از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

رشته مشاوره – معرفی جامع و بازار کار مشاوره

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

رشته مشاوره

 

مشاوره از فعل مشورت کردن گرفته شده است ، ضرورت و اهمیت دریافت مشاوره در امور زندگی به حدی زیاد است که در دین مبین اسلام به مراتب به آن اشاره گردیده و تاکید شده است. حال که امر مشاوره انقدر مهم و ضروری است ، چه بهتر که مشاوران افرادی تحصیل کرده ، متخصص و با درایت باشند تا با دانش هایی که دارند بهترین راه ممکن را به ما نشان دهند. رشته مشاوره نیز به همین منظور ایجاد گردیده است. در ادامه بیشتر با این رشته آشنا خواهیم شد.

اهمیت رشته مشاوره

مشاوره یکی از شاخه های علمی است که از زمینه های مختلفی از جمله جامعه شناسی ، روان شناسی ، فلسفه ، علوم تربیتی ، تربیت اسلامی ، هنر ، آسیب شناسی اجتماعی و خیلی مباحث دیگر در زیر شاخه علوم اجتماعی و روانشناسی بهره برده و  در پیشگیری از آسیب های رفتاری احتمالی به جامعه خدمت می کند.

همانطور که می دانید ، همه ما در مقاطعی از زندگی شرایط بحرانی را پشت سر می گذاریم. گاهی این شرایط چنان اثر روحی روی ما می گذارند که قدرت های تصمیم گیری ما را مختل می نمایند.

در این مقاطع است که مشاوران با علومی که می دانند می توانند به ما در انتخاب راه صحیح و جلوگیری از کج روی کمک نمایند.

نحوه ورود به رشته مشاوره

رشته مشاوره از رشته های کنکور انسانی می باشد و دانشگاه های ایران در این رشته پذیرش دانشجو داشته و امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری نیز فراهم است.

احتمالا این را هم بپسندید  بودجه بندی کنکور انسانی دی ماه ۱۴۰۱ - لیست کامل بودجه بندی

تمامی افراد می توانند در رشته مشاوره تحصیل نمایند البته برای دریافت مجوز مطب بایستی دو مقطع تحصیلی را در رشته مشاوره گذرانده باشند.

در مقطع کارشناسی ارشد به گرایش های مدرسه ، خانواده ، توانبخشی و شغلی تقسیم می گردد.

رشته مشاوره در مقطع دکتری فاقد گرایش می باشد ولی امکان تغییر رشته به سایر رشته های علوم تربیتی و روانشناسی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری وجود دارد.

طول دوره و واحد های درسی مشاوره

طول دوره کارشناسی رشته مشاوره 4 سال و 8 ترم می باشد و 135 واحد درسی به شرح زیر به دانشجو ارائه می شود :

  • 22 واحد عمومی
  • 28 واحد پایه
  • 74 واحد تخصصی
  • 10 واحد اختیاری

طول دوره کارشناسی ارشد نیز شامل 32 واحد بدین شرح می باشد :

  • 14 واحد مشترک
  • 14 واحد تخصصی
  • 4 واحد پایان نامه

دوره دکتری رشته مشاوره دارای 50 واحد درسی در 4 سال می باشد که به صورت زیر ارائه می شود :

  • 20 واحد الزامی
  • 12 واحد اختیاری
  • 18 واحد پایان نامه

به علاوه دانشجویانی که به این عرصه پا می گذارند لازم است با هنر خوب گوش دادن و همدلی آشنا باشند و بتوانند در تمامی شرایط روحیه خود را قوی نگه داشته و در مواقع لزوم قدرت تجزیه و تحلیل و ابتکار عمل داشته باشند.

در کنار این ها ، مشاوران باید به اخبار روز و مطالعه علاقه زیادی داشته باشند و همیشه از اتفاقات روز اعم از سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، بهداشت و حوادث آگاهی کامل داشته باشند.

بازار کار رشته مشاوره

فارغ التحصیلان رشته مشاوره می توانند در مدارس ، مراکز تربیت معلم ، دانشگاه ها ، مراکز صنعتی ، نظامی ، قضایی ، دانشسراها ، بیمارستان ها ، هلال احمر ، زندان ها ، کمیته امداد امام خمینی ، سازمان بهزیستی و سازمان های دولتی خصوصی استخدام شوند.

احتمالا این را هم بپسندید  بازار کار رشته شیعه شناسی - معرفی جامع و بازار کار شیعه شناسی

از جمله نقش ها و توانایی هایی فارغ التحصیلان این رشته می توان به مشاوره در امور تحصیلی ، یافتن شغل ، ازدواج ، هدایت تحصیلی و هوش ، مسائل مربوط به نوجوانان و جوانان ، اختلالات ذهنی کودکان ، اختلالات یادگیری و مشکلات ارتباطی اشاره نمود.

دانش آموختگان رشته مشاوره می توانند مطب خود را راه اندازی نموده و به صورت مستقل فعالیت نمایند. همچنین کسانی که در مقاطع فوق لیسانس و دکتری تحصیل می نمایند امکان این را دارند که هیات علمی دانشگاه شوند.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

حذفیات اقتصاد کنکور

حذفیات اقتصاد کنکور 1403 📞 لیست کامل حذفیات درس اقتصاد کنکور انسانی

اقتصاد از دروس اصلی کنکور انسانی است و داوطلبانی که به دنبال کسب رتبه و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر