از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

کنکور چگونه برگزار می شود 📞 کنکور 1403 چگونه برگزار می شود

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

کنکور چگونه برگزار می شود

حتما شما هم قصد شرکت در کنکور سراسری را دارید که سوال می پرسد کنکور چگونه برگزار می شود و چه مراحلی دارد؟ کنکور سراسری را هر ساله سازمان سنجش آموزش کشور برای 5 گروه آزمایشی برگزار می کند. این گروه ها شامل ریاضی ، تجربی ، انسانی ، هنر و زبان هستند که داوطلبان در صورت داشتن مدارک تحصیلی مرتبط و همچنین بر حسب علاقه مندی های خود ، می توانند در یک گروه نظری و یک گروه شناور شرکت نمایند. کنکور سراسری در سال های اخیر ، دو نوبت شده است و این فرصت برای داوطلبان فراهم است که دو بار شانس خود را برای قبولی در رشته و دانشگاه مورد تقاضا ، امتحان کنند. در این مطلب می خواهیم بررسی کنیم کهکنکور چگونه برگزار می شود. لطفا با ما همراه باشید.

شما عزیزان میتوانید برای دریافت پاسخ سوالات خود در خصوص برگزاری کنکور ، تکمیل ظرفیت کنکور سراسری، تغییر رشته‌ با کارنامه سبز و ثبت نام رشته‌ های بدون کنکور،  با مشاوران ارشد ما در پاسخ با ما ارتباط برقرار کنید ،

کارشناسان ما تمامی ایام هفته حتی روزهای تعطیل از 8 صبح لغایت 12 شب پاسخگوی شما عزیزان میباشند.

همین حالا تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل 

کنکور چگونه برگزار می شود

کنکور سراسری، پر داوطلب ترین آزمونی است که هر ساله برگزار می شود. شرکت کنندگان این آزمون ، داوطلبانی هستند که قصد ورود به مقاطع کاردانی ، کارشناسی یا کارشناسی ارشد پیوسته را دارند و تلاش می کنند با کسب رتبه خوب ، در رشته و دانشگاه مورد تقاضا قبول شوند. برگزاری کنکور سراسری ، تابع یکسری قوانین است و مراحلی دارد که در ادامه بررسی می کنیم :

دو مرحله ای شدن کنکور سراسری

پاسخ اول به این سوال که کنکور چگونه برگزار می شود ، دو مرحله ای شدن این آزمون است. تا قبل از سال 1402 ، آزمون سراسری فقط یک نوبت در تیرماه برگزار می شود و داوطلبان فقط یکبار امکان شرکت در آزمون را داشتند. اما از سال 1402 به بعد و به تصمیم سازمان سنجش ، کنکور در دو نوبت برگزار می شود. داوطلبان مجاز هستند که در یک یا دو آزمون شرکت کنند و بر اساس نتایج آزمون بهتر ، انتخاب رشته را انجام دهند.

مرتبط بخوانید : قوانین پوشش لباس در جلسه کنکور

تاثیر قطعی سوابق تحصیلی

از موارد مهم برگزاری کنکور سراسری ، تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در این آزمون می باشد. تاثیر سوابق تحصیلی بر آزمون سراسری ، به صورت قطعی است و در سال 1403 به میزان 50 درصد موثر خواهد بود. همچنین در کنکور سراسری 1404 ، تاثیر سوابق تحصیلی به 60 درصد افزایش می یابد.  با توجه به تاثیر بسیاری که سوابق تحصیلی بر نتایج کنکور سراسری دارد ، توصیه می شود که برای امتحانات نهایی دهم تا دوازدهم ، مطالعه زیادی داشته باشید تا موفق به کسب معدل نهایی خوب شوید.

احتمالا این را هم بپسندید  کد نظام وظیفه کنکور 1403 📞 لیست جدید کدهای نظام وظیفه کنکور سراسری

دریافت کارت ورود به جلسه کنکور

از دیگر نکات برگزاری کنکور سراسری ، دریافت کارت ورود به جلسه است. داوطلبان باید برای اطلاع از آدرس حوزه امتحانی و همچنین آگاهی از ساعت دقیق برگزاری آزمون ، کارت ورود به جلسه را دریافت نمایند. کارت ورود به جلسه کنکور سراسری داخل سایت سنجش قرار داده می شود و داوطلب با ارائه مشخصات ، می تواند آن را دریافت نماید.

کنکور چگونه برگزار می شود – حذف دروس عمومی

از موضوعات مهم کنکور سراسری ، حذف شدن دروس عمومی است یعنی داوطلبان در جلسه آزمون فقط به سوالات از دروس اختصاصی پاسخ می دهند. البته حذف شدن دروس عمومی به معنای بی تاثیر شدن این دروس بر نتایج آزمون سراسری نیست بلکه تاثیرگذاری آنها به سوابق تحصیلی منتقل شده است. شما با کسب نمرات مناسب در امتحانات نهایی دروس عمومی ، می توانید از تاثیر مثبت این دروس در کنکور بهره مند شوید.

مرتبط بخوانید : اگر کنکور را سفید بدهیم

دفترچه سوالات آزمون سراسری

کنکور چگونه برگزار می شود؟ در جلسه کنکور سراسری، چند دفترچه توزیع خواهد شد و داوطلب باید در مدت زمان مشخص، سوالات یک دفترچه را جواب دهند و سپس دفترچه های بعدی را تحویل بگیرند. با توجه به نوع گروه آزمایشی ، تعداد دفترچه سوالات به شرح زیر است :

گروه تجربی

 • دفترچه شماره یک : زیست شناسی: 45 سوال
 • دفترچه شماره دو : فیزیک 30 سوال و شیمی 35 سوال
 • دفترچه شماره سه : ریاضی ۳۰ سوال . زمین شناسی 15 سوال
 • دفترچه شماره چهار (ویژه بهیاران) : 30 سوال برای بهیاران

مجموعه ریاضی

 • دفترچه شماره یک : ریاضیات 40 سوال
 • دفترچه شماره دو : فیزیک 35 سوال و شیمی 30 سوال
احتمالا این را هم بپسندید  تغییرات کتاب درسی برای کنکور 1403 📞 لیست کامل تغییرات تمامی رشته ها

گروه انسانی

 • دفترچه شماره یک :  ریاضی 20 سوال ، زبان و ادبیات فارسی 30 سوال  ، علوم اجتماعی 15 سوال ، روان شناسی 15 سوال
 • دفترچه شماره دو : عربی اختصاصی 20 سوال ، تاریخ  13 سوال ، جغرافیا 12 سوال ، فلسفه و منطق 20 سوال ، اقتصاد 15 سوال

مجموعه هنر

 • دفترچه شماره یک : درک عمومی هنر 50 سوال ، درک عمومی ریاضی و فیزیک 30 سوال ، خلاقیت تصویری و تجسمی 20 سوال

گروه زبان

 • دفترچه شماره یک : زبان تخصصی: 70 سوال

کنکور الکترونیکی چگونه برگزار می شود

کنکور چگونه برگزار می شود

احتمالا شما هم درباره تغییر شیوه برگزاری کنکور سراسری از کاغذی به هوشمند اخباری شنیده اید که در این باره باید بگوییم که تاکنون ، کنکور سراسری به شیوه کاغذی برگزار شده است. برای آنکه برگزاری کنکور سراسری هوشمند شود ،  لازم است سامانه یا نرم افزاری طراحی شود تا داوطلبان بتوانند با استفاده از سامانه یا نرم افزار ، به صورت الکترونیکی در آزمون شرکت نمایند. آزمون سراسری در سال های آینده و شاید از سال 1404 به بعد ، به شیوه هوشمند برگزار شود اما تاکنون اطلاعیه دقیقی در این باره منتشر نشده است.

مرتبط بخوانید : کنکور خارج از کشور چیست

سوالات شما

 • کنکور چگونه برگزار می شود؟

کنکور سراسری هر سال به مسئولیت سازمان سنجش آموزش کشور به صورت هماهنگ کشوری برگزار می شود. این آزمون شامل 3 گروه آزمایشی اصلی و 2 گروه ازمایشی شناور می باشد.

 • با شرکت در کنکور سراسری در کدام دانشگاه ها می توانیم تحصیل کنیم؟ 

شرکت کنندگان کنکور سراسری امکان انتخاب رشته در دانشگاه های روزانه ، شبانه ، پردیس خودگردان ، آزاد ، پیام نور ، مجازی و غیرانتفاعی را دارند.

 • آیا کنکور دو مرحله ای است؟

خیر ، کنکور دو مرحله ای نیست بلکه در دو نوبت مجزا برگزار می شود. داوطلبان می توانند در یک یا هر دو نوبت از آزمون شرکت نمایند.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

روش کنکور دادن

روش کنکور دادن 📞 10 روش مهم و مفید برای کنکور دادن

کنکور سراسری امسال نیز همانند سال های قبل برای گروه های آزمایشی ریاضی ، تجربی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر