از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

مدارس سمپاد 📞 معرفی و لیست مدارس سمپاد و راهنمای ثبت نام

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

مدارس سمپاد

سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان که به اختصار سمپاد نامیده‌ می شود ، یکی از معاونت ‌های مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش ‌پژوهان نوجوانان و جوانان است که بر امور درسی و تحصیلی دانش آموزان با بهره هوشی بالاتر نظارت دارد. مدارس سمپاد در دوره های اول و دوم متوسطه و در رشته های ریاضی ، تجربی و انسانی در حال فعالیت و پذیرش دانش آموز هستند و ورود به این مدارس از طریق شرکت در آزمونی که به آزمون سنجش هوش ششم به هفتم و تیزهوشان نهم به دهم معروف است ، انجام می گیرد.

معرفی مدارس سمپاد

سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان در سال 1355 تاسیس شده‌ است و از همان ابتدا پذیرش دانش آموزان را در دوره اول و دوم متوسطه انجام می دهد. تا سال 1366 ، تعداد مدارس سمپاد محدود و فقط دو مدرسه دخترانه (فرزانگان) و پسرانه (علامه حلی) فعال بودند اما به تدریج و با افزایش شمار متقاضیان ، تعداد بیشتری مدرسه تاسیس گردید.

در حال حاضر پذیرش دانش آموز در مدارس استعداد درخشان در پایه های تحصیلی ششم به هفتم و نهم به دهم از طریق آزمون ورودی انجام می گیرد و در چند سال اخیر تغییراتی نیز در این آزمون ها اعمال شده‌ است. آزمون تیزهوشان ششم به هفتم به آزمون سنجش هوش تغییر یافته و سوالات آزمون نیز بر اساس سنجش و ارزیابی هوش و استعداد دانش آموزان طراحی می شود ، در واقع مبنای آزمون کتاب های درسی نیست.

همچنین آزمون تیزهوشان نهم به دهم با آزمون نمونه دولتی این پایه ادغام شده‌ است و از این طریق فرصتی برای دانش آموزان ایجاد می شود که با شرکت در یک آزمون ، شانس ورود به دو مدرسه برتر را داشته باشند و اگر نمره و حد نصاب لازم برای قبولی در هر دو مدرسه را به دست آورند ، به تصمیم خود یکی از آن ها را انتخاب کنند.

تعدادی از مدارس سمپاد که در میان دانش آموزان پرطرفدار تر هستند ، به شرح زیر می باشند :

 • دبیرستان علامه حلی تهران
 • دبیرستان فرزانگان تهران
 • دبیرستان شهید اژه‌ ای اصفهان
 • دبیرستان شهید مدنی تبریز
 • دبیرستان فرزانگان تبریز
 • مرکز آموزشی شهید سلطانی کرج
 • دبیرستان شهید قدوسی قم
 • دبیرستان شهید دستغیب شیراز
 • و …

مرتبط بخوانید : ثبت نام هنرستان های سمپاد –  پشتیبانی سایت سمپاد

مزایای تحصیل در مدارس سمپاد

مدارس سمپاد - معرفی و لیست مدارس سمپاد و راهنمای ثبت نام

 

مدارس سمپاد چگونه مدارسی هستند ؟ امکانات ، سطح آموزش و ساعت حضور در مدرسه دانش آموزان سمپادی بیشتر از مدارس عادی است و دانش آموزان این مدارس باید در آزمون های خصوصی که هر ساله برای سنجش و ارزیابی آنها برگزار می شود ، شرکت نمایند. در مدارس استعداد درخشان علاوه بر اینکه دانش آموزان برتر گزینش می شوند، کادر آموزشی و اداری نیز جزو بهترین ها هستند و اکثر معلمان سابقه تدریس بالایی دارند ضمن اینکه معمولا معلم خصوصی نیز هستند و همین موضوع باعث می شود که دانش آموز در کلاس بسیاری از نکات را یاد بگیرد و نیازی به کلاس های تقویتی نداشته باشد.

احتمالا این را هم بپسندید  نتایج آزمون تیزهوشان پایه هفتم 1403 📞 نتایج تیزهوشان ششم به هفتم

در آزمون های داخلی سالانه که توسط خود مدارس برگزار می شود ، دانش آموز می تواند تشخیص دهد که در چه دروسی قوی و در چه دروسی ضعیف است و بر همین اساس نقاط ضعف خود را برطرف کند. نکته مهم درباره مدارس تیزهوشان این است که کتاب ها و منابع درسی اصلی همان کتاب های مدارس عادی است و فقط در کتاب های کمک آموزشی و فوق برنامه هایی که برای آنها اجرا می شود ، متفاوت هستند.

هر ساله تعداد زیادی از دانش آموزان کنکوری مدارس سمپاد وارد دانشگاه ها و رشته های برتر می شوند به طوری که در کنکور سال قبل حدود 67 درصد رتبه های تک رقمی گروه های آزمایشی مختلف را دانش آموزان مدارس سمپاد تشکیل داده‌ بودند. بنابراین این مدرسه از نظر نظام آموزشی و روش های نوین درسی ، در سطح بالایی قرار دارد و دانش آموزانی که روحیه رقابتی زیادی دارند ، می توانند در این مدارس موفق شوند.

آیا مدارس تیزهوشان خوب است ؟

سوالی که برای بیشتر دانش آموزان و والدین تبدیل به دغدغه شده‌ این است که آیا مدارس تیزهوشان خوب هستند و در مقایسه با مدارس غیرانتفاعی و نمونه دولتی چه تفاوتی دارند. در پاسخ به این سوال باید بررسی کرد که آیا دانش آموز توانمندی تحصیل در مدارس با سطح آموزشی بالا را دارد و از لحاظ ضریب هوشی و روحیه رقابتی می تواند در این مدارس تحصیل کند یا خیر ؟

دلیل پرسیدن‌ این سوال ها این است که فضای مدارس سمپاد بسیار رقابتی است و دانش آموزان در حال پیشی گرفتن از یکدیگر هستند. بنابراین دانش آموزی که نتواند خود را هم سطح با سایر دانش آموزان کند ، به مرور از درس خواندن‌ دلزده می شود و فشار زیاد درس برای او خسته کننده‌ خواهد بود.

در سال های گذشته دانش آموزان زیادی بوده‌ اند که بیشتر از یکسال نتوانسته در مدارس سمپاد تحصیل کنند و پس از یکسال با افت شدید درسی از این مدرسه خارج شده‌ اند و حتی روحیه تحصیل در مدارس عادی را نیز نداشته اند و متاسفانه همیشه شاهد این موضوع هستیم که بسیاری از خانواده ها بدون توجه به علایق و ضریب هوشی فرزندشان به اجبار او را در مدرسه تیزهوشان ثبت نام می کنند ولی شاید این مدرسه مناسب او نباشد. البته ممکن است دانش آموزی ذاتا باهوش باشد اما نه برای درس و مدرسه و دانش آموزان سمپادی باید روحیه تلاشگر زیادی داشته باشند تا موفق شوند.

احتمالا این را هم بپسندید  زمان برگزاری آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1403 📞 تاریخ برگزاری و دریافت کارت

جزئیاتی از آزمون ورودی مدارس سمپاد

مدارس سمپاد - معرفی و لیست مدارس سمپاد و راهنمای ثبت نام

ثبت نام آزمون سنجش هوش ششم به هفتم در سایت my.medu.ir و ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم در سایت my.medu.ir  انجام می گیرد. زمان ثبت نام نیز در اسفند ماه می باشد و تاریخ دقیق از طریق سایت های مربوطه اطلاع رسانی می شود.

دانش آموزانی که واجد شرایط لازم می باشند ، می بایست با مراجعه به این سامانه ها ثبت نام خود را با واریز هزینه انجام دهند و توصیه می شود ثبت نام اینترنتی را به مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما بسپارید تا هیچ مشکلی در فرایند نام نویسی ایجاد نشود.

سوالات آزمون سنجش هوش ششم به هفتم ، بر اساس هوش و توانمندی های ذهنی دانش آموز طراحی می شود و هیچ یک از کتاب های درسی مبنای طراحی سوالات نیستند. آزمون شامل دو دفترچه سوال استعداد تحلیلی با 100 سوال است و به دانش آموزان 80 دقیقه فرصت پاسخگویی داده‌ می شود.

سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم از کتاب های درسی هفتم ، هشتم و نهم طراحی می شوند که 50 درصد نمره آزمون مربوط به سوالات استعداد تحلیلی و 50 درصد آن نیز مربوط به سوالات استعداد تحصیلی است. تعداد سوالات هر بخش نیز 50 تاست و دانش آموز باید در مدت زمان 120 دقیقه یعنی دو ساعت ، پاسخگوی تمام سوالات باشد.

علاوه بر مطلبی که خدمتتان ارائه شد ، می توانید از طریق تماس با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما ، از آدرس و شماره تماس تمام مدارس سمپاد منطقه خود اطلاع یابید.

سوالات شما

 • آیا مدارس سمپاد همان مدارس تیزهوشان هستند؟

بله، مدارس تیزهوشان با نام سمپاد و استعداد درخشان هم شناخته می شوند.

 • چگونه می توانیم در مدارس سمپاد پذیرفته شویم؟

برای قبولی در مدارس استعداد درخشان باید در آزمون شرکت کنید.

 • آزمون مدارس تیزهوشان در کدام پایه ها برگزار می شود؟

آزمون تیزهوشان در پایه های هفتم و دهم برگزار می گردد.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

آزمون تیزهوشان گاما

آزمون تیزهوشان گاما 📞 راهنمای شرکت در امتحانات تیزهوشان گاما

آزمون تیزهوشان در پایه های ششم به هفتم و نهم به دهم به صورت هر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر