از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از استان تهران 9092301611
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

رشته روانشناسی – معرفی جامع و بازار کار روانشناسی

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

تماس از استان تـهران: 9092301611

تماس از سراسر کشور: 9099071612

رشته روانشناسی

 

رشته روانشناسی مطالعه علمی فرآیندها و رفتارهای ذهنی انسان است . روانشناسی یک رشته آکادمیک و کاربردی است که به دنبال درک رفتار ، عملکردهای ذهنی و روندهای عاطفی انسان می باشد . روانشناسان بررسی می کنند که چگونه عوامل ذهنی و عاطفی بر رشد و رفتار فرد تأثیر می گذارند ، و چگونه این عوامل می توانند تحت تأثیر فرآیندهای فیزیولوژیکی و بیولوژیکی قرار گیرند . یک روان شناس ممکن است درمانی را ارائه دهد که بر سازگاری های رفتاری متمرکز باشد .

روانشناس از طریق روان درمانی بیمار را معالجه می کند و از طریق تغییر رفتاری به تسکین علائم روانی کمک می کند . اما نقش روانپزشک ، بیشتر بر روی تجویز دارو و سایر مداخلات برای مدیریت شرایط سلامت روان متمرکز می باشد .

در ادامه این مطلب اطلاعاتی را در رابطه با گرایش های رشته روانشناسی و بازار کار آن در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد ، همراه ما باشید…

گرایش های رشته روانشناسی

روان شناسی گرایش های متنوعی دارد که هر یک از آن ها اهداف مشخصی را ارائه می دهند . روش مشخصی برای طبقه بندی شاخه های روانشناسی وجود ندارد ، در ادامه به معرفی گرایش های رشته روانشناسی خواهیم پرداخت .

  • روانشناسی بالینی

روانشناسی بالینی شاخه گسترده ای از رشته روانشناسی است که بر تشخیص و درمان اختلالات روحی ، عاطفی و رفتاری تمرکز دارد . برخی از اختلالات شایع که ممکن است درمان شوند شامل ناتوانی در یادگیری ، سوء مصرف مواد ، افسردگی ، اضطراب و اختلالات خوردن می باشند .

روانشناسی بالینی می تواند به ما در درک ، پیشگیری و کاهش اضطراب یا اختلال ناشی از روانشناختی کمک کرده و پیشرفت فردی فرد بیمار را ارتقا دهد . ارزیابی روانشناختی و روان درمانی برای فعالیت روانشناسی بالینی از اهمیت اساسی برخوردار است ، در عین حال روانشناسان بالینی غالباً در تحقیقات ، آموزش ، شهادت پزشکی قانونی و سایر زمینه ها دخیل هستند .

  • رشته روانشناسی شناختی

روانشناسی شناختی فرآیندهای ذهنی درونی ، مانند حل مسئله ، حافظه ، یادگیری و زبان را بررسی می کند . آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا جزئیات خاصی را حتی بدون امتحان کردن به خاطر می آورید ، با این وجود اطلاعات مهم دیگر خیلی سریع از ذهن شما می رود ؟ این فقط یک نمونه از نوع سؤالاتی است که ممکن است شخصی که در زمینه روانشناسی شناختی فعالیت می کند ، پاسخ دهد.

روانشناسی شناختی شامل مطالعه فرایندهای ذهنی درونی است ، در حالی که یک شاخه روانشناسی نسبتاً جدید است ، اما به سرعت رشد کرده و به یکی از محبوب ترین زیرشاخه ها تبدیل شده است .

  • روانشناسی رشد

برای بسیاری از افراد ، اصطلاحاتی مانند توسعه ، رشد ، بلوغ و یادگیری همه به معنای یکسان هستند . روانشناسی رشد مطالعه علمی تحولات روانشناختی منظم است که فرد در طول زندگی تجربه می کند ، که اغلب به عنوان پیشرفت انسانی نامیده می شود ، این موضوع نه تنها روی نوزادان و کودکان خردسال بلکه نوجوانان ، بزرگسالان و افراد مسن متمرکز می باشد . روانشناسی رشد از تولد تا مرگ به همه مراحل زندگی یک فرد می‌پردازد اما تاثیر و تأکید آن در دوره کودکی و نوجوانی است .

  • رشته روانشناسی تکاملی

روانشناسی تکاملی نگاه می کند که چگونه رفتار انسان ، به عنوان مثال زبان ، در طول تکامل تحت تأثیر عوامل روانشناختی قرار گرفته است . یک روانشناس تکاملی معتقد است که بسیاری از خصوصیات روانشناختی انسان سازگار است زیرا آنها ما را قادر به زنده ماندن در طی هزاران سال می کند .

  • روانشناسی اجتماعی

روانشناسی اجتماعی از روش های علمی برای درک چگونگی تأثیرگذاری اجتماعی بر رفتار انسان استفاده می کند . در صدد است تا توضیح دهد كه چگونه احساسات ، رفتار و افكار تحت تأثیر حضور واقعی و تخیلی افراد دیگر تأثیر می گذارد . یک روانشناس اجتماعی به رفتار گروهی ، ادراک اجتماعی ، رفتار غیر کلامی ، انطباق ، پرخاشگری نگاه می کند .

هدف اصلی رشته روانشناسی درک رفتار ، کارکردهای ذهنی و روندهای عاطفی انسان می باشد . بیشتر روانشناسان را می توان به عنوان دانشمندان اجتماعی ، رفتاری یا شناختی طبقه بندی نمود . همان طور که ذکر شد ، روانشناسی مطالعه رفتار و ذهن است . انواع مختلفی از روانشناسی مانند روانشناسی شناختی ، روانشناسی قانونی ، اجتماعی و رشدی وجود دارد .

کار یک روانشناس می تواند از مشاوره افراد مضطرب گرفته تا مشاوره به شرکت ها در مورد نحوه ساختن تیم های بهتر باشد .

موقعیت های شغلی و بازار کار رشته روانشناسی

گرایش روانشناسی بالینی در بین گرایش های روانشناسی معمولا در بین داوطلبان طرفداران بیشتری دارد . فارغ التحصیلان رشته روانشناسی با توجه به توانایی که دارند ، می توانند در مراکز دولتی مثل بهزیستی ، نیروی انتظامی ، شهرداری ، سازمان زندان ها و کانون اصلاح و تربیت همچنین مراکز مشاوره ، مهدکودک ، بیمارستان ها و آموزش و پرورش مشغول به کار شوند . برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با گرایش های رشته روانشناسی و بازار کار آن و دریافت مشاوره تحصیلی تلفنی به وب سایت پاسخ با ما مراجعه نمایید .

احتمالا این را هم بپسندید  معرفی رشته تاریخ - بازار کار و آینده شغلی تاریخ

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب از طريق تلفن ثابت :

تماس از استان تـهران: 9092301611

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

بازار کار پرستاری - راهنمای بازار کار و آینده شغلی رشته پرستاری

بازار کار پرستاری – راهنمای بازار کار و آینده شغلی رشته پرستاری

پرستاری یکی از رشته های پیراپزشکی است که با وجود پرطرفدار تر بودن ، ظرفیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر