از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

لیسانس به پزشکی یا کنکور مجدد 📞 بررسی مزایا و معایب

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

لیسانس به پزشکی یا کنکور مجدد

آزمون لیسانس به پزشکی ، آزمونی پرمتقاضی است که هر ساله به مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می شود. داوطلبانی که علاقه مند به تحصیل در رشته‌ پزشکی هستند و مدرک لیسانس دارند ، می توانند در این آزمون شرکت کنند. البته راه دیگری که برای ورود به رشته‌ پزشکی وجود دارد ، شرکت مجدد در کنکور سراسری تجربی است. ممکن است برای شما هم سوال پیش بیاید که لیسانس به پزشکی یا کنکور مجدد ، کدام یک راه بهتری برای ورود به رشته‌ پزشکی هستند؟ این مطلب را آماده کرده ایم تا راهنمایی های لازم را ارائه کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

می توانید برای بهره مندی از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران ارشد مجموعه تحصیلی پاسخ با ما تماس حاصل بفرمایید.

مشاوران در تمامی موارد  مربوط به آزمون لیسانس به پزشکی مثل نحوه ثبت نام ، منابع آزمون ، ظرفیت پذیرش ، شرکت در مصاحبه و … راهنمای شما عزیزان هستند.

همین حالا تماس بگیرید ، تماس از سراسر کشور : 9099071612

لیسانس به پزشکی یا کنکور مجدد ، کدام بهتر است؟

همانطور که اطلاع دارید ، قبولی در رشته‌ پزشکی دانشگاه های علوم پزشکی روزانه ، پردیس خودگردان و آزاد ، از طریق شرکت در کنکور سراسری تجربی امکان پذیر است. شرکت کنندگان باید بتوانند رتبه مناسبی هم کسب کنند تا پذیرفته‌ شوند. اما یک راه دیگر که می توان وارد پزشکی شد ، آزمون لیسانس به پزشکی می باشد. این آزمون را دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می کند و مختص به دارندگان مدرک لیسانس است. شما هم اگر قصد تحصیل در رشته‌ پزشکی را دارید و دارای مدرک لیسانس هستید ، می توانید از طریق کنکور تجربی یا آزمون لیسانس به پزشکی اقدام کنید اما کدام یک بهتر هستند؟

لیسانس به پزشکی یا کنکور مجدد ، در موارد زیر قابل مقایسه هستند :

تفاوت منابع کنکور تجربی و لیسانس به پزشکی

مباحث کنکور سراسری تجربی شامل دروسی مثل زیست شناسی ، شیمی ، زمین شناسی ، ریاضیات و فیزیک هستند که بیشترین تاثیرگذاری را درس زیست شناسی دارد. منابع آزمون لیسانس به پزشکی نیز شامل مباحثی مثل آناتومی ، فیزیولوژی ، زیست مولکولی و … هستند. پس می توان گفت که مباحث تخصصی تری محسوب می شوند. در آزمون لیسانس به پزشکی ، داوطلبانی که از رشته‌ های میکروبیولوژی ، زیست شناسی ، پرستاری ، هوشبری و … فارغ التحصیل شده اند ، شانس موفقیت بیشتری دارند. این دسته از داوطلبان با اکثر مباحث آشنا هستند و بهتر می توانند متوجه آنها شوند.

احتمالا این را هم بپسندید  رشته مهندسی بهداشت محیط - معرفی جامع و بازار کار مهندسی بهداشت محیط

شرایط سنی و معدل

موضوع بعدی در مقایسه بهتر بودن لیسانس به پزشکی یا کنکور مجدد ، شرایط سنی و معدل لازم برای این آزمون هاست. برای شرکت در کنکور تجربی ، هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و شرط معدل هم برای آن تعیین نشده است. داوطلبان با ارائه مدرک قبولی دیپلم ، می توانند در این آزمون شرکت کنند. اما برای آزمون لیسانس به پزشکی ، شرط سنی 27 سال در نظر گرفته شده است. البته کسانی که خدمت سربازی و طرح نیروی انسانی را گذرانده اند ، به شرط سنی آنها افزوده می شود. همچنین برای شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی ، نیاز به معدل مناسب دیپلم و کارشناسی می باشد.

مرتبط بخوانید : ازمون لیسانس به پزشکی سخته؟

ظرفیت پذیرش و شرکت کنندگان

تفاوت دیگر آزمون لیسانس به پزشکی با کنکور سراسری ، در ظرفیت پذیرش و تعداد شرکت کنندگان است. در آزمون سراسری تجربی بیش از 1 میلیون نفر شرکت می کنند و به همان نسبت ، ظرفیت پذیرش لازم هم برای رشته‌ پزشکی در نظر گرفته شده است. داوطلبان با حداکثر رتبه 10 تا 12 هزار کشوری ، شانس قبولی در رشته‌ پزشکی را دارند. این موضوع در حالی است که آزمون لیسانس به پزشکی ، شرکت کنندگان محدود و حداکثر هزار نفر دارد و از میان آنها حدود 20 نفر قبول می شوند.

شرایط پذیرش و مصاحبه لیسانس به پزشکی یا کنکور مجدد

قبولی رشته‌ پزشکی از طریق کنکور سراسری ، فقط در بعضی دانشگاه ها مثل دانشگاه شاهد یا دانشگاه علوم پزشکی ارتش با مصاحبه همراه است و در سایر دانشگاه ها ، مرحله مصاحبه برگزار نمی شود اما داوطلبان آزمون لیسانس به پزشکی باید در مصاحبه شرکت کنند. تاثیر مصاحبه لیسانس به پزشکی در موفقیت داوطلب ، 50 درصد است و نیمی از شانس قبولی را هم نمره آزمون کتبی مشخص می کند.

احتمالا این را هم بپسندید  با رتبه 30000 تجربی کجا قبول میشم 1402 📞 به تفکیک تمام سهمیه ها

مدرک زبان

تفاوت لیسانس به پزشکی یا کنکور مجدد در مدرک زبان هم می باشد. داوطلبانی که در آزمون لیسانس به پزشکی شرکت می کنند ، ملزم به ارائه مدرک زبان هستند و باید یکی از مدارک  MHLE، MCHE، MSRT، TOEFL، IELTS، TOLIMO، و MELAB را در زمان مصاحبه ارائه دهند. این شرط برای داوطلبان کنکور تجربی وجود ندارد. بنابراین داوطلبان با هر سطحی از زبان انگلیسی می توانند وارد رشته‌ پزشکی شوند.

مدت زمان تحصیل لیسانس به پزشکی یا کنکور مجدد

مدت زمان تحصیل کنکور مجدد و لیسانس به پزشکی نیز متفاوت است. داوطلبانی که از طریق کنکور تجربی وارد پزشکی می شوند ، به مدت 7 سال تحصیل می کنند و می توانند پزشکی عمومی خود را بگیرند اما کسانی که از طریق لیسانس به پزشکی قبول می شوند ، نیازی نیست که ترم یک و دو را بگذرانند و شروع به تحصیل آنها از ترم سوم است.

مرتبط بخوانید : صفر تا صد آزمون لیسانس به دندانپزشکی

محل و هزینه های تحصیل

لیسانس به پزشکی یا کنکور مجدد

داوطلبان کنکور تجربی با توجه به رتبه ای که کسب می کنند ، امکان ورود به یکی از دانشگاه های علوم پزشکی روزانه ، پردیس خودگردان و آزاد را دارند. تحصیل در دانشگاه روزانه رایگان است اما در دانشگاه پردیس خودگردان و آزاد ، شهریه دریافت می شود. محل تحصیل دانشجویان لیسانس به پزشکی نیز در دانشگاه علوم پزشکی تهران است و هزینه تحصیل ندارند.

مرتبط بخوانید : لیسانس به پزشکی چند سال است

سوالات شما

  • شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی بهتر است یا کنکور مجدد؟

انتخاب یکی از آزمون های لیسانس به پزشکی و کنکور تجربی ، بستگی به شرایط شما دارد. در این مطلب به طور کامل به سوال شما پاسخ داده ایم.

  • منابع آزمون لیسانس به پزشکی سخت تر است یا کنکور مجدد؟

منابع آزمون لیسانس به پزشکی ، تخصصی تر هستند.

  • ظرفیت پذیرش آزمون سراسری تجربی در رشته‌ پزشکی بیشتر است یا لیسانس به پزشکی؟

کنکور تجربی دارای شرکت کنندگان بیشتری است. از این رو ، ظرفیت پذیرش بالاتری هم به رشته‌ پزشکی اختصاص داده است.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

تراز قبولی پزشکی

تراز قبولی پزشکی 📞 طبق قبولی های دو سال اخیر

رشته‌ پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی روزانه ، آزاد و پردیس خودگردان ارائه می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر