکان اشتغال در صدا و سیما ، مراکز فرهنگی ، مراکز آموزشی و نشریات و مجلات نیز برای فارغ التحصیلان معارف اسلامی و علوم قرآنی فراهم است.

احتمالا این را هم بپسندید  معرفی رشته تاریخ - بازار کار و آینده شغلی تاریخ

می توانند به پژوهش و تالیف کتاب روی بیاورند و همچنین با گرفتن مجوز به راه اندازی مرکز آموزشی و پژوهشی نیز اقدام نمایند.

در وزارت خانه های مختلف نظیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، وزارت امور خارجه و … امکان اشتغال برای این قشر فراوان است. جهت اطلاعات بیشتر با مشاوران پاسخ با ما تماس بگیرید. 

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

بازار کار هوشبری - راهنمای بازار کار و آینده شغلی رشته هوشبری

بازار کار هوشبری – راهنمای بازار کار و آینده شغلی رشته هوشبری

  کارشناس هوشبری با متخصص بیهوشی کاملا متفاوت است ، تخصص بیهوشی یکی از تخصص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر