از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

دانشگاه سما چیست – فرق دانشگاه سما و آزاد

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

همراه با 30 درصد تخفیف پاییزه ، تماس از سراسر کشور: 9099071612

 

دانشگاه سما چیست – فرق دانشگاه سما و آزاد

 

بسیاری از داوطلبانی که به تازگی مدرک دیپلم خود را دریافت کرده اند و می خواهند وارد دانشگاه شوند اطلاعی از سیستم آموزشی دانشگاه های مختلف ندارند که یکی از این دانشگاه ها ، دانشگاه سما است. در ابتدا باید بدانید که منظور از دانشگاه سما چیست و چه تفاوتی از نظر شرایط پذیرش دانشجو و ثبت نام با دانشگاه آزاد دارد.

دانشگاه سما یا سازمان مدارس دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1370 توسط دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس شده است و هم اکنون مسئولیت بیش از 720 مدرسه و 118 آموزشکده فنی حرفه ای در کشور به عهده این دانشگاه است و حدود 60 هزار دانشجو در دانشگاه سما تحصیل می کنند.

تفاوت پذیرش دانشجو در دانشگاه سما با دانشگاه آزاد

دانشگاه های سما زیر مجموعه کوچکتری از دانشگاه های آزاد هستند که نام دیگر آن ها آموزشکده فنی حرفه ای می باشد. در این دانشگاه فقط رشته های فنی حرفه ای مانند نرم افزار کامپیوتر ، ساختمان ، الکترونیک و … تدریس می شود و مدرکی که به فارغ التحصیل ارائه می گردد ، کاردانی پیوسته یا فوق دیپلم است.

در واقع دانشگاه سما فقط در مقطع کاردانی پیوسته دانشجو پذیرش می کند و اکثر رشته ها نیز بدون کنکور هستند یعنی برای ورود به این دانشگاه نیازی به شرکت در کنکور سراسری نیست.

البته در واحد های دانشگاه آزاد نیز رشته های فنی حرفه ای برگزار می شود ولی دانشگاه های سما به دلیل آنکه فقط به این رشته ها اختصاص داده شده اند از لحاظ امکانات آموزشی ، کارگاه ها ، کلاس های عملی و سایر خدمات را در زمینه رشته های فنی حرفه ای بهتر ارائه می دهند و گزینه مناسب تری برای هنرستانی هایی است می خواهند در رشته خود وارد دانشگاه شوند.

شرایط پذیرش در دانشگاه سما چیست ؟

شرایط پذیرش دانشگاه سما همانند شرایط پذیرش دانشگاه آزادبوده  و به شرح زیر است :

 • داوطلبان برای ثبت نام دانشگاه سما ملزم به ارائه مدرک دیپلم نظام قدیم و نظام جدید فنی حرفه ای و کاردانش هستند.
 • برای ثبت نام دانشگاه سما هر داوطلب فقط می تواند در رشته متناسب با رشته فارغ التحصیلی خود ثبت نام کند برای مثال دارندگان دیپلم حسابداری نمی توانند در رشته نرم افزار ثبت نام کنند و حتما باید وارد رشته حسابداری شوند.
 • تعداد انتخاب های مجاز برای ثبت نام دانشگاه سما حداکثر 20 کد رشته محل است.
 • برای ورود به دانشگاه سما نیازی به ارائه مدرک پیش دانشگاهی نیست.

یکی از تفاوت های دانشگاه سما و دانشگاه آزاد در نحوه برگزاری کلاس است و در دانشگاه سما کلاس های دانشجویان خانم و آقا به صورت مجزا برگزار می شود و مختلط نیست.

تفاوت مدرک دانشگاه آزاد و دانشگاه سما چیست ؟

از نگرانی های اکثر داوطلبانی که وارد دانشگاه سما می شوند در ارزش مدرک این دانشگاه است و سوالی که می پرسند این است که تفاوت مدرک دانشگاه آزاد و دانشگاه سما چیست ؟

به نقل از رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هیچ تفاوتی ببین مدرک دانشگاه سما و دانشگاه آزاد وجود ندارد و دانشجویان مطمئن باشند که با مدرک فارغ التحصیلی دانشگاه سما هم امکان ادامه تحصیل در دانشگاه سراسری و آزاد را در مقاطع تحصیلی بالاتر دارند و هم امکان ورود به بازار کار برایشان فراهم است.

البته عنوان فارغ التحصیل شده دانشگاه سما در مدرک دانشجو قید می شود ولی این موضوع دلیلی بر اعتبار نداشتن آن نیست.

تفاوت شهریه دانشگاه آزاد و سما چیست ؟

با توجه به اینکه دانشگاه های سما زیر نظر مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت می کنند ، بنابراین از نظر شهریه تفاوتی ندارند و دانشجویان دوره کاردانی پیوسته هر دو دانشگاه ، به یک میزان شهریه پرداخت می کنند. برای اطلاع از شهریه دانشگاه آزاد برای سال تحصیلی 99 – 1400 می توانید از مشاوران مرکز مشاوره تلفنی پاسخ با ما ، راهنمایی دریافت کنید تا ضمن آگاهی از میزان شهریه ای که در هر ترم پرداخت کنید ، از جزئیات تخفیف شهریه برای دانشجویان و وام های مختلف این واحد دانشگاهی نیز مطلع گردید.

سوالات متداول داوطلبان

 • رشته های دانشگاه سما چیست ؟

در دانشگاه سما فقط رشته های فنی حرفه ای و هنر مانند نرم افزار کامپیوتر ، ساختمان ، گرافیک ، الکترونیک و … ارائه می شود.

 • ثبت نام دانشگاه سما به چه صورت است ؟

ثبت نام دانشگاه سما همزمان با ثبت نام دانشگاه آزاد به صوررت اینترنتی و از سایت azmoon..org می باشد.

 • مدارک لازم برای ثبت نام دانشگاه سما چیست ؟

شناسنامه ، عکس ، کارت ملی ، مدرک نظام وظیفه و مدرک دیپلم فنی حرفه ای و کاردانش برای ثبت نام دانشگاه سما نیاز است.

 

احتمالا این را هم بپسندید  لیست رشته های پزشکی بدون کنکور دانشگاه آزاد - راهنمای کامل

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

مشاوره ثبت نام دانشگاه بدون کنکور

مشاوره ثبت نام دانشگاه بدون کنکور – از بهترین ها مشاوره بگیرید

  چند سالی است که با بدون کنکور شدن بسیاری از رشته ها در دانشگاه …

18 نظر

 1. سلام رشته من در دبیرستان گرافیک بوده میتونم در دانشگاه سما مهندسی کامپیوتر بخونم

  • با سلام.
   دیپلمه های شـاخه هـای کـاردانش ، فنـی و حرفه ای و هنرستان نظام قدیم ، صرفا مجاز بـه انتخـاب یکی از رشته های کاردانی متناسب با نوع دیپلم خود هستند و داوطلبانی که گواهینامـه پایـان تحصـیلات دوره
   متوسطه نظام جدید 3-3-6 را دارند نیز باید در رشته های متناسب با نوع دیپلم خود ثبت نام نمایند و تطابق رشته دانشگاهی و رشته دبیرستان ، در زمان ثبت نام حضوری در دانشگاه ، بررسی می شود.

 2. سلام
  من دیپلم تجربی دارم. میتونم نقشه برداری سما برم؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. طبق توضیحات دفترچه راهنمای ثبت نام ، دارندگان مدرک دیپلم نظام جدید شاخه های نظری مجاز به ثبت نام رشته های دوره کاردانی پیوسته دانشگاه سما می باشند. بنابراین اگر مدرک دیپلم شما نظام جدید است ، می توانید ثبت نام کنید.

 3. پانته آ حاج محمدرضا

  سلام من ورودي ١٣٧٦ بودم وتمام واحدهارو گذروندم ونامه آخردانشگاهم گرفتم كه ازلحاظ بدهكاري و بقيه كارهابودوبه من گفتن ٢ سال بعدش مدرك آماده هستش ولي چون من بعدش شاغل شدم ديگه دنباله مدركم نرفتم و ٤سال پيش رفتم وگفتن مدركت نيست وزدن تو سيستم و گفتن نمرات ترم آخرت ثبت نشده و از اين حرفهاولي من ميخواستم ادامه تحصيل بدم و چون پيش دانشگاهيم رو در دانشگاه گذروندم بهش احتياج دارم بايدچكاركنم لطفا كمك كنيد

 4. نظام جدید و قدیم برای ثبت نام فرق میکنه؟

 5. سلام . من مدرک کاردانی حسابداری از دانشگاه سما دارم ، برای مقطع کارشناسی میتونم رشته ی زبان انگلیسی در دانشگاه آزاد تحصیل کنم؟

 6. اگر من بخوام برای مقطع کارشناسی به دانشگاه آزاد برم یعنی دانشکده سما نباید ثبت‌نام کنم ؟؟؟
  و منتظر زمان ثبت‌نام کارشناسی پیوسته باشم؟

 7. سلام
  باتوجه به اینکه معدل در انتخاب رشته های دانشگاهی موثره
  آیا این مفید هست که کسی در دانشگاه سما کاردانی مثلا مدیریت بازرگانی بگیره و وقتی معدل کاردانی بهتری نسبت به معدل دیپلم و دبیرستان کسب کرد برای کارشناسی در رشته مدیریت امور مالی یا مدیریت منابع انسانی یا مدیرت کسب و کار شرکت کنه؟ منظور من این هست که آیا بعد از فوق دیپلم برای ثبت نام در رده های بالاتر مثل کارشناسی باز معدل دیپلم مهمه يا دیگه معدل فوق دیپلم ارزش داره و مد نظر دانشگاهه؟؟؟؟ چون معدل دیپلم و پیش دانشگاهی خوبی ندارم این سوال رو پرسیدم.

  • پاسخ با ما

   با سلام. برای ثبت نام دانشگاه سما معدل دیپلم و پیش دانشگاهی ملاک است اما با معدلی که شما دارید ، احتمال قبولی تان وجود دارد.

 8. ببخشید میشه بدون کنکور وارد دانشگاه آزاد شد برای کاردانی رشته تربیت بدنی
  و شهریه ثابت دانشگاه آزاد تبریز برای هر ترم چقدره ؟ ی سوال دیگ اینکه فرق دانشگاه آزاد و دانشگاه سما چیست ؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله می توانید در رشته کاردانی تربیت بدنی دانشگاه آزاد ثبت نام کنید. در پاسخ به سوال فرق دانشگاه آزاد و دانشگاه سما چیست نیز لازم است بدانید که دانشگاه سما فقط در مقطع کاردانی دانشجو پذیرش می کند.

 9. سلام خسته نباشید ببخشید با مدرک دیپلم ریاضی نظام قدیم (بدون مدرک پیش دانشگاهی) میشه دانشگاه سما ثبت نام کرد؟?

  • پاسخ با ما

   با سلام. رشته های دانشگاه سما در مقطع کاردانی ارائه می شوند و با مدرک دیپلم امکان پذیرش در این مقطع وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر