از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

مرخصی ترم اول دانشگاه آزاد 📞 راهنمای دریافت مرخصی ترم اول دانشگاه

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

مرخصی ترم اول دانشگاه آزاد - راهنمای دریافت مرخصی ترم اول دانشگاه

برای دانشجویان دانشگاه آزاد تسهیلاتی در نظر گرفته‌ شده‌ است تا اگر بنا به دلایلی نتوانستند برای مدت محدود تحصیلات خود را ادامه دهند ، بتوانند مرخصی تحصیلی بگیرند. دریافت مرخصی از ترم اول دانشگاه آزاد نیز امکان پذیر است. دانشجویانی که به تازگی وارد دانشگاه شده‌ اند ، اگر شرایط لازم را داشته باشند ، می توانند به دانشگاه درخواست دهند که برای حداکثر دو تا 4 ترم بر اساس مقطع تحصیلی ، برای آن ها مرخصی رد شود. در ادامه این مطلب به بررسی شرایط مرخصی دانشگاه آزاد خواهیم پرداخت. لطفا همراه ما باشید.

مشاوره در زمینه مرخصی ترم اول دانشگاه آزاد  – مشاوره از طریق تماس با مشاوران پاسخ با ما

همین حالا تماس بگیرید  و سوالات خود را در مورد شرایط ، مدارک لازم ، هزینه و تاریخ اقدام اینترنتی و حضوری جهت دریافت مرخصی تحصیلی دانشگاه آزاد را از مشاوران ما بپرسید.

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل 

شرایط مرخصی ترم اول دانشگاه آزاد

دانشجویان دوره های کاردانی پیوسته ، کاردانی ناپیوسته و کارشناسی ناپیوسته می توانند حداکثر برای دو نیمسال و دانشجویان دوره های کارشناسی پیوسته و کارشناسی ارشد می توانند حداکثر برای 4 نیمسال تحصیلی درخواست مرخصی داشته باشند. استفاده از مرخصی تحصیلی برای چند ترم پشت سرهم بلامانع است و دانشجوی ترم اول نیز می تواند تا ترم 4 نیز در مرخصی باشد.

البته مدت مرخصی تحصیلی جزو حداکثر مدت مجاز تحصیل دانشجو در هر دوره محسوب می شود ولی مرخصی های اجباری که واحد دانشگاهی به دلیل تشکیل نشدن کلاس ها ، عدم ارائه دروس یا به حد نصاب نرسیدن تعداد دانشجویان برای دایر کردن کلاس صادر می کند ، در سنوات تحصیلی دانشجو محاسبه نمی شود.

راهنمای دریافت مرخصی ترم اول دانشگاه آزاد

تقاضای درخواست مرخصی تحصیلی باید به صورت کتبی و حداقل دو هفته قبل از شروع انتخاب واحد و ترم تحصیلی جدید ، از طرف دانشجو به دانشگاه ارائه شود و اداره آموزش دانشگاه پس از بررسی وضعیت تحصیلی دانشجو ، موافقت یا عدم موافقت خود را پیش از شروع ترم جدید اعلام می کند.

تعدادی از دانشگاه ها در مرخصی دادن‌ به دانشجویان ترم اول سخت گیرانه عمل می کنند. ممکن است واحد دانشگاهی شما با این موضوع موافقت نکند و فقط بتوانید از ترم دو به بعد ، درخواست مرخصی داشته باشید. اما اگر دلایلتان موجه باش امکان دریافت مرخصی را دارید.

هزینه مرخصی دانشگاه آزاد

برای دریافت مرخصی تحصیلی باید شهریه پرداخت کنید. میزان شهریه نیز برابر با نصف شهریه ثابت مصوب رشته و مقطع تحصیلی است. اگر مرخصی اجباری و بر اساس تصمیمات دانشگاه باشد ، هیچ شهریه ای در نظر گرفته‌ نمی شود و نیمسال های مرخصی بدون احتساب سنوات مشمول دریافت هیچگونه شهریه ای نیستند.

در صورتی که دانشجویان پذیرفته‌ شده‌ در دانشگاه آزاد به هر علتی به دانشگاه مراجعه نکنند و در نیمسال های بعدی ثبت نام ننمایند ، وقفه تحصیلی برای آن ها در نظر گرفته‌ می شود. این دسته از دانشجویان موظفند همانند دانشجویان ترم اول که مرخصی گرفته‌ اند ، هزینه مرخصی را که برابر با نصف شهریه ثابت است ، پرداخت نمایند.

وقفه تحصیلی دانشجویان ترم اول دانشگاه آزاد

مرخصی ترم اول دانشگاه آزاد

طبق ضوابط آموزشی دانشگاه آزاد ، دلیل وقفه تحصیلی دانشجویان باید موجه باشد و ممکن است دانشگاه با شرایط وقفه تحصیلی دانشجو موافقت نکند و در این حالت انصراف بدون پرداخت هزینه برای دانشجو در نظر گرفته‌ می شود.

دانشجویانی که برای نیمسال اول تحصیلی آنان مرخصی رد شده‌ باشد و قبل از ثبت نام در ترم انصراف دهند ، مشمول هزینه انصراف نمی شوند ولی شهریه ای که ترم اول پرداخت کرده‌ اند ، به آن ها بازگردانده‌ نمی شود.

طبق بخشنامه جدید وقفه تحصیلی دانشگاه آزاد ، اگر دانشجو نتواند هزینه مرخصی را پرداخت کند ، دانشگاه می تواند به میزان حداکثر 20 درصد به دانشجو تخفیف دهد.

این مطلب در رابطه با مرخصی ترم اول دانشگاه آزاد توسط تیم تخصصی پاسخ با ما ارائه شد. اگر نیاز به راهنمایی بیشتری دارید ، می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما تماس بگیرید.

سوالات شما

 • آیا گرفتن‌ مرخصی در ترم اول دانشگاه آزاد امکان پذیر است؟

بله دانشجویان ترم یک دانشگاه آزاد می توانند از مرخصی تحصیلی بهره مند شوند.

 • شرایط مرخصی ترم اول دانشگاه آزاد به چه صورت می باشد؟

راجع به شرایط مرخصی ترم یک در دانشگاه آزاد ، توضیحات لازم را در این مطلب ارائه کرده ایم.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

57 نظر

 1. سلام من دانشگاه ازاد رشته زبان قبول شدم.میتونم ترم اول دانشگاه رو مرخصی‌بگیرم تا اگر دیدم الان تا بهمن ماه برای کنکور خوندم برم کلا انصراف بدم؛ اما اگر نخوندم از ترم دوم برم؟امکانش هست؟

  • با سلام. در صورتی که دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه آزاد به هر علتی به دانشگاه مراجعه نکنند و در نیمسال های بعدی ثبت نام ننمایند ، وقفه تحصیلی برای آن ها در نظر گرفته می شود و موظفند هزینه مرخصی را که برابر با نصف شهریه ثابت است ، پرداخت نمایند. البته طبق ضوابط آموزشی دانشگاه آزاد ، دلیل وقفه تحصیلی این دسته از دانشجویان باید موجه باشد.

 2. سلام من پزشکی پردیس نیمسال دوم قبول شدم میخوام دوباره برای کنکور بخونم تا پزشکی سراسری قبول شم آیا این امکان وجود داره که من ترم اول رو از دانشگاه مرخصی بگیرم و اگه سال بعد از پزشکی سراسری قبول شدم از پزشکی پردیس انصراف بدم ؟ خواهش میکنم سریع جواب بدید لطفا

  • با سلام. به طور کلی دانشجویان ترم اول مجاز به دریافت مرخصی نیستند مگر اینکه دانشگاه موافقت کند. بنابراین باید به صورت حضوری به دانشگاه محل پذیرفته شده خود مراجعه فرمایید و با کارشناس آموزشی گروه خود صحبت کنید. اگر دلایل شما قانع کننده باشد ، با مرخصی تان موافقت خواهد شد.

 3. سلام من امسال دانشگاه آزاد رشته پرستاری پذیرفته شدم (و اتاق عمل دولتی، شهریه پرداز)، میخواستم بدونم امکان گرفتن مرخصی تحصیلی برای ترم های اول و دوم امسال برام هست تا برای کنکور سال بعد بخونم؟

  • با سلام. تعدادی از دانشگاه ها در مرخصی دادن به دانشجویان ترم اول سخت گیرانه عمل می کنند و ممکن است واحد دانشگاهی شما با این موضوع موافقت نکند و فقط بتوانید از ترم دو به بعد ، درخواست مرخصی داشته باشید. اما اگر دلایلتان موجه باشد مثل بیماری و … امکان دریافت مرخصی را دارید و بهتر است که مشورتی با واحد آموزشی دانشگاه پذیرفته شده خود داشته باشید.

 4. مهدی مهدوی

  با سلام بنده امسال دانشگاه آزاد رشته آموزش زبان انگلیسی قبول شدم . نزدیک به سه هفته است که از ترم اول گذشنه و من فقط در جلسه اول شرکت کردم و الان می خوام مرخصی بگیرم برای کنکور ۱۴۰۰ درس بخونم . آیا امکانش هست مرخصی بگیرم ؟ تشکر

  • پاسخ با ما

   با سلام. برای مرخصی ترم اول دانشگاه آزاد باید دلایل موجه داشته باشید که مورد قبول دانشگاه باشد. در حال حاضر که کلاسها به صورت غیرحضوری برگزار می شوند ، فرصت خوبیست که برای کنکور 1400 نیز برنامه ریزی داشته باشید بدون آنکه نیازی به مرخصی گرفتن باشد.

  • سلام
   بنده دقیقا همین رشته و همین شرایط را دارم
   منظورتان از برنامه ریزی برای کنکور 1400 بدون آنکه نیاز ب مرخصی گرفتن باشد، چیست؟ چه پیشنهادی دارید؟ دروس اخذ شده ترم اول را چه کنیم؟

 5. سلام امکان مرخصی در ترم یک از دانشگاه دولتی وجود داره

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله در صورت داشتن دلایل موجه امکان دریافت مرخصی در ترم اول وجود دارد.

 6. سلام وقتتون بخیر
  امکان‌تحصیل همزمان‌در‌ارشدازاد الکترونیک با یه رشته پرشکی در کارشناسی هست؟

 7. سلام
  من میخوام برای کنکور ۱۴۰۱ بخونم اما نظام وظیفه نمیذاره
  امکانش هست من ی رشته ی چرت و پرت آزاد یا میام نور بزنم بعد مرخصی بگیرم
  شرایط مرخصی رو میشه بگییییین
  در چه صورتی مدن

  • پاسخ با ما

   با سلام. مرخصی ترم اول دانشگاه آزاد و پیام نور امکان پذیر نیست (مگر در شرایط خاص) و از ترم دو به بعد می توانید مرخصی دریافت کنید. همچنین پس از یکسال در صورت انصراف از دانشگاه باید جریمه بپردازید. جزئیات بیشتر را لطفا از طریق تماس با مشاوران ما پیگیری کنید.

 8. سلام من یک ترم پرستاری در دانشگاه آزاد خوندم و الان میخام مرخصی بگیرم و کل امسال رو دانشگاه نرم چیکار باید بکنم باز مرخصی بگیرم یا وقفه تحصیلی

  • پاسخ با ما

   با سلام. لطفا برای دریافت راهنمایی در خصوص مرخصی دانشگاه آزاد ، با مشاوران ما تماس بگیرید.

 9. مرشدی زاده

  سلام خسته نباشید
  من ارشد آزاد پذیرفته شدم
  اگه ترم اول رو به من مرخصی بدن و بعد اتمام مرخصی انصراف بدم ، نظام وظیفه بهم مهلت یک ساله رو میده که بتونم توی ارشد 1401شرکت کنم؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله ، از زمان انصراف از تحصیل تا ورود به رشته و دانشگاه جدید ، به مدت یکسال فرصت دارید.

 10. با سلام من دانشجو ترم يك پرستاری هستم، درصورتی ک ترم دورو مرخصی بگیرم و کنکور بدم ، خسارت ب دانشگاه ازاد باید پرداخت کنم یا خیر؟

 11. محمدامين دهقاني

  سلام برای مرخصی ترم دوم دانشگاه آزاد هم باید دلیل موجه داشته باشیم؟ سختگیری می کنند؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. مرخصی ترم اول دانشگاه آزاد فقط به دانشجویانی که واجد شرایط لازم و دلایل موجه هستند ، ارائه می شود.

 12. سلام خسته نباشید من دانشجوی ورودی دانشگاه علوم تحقیقات هستم اما برای ترم مهر و مرخصی اقدامی نکردم و ترم بهمن میخواستم ثبت نام کنم …الان ب منزله ی انصرافه این کار من و باید مرخصی میگرفتم؟💔🥺

  • پاسخ با ما

   با سلام. با توجه اگر مدارک برای ثبت نام ارائه نکرده اید ، انصراف در نظر گرفته می شود ولی در صورت ارائه مدارک ، می توانید به دانشگاه مراجعه کرده و ترم قبل را مرخصی رد کنید.

 13. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی ترم یک پزشکی هستم ولی از وقتی اومدم دانشگاه متوجه شدم اصلا علاقه ندارم و حالا میخوام انصراف بدم اما نمیتونم هزینه اش رو بدم باید چیکا کنم؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. هزینه انصراف از تحصیل دانشجویان ترم یک دانشگاه ازاد با سایر دانشجویان متفاوت تر است و در شرایطی ویژه اگر دانشجوی ترم یک درخواست انصراف داشته باشد ، حتی ممکن است بدون پرداخت جریمه نیز با درخواست انصراف او موافقت شود ولی حتما باید از شرایط لازم برخوردار باشد. برای راهنمایی کامل لطفا با مشاوران ما تماس بگیرید.

 14. سلام من دانشجوی حسابداری ترم یک هستم میخوام برای ترم دو مرخصی بگیرم تا برای کنکور دوباره اماده بشم نظرتون چیه میتونم بگیرم؟

 15. من می خواستم بدونم که اگه کسی نتونه ترم اوله پاس کنه میتونه ترم بعد و مرخصی بگیره

 16. سلام من ترم یک دانشگاه آزاد رو مرخصی گرفته بودم برای ترم دوهم میخواستم بگیرم و نمیخوام کلا به دانشگاه مراجعه کنم اگر من مثلا در شهریور سال بعد به دانشگاه مراجعه کنم برای اخذ مرخصی ترم قبلی مشکلی برای من پیش میاد یا نه؟ منظور اخراج و.. برای سربازی ثبت نام کرده بودم

  • پاسخ با ما

   با سلام. باید با مراجعه به دانشگاه درخواست مرخصی دهید در غیر این صورت برای شما انصراف در نظر گرفته می شود

 17. سلام،من دانشگاه آزاد ثبت نام کردم،ترم دوم رو می‌خوام مرخصی بگیرم،ولی تو همه سایت ها زده مرخصی حداقل دو هفته قبل از انتخاب واحد باید انجام بشه،الان امکان مرخصی گرفتن از دانشگاه رو بابت ترم دوم دارم؟؟کلا دو روز تا انتخاب واحد مونده،دانشگاه در این زمان موفق میکنه؟؟؟جواب بدید خیلی ممنون میشم🌸

  • پاسخ با ما

   با سلام. اگر انتخاب واحد نکنید تا پایان ترم فرصت دارید به دانشگاه مراجعه کنید و با ذکر دلایل خود ، درخواست مرخصی برای ترم جاری داشته باشید

 18. سلام،برای مرخصی ترم دوم دانشگاه تا چه زمانی فرصت داریم،لطفا دقیق بگید،یک روز قبل از انتخاب رشته میشه مرخصی گرفت؟؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. تا چند هفته قبل از پایان ترم به دانشگاه مراجعه کنید و مرخصی بگیرید.

 19. سلام من ی ترم دانشگاه آزاد رشته مدیریت گذروندم ولی برای ترم دوم انتخاب واحد نکردم و به دانشگاه هم نرفتم امکانش هست الان که رفتم با مرخصیم موافقت کنن و بتونم ترم بعدی انتخاب واحد کنم؟

 20. سلام ،من یه ترم از دانشگاه آزاد علوم پزشکی (رشته پزشکی)مرخصی گرفتم تا کنکور شرکت کنم تا بتونم پزشکی روزانه قبول شم
  بعد اگر رتبه ام اونی که میخواستم نشدوخواستم ادامه رشتمو برم رتبه کنکورم روی روند دانشگام اثر نمیذاره؟
  ممنون میشم پاسخ بدین❤️

  • پاسخ با ما

   با سلام. برای شما مرخصی تحصیلی رد شده است و شرکت در کنکور مشکلی برای تحصیل شما به وجود نخواهد آورد

 21. سلام،من رشته ی زیست شناسی سلولی مولکولی قبول شدم ولی ثبت نام کامل نکردم و فقط یک پیش ثبت نام انجام دادم و شهریه پرداخت نکردم، آیا میتونم مهر آینده همون رشته رو بخونم و ثبت نام کنم؟ باید الان برم مرخصی بگیرم یا خیر؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. اگر مدارک خود را تحویل دانشگاه نداده اید و شهریه پرداخت نکرده اید ، ثبت نام شما انجام نشده است

 22. سلام من قبلا دو ترم مرخصی گرفته بودم از دانشگاه ازاد و بعدش دو ترم تحصیل کردم . الان میتونم دوباره دوترم مرخصی بگیرم تا کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم ؟

  • سلام من کارشناسی ناپیوسته ورودی مهرراموزش ابتدایی قبول شدم اما بهمن امسال کاردانی رو تو دانشگاه الزهرا میگیرم و میخوام یه ترم مرخصی بگیرم از بهمن شروع کنم آیا امکانش هست؟

 23. سلام
  من تجدید شدم و دی باید دیپلم بگیرم، گرافیک تهران جنوب با کنکور قبول شدم، الان چیکار کنم ثبت نام کنم؟ یا چجوری برم مرخصی بگیرم یا بعد اینکه دیپلم گرفتم دی ماه، بهمن ماه برم ثبت نام؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. احتمالا از شما تعهد گرفته شود که تا یک تاریخ مشخص ، درس افتاده را جبران کنید

 24. سلام وقت بخیر.من پارسال پرستاری آزاد قبول شدم و دو ترم مرخصی گرفتم چون دانشگاه شهر خودم نیست و ۱۵ ساعت راهه و شرایط رفتن رو نداشتم ولی امسال هم مشکلم حل نشده و خواستم درخواست انتقالی بدم که گفتند موافقت نمیکنیم.حالا میخواستم ببینم میتونم دو ترم دیگه هم مرخصی بگیرم؟کلا دانشگاه آزاد میگن۴ ترم میشه مرخصی گرفت.درسته؟سنوات تحصیلی پرستاری چند ساله و من اگر با مرخصیم موافقت بشه میتونم در ۴سال آینده درسم رو تموم کنم این دوسال مرخصی برام مشکلی ایجاد نمیکنه

  • پاسخ با ما

   با سلام. می توان در مقطع کارشناسی پیوسته از 4 ترم مرخصی بهره مند شد. رشته پرستاری طول دوره تحصیل مجاز 4 ساله (8 ترم) دارد اما تا 12 ترم قابل افزایش است.

 25. سلام وقت بخیر
  من دانشگاه آزاد مقطع دکترا قبول شدم و الان به من شماره دانشجویی دائم اختصاص پیدا کرده (ترم اول ۱۴۰۲). اگر حداقل شهریه سایت آموزشیار رو پرداخت نکنم، مرخصی محسوب میشه؟
  من میخوام حتما ترم یک رو مرخصی بگیرم.

 26. سلام ببخشید من ژنتیک ازاد قبول شدم اما شرایط اینکه از ترم یک برم ندارم امکانش هست ک این ترم نرم و ثبت نامم رو کامل انجام بدم و ترم دو برم مرخصی رد کنم این ترم رو؟

 27. سلام وقت بخیر ببخشین من ورودی ۹۳ دکتری تخصصی دانشگاه آزاد تهران علوم تحقیقات هستم بعد از سال ۹۷ به دلالیل نتونستم برم دانشگاه و فقط دفاع از پیایان نامه مونده، الان نحوه محسابه شهریه چجوری خواهد بود؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. لطفا با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 28. سلام من دانشجوی ترم 1 مقطع کارشناسی هستم میتونم برای ترم دوم برای کنکور سراسری 1403مرخصی بگیرم یا خیر و این که شرایط مرخصی دانشگاه آزاد و سراسری یکی هست ؟؟ یعنی ترم دوم رو دانشگاه نرم و مرخصی داشته باشم میشه یا خیر ؟؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله امکان بهره مندی از مرخصی تحصیلی را دارید.

 29. سلام
  من ترم ۴ روانشناسی دانشگاه آزاد هستم
  انتخاب واحد انجام دادم ولی الان نمیتونم کلاس ها رو شرکت کنم و امتحان بدم.
  آیا الان میشه مرخصی گرفت
  اگر شهریه متغییر رو پرداخت نکنم و امتحان ندم برای ترم های آینده چ مشکلی پیش میاد؟
  باید هزینه اضافی پرداخت کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر