از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

ساعت کاری پرستاران – آینده شغلی و میزان ساعت کاری پرستاران

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

همراه با 30 درصد تخفیف پاییزه ، تماس از سراسر کشور: 9099071612

ساعت کار پرستاران
طبق گفته های قائم مقام سازمان نظام پرستاری ، ساعت کاری پرستاران باید استاندارد باشد و اگر میزان ساعت کاری پرستاری از حد معینی بالاتر رود ، دچار خطا می شود که خطای او نیز بیماران را متضرر می کنند. طبق ساعت کاری استاندارد اعلام شده توسط سازمان نظام پرستاری ، ساعت کار هر پرستار 44 ساعت در هفته می باشد که البته پرستاران می توانند بیشتر از این ساعت نیز شیف بگذرانند و حقوق اضافه کاری دریافت کنند.

شما عزیزان میتوانید برای دریافت پاسخ سوالات خود در خصوص ساعت کاری پرستاران شاغل و پرستاران طرحی، با مشاوران ارشد ما در پاسخ با ما ارتباط برقرار کنید ، کارشناسان ما تمامی ایام هفته حتی روزهای تعطیل از 8 صبح لغایت 12 شب پاسخگوی شما عزیزان میباشند.

همین حالا تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل 

ساعت کاری پرستاران

شیفت های پرستاری شامل 3 بخش است که به شرح ذیل می باشد :
 • شیفت صبح از ساعت 7/30 تا 14/30
 • شیفت عصر از ساعت 14 تا 20/30
 • شیفت شب از ساعت 20 تا 8 صبح

شیفت صبح از ساعت 7 صبح تحویل گرفته می شود تا ساعت 1 که البته تا ساعت 14/30 باید در بخش باشید. شیفت عصر از ساعت 1 تحویل گرفته می شود تا 7 شب که البته تا 8 باید در بخش باشید و شیفت شب هم که از ساعت 7 شب تحویل گرفته می شود تا 7 صبح روز بعد که باید تا ساعت 8 در بخش باشید.

شیفت های صبح و عصر شامل 7 ساعت است و شیفت شب 19 ساعت محاسبه می شود. همچنین در روز های جمعه و تعطیل رسمی ، شیفت صبح و عصر شامل 10 ساعت و شیفت شب شامل 19 ساعت است.

قوانین و ضوابط کار پرستاری

 • تاخیر تا 2 ساعت قابل قبول است و در مرخصی استحقاقی پرستار محاسبه می شود.
 • تاخیر بیش از 2 ساعت در ماه باعث کسر از حقوق و و فوق العاده شغل و مزایای شغل و مزایای مستمر و…به میزان کل ساعات تاخیر می شود.
 • تعداد استراحت شیفت های پی در پی بیشتر از 3 روز وجاهت قانونی ندارد.
 • در شیفت صبح و عصر ، غذای پرستار رایگان است.
 • پرستاران باید 3 روز قبل از مرخصی رفتن ، درخواست مرخصی استحقاقی خود را به امضا مسئول بخش پرستاری برسانند.
 • اگر نیاز به مرخصی ساعتی داشتید ، می توانید در یک شیفت سه ساعت مرخصی بگیرید که به ازای هر 7/5 ساعت مرخصی ساعتی ، یک روز از مرخصی استحقاقی شما کسر می شود.
 • هر پرستار در یک سال می تواند یک ماه مرخصی استحقاقی دریافت کند.
 • اگر نیاز به مرخصی استعلاجی داشتید ، باید پس از تایید مترون یا سوپروایزر ، از مرخصی استعلاجی خود استفاده کنید.

جزئیات کاهش ساعت کاری پرستاران

میانگین ساعت کاری پرستاری در دنیا حدود 35 تا 40 ساعت در هفته است و اضافه کاری اجباری نیز وجود ندارد. طبق یک بررسی که در زمینه تاثیر ساعات کاری بر میزان خطای پرستاران در آمریکا انجام گرفت ، مشخص شد که اگر میزان ساعت کاری پرستاری از 7 ساعت در روز به 9 ساعت افزایش پیدا کند ، خطای پرستاران 14 درصد افزایش می یابد و بر اساس این بررسی نتیجه گرفتند که ساعت کاری پرستاران باید استاندارد باشد.
در این خصوص طرحی در مجلس با نام “طرح بهروری” تصویب شده است که طبق این طرح ، ساعت کاری پرستاران نه تنها افزایش پیدا نکرده است بلکه کاهش هم داشته است و طبق جزئیات این طرح ، اگر پرستاری شیفت شب را که حدود 12 ساعت است بگذراند ، برای او 18 ساعت کاری محاسبه خواهد شد.
طبق طرح بهروزی ، میزان کاهش ساعت کاری پرستاران به صورت زیر است :
 • پرسنل بالینی با 4 سال سابقه خدمت : مشمول 1 ساعت کسر ساعت کاری در هفته
 • پرستاران با 4 سال و یک روز تا 8 سال خدمت : مشمول 2 ساعت کاهش ساعت کاری در هفته
 • پرستاران با 8 سال و یک روز تا 12 سال خدمت : مشمول 3 ساعت کاهش ساعت کاری در هفته
 • پرستاران با 12 ساعت و یک روز تا 16 سال سابقه خدمت : مشمول 4 ساعت کاهش کاری در هفته
 • پرستاران با 16 سال و یک روز به بالا سابقه خدمت : مشمول 5 ساعت کاهش ساعت کاری در هفته

میزان حقوق پرستاران

میزان حقوق پرستاری طبق ساعت کاری فوق و همچنین درجه پرستار متفاوت است. پرستاری مجموعا شامل 7 درجه است که بالاترین درجه را مترون ها تشکیل می دهند. پرستاران مترون اکثرا سابقه کاری بیشتر و تحصیلات بالاتری دارند و عهده دار سرپرستی کل پرستاران و ماماهای بیمارستان هستند. در درجه بعدی نیز سوپرواریز ها قرار دهند که مسئول پرستاران هر بخش مثلا پرستاران بخش اطفال هستند.
با توجه به این توضیحات ، حقوق پرستاری مابین 8 الی 10 میلیون تومان در ماه است که نوع بیمارستان از نظر دولتی و خصوصی بودن در میزان درآمد تاثیر گذار می باشد.
شما عزیزان می توانید برای اطلاع از تمام موضوعات مرتبط به رشته پرستاری همچون کارآموزی در عرصه پرستاری ، کارورزی پرستاری ، حقوق دانشجویان طرح پرستاری و … یک تماس تلفنی مفید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما داشته باشید تا با آگاهی کامل وارد این رشته شوید.
احتمالا این را هم بپسندید  کتاب های ترم اول پرستاری - کتاب های ترم اول پرستاری کدام است ؟

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

کارشناسی ارشد پرستاری – راهنمای جامع قبولی در کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد پرستاری – راهنمای جامع قبولی در کارشناسی ارشد پرستاری

  ورود به دوره تحصیلی کارشناسی ارشد پرستاری از طریق شرکت در کنکور وزارت بهداشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر