از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

اعتراض به نتیجه هدایت تحصیلی 📞 نحوه ثبت اعتراض به نتیجه هدایت تحصیلی

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

اعتراض به نتیجه هدایت تحصیلی

هدایت تحصیلی یکی از مهم‌ ترین اقداماتی است که دانش آموزان در طول تحصیل خود باید آن را انجام دهند. نتایج هدایت تحصیلی مطابق با سوابق تحصیلی دانش آموز ، نظر دانش آموز ، نظر اولیا و معلمان تعیین خواهد شد. به طور کلی سیستم هدایت تحصیلی تا حد زیادی دقیق و کارآمد است ، با این حال در برخی مواقع نتایج آنطور که دانش آموز و یا اولیای او مد نظر دارند ، پیش نمی رود. به طوری که به نتایج اعتراض دارند. در ادامه برای بررسی جزئیات اعتراض به نتیجه هدایت تحصیلی ، با ما همراه شوید.

شما دانش آموزان عزیز که به نتیجه هدایت تحصیلی خود اعتراض دارید اما نمی دانید چگونه باید اعتراض خود را پیگیری کنید ، می توانید از مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما راهنمایی دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره پیرامون زمان ثبت اعتراض به نتیجه هدایت تحصیلی، نحوه ثبت اعتراض و …  همین حالا تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

آیا امکان اعتراض به نتیجه هدایت تحصیلی وجود دارد ؟

هدایت تحصیلی فرآیندی می باشد که در آن هر یک از دانش آموزان در حال تحصیل در مقطع نهم ، مطابق با علاقه مندی ها ، استعدادها و توانایی هایی که دارند ، وارد یکی از رشته های تحصیلی می شوند. نتیجه هدایت تحصیلی ، مسیر تحصیلی دانش آموز در دوره متوسطه دوم را تعیین می کند.

پس از اعلام نتایج هدایت تحصیلی ، بسیاری از دانش آموزان به نتیجه هدایت تحصیلی خود اعتراض دارند. از جمله دلایلی که برای ثبت درخواست اعتراض به نتایج هدایت تحصیلی وجود دارد ، موارد زیر هستند :

 • نمرات و توانایی های دانش آموز با نتیجه به دست آمده تطابق ندارد.
 • در محاسبه نمرات یا اعمال سوابق تحصیلی دانش آموز ، اشتباهی رخ داده‌ است.
 • علاقه‌ مندی ها و استعداد دانش آموز در روند انتخاب رشته و هدایت تحصیلی او در نظر گرفته نشده است.
 • در برخی از مناطق برای انتخاب رشته ، محدودیت هایی اعمال شده‌ است.

در صورتی که دانش آموز دارای دلایل فوق است ، می تواند نسبت به اعتراض به نتیجه هدایت تحصیلی اقدام کند. اگر هر یک از معترضین به نتیجه هدایت تحصیلی ، دلایل قانع کننده ای داشته باشند ، به اعتراض آن ها رسیدگی خواهد شد.

احتمالا این را هم بپسندید  سایت همگام پایه نهم ، انتخاب رشته / هدایت تحصیلی

مرتبط بخوانید : هدایت تحصیلی پایه نهم چیست

نحوه ثبت اعتراض به نتیجه هدایت تحصیلی

اعتراض به نتیجه هدایت تحصیلی

در صورتی که قصد ثبت درخواست اعتراض به نتیجه هدایت تحصیلی را دارید ، مطابق با مراحل زیر اقدام کنید.

 1. مراجعه به مدرسه محل تحصیل : ابتدا به مدرسه محل تحصیل دانش آموز مراجعه کنید و در مورد دلیل اعتراض خود با معاون پرورشی و مشاور مدرسه مشورت کنید.
 2. ارائه مدارک لازم : در صورتی که مدارکی دارید که نشان می دهد اعتراض شما درست است ، حتما باید آن ها را ارائه دهید. این مدارک شامل نمرات امتحان ، کارنامه ، گواهی فعالیت‌ های علمی و… هستند.
 3. بررسی اعتراض توسط کمیسیون هدایت تحصیلی و اعلام نظر : پرونده دانش آموز به کمیسیون هدایت تحصیلی در منطقه و یا ناحیه ارسال می گردد. در این کمیسیون کارشناسان آموزش و پرورش و مشاوران تحصیلی حضور دارند. این کمیسیون مدارک و مستندات ارائه شده از سوی دانش آموز را بررسی می کند و در نهایت نظر خود را اعلام می کند. در صورتی که اعتراض دانش آموز با دلایل کافی باشد ، امکان انتخاب رشته مورد نظر او برای تحصیل در دوره دوم متوسطه وجود خواهد داشت.

در صورتی که از طریق مدرسه محل تحصیل به نتیجه نرسیدید ، دانش آموزان باید برگه هدایت تحصیلی خود را از مدرسه دریافت کنند. سپس باید فرم اعتراض به نتایج هدایت تحصیلی را تکمیل کنند و به همراه مدارک مورد نیاز به اداره آموزش و پرورش منطقه مراجعه کنند. درخواست اعتراض توسط کارشناسان آموزش و پرورش منطقه بررسی می شود و در صورت کافی بودن‌ دلایل ، با آن موافقت خواهد شد.

مرتبط بخوانید : اولویت الف در هدایت تحصیلی

به چه مواردی در نتایج هدایت تحصیلی می توان اعتراض کرد ؟

دانش آموزانی که به نتیجه هدایت تحصیلی اعتراض دارند ، می توانند به مواردی که در ادامه آورده‌ ایم ، اعتراض خود را ثبت کنند.

اشتباه در محاسبه نمرات

در برخی موارد در محاسبه نمرات دانش آموزان مشکلاتی رخ می دهد. در اینصورت اگر دانش آموز مستندات لازم را ارائه دهد ، می تواند اعتراض خود را ثبت کند تا نمرات او مجدد بعد از اصلاح ثبت گردد.

احتمالا این را هم بپسندید  مشاوره هدایت تحصیلی پایه نهم 1403 📞 مشاوره انتخاب رشته نهم به دهم

عدم توجه به سوابق تحصیلی

در مواردی ، ممکن است نتایج هدایت تحصیلی بدون توجه به سوابق تحصیلی دانش آموزان اعلام شود. در این صورت دانش آموز می تواند با ارائه کارنامه تحصیلی خود ، نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام کند.

عدم مطابقت نتیجه آزمون‌ با توانایی‌ های دانش‌ آموز

اگر نتیجه آزمون های رغبت و استعداد سنجی با توانایی های دانش آموز مغایر باشد ، در اینصورت با ارائه مستندات لازم ، می توان نسبت به این موضوع اعتراض کرد.

بی توجهی به نظر دانش‌ آموز و اولیا

ممکن است در برخی مواقع نیز  نتیجه آزمون هدایت تحصیلی بدون توجه به نظر دانش آموز و اولیا اعلام شده‌ باشد. در این موقعیت نیز امکان اعتراض به نتایج هدایت تحصیلی وجود دارد.

مرتبط بخوانید : جواب هدایت تحصیلی نهم 

مدارک لازم برای اعتراض به نتایج هدایت تحصیلی

برای اعتراض به نتیجه هدایت تحصیلی به برخی مدارک نیاز است. این مدارک شامل موارد زیر هستند :

 • برگه هدایت تحصیلی دانش آموز
 • کارنامه
 • نتیجه آزمون های رغبت و استعداد سنجی

همینطور در صورتی که دانش آموزان بر این باور هستند که در محاسبه نمرات اشتباهی رخ داده است و یا به سوابق تحصیلی آن ها توجهی نشده است ، می توانند مدارک مرتبط با آن را نیز ارائه دهند.

سوالات شما 

 • مراجع رسیدگی به اعتراض به نتیجه هدایت تحصیلی ، کدام است ؟

برای ثبت درخواست اعتراض به نتیجه هدایت تحصیلی باید به اداره آموزش و پرورش منطقه مراجعه کنید.

 • زمان ثبت درخواست اعتراض به نتیجه هدایت تحصیلی ، چه زمانی است ؟

دانش آموزانی که به نتیجه هدایت تحصیلی اعتراض‌ دارند ، باید حداکثر 10 روز بعد از اعلام نتیجه ، نسبت به ثبت درخواست اعتراض خود اقدام کنند.

 • امکان اعتراض به چه مواردی از نتیجه هدایت تحصیلی‌ وجود دارد ؟

به مواردی که می توان در نتیجه هدایت تحصیلی به آن ها اعتراض‌ کرد ، در متن مقاله فوق اشاره کرده‌ ایم.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

هدایت تحصیلی هشتم

هدایت تحصیلی هشتم 1403 📞 راهنمای ثبت نام هدایت تحصیلی هشتم

هدایت تحصیلی پایه نهم از همان ابتدای ورود به مقطع متوسطه اول آغاز می شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر