از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

معرفی رشته آمار – بازار کار و آینده شغلی رشته آمار

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

رشته آمار

 

آمار علم جمع آوری داده ، تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری و پیش بینی نتایج آینده است. این علم با بهره گیری از روش های محاسباتی ریاضیاتی و استفاده از کامپیوتر به تحلیل گران کمک زیادی می کند. امروزه اطلاعات آماری در تمامی عرصه های علمی و فناوری مثل پزشکی ، مهندسی ، اقتصادی ، علوم اجتماعی ، علوم سیاسی و … اهمیت دارد. در نتیجه رشته آمار ایجاد شده که افرادی در این علم به تبحر و مهارت هایی برسند و این علم به یک تخصص تبدیل گردد.

اهمیت رشته آمار 

در رشته آمار دانشجو یاد می گیرد که چه مباحثی در علم آمار مهم هستند ، کاربردهای علم آمار چیست و چگونه داده ها تجزیه و تحلیل می گردند. در این رشته تحصیلی دانشجو علاوه بر فراگرفتن دروس آمار و احتمال و ریاضیات و دروس وابسته به آن ها ، یاد می گیرد که چطور جامعه آماری را انتخاب نماید ، چطور اطلاعات آماری را جمع آوری کند و در هر زمینه علمی تحلیل های آماری چگونه می توانند مفید باشند.

شما عزیزان میتوانید برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه معرفی رشته ها ، شرایط بازار کار و میزان درآمد رشته ها و مشاغل مختلف ، با مشاوران ارشد ما در پاسخ با ما ارتباط برقرار کنید ، کارشناسان ما تمامی ایام هفته حتی روزهای تعطیل از 8 صبح لغایت 12 شب پاسخگوی شما عزیزان میباشند.

همین حالا تماس بگیرید 

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از استان تهران 9092301611

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل 

نحوه ورود به رشته آمار

از آنجایی که در این رشته بیشتر واحدها محاسباتی و ریاضیاتی می باشند ، کسانی که ریاضیات قوی دارند می توانند در رشته آمار موفق شوند. برای ورود به این رشته لازم است کنکور ریاضی فیزیک را بگذرانید و رتبه لازم برای پذیرش در آن را کسب نمایید. دانشگاه های دولتی ، آزاد و غیر انتفاعی و پیام نور در این رشته دانشجو می پذیرند.

احتمالا این را هم بپسندید  رشته شیعه شناسی – معرفی جامع و بازار کار شیعه شناسی

امکان ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد نیز وجود دارد و در این مقطع به گرایش های آمار اقتصادی و اجتماعی ، آمار زیستی ، آمار نظری ، آمار رسمی و آمار بیمه تقسیم می گردد.

همچنین گرایش های دکتری رشته آمار نیز شامل آمار تخصصی و بیم سنجی می باشند.

طول دوره و واحدهای درسی آمار

در دوره کارشناسی رشته آمار 136 الی 140 واحد در 4 الی 5 سال به شرح زیر گذرانده می شود:

 • 22 واحد عمومی
 • 22 واحد پایه
 • 78 واحد الزامی
 • 2 واحد پروژه
 • 12 واحد اختیاری

نقش ها و توانایی های فارغ التحصیلان آمار

کسانی که در رشته آمار تحصیل کرده اند می توانند در زمینه های زیر فعالیت نمایند:

 • دفاع ملی
 • کنترل کیفیت
 • تعیین قیمت
 • نرم افزارهای آماری
 • انجام عملیات آماری کارهای پژوهشی و تحقیقاتی علوم مختلف
 • همکاری با دانشگاهیان در جمع آوری پروژه های پایان نامه و مقالات
 • محاسبات اقتصادی و بازگشت سرمایه
 • و ….

بازار کار رشته آمار

متخصصان آمار می توانند در شرکت های فعال در زمینه تجزیه و تحلیل آماری استخدام شوند و یا خودشان شرکت در این راستا راه اندازی نمایند.

به علاوه شاید علاقه مند به فعالیت در زمینه نرم افزارهای آماری باشند و روی نرم افزارهای آماری تحقیق کنند و به تبحر برسند و آن ها را به علوم مختلف معرفی نموده ، آن ها را آموزش دهند و یا برای ارتقای کیفیت این نرم افزارها بکوشند.

در سازمان هایی مانند سرشماری جمعیت و آمار ، نفوس و مسکن ، محیط زیست ، کشاورزی و آمار رسمی از تحصیلکردگان این رشته استخدام صورت می گیرد.

احتمالا این را هم بپسندید  رشته علوم ورزشی - معرفی جامع و بازار کار علوم ورزشی

این افراد اگر به تخصص های علمی دیگر آشنا باشند ، می توانند در شرکت های دیگر نیز به عنوان مشاوران آمار و تجزیه و تحلیل استخدام گردند.

به علاوه می توانند در مدارس تدریس کرده و یا ادامه تحصیل دهند و در دانشگاه ها هیات علمی شوند.

خلاصه فارغ التحصیلان رشته آمار در هر شغل یا علمی که نیاز به بررسی داده ها و پردازش و نتیجه گیری داشته باشند ، امکان حضور به عنوان کارشناسان و تحلیلگران را خواهند داشت.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

بازار کار هوشبری - راهنمای بازار کار و آینده شغلی رشته هوشبری

بازار کار هوشبری – راهنمای بازار کار و آینده شغلی رشته هوشبری

  کارشناس هوشبری با متخصص بیهوشی کاملا متفاوت است ، تخصص بیهوشی یکی از تخصص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر