از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

طرح جدید لیسانس به پزشکی 📞 جدیدترین تغییرات لیسانس به پزشکی

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

طرح جدید لیسانس به پزشکی

آزمون لیسانس به پزشکی ، آزمونی پرمتقاضی در میان داوطلبان دارای مدرک کارشناسی است و تمایل دارند با قبولی در این آزمون وارد رشته پزشکی شوند. تا سال های گذشته ، آزمون لیسانس به پزشکی را دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می کرد اما برای سال های آینده تصمیم بر این است که مسئولیت برگزاری آزمون با وزارت بهداشت باشد و به شکل ویژه تری برگزار گردد. طرح جدید لیسانس به پزشکی از سوی وزارت بهداشت ارائه شده است که در ادامه این مطلب بررسی خواهیم کرد. لطفا با ما همراه باشید.

 برای ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی نیاز به راهنمایی دارید ؟

همین حالا با مشاوران ما تماس بگیرید و درباره شرایط شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی ، منابع آن ، تغییرات آزمون و .. مشاوره شوید.

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

جزئیات طرح جدید لیسانس به پزشکی

بر اساس آخرین اخبار اعلام شده و طرح جدید لیسانس به پزشکی ، تغییراتی در شرایط و شیوه برگزاری آزمون لیسانس به پزشکی اعمال شده است. این تغییرات مهم عبارتند از :

تغییر شرط معدل

شرط معدل برای شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی تغییر یافته است و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی می توانند بدون توجه به معدل مقطع دیپلم در این آزمون شرکت کنند. از شرایط مهم آزمون لیسانس به پزشکی ، دارا بودن حداقل معدل 18 دیپلم و معدل 16 لیسانس بود  که این شرط برای آزمون های آتی ، به این صورت تغییر یافته است که معدل دیپلم حذف شده است. یعنی اگر معدل دیپلم شما پایین است اما در مقطع کارشناسی توانسته اید معدل بالای 16 کسب کنید ، مجاز به شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی هستید.

افزایش ظرفیت پذیرش در طرح جدید لیسانس به پزشکی

از موارد قابل توجه در طرح جدید لیسانس به پزشکی ، افزایش ظرفیت پذیرش می باشد البته تصمیم گیری درباره ظرفیت پذیرش آزمون لیسانس به پزشکی فعلا به مرحله قطعیت و امضا نرسیده است اما برای سال های بعد اجرایی خواهد شد. میزان افزایش ظرفیت در نظر گرفته شده برای آزمون حدود 20 درصد می باشد.

احتمالا این را هم بپسندید  مشاوره لیسانس به پزشکی 📞 مشاوره تخصصی آزمون کارشناسی به پزشکی

افزایش تعداد دانشگاه های برگزار کننده آزمون لیسانس به پزشکی

یکی از موارد دیگر در طرح جدید لیسانس به پزشکی که البته هنوز قطعی نشده است ، افزایش تعداد دانشگاه های برگزار کننده آزمون لیسانس به پزشکی است تا بدین ترتیب ، ظرفیت پذیرش افزایش یابد. همانطور که اطلاع دارید ، آزمون مذکور فقط توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می شود اما احتمال دارد که در سال های آینده ، تعداد بیشتری از دانشگاه های علوم پزشکی تصمیم به برگزاری این آزمون داشته باشند.

حذف محدودیت رشته دیپلم و لیسانس

در طرح جدید آزمون لیسانس به پزشکی ، به حذف محدودیت رشته دیپلم و لیسانس نیز پرداخته شده است. تا سال های قبل فقط دارندگان دیپلم و لیسانس علوم تجربی و ریاضی فیزیک می توانستند در آزمون لیسانس به پزشکی شرکت کنند اما از سال های آینده ، تمامی فارغ التحصیلان لیسانس پیوسته و ناپیوسته با پایه رشته های زیر گروه علوم تجربی و ریاضی فیزیک و علوم انسانی مجاز به شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی می باشند.

افزایش شرط سنی در طرح جدید لیسانس به پزشکی

شرط سنی آزمون لیسانس به پزشکی به 27 سال تمام افزایش داده شده است و به طور کامل حذف نشده است. ضمن اینکه داوطلبانی که دوره سربازی یا طرح نیروی انسانی را به اتمام رسانده اند ، به شرط سنی 27 سال آنها اضافه می شود.

مرتبط بخوانید : واحد های مشترک پزشکی و پرستاری

منابع آزمون لیسانس به پزشکی

داوطلبان برای شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی باید منابع معرفی شده را مطالعه کنند. طرح جدید آزمون لیسانس به پزشکی ، شامل مواردی است که در بخش قبلی بررسی کردیم و در منابع این آزمون ، تغییری صورت نگرفته است.  لیست منابع به شرح زیر می باشند :

حوزه شیمیایی و فیزیکی سیستم های حیاتی با مباحث زیر : 

  • شیمی عمومی
  • شیمی آلی
  • شیمی معدنی

برای مباحث فوق می توانید کتاب جامع شیمی آلی و عمومی (تالیف دکتر رشید قنبرپور و مهندس آیدا خواجه) را مطالعه کنید.

حوزه مبانی بیولوژیک، روانشناختی و جامعه شناختی رفتار با مباحث زیر : 

  • روان شناسی مقدماتی
  • جامعه شناسی مقدماتی
احتمالا این را هم بپسندید  شرایط پذیرش لیسانس به پزشکی 📞 بررسی کامل شرایط آزمون لیسانس به پزشکی

برای مباحث فوق می توانید کتاب جامعه شناسی عمومی (دکتر منوچهر رستمی)، روانشناسی عمومی (دکتر حمزه گنجوی) ویرایش هفتم را مطالعه کنید.

حوزه مهارت های استدلال و تفکر نقاد با مباحث زیر  : 

  • علوم انسانی
  • علوم اجتماعی

برای مباحث فوق می توانید کتاب راهنمای علمی برای مهارت های تفکر نقاد (دکتر اکبر سلطانی و مریم آقازاده) را مطالعه کنید.

مرتبط بخوانید : شرایط تغییر رشته از پرستاری به پزشکی

زمانبندی ثبت نام و برگزاری آزمون لیسانس به پزشکی

طرح جدید لیسانس به پزشکی

داوطلبانی که از شرایط آزمون لیسانس به پزشکی برخوردار هستند و تمایل دارند در این آزمون شرکت کنند ، باید به سایت رسمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به نشانی education.tums.ac.ir مراجعه کرده و ثبت نام را انجام دهند. زمان بندی دقیق ثبت نام و برگزاری آزمون از سوی این سامانه اطلاع رسانی می شود. برای سال 1403 ، فعلا زمان دقیق ثبت نام مشخص نشده است اما سال قبل ثبت نام از روز 1 دی ماه الی 10 بهمن ماه انجام گرفت.

مدتی پس از ثبت نام آزمون نیز زمان برگزاری آن فرا می رسد و داوطلبان باید با دریافت کارت ورود به جلسه خود در حوزه آزمون حضور یابند. زمان برگزاری آزمون لیسانس به پزشکی سال قبل در تاریخ 29 تیرماه بود. برای امسال به دلیل انتشار طرح جدید ، فعلا زمان دقیق برگزاری آزمون تعیین نشده است.

مرتبط بخوانید : راهنمای قبولی پزشکی در یک ماه

سوالات شما

  • طبق طرح جدید لیسانس به پزشکی چه تغییراتی در این آزمون اعمال شده است؟

بر اساس طرح جدید لیسانس به پزشکی ، تغییراتی در ظرفیت پذیرش ، شرط سنی ، شرط معدل و … اعمال خواهد شد که در این مطلب به طور دقیق تر بررسی کرده ایم.

  • آیا شرط معدل آزمون لیسانس به پزشکی حذف شده است؟

شرط معدل دیپلم برای آزمون لیسانس به پزشکی حذف شده است.

  • تغییرات منابع آزمون لیسانس به پزشکی به چه صورت است؟

تغییراتی در منابع آزمون لیسانس به پزشکی اعمال نشده است و داوطلبان باید همان منابع سال های قبل را مطالعه کنند.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

لیسانس به پزشکی یا کنکور مجدد

لیسانس به پزشکی یا کنکور مجدد 📞 بررسی مزایا و معایب

آزمون لیسانس به پزشکی ، آزمونی پرمتقاضی است که هر ساله به مسئولیت دانشگاه علوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر