از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

تک ماده چیست 1403 📞 فرق تک ماده و تبصره چیست

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

تک ماده چیست

تک ماده چیست و چه تفاوتی با تبصره دارد ؟ این سوالی است که دانش آموزان دوره های متوسطه اول و متوسطه دوم از مشاوران ما می پرسند. مخصوصا دانش آموزانی که در یک یا چند درس موفق به کسب نمره قبولی نشده اند ، می خواهند درباره تک ماده و تبصره اطلاعات کسب کنند. تک ماده ، قانونی است که برای دانش آموزان متوسطه اول و متوسطه دوم کاربرد دارد و می توانند با بهره مندی از این قانون ، یک یا چند درس مردود شده خود را پاس کنند. در همین موضوع، مطلبی را آماده کرده ایم تا بررسی کنیم که تک ماده چیست و چه تفاوتی با تبصره دارد. لطفا تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

در مورد قانون تک ماده و تبصره امتحانات سوالی دارید یا نیازمند راهنمایی هستید ؟

همین حالا تماس بگیرید و سوالات خود را از مشاوران ارشد ما بپرسید.

تماس از سراسر کشور : 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

تک ماده چیست

قانون تک ماده در مدرسه ، شرایطی را فراهم می کند تا دانش آموزانی که در یک یا چند درس خود نمره مردودی دارند ، بتوانند با استفاده از این قانون ، آن دروس پاس نشده را بگذرانند. در واقع تک ماده کاری می کند که دانش آموز به جای شرکت مجدد در امتحانات دروس رد شده ، آن دروس را پاس کند.

استفاده از تک ماده برای دانش آموزان پایه های تحصیلی متوسطه اول و متوسطه دوم امکان پذیر است اما بیشترین استفاده را در میان دانش آموزان کلاس نهم و کلاس دوازدهم دارد. دانش آموزان در پایه های نهم ، دهم ، یازدهم و دوازدهم که امتحانات آنها نهایی است ، می توانند از تک ماده برای گذراندن یک یا چند دروس مردودی استفاده کنند و ملزم به شرکت مجدد در امتحانات دروس مردودی نیستند.

مرتبط بخوانید : امتحانات شهریور ماه کی شروع میشود

فرق تک ماده و تبصره

تبصره و تک ماده چه تفاوتی دارند؟ در پاسخ این سوال باید بدانید که هر دو به یک معنا هستند و تفاوتی ندارند. شما می توانید با مراجعه به مدرسه ، درخواست دهید که در دروس مردودی برای شما تبصره یا تک ماده مد نظر قرار بگیرد. لازم است این موضوع را هم بدانید که عبارت تبصره بر روی کارنامه شما درج خواهد شد.

تاثیر تک ماده در معدل

دانش آموزانی که می خواهند از تک ماده استفاده کنند ، سوال می پرسند که تاثیر تک ماده در معدل چیست و آیا کمکی به بهبود معدل می کند؟ در پاسخ این سوال باید به اطلاعتان برسانیم که کاربرد تک ماده فقط در پاس کردن دروس مردودی است و کاری به معدل شما ندارد.

احتمالا این را هم بپسندید  تک ماده هشتم 1403 📞 تک ماده هشتم چیست و بررسی شرایط آن

فرضا اگر شما دارای معدل 17 هستید و در یک دروس نمره 7 را کسب کرده اید ، تک ماده باعث نمی شود که نمره 7 شما به نمره 10 تبدیل شود و همچنین تاثیری در افزایش معدل ندارد. فقط در کنار درس نمره 7 شما درج خواهد شد که با استفاده از تبصره ، آن درس را گذرانده اید.

مرتبط بخوانید : تک ماده در امتحانات نهایی چیست ؟

آیا تک ماده زدن اجباری است

آیا دانش آموزان مردودی در یک یا چند درس ، مجبور به استفاده از تک ماده هستند؟ پاسخ این سوال خیر است اما به شرطی که دانش آموز تصمیم به شرکت در امتحانات شهریورماه داشته باشد. اگر در امتحانات خردادماه شرکت کرده اید و نمره چند درس شما پایین است ، اجباری در استفاده از تبصره ندارید و می توانید منتظر برگزاری امتحانات شهریورماه باشید.

با شرکت در امتحانات شهریورماه ، این فرصت برای شما فراهم است که نمره بهتری کسب کنید و به سبب کسب نمرات بهتر ، معدل شما نیز ارتقا خواهد یافت. این یک مزیت به نسبت تبصره است. پس از شرکت در امتحانات شهریورماه نیز اگر نتوانید نمره قبولی را به دست آورید ، می توانید از قانون تبصره شهریور برای آن درس های مردودی استفاده نمایید.

در مورد قانون تک ماده و تبصره امتحانات سوالی دارید یا نیازمند راهنمایی هستید ؟

همین حالا تماس بگیرید و سوالات خود را از مشاوران ارشد ما بپرسید.

تماس از سراسر کشور : 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

شرایط استفاده از تک ماده در امتحانات 

تک ماده چیست

اگر از شرایط استفاده از قانون تبصره در امتحانات نهایی دوازدهم مطلع نیستید ،  در این بخش می خواهیم توضیح دهیم. شما مجاز هستید که حداکثر در 2 درس نهایی و در 2 درس غیر نهایی ، تک ماده بزنید اما به شرطی که نمره برگه تان کمتر از 7 و نمره سالانه تان مابین 7 تا 10 باشد. اگر هم نمره سالانه شما کمتر از 7 است ، چاره ای جز شرکت در امتحانات شهریورماه ندارید.

همچنین دانش آموزان پایه نهم باید بتوانند در کلیه دروس نمره بالاتر از 10 به دست آورند و معدل آنها نباید کمتر از 10 باشد. این دسته از دانش آموزان اگر معدل بالای 12 کسب کنند و در دو درس نمره قبولی نداشته باشند ، امکان استفاده از تبصره را دارند.  اگر هم معدل آنها کمتر از 10 نباشد ، سیستم به صورت خودکار برای آنها تک ماده را اعمال می کند.

احتمالا این را هم بپسندید  تک ماده متوسطه اول 📞 قوانین و شرایط استفاده از تبصره متوسطه اول

دانش آموزان دوره اول متوسطه اگر در امتحانات نوبت دوم معدل بالای 7 را به دست آورند اما در یک یا چند درس نمره قبولی نداشته باشند ، امکان بهره مندی از تک ماده را ندارند و باید در امتحانات شهریورماه شرکت نمایند.

زمان استفاده از تک ماده

اگر واجد شرایط استفاده از تک ماده هستید ، باید در زمان مقرر برای استفاده از این قانون اقدام کنند. دانش آموزان مشغول به تحصیل در مدارس بزرگسال و عادی ، امکان بهره مندی از تک ماده را دارند و زمان استفاده از این قانون ، برای امتحانات دی ماه ، خردادماه و شهریورماه است. بلافاصله پس از انتشار کارنامه ، مجاز خواهید بود که درخواست خود را برای گذراندن واحدهای درسی با تک ماده ، به ثبت برسانید.

تبصره در شهریورماه

ممکن است شما تصمیم بگیرید که به جای تک ماده کردن دروس در خردادماه ، در امتحانات شهریورماه شرکت کنید. امتحانات شهریورماه پایه های نهم تا دوازدهم مشابه با امتحانات خردادماه ، به صورت نهایی برگزار می شوند و از نظر سطح و سختی ، تفاوتی ندارند. شما بعد از شرکت در امتحانات شهریورماه نیز اگر موفق به قبولی در آن درس نشوید ، مجاز به استفاده از تک ماده خواهید بود.

تک ماده بهتر است یا شرکت در امتحانات شهریورماه

سوالی که ممکن است برای شما هم پیش آمده‌ باشد این است که آیا تک ماده بهتر است یا شرکت مجدد در امتحانات شهریورماه؟ پاسخ به این سوال بستگی به شرایط شما دارد اما به این موضوع توجه داشته باشید که تک ماده به صورت غیرمستقیم باعث افت معدل تان می شود.

اگر دانش آموز پایه نهم هستید ، نمرات اکتسابی در امتحانات نهایی و معدل شما در این پایه ، در انتخاب رشته‌ نهم به دهم موثر هستند همچنین اگر دانش آموز مقطع متوسطه دوم هستید ، بهتر است بدانید که معدل پایه های دهم ، یازدهم و دوازدهم ، تاثیر مستقیم بر نتایج کنکور دارند. پس اگر امکان شرکت مجدد در امتحانات را دارید ، بهتر است که ثبت نام امتحانات شهریورماه را انجام دهید تا معدل خود را بهبود ببخشید.

سوالات شما

  • تک ماده چیست ؟

تک ماده ، شرایطی را برای پاس کردن دروس مردودی بدون شرکت مجدد در امتحانات را فراهم می کند.

  • فرق تک ماده و تبصره چیست ؟

تبصره ، نام دیگر تک ماده است و تفاوتی ندارند.

  • چند درس را می توان تک ماده کرد؟

دانش آموزان نهایی مجاز هستند در دو درس نهایی و در دو درس غیر نهایی از تک ماده استفاده کنند.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

تک ماده دهم انسانی

تک ماده دهم انسانی 📞 قوانین و شرایط استفاده از تک ماده دهم انسانی

دانش آموزان مشغول به تحصیل در دوره دوم متوسطه به شرح دهم ، یازدهم و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر