از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از استان تهران 9092301611
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

کاردانی شیمی آزمایشگاهی – معرفی و بازار کار کاردانی شیمی آزمایشگاهی

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

تماس از استان تـهران: 9092301611

تماس از سراسر کشور: 9099071612

کاردانی شیمی آزمایشگاهی

 

شیمی از جمله علومی است که در هر صنعتی می توان آن را دید. از جمله صنایعی که بر پایه این علم استوار هستند می توان به صنایع غذا ، لوازم آرایشی و بهداشتی و صنعت نفت و دیگر معادن اشاره نمود. کاردان های شیمی با مهارت هایی که طی تحصیل فراگرفته اند ، می توانند به کارشناسان و متخصصان علوم شیمی آزمایشگاهی در فرآیندهای آزمایشی کمک و یاری رسانند. در این مطلب می خواهیم بیشتر با کاردانی شیمی آزمایشگاهی آشنا شویم.

معرفی و اهمیت رشته شیمی آزمایشگاهی

همانطور که می دانید در علم شیمی پیوند های اتمی و مولکولی آموزش داده می شوند. در صنایعی که بر پایه علم شیمی پیش روی می کنند ، لازم است موادی را تولید نمایند که همیشه یک آزمایشگاه شیمی باید حضور داشته باشد.

در این آزمایشگاه ها تکنسین های شیمی با استفاده از علوم و تکنیک هایی که می دانند روی مواد آزمایش هایی را انجام داده و مواد تولید شده را از لحاظ کیفی مورد بررسی قرار دهند و اگر مورد قبول بود ، آن را تایید کنند.

نحوه ورود به این دوره کاردانی شیمی آزمایشگاهی

رشته کاردانی شیمی آزمایشگاهی زیرگروه تجربی می باشد. همانطور که از نام آن پیداست برای مقطع کاردانی پذیرش صورت می گیرد. دانشگاه های دولتی ، آزاد ، پیام نور ، غیر انتفاعی و پردیس های بین المللی با ظرفیت های متغیر در این رشته پذیرش دانشجو دارند. همچنین پس از ورود به این رشته و گذراندن دوره کاردانی می توانید در کنکورهای کاردانی به کارشناسی شرکت کرده و برای مقاطع بالاتر تحصیلی اقدام نمایید. برای آشنایی بیشتر با این مقطع تحصیلی با مشاوران پاسخ با ما تماس بگیرید.

آشنایی با مقطع تحصیلی و واحدهای درسی

این مقطع شامل 2 سال یا 4 ترم تحصیلی  می باشد و در طی این مدت دروس نظری و عملی همراه با 6 ماه کارآموزی گذرانده خواهد شد. واحدهای نظری هر یک 17 ساعت و واحدهای عملی 34 ساعت ارائه خواهند شد. این دوره شامل 74 واحد درسی به شرح زیر می باشد:

 • 11 واحد عمومی
 • 16 واحد پایه
 • 20 واحد اصلی
 • 15 واحد تخصصی
 • 6 واحد عملی شامل سمینار، کارگاه و پروژه
 • 6 واحد تخصصی اختیاری
احتمالا این را هم بپسندید  کاردانی بهداشت حرفه ای - معرفی جامع و بازار کار کاردانی بهداشت حرفه ای

جدول واحدهای عمومی

نام درس واحد ساعت
نظری عملی
زبان عمومی 1 2 34
معارف اسلامی 1 2 34
معارف اسلامی 2 2 34
اخلاق و تربیت اسلامی 2 34
ادبیات فارسی 2 34
تربیت بدنی 1 34

جدول واحدهای پایه

نام درس واحد ساعت
نظری عملی
زبان فنی 2 34
شیمی عمومی 4 68
آزمایشگاه شیمی عمومی 1 34
ریاضیات عمومی 1 2 34
فیزیک عمومی 1 2 34
آزمایشگاه فیزیک عمومی 1 1 34
فیزیک عمومی 2 2 34
ریاضیات کاربردی 2 34

جدول واحدهای اصلی

درس واحد ساعت
نظری عملی
شیمی معدنی 3 51
شیمی تجزیه 3 51
آزمایشگاه شیمی تجزیه 2 68
شیمی آلی 1 3 51
شیمی آلی 2 2 34
آزمایشگاه شیمی آلی 1 34
شیمی فیزیک 3 51
آزمایشگاه شیمی فیزیک 1 34
بیولوژی 1 17
آزمایشگاه بیولوژی 1 34

جدول واحدهای تخصصی

نام درس واحد ساعت
نظری عملی
زبان تخصصی 2 34
خوردگی 1 17
شیشه گری (کارگاه) 1 54
تصفیه آب های صنعتی 1 17
ایمنی و بهداشت 1 17
تکنولوژی شیمیایی 3 51
علم مواد 3 51
کارآموزی 3 162
سم شناسی 1 17
اصول استاندارد 1 17
سمینار و پروژه 2
اصول کار در آزمایشگاه 2 34

برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران پاسخ با ما تماس حاصل نمایید.

پس از فراغت از تحصیل کاردانی شیمی آزمایشگاهی

دانشجویانی که رشته کاردانی شیمی آزمایشگاهی را گذرانده اند ، در سمت های اجرایی و ستادی می توانند ایفای نقش نمایند. همچنین برای ادامه تحصیل اقدام نموده و به درجات بالاتر تحصیلی راه یابند و پس از آن به عنوان کارشناس یا کارشناس ارشد در آزمایشگاه های شیمی مشغول به کار شوند. همچنین در صورت علاقه مندی می توانند به تدریس مشغول شوند. برای کسب اطلاعات دقیق تر با مشاوران پاسخ با ما تماس بگیرید.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب از طريق تلفن ثابت :

تماس از استان تـهران: 9092301611

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

تعداد شرکت کنندگان کنکور 1400 - کنکوری های 1400 چند نفرند

تعداد شرکت کنندگان کنکور 1400 – کنکوری های 1400 چند نفرند

  با توجه به اطلاعیه های اخیر سازمان سنجش آموزش کشور ، کنکور 1400 اولین …

6 نظر

 1. سلام برای کنکور کاردانی به کارشناسی شیمی آزمایشگاهی باید چه رشته ای انتخاب کرد نام رشته چیه و کدوم دانشگاههای دولتی داره؟ میشه زیر مجموعه پزشکی علوم آزمایشگاهی ؟؟ یعنی در مقطع کارشناسی ناپیوسته علوم ازمایشگاهی میخونیم ؟؟

  • با سلام. رشته شیمی آزمایشگاهی از رشته هاي تحصيلی كاردانی گروه آموزشی پزشكی است اما برای شرکت در آزمون کاردانی به کارشناسی رشته علوم آزمایشگاهی فقط دارندگان مدرک کاردانی علوم آزمایشگاهی مجاز هستند. اگر علاقه مند به تحصیل در دوره کارشناسی رشته شیمی آزمایشگاهی هستید ، می توانید وارد رشته های بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی شوید. شيمی آزمايشگاهی – غذايی ، شيمی آزمايشگاهی – شوينده ها ، آرايشی و بهداشتی ، شيمی آزمايشگاهی – صنعتی ، شيمی آزمايشگاهی گرايش آرايشي بهداشتی و … از گرایش های رشته شما در دانشگاه علمی کاربردی است.

 2. با سلام
  می خواستم بدونم من که دبیرستان رو ریاضی می خونم می تونم برای ادامه تحصیل در دانشگاه وارد رشته های شیمی هسته ای یا شیمی دارویی بشم؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. رشته های شیمی دارویی و شیمی هسته ای هیچ کدام در مقطع کارشناسی ارائه نمی شوند ولی رشته های مرتبط با شیمی مثل شیمی کاربری ، شیمی محض و … در بسیاری از دانشگاه ها ارائه می شوند. اگر شما در دوره کارشناسی وارد رشته های شیمی کاربری و شیمی محض شوید ، در مقطع کارشناسی ارشد می توانید در آزمون مجموعه شیمی شرکت نمایید و از گرایش های شیمی از جمله شیمی دارویی ، انتخاب کنید. قابل ذکر است که برای ورود به رشته های شیمی کاربری و محض هم می توانید از طریق کنکور ریاضی و تجربی و هم به صورت بدون کنکور ، اقدام نمایید.

 3. با سلام ببخشیدمیخواستم بدونم اونایی که برن رشته کاردانی شیمی ازمایشگاهی نمی تونن دیگه بالا تر از کاردانی مدرک داشته باشن؟؟؟؟؟ و چه جاهایی میتونن در آینده مشغول به کارشن ایا توی آزمایشگاه بیمارستان ها هم میتونن کار کنن؟؟؟؟؟؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. با شرکت در آزمون کاردانی به کارشناسی یا ثبت نام در رشته های بدون کنکور دوره کارشناسی ناپیوسته ، امکان ادامه تحصیل در رشته شیمی ازمایشگاهی فراهم است. در پاسخ به سوال دوم نیز بله امکان فعالیت در آزمایشگاه ها با مدرک این رشته ، وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر