از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

تغییرات کنکور 1403 📞 آخرین تغییرات کنکور 1403 از زمان تا حذفیات و نحوه برگزاری

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

تغییرات کنکور 1403

هر ساله در شیوه ثبت نام و برگزاری و همچنین در شرایط کنکور سراسری ، یکسری تغییرات اعمال می شود و شرکت کنندگان برای موفقیت در آزمون باید از این تغییرات مطلع باشند. عمده تغییرات مربوط به حذف شدن بخش هایی از منابع است و یا اینکه در میزان و نحوه اعمال سوابق تحصیلی بر کنکور ، تغییرات در نظر گرفته می شود. این مطلب را آماده کرده ایم تا آخرین تغییرات کنکور 1403 از زمان تا حذفیات و نحوه برگزاری را بررسی کنیم. لطفا همراه ما باشید.

شما داوطلبان عزیز می توانید برای راهنمایی در خصوص تغییرات کنکور 1403 و پرسیدن سوالات خود در این خصوص با مشاوران مجرب ما تماس بگیرید.

همین حالا تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

آخرین تغییرات کنکور 1403 از زمان تا حذفیات و نحوه برگزاری

کنکور سراسری 1403 در اردیبهشت ماه و در تیرماه برای گروه های ازمایشی ریاضی ، تجربی ، انسانی ، هنر و زبان برگزار می شود و داوطلبان در صورت ارائه مدرک دیپلم نظام جدید ، پیش دانشگاهی نظام قدیم ، مدرک کاردانی و یا مدرک دیپلم 4 ساله نظام قدیم ، می توانند در یک گروه ازمایشی اصلی و یک یا دو گروه ازمایشی شناور شرکت نمایند.

زمان ثبت نام کنکور نوبت اول در آذرماه و زمان ثبت نام کنکور نوبت دوم در فروردین ماه است. سامانه ثبت نام نیز سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org می باشد. این آزمون برای پذیرش و گزینش دانشجو در تمام دانشگاه های روزانه ، شبانه ، پردیس خودگردان ، غیر انتقاعی ، پیام نور و آزاد برگزار می شود و تمام دانشگاه ها از طریق یک آزمون دانشجو پذیرش می کنند.

هر ساله برای کنکور سراسری تغییراتی در نظر گرفته‌ می شود که این تغییرات ممکن است در نحوه اعمال سوابق تحصیلی و … باشد. در کنکور 1403 تغییرات کمی بیشتر از سال های قبل خواهد بود که در لیست زیر می توانید به طور خلاصه این تغییرات را مشاهده کنید :

 • دو کنکور مجزا در سال برگزار خواهد شد.
 • نتایج کنکور برای دو سال اعتبار خواهد شد یعنی داوطلبان می توانند با رتبه کنکور 1403 ، در کنکور 1404 نیز انتخاب رشته‌ کنند.
 • دروس عمومی از کنکور 1403 مثل کنکور سال قبل ، حذف شده اند.
 • فقط برای دروس تخصصی آزمون برگزار خواهد شد.
 • تاثیر دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی انتقال می یابد
 • امتحانات نهایی دوازدهم در رتبه داوطلب تاثیر گذار خواهند بود.

مرتبط بخوانید : حذفیات کنکور تجربیحذفیات کنکور انسانیحذفیات کنکور ریاضی

آیا کنکور 1403 حذف خواهد شد

کنکور سراسری 1403 حذف نخواهد شد و همچون سال قبل ، دو بار در سال برگزار می گردد.  نمره ای که داوطلب در آزمون کسب می کند ، برای سال بعد نیز قابل استفاده خواهد بود. داوطلبانی که در یکی از آزمون های سراسری سال 1403 شرکت کنند در صورتی که موفق به کسب رتبه مناسب نشوند ، می توانند در دومین آزمونی که همان سال برگزار می شود ، شرکت نمایند و رتبه ای که داوطلب در این آزمون ها کسب کند ، برای انتخاب رشته‌ سال 1404 نیز قابل استفاده خواهد بود. در واقع ، داوطلب می تواند در سال بعد نیز با رتبه ای که کسب کرده‌‌ است ، انتخاب رشته‌ نماید.

احتمالا این را هم بپسندید  کد رشته 📞 لیست و راهنمای انتخاب و استفاده کد رشته 1403

مصوبات کنکور 1403

تغییرات کنکور

 • مصوبه اول : سهم آموزش و پرورش به لحاظ سوابق تحصیلی 50 درصد و سهم کنکور سراسری 50 درصد خواهد بود.
 • مصوبه دوم : کنکور سراسری فقط برای دروس تخصصی برگزار شود. یعنی در گروه آزمایشی ریاضی دروس فیزیک ، شیمی ، ریاضیات در گروه آزمایشی تجربی دروس شیمی ، زیست ، فیزیک ، ریاضی ، زمین شناسی و در سایر گروه های ازمایشی فقط دروس تخصصی مطرح می شوند. دروس عمومی شامل زبان و ادبیات فارسی ، فرهنگ و معارف اسلامی ، زبان انگلیسی و زبان عربی از کنکور سراسری حذف و به سوابق تحصیلی منتقل خواهند شد.
 • مصوبه سوم : کنکور سراسری دو بار در سال برگزار شود تا دانش آموزان استرس و اضطراب کمتری داشته باشند. همچنین داوطلبان آقا که از نظر قوانین نظام وظیفه سربازی برای پشت کنکور ماندن محدودیت دارند ، می توانند در طول سال دوبار آزمون دهند و منتظر کنکور سال بعد نباشند.
 • مصوبه چهارم : مصوبه چهارم که بالاتر نیز بررسی شد ، نتایج آزمون 1403 به مدت دو سال اعتبار خواهد داشت.
 • مصوبه پنجم : دانشگاه های پذیرنده‌‌ دانشجو می توانند برای پذیرش دانشجو حدنصاب برای معدل تعیین کنند و به داوطلبان اطلاع رسانی نمایند که حداقل با چه معدلی امکان پذیرش در آن دانشگاه را خواهند داشت.

مجزا شدن آزمون دانشگاه فرهنگیان

از مهم ترین تغییرات کنکور سراسری ، آزمون مجزایی است که دانشگاه فرهنگیان برگزار می کند. شیوه پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان تا قبل از سال 1403 بدین صورت بود که داوطلب باید در کنکور شرکت می کرد و با کسب حداقل تراز 6500 ، امکان انتخاب رشته فرهنگیان را داشت. اما از سال 1403 به بعد ، دانشگاه فرهنگیان اقدام به برگزاری آزمون مجزا می کند.

مرتبط بخوانید : تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور و تغییرات کتاب درسی برای کنکور

سوالات متداول 

 • تغییرات کنکور 1403 به چه صورت است ؟
احتمالا این را هم بپسندید  کنکور خارج از کشور چیست 📞 زمانبندی ثبت نام و برگزاری آزمون سراسری خارج از کشور

تغییرات کنکور 1403 شامل حذف دروس عمومی  و … است که در مطلب کامل تر بررسی کردیم.

 • آیا حذف دروس عمومی در کنکور 1403 واقعیت دارد ؟

طبق مصوبه دوم تغییرات کنکور 1403 ، دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل خواهند شد.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

روش کنکور دادن

روش کنکور دادن 📞 10 روش مهم و مفید برای کنکور دادن

کنکور سراسری امسال نیز همانند سال های قبل برای گروه های آزمایشی ریاضی ، تجربی …

4 نظر

 1. سلام وقت بخیر پس تکلیف کنکور زبان چی میشه یعنی عمومیا حذف میشن ؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله دروس عمومی از تمام گروه های ازمایشی حذف می شوند

  • ببخشید برای کنکور انسانی چه دروسی حذف میشن؟
   آخه ادبیات و عربی و دینی برای انسانی یه جورایی هم عمومی حساب میشن هم تخصصی!!!

 2. حذفیات مباحث دروس انسانی۱۴۰۲رو هنوز نگفتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر