از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

انتخاب رشته فرهنگیان 📞 صفر تا صد انتخاب رشته کنکور اختصاصی فرهنگیان

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

انتخاب رشته فرهنگیان

انتخاب رشته فرهنگیان در خردادماه آغاز می شود و داوطلبانی که در آزمون اختصاصی این دانشگاه شرکت کرده‌ اند ، می توانند انتخاب رشته‌ را انجام دهند. دانشگاه فرهنگیان در سال 1403 بر خلاف سال های قبل ، آزمون مجزایی را برگزار کرد. به همین دلیل ، پروسه انتخاب رشته‌ آن نیز از سایر دانشگاه ها جدا شد. شما در صورت تمایل به انتخاب رشته‌ فرهنگیان ، باید در خردادماه به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده‌ و فرم را تکمیل کنید. در ادامه این مطلب به بررسی صفر تا صد انتخاب رشته فرهنگیان می پردازیم. لطفا همراه ما باشید.

 برای انتخاب رشته کنکور اختصاصی فرهنگیان نیاز به راهنمایی دارید ؟

همین حالا با مشاوران ما در مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما تماس بگیرید و درباره انتخاب رشته و مصاحبه فرهنگیان ، مشاوره شوید.

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل 

انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان چگونه است

پیش از پرداختن به هر موضوعی ، ابتدا بررسی می کنیم که انتخاب رشته فرهنگیان چگونه است و چه تغییراتی نسیت به سال قبل داشته است. در سال های گذشته ، دانشگاه فرهنگیان از میان داوطلبان کنکور سراسری اقدام پذیرش دانشجو می کرد. اما در سال 1403 ، آزمون مستقل از کنکور سراسری برگزار کرده‌ است و مرحله انتخاب رشته‌ دانشگاه نیز مجزاست. انتخاب رشته‌ دانشگاه فرهنگیان 1403 از طریق تکمیل یک فرم در سایت سازمان سنجش انجام می گیرد و فقط داوطلبانی که در آزمون اختصاصی اردیبهشت ماه شرکت کرده‌ اند ، مجاز به تکمیل این فرم هستند.

مرتبط بخوانید : شرایط کنکور مجدد بعد از لیسانس فرهنگیان

شرایط انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

داوطلبان باید از شرایط انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان آگاه باشند. سپس در صورت برخورداری از شرایط ، انتخاب رشته‌ را انجام دهند. طبق موارد ذکر شده‌ در دفترچه ، شرایط انتخاب رشته‌ به شرح زیر هستند :

 • داوطلبانی که قصد انتخاب رشته‌ تربیت معلم را دارند باید دارای حداکثر سن 24 سال تمام باشند. متولدین 1 مهر سال 1379 به بعد ، مجاز به انتخاب رشته‌ هستند.
 • انجام خدمت سربازی و یا سوابق کاری ، تاثیر در افزایش سن ورود به دانشگاه فرهنگیان ندارد.
 • متقاضیان نباید به هیچ یک از ارگان های دولتی و غیردولتی ، تعهد داشته باشند.
 • دانشجویان دانشگاه های روزانه و غیر روزانه در صورتی می توانند انتخاب رشته‌ تربیت معلم را انجام دهند که مشکل نظام وظیفه نداشته باشند و پس از قبولی در دانشگاه فرهنگیان ، از دانشگاه قبلی خود انصراف دهند.
 • دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی و همچنین دانشجویان دارای تعهد خدمت به دستگاه های اجرایی کشور و بورسیه ، امکان ورود به دانشگاه فرهنگیان را ندارند.
 • داوطلبان باید از سلامت کامل تن و روان و متناسب با شغل معلمی برخوردار باشند.
 • استخدام قطعی فارغ التحصيلان دانشگاه فرهنگيان در صورت تاييد قطعی صلاحيت های عمومی و اختصاصی آنها و اخذ مدرک كارشناسی در رشته‌ ای كه تعهد محضری به آموزش و پرورش سپرده‌ و با ارائه گواهی صلاحيت معلمی ، امكان پذير می باشد.
احتمالا این را هم بپسندید  شرایط کارشناسی ارشد دانشگاه فرهنگیان 1403 📞 ثبت نام کارشناسی ارشد فرهنگیان

تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته‌ دانشگاه فرهنگیان

همانند سال های قبل ، امسال نیز بخشی از ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان به داوطلبان دارای سهمیه اختصاص داده‌ می شود. بر اساس توضیحات دفترچه انتخاب رشته‌ تربیت معلم ، 25 درصد از ظرفیت پذیرش هر رشته‌ محل و 5 درصد از ظرفیت پذیرش هر رشته‌ محل ، به ترتیب به دارندگان سهمیه ایثارگران 5 و 25 درصدی اختصاص داده‌ می شود. این دسته از داوطلبان در صورتی می توانند از سهمیه خود بهره مند شوند که حداقل 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته‌ شده‌ در سهمیه آزاد را کسب کنند همچنین رزمندگان (با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه) باید 75 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته‌ شده‌ را به دست آورند.

ضوابط بومی برای انتخاب رشته‌ دانشگاه فرهنگیان

از مهم ترین شرایط دانشگاه فرهنگیان مربوط به ضوابط بومی است. دانشگاه فرهنگیان ، دانشجویان را به صورت بومی پذیرش می کند که ضوابط بومی گزینی به شرح زیر می باشد :

محل اخذ مدرک تحصیلی هر سه آخر تحصیل دوره دوم متوسطه در داخل کشور

 • اگر داوطلبان مدرک هر سه سال آخر را در یک شهر دریافت کرده‌ باشد ، بومی آن شهر است.
 • اگر داوطلب مدرک تحصیلی دو سال آخر را در یک شهر دریافت کرده‌ باشد ، بومی آن شهر است.
 • اگر داوطلب مدرک هر یک از پایه ها را در شهرهای مختلف دریافت کرده‌ باشد ، بومی شهری است که مدرک سال آخر را دریافت نموده‌ است.

محل اخذ مدرک تحصیلی هر سه آخر تحصیل دوره دوم متوسطه در خارج کشور

 • اگر محل دریافت یک سال از دوره متوسطه در خارج از کشور و دو سال دیگر در داخل کشور باشد ، داوطلب بومی شهری است که در داخل کشور تحصیل کرده‌ است.
 • اگر محل دریافت یک سال از دوره متوسطه در خارج از کشور و دو سال دیگر در داخل کشور در دو شهر متفاوت باشد ، داوطلب بومی شهری است که بالاترین پایه را تحصیل کرده‌ است.
 • اگر محل دریافت دو سال از دوره متوسطه در خارج از کشور و یک سال دیگر در داخل کشور در دو شهر متفاوت باشد ، داوطلب بومی شهری است که در داخل کشور تحصیل کرده‌ است.
 • اگر محل دریافت مدرک تحصیلی هر سه سال آخر متوسطه خارج از کشور باشد ، داوطلب بومی شهره متولد شده‌ در داخل کشور است. همچنین اگر در خارج کشور متولد شده‌ باشد ، بومی شهر تهران محسوب می شود.

با توجه به موارد فوق ، شما برای انتخاب رشته‌ دانشگاه فرهنگیان فقط می توانید رشته‌ های بومی را انتخاب کنید و مجاز به انتخاب رشته‌ از شهرهای غیربومی نیستید.

مرتبط بخوانید : زمان و شرایط شرکت در کنکور بهمن فرهنگیان

معرفی سایت انتخاب رشته فرهنگیان

سایت انتخاب رشته فرهنگیان ، سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org می باشد. کلیه مراحل ثبت نام آزمون ، انتخاب رشته‌ ، اعلام نتایج ، تکمیل ظرفیت و … دانشگاه فرهنگیان ، با مراجعه به این سامانه قابل پیگیری است. همچنین داوطلبان برای دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌ و واریز هزینه انتخاب رشته‌ (در صورت هزینه داشتن) ، باید از طریق سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

احتمالا این را هم بپسندید  از چه رشته هایی میتوان معلم شد 📞 بهترین رشته ها برای شغل معلمی 1403

چگونه انتخاب رشته فرهنگیان کنیم

در این بخش از مطلب می خواهیم به آموزش انتخاب رشته فرهنگیان بپردازیم تا شما بتوانید با مراجعه به سایت سنجش ، مراحل انتخاب رشته‌ را انجام دهید. مراحل به شرح زیر هستند :

 • وارد سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sajnesh.org شوید.
 • لینک انتخاب رشته‌ دانشگاه تربیت معلم در دهه اول خردادماه ، در سایت سنجش فعال می شود. بر روی لینک کلیک کنید.
 • با ورود به صفحه اول سامانه جامع آزمون سراسری یا مای سنجش ، باید کد ملی و رمز عبور را ارائه دهید تا وارد حساب کاربری خود شوید.
 • در قدم بعدی ، داوطلب می تواند رشته‌ های انتخابی خود را داخل فرم موجود در سامانه ، ثبت نماید.

زمان انتخاب رشته‌ دانشگاه فرهنگیان

داوطلبان برای انتخاب رشته‌ دانشگاه فرهنگیان 1403 ، فرصت محدودی دارند و باید در زمان تعیین شده‌ از سوی سازمان سنجش ، اقدامات لازم را انجام دهند. زمان انتخاب رشته‌ از 8 الی 12 خردادماه می باشد اما با درخواست داوطلبان ، تا 18 خردادماه تمدید شده‌ است. در این مهلت 10 روزه ، باید دفترچه را مطالعه کنید و پس از استخراج کد رشته‌ محل ها ، آنها را در سایت سازمان سنجش به ثبت برسانید.

مرتبط بخوانید : کنکور فرهنگیان برای رشته های فنی

نکات انتخاب رشته فرهنگیان

انتخاب رشته فرهنگیان

در این مطلب ، زمان ، شرایط و نحوه انتخاب رشته فرهنگیان را بررسی کردیم اما لازم است یکسری نکات دیگر را هم بدانید که در این بخش بررسی می کنیم :

 • اگر در کنکور اردیبهشت فرهنگیان شرکت نکرده‌ اید ، مجاز به انتخاب رشته‌ نیستید.
 • شما مجاز به انتخاب حداکثر 75 کد رشته‌ محل هستید.
 • فرم نمونه انتخاب رشته فرهنگیان را می توانید در انتهای دفترچه راهنما مشاهده کنید و قبل از ثبت کد رشته‌ ها در سایت سنجش ، این فرم را تکمیل کنید.
 • حتما بعد از اتمام فرایند انتخاب رشته‌ ، کدپیگیری را از سایت سنجش دریافت نمایید.

سوالات شما

 • انتخاب رشته‌ دانشگاه فرهنگیان چگونه است؟

در این مطلب به طور کامل برسی کرده‌ ایم که چگونه انتخاب رشته فرهنگیان کنیم.

 • سایت انتخاب رشته‌ فرهنگیان کدام است؟

نحوه انتخاب رشته فرهنگیان با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور می باشد.

 • شرایط انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان به چه صورت است؟

از مهم ترین شرایط انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان ، شرکت در آزمون فرهنگیان اردیبهشت ماه است.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

کد 5 دانشگاه فرهنگیان

کد 5 دانشگاه فرهنگیان 📞 کد پنج فرهنگیان چیست و نحوه اعتراض به آن

داوطلبانی که علاقه مند به تحصیل در رشته‌ های دانشگاه فرهنگیان هستند ، باید در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر