از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

چگونه انتخاب واحد کنیم – راهنمای کامل انتخاب واحد دانشگاه ها

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

چگونه انتخاب واحد کنیم

 

سوالی که اکثر دانشجویان ورودی جدید دانشگاه ها دارند این است که چگونه انتخاب واحد کنیم و نحوه انتخاب واحد به چه صورت است. دانشجویان باید در ابتدای هر ترم ، سرفصل های درسی طول ترم خود را مشخص کنند و با شرکت در امتحانات پایان ترم ، آن دروس را پشت سر بگذرانند و سپس برای ترم بعدی طبق دروسی که قبلا گذرانده اند ، دروس جدید تر را انتخاب نمایند. انتخاب واحد تمام دانشگاه ها به صورت اینترنتی و از طریق سامانه های معرفی شده انجام می گیرد و نیازی به حضور در دانشگاه نیست. در ادامه این مطلب راهنمای کاملی از نحوه انتخاب واحد دانشگاه ها ارائه خواهد شد.

اگر دانشجوی ترم اول هستید و یا از نحوه انتخاب واحد اطلاعی ندارید ، توصیه ما این است که با مشاوران مجرب پاسخ با ما تماس بگیرید تا ضمن تنظیم برنامه هفتگی دانشگاه شما ، انتخاب واحدتان را نیز انجام دهند.

در نظر داشته باشید که ظرفیت کلاس ها و اساتید محدود است و باید سرعت عمل زیادی داشته باشید تا سریع دروس مد نظرتان را پیش از تکمیل نشدن ظرفیت ها انتخاب کنید.

کارشناسان ما تمامی ایام هفته حتی روزهای تعطیل از 8 صبح لغایت 12 شب پاسخگوی شما عزیزان میباشند.

همین حالا تماس بگیرید 

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

چگونه انتخاب واحد کنیم

در قدم اول برای اینکه بتوانید انتخاب واحد کنید ، باید بدانید که چه روزهایی از هفته را می توانید در دانشگاه باشید و اگر مثلا روزهای سه شنبه نمی توانید در دانشگاه حضور یابید ، نباید در این روز درسی را اخذ کنید.

پس از مشخص کردن برنامه هفتگی خود ، باید به سایت دانشگاهتان مراجعه کنید و از بخش لیست دروس ارائه شده ، دروسی را که در ترم جدید ارائه می شوند را بررسی نمایید. ساعت برگزاری کلاس ها ، اساتیدی که دروس را ارائه می دهند ، تاریخ برگزاری آزمون های پایان ترم ، ظرفیت کلاس ،و …. همگی باید در انتخاب یک درس بررسی شوند و پس از اینکه تمام موارد مورد تایید بود ، کد آن درس را یادداشت کنید.

چگونه انتخاب واحد کنیم  | توجه به معدل

دانشجویان ترم یک مقاطع کاردانی و کارشناسی مجازند که حداکثر 20 واحد درسی اخذ کنند و دانشجویان کارشناسی ارشد نیز می توانند در ترم اول 12 واحد درسی بردارند. از ترم دوم به بعد ، انتخاب واحد با توجه به معدل ترم قبل انجام می گیرد. مثلا دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی اگر ترم قبل معدل بالای 17 را کسب کرده باشند ، در ترم جدید می توانند 24 واحد درسی بردارند و اگر معدل بین 12 تا 17 باشد ، میتوانند 20 واحد درسی اخذ کنند.

دانشجویان با معدل پایین تر از 12 نیز حداکثر مجاز به انتخاب 14 واحد درسی هستند. لازم به ذکر است که در صورت اخذ تعداد واحد های درسی بیشتر نسبت به معدل ، واحدهای اضافی توسط آموزش دانشگاه حذف می شوند و شهریه نیز عودت داده نمی شود.

رعایت پیش نیاز و هم نیاز

در انتخاب واحد دروسی را که پیش نیاز آنها را نگذرانده اید ، اخذ نکنید. برای هر درس یک پیش نیاز تعریف شده است که اول باید دروس پیش نیاز را بگذرانید تا بتوانید درس مد نظر خود را بردارید. مثلا در یک رشته ای ریاضی 1 پیش نیاز ریاضی 2 است و اگر ریاضی 1 را پاس نکرده باشید ، نمی توانید ریاضی 2 را بردارید.

چگونه انتخاب واحد کنیم  | توجه به چارت درسی

چارت درسی رشته و مقطع تحصیلی خود را از سایت دانشگاه دانلود کنید و طبق چارت انتخاب واحد را انجام دهید. در چارت درسی ، واحد هایی که دانشجو در هر ترم می تواند اخذ کند مشخص شده است و دروس پیش نیاز و هم نیاز نیز در آن رعایت شده است.

سایت انتخاب واحد دانشگاه

هر یک از دانشگاه ها سامانه ای را برای انتخاب واحد به دانشجویان معرفی می کنند و دانشجو باید از طریق نام کاربری و رمز عبوری که برای او تخصیص داده شده است ، وارد پروتال خود شده و انتخاب واحد را انجام دهد.

سایت انتخاب واحد هر یک از دانشگاه ها به شرح زیر می باشد :

چگونه انتخاب واحد کنیم | پرداخت شهریه

دانشجویان باید قبل از اقدام به انتخاب واحد بدهی خود را کامل تسویه کنند تا سامانه انتخاب واحد برای آنها فعال شود. پرداخت شهریه را به روز اول انتخاب واحد موکول نکنید زیرا ممکن است به دلیل شلوغی سایت ، موفق به پرداخت شهریه نشوید و در نتیجه از انتخاب واحد جا بمانید. حتما از چند روز قبل کامل بدهی خود را تسویه کنید تا اگر هم مشکلی به وجود آمد ، فرصت رفع این مشکل را تا قبل از انتخاب واحد داشته باشید.

سوالات متداول

  • چگونه انتخاب واحد کنیم ؟

برای انتخاب واحد ابتدا باید شهریه را بپردازید ، کد دروس مورد نظر را یادداشت کنید و در نهایت آنها را در سایت به ثبت برسانید..

انتخاب واحد دانشگاه آزاد در سایت آموزشیار انجام می گیرد.

  • سایت انتخاب واحد دانشگاه پیام نور چیست ؟

دانشجویان دانشگاه پیام نور برای انجام انتخاب واحد باید به سیستم گلستان مراجعه کنند.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر