از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

دریافت سوابق تحصیلی – راهنمای جامع

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

همراه با 30 درصد تخفیف تابستانه ، تماس از سراسر کشور: 9099071612

دریافت سوابق تحصیلی – راهنمای جامع

 

دریافت سوابق تحصیلی از موارد مهم برای کنکوری های عزیز است . همه ما به خوبی از اهمیت کنکور و تاثیر به سزایی که در آینده و زندگی ما دارد ، آگاه هستیم. کنکور می تواند برای ما شبیه به پلی باشد که ما را به آرزو و هدف هایمان نزدیک کند یا اینکه با عدم آگاهی و انتخاب های اشتباه برای ما حسرتی جبران ناپدیر را رقم بزند. یکی از عواملی که این روزها در نتیجه کنکور بسیار اثر گذار است ، سوابق تحصیلی می باشد.

بسیاری از داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند از شرایط اعمال سوابق تحصیلی آگاه نیستند به همین دلیل این مطلب توسط کارشناسان مرکز پاسخ با ما تهیه شده است تا به همه سوالات شما در زمینه دریافت سوابق تحصیلی پاسخ داده شود.

توصیه می شود مراحل مشاهده و تایید سوابق تحصیلی خود را در سایت های sanjesh.org و dipcode.medu.ir به مشاوران مجرب ما بسپارید. زیرا در صورتی که اطلاعات اشتباه درج کنید ، ممکن است در انتخاب رشته کنکور و در ورود به دانشگاه با مشکلی مواجه شوید.

همین حالا تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

دریافت سوابق تحصیلی دانش آموزان از سایت سنجش

دانش آموزان پایه دوازدهم که در زمان ثبت نام کنکور سراسری 1400 ، کد سوابق تحصیلی خود را از سایت dipcode.medu.ir دریافت نکرده اند ، پس از برگزاری کنکور سراسری فرصت دارند با مراجعه به سایت سازمان سنجش ، برای مشاهده و تایید نمرات خود اقدام کنند.

در واقع سازمان سنجش پس از برگزاری کنکور سراسری این فرصت را برای داوطلبان کنکوری جا مانده فراهم می کند که سوابق تحصیلی خود را تایید و اعمال کنند و در صورتی که نمرات آنها به اشتباه درج شده باشد ، با مراجعه به سایت dipcode.medu.ir اطلاعات شان را ویرایش نمایند.

سامانه دریافت و مشاهده سوابق تحصيلی دانش آموزان سال دوازدهم ، از تاريخ 19 تیر لغايت 21 تیر ماه در درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org فعال می باشد که البته امکان تمدید مهلت نیز وجود دارد.

پس از ورود به سامانه سنجش بر روی لینک فعال شده “ سوابق تحصيلی دانش آموزان – وضعيت نمرات ارسالي از آموزش و پرورش “ کلیک کنید و سپس در صفحه ای که ایجاد می شود ، از طریق یکی از روش ها اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.

دریافت سوابق تحصیلی

پس از درج مشخصات خواسته شده ، نمرات شما نمایش داده می شود که باید پس از بررسی کردن آنها و در صورت عدم وجود اطلاعات اشتباه ، تایید کنید.

نحوه دریافت سوابق تحصیلی

سامانه سنجش در روزهای نخست ثبت نام کنکور سراسری از داوطلبان می خواهد تا برای دریافت سوابق تحصیلی خود از طریق مرکز سنجش اقدام کنند. بنابر این گزارش ، داوطلبان نظام آموزشی 3-3-6 و دیگر داوطلبان شامل سوابق تحصیلی می توانند از طریق سامانه dipcode.medu.ir برای دریافت کد سوابق تحصیلی خود وارد عمل شوند.

هنگام ورود به سایت مذکور ، سه راه در پیش روی خود خواهید داشت:

 1. جستجو کردن بر مبنای کد دانش آموزی و سال تولد
 2. جستجو کردن بر مبنای کد دانش آموزی و مشخصات فردی که شامل اسم و فامیل و شماره شناسنامه می باشد.
 3. دریافت سوابق تحصیلی با کد ملی که با جستجو کردن بر مبنای شماره دانش آموزی و کد ناحیه گرفتن مدرک دیپلم امکان پذیر است.

راهنمای تصویری دریافت سوابق تحصیلی

وارد شدن به سایت وزارت آموزش و پرورش به نشانی dipcode.medu.ir و کلیک بر روی گزینه مشخص شده در تصویر زیر

درج کد دانش آموزی و کد منطقه. کد دانش آموزی در کارنامه مدرسه موجود می باشد و کد منطقه را باید از سایت سنجش دریافت کنید.

با وارد کردن اطلاعات خواسته شما ، مشخصات دانش آموز به همراه کد سوابق تحصیلی نمایش داده می شود.

داوطلبان می توانند با بررسی کردن هر یک از کارنامه های دبیرستان خود کد دانش آموزی را که در بالای آن نوشته شده است را استخراج کنند. به دست آوردن کد منطقه دیپلم نیز بسیار ساده می باشد.

احتمالا این را هم بپسندید  هر فرد چند بار میتواند کنکور بدهد - تعداد دفعات مجاز شرکت در کنکور

کد منطقه دیپلم در حقیقت کد منطقه ای است که داوطلب سال های اول متوسطه دوم را به تحصیل در آن منطقه پرداخته است.

کد منطقه پیش دانشگاهی نیز کد منطقه ای می باشد که داوطلب مدرک پیش دانشگاهی خود را از آن منطقه دریافت نموده است. دریافت کد منطقه بسیار راحت بوده و تنها کافی است به سایت سامان سنجش مراجعه نمایید. سپس با جست جو کردن شهری که در آن جا مدرک خود را اخذ کرده اید ، کد منطقه مورد نظر را پیدا کنید.

در صورتی که برای دریافت کد دانش آموزی و کد منطقه خود دچار مشکل شدید می توانید با مشاورین مجرب مجموعه «پاسخ با ما» تماس بگیرید.

کدام داوطلبان مشمول دریافت سوابق تحصیلی نیستند ؟

افرادی که شرایط آن ها با یکی از مواردی که در پایین ذکر شده هم خوانی دارد نیازی نیست برای دریافت سوابق تحصیلی دبیرستان و دریافت سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی خود اقدام کنند.

 • افرادی که قبل سال 84 فارغ التحصیل شده اند.
 • افرادی که در رشته هایی فنی و حرفه ای فارغ التحصیل شده اند.
 • افرادی که در رشته های غیر نظری مانند تربیت معلم فارغ التحصیل شده اند.
 • افرادی که در سیستم نظام قدیم آموزش و پرورش فارغ التحصیل شده اند.
 • افرادی که دیپلم خود را از مدرسه های غیر ایرانی دریافت کرده اند و مدرک خود را تطبیق داده اند.
 • افرادی که مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از سال 91 دریافت کرده اند.

بنابراین داوطلبان باید برای دریافت کد خود اقدام کنند که مدرک تحصیلی خود را در رشته هایی همچون انسانی ، تجربی و ریاضی و بعد از سال 1384 اخذ کرده اند. همچنین داوطلبانی که که مدرک پیش دانشگاهی خود را پس از سال 1391 گرفته اند باید برای دریافت کد سوابق تحصیلی خود اقدام نمایند.

در صورتی در هر یک از مراحل اخذ کدهای سوابقه سوال یا مشکلی داشتید حتما با کارشناسان مجرب  «پاسخ با ما» تماس بگیرید تا دچار مشکل نشوید.

نمره چه دروسی جزء سوابق تحصیلی محسوب می شود ؟

همانطور که می دانید داوطلبان رشته هایی مانند علوم انسانی و ریاضی مجاز به شرکت کردن در کنکور تجربی هستند و برعکس این موضوع نیز صدق می کند.

اما داوطلبان رشته انسانی و رشته تجربی که درس های تخصصی متفاوتی دارند ، که درس هایی مانند فیزیک ، شیمی و زیست را در دوران تحصیل خود مطالعه نکرده اند و یا داوطلب های رشته تجربی که  با دروسی مانند جغرافیا ، فلسفه و منطق  هرگز برخورد نکرده اند طبیعتا این دروس جزء سوابق تحصیلی آن ها به شمار نمی رود و نمره آن در کنکور آن ها اثر گذار نمی باشد.

همچنین باید افزود که تنها نمره های امتحان هایی که به صورت نهایی و سراسری برگزار شده است در دسته سوابق تحصیلی قرار می گیرند.

معدل در کنکور تاثیر دارد یا نمره ؟

اکثر داوطلبان پس از دریافت سوابق تحصیلی برایشان سوال ایجاد خواهد شد که نمره در سوابق تحصیلی اثر گذار است یا معدل ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت همانطور که در بالا نیز در این باره صحبت شد به دلیل اینکه داوطلبان سایر رشته ها نیز مجاز هستند در کنکور رشته های دیگر شرکت کنند بنابراین درس هایی که آن ها در طی دوران تحصیلی طی نکرده اند برای آن ها نباید در نظر گرفته شود. این موضوع باعث شده تا نمره در کنکور اثر گذار باشد.

تأثیر دروس مختلف برای شرکت در رشته های غیر مرتبط به چه صورت است ؟

تأثیر دروس مختلف در هریک از رشته ها متفاوت است. که هریک از آن ها را برای شما شرح خواهیم داد. تأثیر سوابق تحصیلی پس از دریافت سوابق تحصیلی برای داوطلبی که مدرک رشته ریاضی و فیزیک دارد و تصمیم دارد در رشته تجربی کنکور دهد:

 • میانگین نمره نهایی دروس ادبیات و زبان فارسی سوم
 • نمره دریافتی امتحان نهایی عربی سوم
 • نمره دریافتی امتحان نهایی تعلیمات دینی و قرآن سوم
 • نمره دریافتی امتحان نهایی زبان خارجه سوم
 • نمره دریافتی امتحان نهایی حسابان
 • نمره دریافتی امتحان نهایی فیزیک سوم
 • نمره دریافتی امتحان نهایی شیمی سوم

تاثیر سوابق برای داوطلب رشته ریاضی که تصمیم دارد کنکور انسانی بدهد:

 • میانگین نمره نهایی دوروس ادبیات و زبان فارسی سوم
 • نمره دریافتی امتحان نهایی عربی سوم
 • نمره دریافتی امتحان نهایی تعلیمات دینی و قرآن سوم
 • نمره دریافتی امتحان نهایی زبان خارجه سوم
 • نمره دریافتی امتحان نهایی حسابان

تأثیر سوابق تحصیلی برای داوطلب رشته تجربی که تصمیم دارد در رشته ریاضی کنکور دهد مانند تأثیر سوابقی است که دانش آموز ریاضی بخواهد در کنکور تجربی شرکت کند با این تفاوت که نمره حسابان تاثیری ندارد.

کدام دانش آموزان باید نگران سوابق تحصیلی باشند ؟

دریافت سوابق تحصیلی – راهنمای جامع

قطعا تمامی ما به خوبی می دانیم که شرکت در کنکور از شرکت کردن در امتحان های نهایی بسیار سنگین تر است. بنابراین دانش آموزان می توانند خیلی راحت تر به نمره 20 آزمون نهایی دست پیدا کنند تا به نمره 100 درصد کنکور و همین موضوع به عاملی تبدیل شده تا دانش آموزانی که نمره نهایی آن ها بالاتر است بتوانند نتیجه بهتری از کنکور سراسری کسب کنند.

احتمالا این را هم بپسندید  مشاوره انتخاب رشته کنکور - از بهترین ها مشاوره بگیرید

البته این موضوع بدین معنا نیست که داوطلبانی که نمره پایین تری را در آزمون نهایی کسب کرده اند یا داوطلبانی که شامل سوابق تحصیلی نمی شوند نتوانند در کنکور موفق شوند. زیرا ممکن است شما جز داوطلبانی باشید که کنکوری و به روش تستی درس خوانده اید و بیشتر از آشنایی با مباحث تشریحی ، به فوت و فن های تستی تسلط دارید که این تکنیک ها و فوت و فن ها ، بسیار تاثیرگذار برای پذیرش در کنکور هستند.

پس از مطالعه مطلب فوق ، در صورت وجود هر گونه سوال یا ابهام در مورد دریافت سوابق تحصیلی یا میزان تاثیرگذاری نمرات در کنکور با مشاورین مجرب “پاسخ با ما” تماس  بگیرید. با مطالعه مطالب زیر می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید

سوالات متداول

 • کدام دسته از داوطلبان باید برای دریافت سوابق تحصیلی خود اقدام کنند ؟

داوطلبانی که در مهلت مقرر سوابق تحصیلی خود را در سایت dipcode.medu.ir  تایید نکرده اند ، پس از برگزاری کنکور سراسری باید در سایت سنجش سوابق تحصیلی شان را تایید کنند.

 • ️تایید سوابق تحصیلی در سایت sanjesh.org سوابق تحصیلی تا چه تاریخی مهلت دارد ؟

سامانه دریافت و مشاهده سوابق تحصيلی دانش آموزان سال دوازدهم ، از تاريخ 19 تیر لغايت 21 تیر ماه در درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org فعال می باشد البته امکان تمدید مهلت نیز وجود دارد.

 • تایید سوابق تحصیلی در کدام سامانه انجام می گیرد ؟

تایید سوابق تحصیلی دانش آموزان سال دوازدهم پس از برگزاری کنکور سراسری ، از طریق سایت سازمان سنجش می باشد.

مدارک لازم برای ثبت نام ترمیم معدل
تاثیر معدل در کنکور 1401
ترمیم معدل دیپلم برای دانشگاه فرهنگیان
شرط معدل دانشگاه فرهنگیان
شرط معدل کنکور 1400
مشاوره تحصیلی تلفنی رایگان در تبریز
مشاوره تحصیلی تلفنی رایگان در مشهد
مشاوره تحصیلی تلفنی رایگان در کرج
رشته های بدون پیش دانشگاهی دانشگاه آزاد
مدرک پیش دانشگاهی کجا لازم میشود

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

مدرک پیش دانشگاهی - راهنمای کامل دریافت مدرک پیش دانشگاهی

مدرک پیش دانشگاهی – راهنمای کامل دریافت مدرک پیش دانشگاهی

  داوطلبانی که در نظام آموزشی قدیم تحصیل کرده اند در صورتی که مدرک پیش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر