از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

رشته روانشناسی 📞 معرفی جامع و بازار کار روانشناسی

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

رشته‌ روانشناسی

رشته روانشناسی مطالعه علمی فرآیندها و رفتارهای ذهنی انسان است. روانشناسی یک رشته‌ آکادمیک و کاربردی است که به دنبال درک رفتار ، عملکردهای ذهنی و روندهای عاطفی انسان می باشد . روانشناسان بررسی می کنند که چگونه عوامل ذهنی و عاطفی بر رشد و رفتار فرد تأثیر می گذارند ، و چگونه این عوامل می توانند تحت تأثیر فرآیندهای فیزیولوژیکی و بیولوژیکی قرار گیرند . یک روان شناس ممکن است درمانی را ارائه دهد که بر سازگاری های رفتاری متمرکز باشد .

روانشناس از طریق روان درمانی بیمار را معالجه می کند و از طریق تغییر رفتاری به تسکین علائم روانی کمک می کند . اما نقش روانپزشک ، بیشتر بر روی تجویز دارو و سایر مداخلات برای مدیریت شرایط سلامت روان متمرکز می باشد. در ادامه این مطلب اطلاعاتی را در رابطه با گرایش های رشته روانشناسی و بازار کار آن در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد ، همراه ما باشید…

گرایش های رشته روانشناسی

روان شناسی گرایش های متنوعی دارد که هر یک از آن ها اهداف مشخصی را ارائه می دهند . روش مشخصی برای طبقه بندی شاخه های روانشناسی وجود ندارد ، در ادامه به معرفی گرایش های رشته‌ روانشناسی خواهیم پرداخت .

 • روانشناسی بالینی

روانشناسی بالینی شاخه گسترده‌ ای از رشته‌ روانشناسی است که بر تشخیص و درمان اختلالات روحی ، عاطفی و رفتاری تمرکز دارد . برخی از اختلالات شایع که ممکن است درمان شوند شامل ناتوانی در یادگیری ، سوء مصرف مواد ، افسردگی ، اضطراب و اختلالات خوردن‌ می باشند.

روانشناسی بالینی می تواند به ما در درک ، پیشگیری و کاهش اضطراب یا اختلال ناشی از روانشناختی کمک کرده‌ و پیشرفت فردی فرد بیمار را ارتقا دهد . ارزیابی روانشناختی و روان درمانی برای فعالیت روانشناسی بالینی از اهمیت اساسی برخوردار است ، در عین حال روانشناسان بالینی غالباً در تحقیقات ، آموزش ، شهادت پزشکی قانونی و سایر زمینه ها دخیل هستند .

 • رشته‌ روانشناسی شناختی

روانشناسی شناختی فرآیندهای ذهنی درونی ، مانند حل مسئله ، حافظه ، یادگیری و زبان را بررسی می کند . آیا تا به حال فکر کرده‌ اید که چرا جزئیات خاصی را حتی بدون امتحان کردن به خاطر می آورید ، با این وجود اطلاعات مهم دیگر خیلی سریع از ذهن شما می رود ؟ این فقط یک نمونه از نوع سؤالاتی است که ممکن است شخصی که در زمینه روانشناسی شناختی فعالیت می کند ، پاسخ دهد.

احتمالا این را هم بپسندید  معرفی رشته ادیان و عرفان - بازار کار و آینده شغلی ادیان و عرفان

روانشناسی شناختی شامل مطالعه فرایندهای ذهنی درونی است ، در حالی که یک شاخه روانشناسی نسبتاً جدید است ، اما به سرعت رشد کرده‌‌ و به یکی از محبوب ترین زیرشاخه ها تبدیل شده‌ است .

 • روانشناسی رشد

برای بسیاری از افراد ، اصطلاحاتی مانند توسعه ، رشد ، بلوغ و یادگیری همه به معنای یکسان هستند . روانشناسی رشد مطالعه علمی تحولات روانشناختی منظم است که فرد در طول زندگی تجربه می کند ، که اغلب به عنوان پیشرفت انسانی نامیده‌ می شود ، این موضوع نه تنها روی نوزادان و کودکان خردسال بلکه نوجوانان ، بزرگسالان و افراد مسن متمرکز می باشد . روانشناسی رشد از تولد تا مرگ به همه مراحل زندگی یک فرد می‌پردازد اما تاثیر و تأکید آن در دوره کودکی و نوجوانی است .

 • رشته روانشناسی تکاملی

این رشته‌ ، تکاملی نگاه می کند که چگونه رفتار انسان ، به عنوان مثال زبان ، در طول تکامل تحت تأثیر عوامل روانشناختی قرار گرفته‌ است . یک روانشناس تکاملی معتقد است که بسیاری از خصوصیات روانشناختی انسان سازگار است زیرا آنها ما را قادر به زنده ماندن در طی هزاران سال می کند .

 • روانشناسی اجتماعی

روانشناسی اجتماعی از روش های علمی برای درک چگونگی تأثیرگذاری اجتماعی بر رفتار انسان استفاده می کند . در صدد است تا توضیح دهد كه چگونه احساسات ، رفتار و افكار تحت تأثیر حضور واقعی و تخیلی افراد دیگر تأثیر می گذارد . یک روانشناس اجتماعی به رفتار گروهی ، ادراک اجتماعی ، رفتار غیر کلامی ، انطباق ، پرخاشگری نگاه می کند .

هدف اصلی رشته روانشناسی درک رفتار ، کارکردهای ذهنی و روندهای عاطفی انسان می باشد . بیشتر روانشناسان را می توان به عنوان دانشمندان اجتماعی ، رفتاری یا شناختی طبقه بندی نمود . همان طور که ذکر شد ، روانشناسی مطالعه رفتار و ذهن است . انواع مختلفی از روانشناسی مانند روانشناسی شناختی ، روانشناسی قانونی ، اجتماعی و رشدی وجود دارد. کار یک روانشناس می تواند از مشاوره افراد مضطرب گرفته‌ تا مشاوره به شرکت ها در مورد نحوه ساختن‌ تیم های بهتر باشد .

موقعیت های شغلی و بازار کار رشته‌ روانشناسی

رشته روانشناسی

گرایش روانشناسی بالینی در بین گرایش های روانشناسی معمولا در بین داوطلبان طرفداران بیشتری دارد . فارغ التحصیلان رشته‌ روانشناسی با توجه به توانایی که دارند ، می توانند در مراکز دولتی مثل بهزیستی ، نیروی انتظامی ، شهرداری ، سازمان زندان ها و کانون اصلاح و تربیت همچنین مراکز مشاوره ، مهدکودک ، بیمارستان ها و آموزش و پرورش مشغول به کار شوند . برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با گرایش های رشته روانشناسی و بازار کار آن و دریافت مشاوره تحصیلی تلفنی به وب سایت پاسخ با ما مراجعه نمایید .

احتمالا این را هم بپسندید  درآمد رشته هوشبری - میزان درآمد و معدل حقوق در رشته هوشبری

سوالات شما

 • بازار کار روانشناسی چگونه است؟

روان شناسی گرایش های متنوعی دارد که هر یک از آن ها اهداف مشخصی را ارائه می دهند به همین خاطر بازار کار آن در گرایش های مختلف ، فرق می کند.

 • روانشناسی در کدام دانشگاه ها ارائه می شود؟

اکثر دانشگاه های سراسری و آزاد ، روانشناسی را ارائه می دهند.

 • ایا با کنکور تجربی و ریاضی می توانیم وارد روانشناسی شویم؟

بله شما می توانید با شرکت در کنکور ریاضی و تجربی نیز وارد رشته روانشناسی شوید.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

ضرایب دروس برای قبولی در رشته روانشناسی کنکور انسانی

ضرایب دروس برای قبولی در رشته روانشناسی کنکور انسانی

  رشته روانشناسی از رشته های محبوب کنکور انسانی است که توسط دانشگاه های مختلفی …

11 نظر

 1. سلام وقت بخیر. من کارشناسی ارشد مشاوره و راهنمایی دارم. علاقمند به ادامه تحصیل در مقطع دکترا هستم. از آنجا که در اروپا هستم و مشغله های زیادی هم دارم و حضور در دانشگاه برایم امکان پذیر نیست به این دانشگاه مجازی شما علاقمند شدم. لطفا در خصوص اعتبار سنجی و رتبه آن در اروپا توضیح بفرمائید. اینکه به چه زبانی تدریس میشود؟ مورد تایید وزارت علوم هم هست یا نه؟ هزینه ای دارد یا نه؟ کاملا مشتاق هستم.
  ممنون از شما

  • پاسخ با ما

   با سلام. دانشگاه های مجازی زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری فعالیت می کنند و مدرک فارغ التحصیلی آنها کاملا معتبر است. تحصیل در دانشگاه مجازی با پرداخت شهریه همراه است.

 2. سلام وقت بخیر من مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی دارم و علاقه دارم در مقطع دکترا در واحد الکترونیک شرکت کنم آیا از طریق شرط معدل هم امکان پذیر هست برای ورود به این دانشگاه یا حتماً باید در کنکور شرکت کنم ممنون

 3. سلام من دیپلم نظام قدیم کاردانش دارم ولی میخوام تو رشته روانشناسی بدون کنکور ثبت نام کنم تو دانشگاه آزاد آیا میشه

  • پاسخ با ما

   با سلام. باید مدرک دیپلم نظام جدید یا پیش دانشگاهی یا کاردانی ارائه دهید.

 4. سلام وقت بخیر
  من کاردانی مربی کودک دارم و مایلم ادامه تحصیل بدم ولی رشته ی خودم فقط تا کاردانی داره
  تو چه رشته ای میتونم ادامه بدم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • پاسخ با ما

   با سلام. لطفا با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را به طور کامل راهنمایی کنند.

 5. سلام . ببخشید من دیپلم گرافیک کارو دانش دارم میخوام دانشگاه روانشناسی بخونم باید چیکار کنم ؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. اگر دیپلم شما نظام جدید است ، می توانید این رشته را بدون کنکور در دانشگاه های مختلف مثل آزاد ، پیام نور و… ثبت نام کنید. راه دیگر ، شرکت در کنکور سراسری و کسب رتبه مناسب است.

 6. سلام من مدرک کاردانی روانشناسی از پیام نور دارم میخام ادامه بدم ولی هر دفعه ثبت نام میکنم مردود می شم.. لطفا راهنمایی کنید اگر جایی باشه مجازی و مدرک معتبر بده مشتاقم ادامه بدم.

  • پاسخ با ما

   با سلام. می توانید بدون کنکور در دانشگاه آزاد یا پیام نور ثبت نام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر