از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

سقف انتخاب واحد پیام نور – چه تعداد می توانیم در هر ترم انتخاب واحد کنیم

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

سقف انتخاب واحد پیام نور

 

دانشگاه پیام نور برای انتخاب واحد دانشجویان دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد قوانین و مقرراتی را دارد و دانشجویان ملزم هستند که برای انتخاب واحد هر ترم ، این قوانین را رعایت کنند. رعایت سقف مجاز ، توجه به دروس هم نیاز و پیش نیاز ، در نظر گرفتن معدل ترم قبل برای انتخاب واحد در ترم جدید و … از جمله نکاتی است که دانشجویان باید در زمان انتخاب واحد در نظر بگیرند تا در طول ترم و یا در زمان امتحانات پایان ترم ، درسی از برنامه درسی آنها به دلیل عدم رعایت دروس پیش نیاز و یا عدم رعایت سقف انتخاب واحد ، حذف نشود. در ادامه بیشتر در خصوص سقف انتخاب واحد پیام نور توضیح خواهیم داد. اگر سوالی داشتید ، حتما در بخش نظرات بپرسید تا راهنمایی تان کنیم.

سقف انتخاب واحد پیام نور دوره کارشناسی

دانشجویان دوره کارشناسی دانشگاه پیام نور در مجموع طی 4 سال و به عبارتی 8 نیمسال تحصیلی باید طبق چارت درسی رشته تحصیلی خود ، حدود 140 الی 155 واحد درسی را که در هر رشته متغیر است ، بگذرانند. برای دانشجویان ورودی جدید ، خود دانشگاه انتخاب واحد می کند و معمولا 20 واحد درسی را برای دانشجو اخذ می نماید اما از ترم 2 به بعد دانشجو باید با توجه به معدل ترم قبل خود و در نظر گرفتن سقف مجاز انتخاب واحد ، برنامه هفتگی دانشگاه را تنظیم کند.

سقف مجاز انتخاب واحد دانشگاه پیام نور بر اساس معدل ترم قبل دانشجو تعیین می شود و هر چه قدر که معدل دانشجو بالاتر باشد ، واحد های درسی بیشتری را می تواند اخذ کند.

 • دانشجویان مشروط با معدل پایین تر از 12 در ترم قبل ، مجاز به انتخاب حداکثر 14 واحد درسی هستند.
 • دانشجویان با معدل مابین 12 تا 17 می توانند حداکثر 20 واحد درسی انتخاب کنند.
 • دانشجویان ممتاز و معدل الف یعنی بالای 17 ، مجازند که تا 24 واحد اخذ کنند.

دروس وصایای امام و آشنایی با قران کریم خارج از چارت درسی هستند و دانشجویان می توانند در کنار دروسی که هر ترم اخذ می کنند ، این دو درس را نیز بردارند.

شما عزیزان میتوانید هر گونه سوال و ابهام خود در خصوص انتخاب واحد دانشگاه پیام نور ، از مشاوران ارشد ما در پاسخ با ما بپرسید ، کارشناسان ما تمامی ایام هفته حتی روزهای تعطیل از 8 صبح لغایت 12 شب پاسخگوی شما عزیزان میباشند.

همین حالا تماس بگیرید 

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از استان تهران 9092301611

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل 

سقف انتخاب واحد پیام نور دوره کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور سقف واحد مجاز برای انتخاب واحد ورودی های مختلف متفاوت و به صوت زیر است :

دانشجویان ورودی 93 و پس از آن :

 • دانشجویانی که معدل بالاتر از 14 داشته باشند ، می توانند تا سقف 14 واحد انتخاب کنند.
 • دانشجویان با معدل 13/99 و کمتر ، مجاز به انتخاب حداکثر 8 واحد درسی هستند.

دانشجویان ورودی 92 و قبل از آن :

 • دانشجویانی که معدل بالاتر از 14 داشته باشند ، می توانند تا سقف 14 واحد انتخاب کنند.
 • دانشجویان با معدل 13/99 و کمتر ، مجاز به انتخاب حداکثر 12 واحد درسی هستند.

حداقل تعداد واحد انتخابی دانشجویان دوره کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور باید 6 واحد درسی باشد و در صورتی که دروس اخذ شده در یک ترم کمتر از 6 واحد باشند، آن ترم برای دانشجو تعریف نخواهد شد.

همچنین انتخاب واحد ترم اول دانشجویان ارشد این دانشگاه را خود دانشگاه انجام می دهد و تعداد واحد هایی که برای دانشجوی ترم اول اخد می شود ، معمولا 10 الی 14 واحد است.

قوانین انتخاب واحد دانشگاه پیام نور

 • دانشجویانی که به دلیل مرخصی تحصیلی ، شرکت نکردن در امتحانات پایان ترم و … در ترم قبل معدل ندارند ، باید بر اساس معدل ترم قبل از آن انتخاب واحد کنند.
 • اگر نمرات دانشجویی در ترم قبلی به صورت کامل وارد سایت نشده باشد ، دانشجو باید حدودی معدل خود را تخمین و بر اساس آن انتخاب واحد کند.
 • چنانچه دانشجوی دانشگاه پیام نور بدون رعایت سقف مجاز انتخاب واحد و در نظر نگرفتن دروس پیش نیاز ، بیشتر از حد مجاز انتخاب واحد کند و یا پیش نیاز رعایت نکند ، دروس مازاد و اشتباه حذف می شوند و شهریه نیز بازگشت داده نمی شود.
 • اگر دانشجویی در درس پیشنیاز یک بار مردود شده باشد ، می تواند ترم بعدی آن درس را با درس پس نیاز همزمان بردارد. اگر درس پس نیاز را قبول شود ولی در درس پیش نیاز همچنان مردود شود ، باید در ترم بعدی نمره قبولی را دریافت نماید در غیر اینصورت هر دو درس حذف خواهند شد.
 • دانشجویان ترم آخر به شرط اینکه حداکثر 10 واحد درسی برای فارغ التحصیلی داشته باشند ، مجازند که این 10 واحد را در ترم تابستان اخذ کنند.
 • اگر دانشجوی ترم آخر دروس پیش نیاز گذرانده نشده داشته باشد ، با تایید کارشناس گروه مجاز است که تمام دروس را حتی دروس پیش نیاز را اخذ و بگذراند.
 • اگر نیمسال دوم تحصیلی ، ترم آخر دانشجو باشد و 24 واحد درسی باقی مانده داشته باشد ، می بایست این 24 واحد را در آن ترم و در ترم تابستان بگذراند.
 • انتخاب واحد دانشگاه پیام نور در سامانه گلستان به نشانی osreg.pnu.ac.ir انجام می گیرد.
احتمالا این را هم بپسندید  جواب تکمیل ظرفیت دانشگاه پیام نور 1402 📞 زمان اعلام نتایج تکمیل ظرفیت بدون کنکور پیام نور

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

حذفیات دروس پیام نور

حذفیات دروس پیام نور 📞 لیست کامل حذفیات امتحانات پیام نور

دانشجویان دانشگاه پیام نور پس از گذراندن‌ هر ترم و واحدهای درسی باید در امتحانات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر