از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

المپیاد ادبی 1402 📞 راهنمای المپیاد ادبیات دانش آموزی و دانشجویی

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

المپیاد ادبی

ادبیات یکی از رشته‌ های المپیاد محسوب می شود که هم دانشجویان و هم دانش آموزان می توانند در المپیاد این رشته‌ شرکت کنند. شیوه برگزاری المپیاد برای دانش آموزان و دانشجویان متفاوت است و منابع مطالعاتی متفاوتی هم دارند. علاقه مندان می توانند در زمان های مشخصی که هر ساله از سوی سازمان مربوطه اطلاع رسانی می شود ، اقدامات لازم برای ثبت نام را به عمل آورند و در مراحل مختلف المپیاد حضور پیدا کنند. جزئیات ثبت نام و برگزاری المپیاد ادبی را در ادامه این مطلب شرح خواهیم داد لطفا همراه ما باشید.

المپیاد ادبیات دانشجویی

المپياد ادبی به دو شیوه متمرکز و غیرمتمرکز برگزار می شود که دانشجویان می توانند در آن شرکت کنند. المپیاد دانشجویی متمرکز ، ویژه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد می باشد. داوطلبانی که ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد را انجام می دهند ، می توانند علاقه مندی خود را نسبت به شرکت در المپیاد هم اعلام نمایند و فرم ثبت نام را تکمیل کنند.

المپیاد دانشجویی غیر متمرکز را هم دانشجویان مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی می توانند انجام دهند اما حتما باید دانشجوی سال سوم یا چهارم باشند. نحوه برگزاری المپیاد دانشجویی غیر متمرکز ، با انتخاب مناطق ده گانه است و در هر منطقه ، یک دانشگاه به عنوان محل برگزاری المپیاد تعیین می شود.

المپیاد ادبیات دانش آموزی

المپياد ادبیات در میان دانش آموزان هم متقاضیان بسیاری دارد. المپیاد این رشته‌ از سال 1366 با هدف تشویق دانش آموزان مستعد به تحصیل در رشته‌ زبان و ادبیات فارسی ، برگزار می شود و همچون المپیاد ریاضی و فیزیک ، جزو قدیمی ترین المپیاد های کشوری محسوب می شود.

المپیاد ادبی ، تنها المپیادی است که برای شرکت در آن ، محدودیت رشته‌ ای وجود ندارد و تمام دانش آموزان مشغول به تحصیل در پایه های دهم و یازدهم ، می توانند در المپیاد این رشته‌ شرکت نمایند.

مرتبط بخوانید : ثبت نام المپیاد دانش آموزی متوسطه دوم

مراحل برگزاری المپیاد ادبی دانشجویی

المپیاد ادبی دانشجویی در سه مرحله برگزار می شود که در شیوه غیرمتمرکز یک آزمون تشریحی اما در شیوه متمرکز ، یک آزمون تستی اجرا می گردد. راه یافتگان به مرحله دوم این المپیاد ، در آزمونی شرکت خواهند کرد که تشکیل شده‌ از سوالات تستی و تشریحی می باشد که البته تعداد سوالات تشریحی بیشتر هستند. پس از برگزاری مرحله دوم ، پذیرفته شدگان راهی مرحله نهایی خواهند شد.

احتمالا این را هم بپسندید  المپیاد دانشجویی 📞 از ثبت نام تا برگزاری المپیاد دانشجویی متمرکز و غیر متمرکز 1402

مراحل برگزاری المپیاد ادبی دانش آموزی

المپیاد ادبی

المپیاد ادبی دانش آموزی هم در سه مرحله برگزار می گردد که مرحله اول آن به صورت طراحی 100 سوال 4 گزینه ای می باشد. منابع المپیاد ادبی در مرحله اول ، کتاب های درسی دبیرستان و کتاب های غیر درسی هستند و زمان برگزاری آن نیز معمولا در بهمن ماه هر سال است. از میان شرکت کنندگان مرحله اول المپیاد ادبی ، حدود 1000 نفر پذیرفته می شوند و در مرحله دوم المپیاد که زمان آن معمولا در اردیبهشت ماه است ، شرکت می کنند.

در مرحله دوم هم حداکثر 40 نفر قبول می شوند و راهی مرحله سوم می شوند. مرحله سوم المپیاد ادبیات به صورت دوره آموزشی دو ماهه تابستان است و طی این دوره ، انواع آموزش ها ، آزمون ها و مصاحبه های علمی اجرا می شوند. در پایان ، اسامی 12 نفر از شرکت کنندگان به عنوان منتخبین المپیاد اعلام می شود و مدال های طلا ، نقره ، برنز و جوایز دیگر دریافت می کنند.

مرتبط ببینید : منابع المپیاد زیست – سوالات المپیاد ریاضی دانش آموزی

منابع المپیاد ادبی دانش آموزی 

منابع المپیاد ادبی هر ساله ممکن است تغییراتی داشته باشد و جدیدترین منابع را باشگاه دانش پژوهان جوان در اختیار شرکت کنندگان قرار می دهد. در مرحله اول و دوم این المپیاد ، منابع مربوط به کتاب های درسی هستند. البته تعدادی از سوالات هم خارج از کتاب های درسی طراحی می شوند. پس اگر تصمیم به شرکت در المپیاد ادبی را دارید ، باید زمان بیشتری را صرف منابع غیر درسی کنید کتاب هایی که مطالعه آنها را برای شرکت در المپیاد ادبی پیشنهاد می کنیم شامل کلیله و دمنه، بوستان و گلستان سعدی، مقالات استادان برجسته ادبیات و … می باشند.

شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام در المپیاد ادبی دانش آموزی

 • شرکت کنندگان المپیاد ادبیات دانش آموزی باید مشغول به تحصیل در پایه های دهم یا یازدهم باشند.
 • حضور دانش آموزان پایه دهم در المپیاد ادبیات ، آزمایشی می باشد و مجاز به شرکت در دوره آموزشی تابستان نیستند.
 • دانش آموزان پایه دهم و یازدهم در صورت واجد شرایط بودن‌ می توانند در المپیاد سایر رشته‌ ها نیز شرکت کنند.

مرتبط بخوانید : اعلام نتایج المپیاد

جوایز قبولی در مراحل دوم و سوم المپیاد ادبی

 • تمام دانش آموزانی که راهی مرحله سوم المپیاد ادبی می شوند ، مدال دریافت می کنند.
 • برنده شدگان المپیاد ادبی برای حضور در اردوها ، همایش ها و نشست های مختلف با حضور مسئولین کشوری و لشگری ، دعوت می شوند.
 • برای برنده شدگان المپیاد امکان دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های معتبر دنیا وجود دارد.
 • با برنده شدن‌ در المپیاد ، امکان تدریس در مدارس و کلاس های خصوصی وجود دارد و می توان به درآمد مناسبی رسید.
احتمالا این را هم بپسندید  ثبت نام المپیاد دانش آموزی متوسطه دوم 1403 📞 زمان و راهنمای کامل ثبت نام

مدال آوران المپیاد ادبی بدون کنکور وارد دانشگاه می شوند 

مزیت برنده شدن‌ در المپیاد ادبیات و کسب مدال طلا ، ورود به دانشگاه بدون شرکت در کنکور سراسری می باشد. در واقع برنده شدگانی که مدال طلا دریافت کرده‌ اند ، می توانند در رشته‌ مربوطه به دانشگاه دلخواه خود وارد شده‌ و پذیرش بدون کنکور داشته باشند.

مزایای مدال نقره و برنز المپیاد ادبی در کنکور سراسری

المپیاد ادبی

 • دانش آموزانی که مدال نقره و برنز المپیاد ادبی را دریافت می کنند ، در زمان شرکت در کنکور سراسری به نمره تراز کنکور آنها 15 درصد اضافه می شود.
 • دارندگان مدال نقره و برنز المپیاد می توانند به صورت مجزا انتخاب رشته‌ کنند. این دسته از داوطلبان ، اگر 80 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده‌ در هر رشته‌ دانشگاه را به دست آورده‌ باشند ، امکان ادامه تحصیل در آن رشته‌ دانشگاه را خواهند داشت.
 • تمام برنده شدگان المپیاد ادبی و المپیاد سایر رشته‌ ها ، عضو بنیاد ملی نخبگان خواهند شد و حقوق ماهانه شامل حال آنها می شود.
 • تسهیلات ویژه مالی و اعتباری برای انجام پروژه ها و شرکت در کنفرانس ها و همایش های علمی داخلی و خارجی و تسهیلات نظام وظیفه بنیاد برای دارندگان مدال المپیاد در نظر گرفته می شود.
 • مدال آوران طلا، نقره و برنز المپیاد از اعزام به خدمت سربازی نظامی معاف می شود. در واقع نحوه خدمت سربازی آنها به صورت کار کردن‌ بر روی یک پروژه مرتبط با رشته‌ دانشگاهی شان خواهد بود.

سوالات شما

 • المپیاد ادبی 1402 دانش آموزی چه زمانی برگزار می شود؟

زمان برگزاری مرحله اول المپیاد ادبیات معمولا در بهمن ماه هر سال است.

 • ثبت نام المپیاد ادبی دانش آموزی را در کدام سامانه می توانیم انجام دهیم؟

دانش آموزان در صورت تمایل به شرکت در المپیاد ادبی باید دار سامانه مای مدیو اقدام به ثبت نام کنند.

 • آیا دانش آموزان پایه دوازدهم می توانند در المپیاد ادبی شرکت کنند؟

خیر ، ثبت نام المپیاد ادبیات ویژه دانش آموزان پایه های دهم و یازدهم می باشد.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

سایت ثبت نام المپیاد دانش آموزی

سایت ثبت نام المپیاد دانش آموزی 1402 📞 معرفی سایت و راهنمای تصویری ثبت نام المپیاد

سایت ثبت نام المپیاد دانش آموزی به متقاضیان معرفی خواهد شد تا با مراجعه به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر