از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

تک ماده هنرستان 📞 شرایط و قوانین تبصره و تک ماده در هنرستان

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

تک ماده هنرستان

دانش آموزان هنرستانی در رشته‌ های تحصیلی مختلف که در امتحانات پایان ترم شرکت می کنند ، در صورت کسب حدنصاب لازم ، موفق به گذراندن آن درس می شوند و می توانند وارد پایه بعدی شوند. اما دانش آموزانی هستند که در یک یا چند درس ، نمره قبولی را کسب نمی کنند. این دسته از دانش آموزان به دنبال راهی برای پاس کردن دروس هستند. در این مطلب می خواهیم راهنمای استفاده از تک ماده هنرستان را ارائه کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

در مورد تبصره و تک ماده سوالی دارید یا نیازمند راهنمایی هستید ؟

همین حالا تماس بگیرید و سوالات خود را از مشاوران ارشد ما بپرسید.

تماس از سراسر کشور : 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

تک ماده هنرستان چیست؟

تمام دانش آموزان هنرستانی برای راه یابی به پایه تحصیلی بالاتر ، باید در امتحانات شرکت کنند. سپس با کسب نمره قبولی ، امکان ورود به پایه بعدی را خواهند داشت. در این میان ، دانش آموزانی هستند که بنا به دلایل مختلف ، موفق به کسب حدنصاب نمره قبولی در یک یا چند درس نمی شوند. این دسته از دانش آموزان ، نباید نگران باشند زیرا قانونی تحت عنوان تبصره و تک ماده وجود دارد تا دانش آموز بتواند دروس مورد نظر را بدون شرکت در امتحانات ، پاس کرده‌ و فارغ التحصیل شود.

قانون تک ماده فقط برای دانش آموزان رشته‌ های نظری نیست. در واقع ، دانش آموزان مشغول به تحصیل در پایه های دهم ، یازدهم و دوازدهم هنرستان هم می توانند از این قانون برای پارس کردن دروس خود بهره مند شوند.

مرتبط بخوانید : تک ماده در امتحانات نهایی چیست

شرایط تک ماده هنرستان

بهره مندی از قانون تک ماده هنرستان فقط برای بعضی از دانش آموزان که شرایط لازم را دارند ، امکان پذیر است. دانش آموزانی که در یک یا چند درس ، نمره مناسب را کسب نکرده‌ اند و معدل آنها بالاتر از 10 است ، می توانند برای استفاده از تک ماده اقدام کنند. لازم است به این موضوع مهم نیز اشاره کنیم که قانون تک ماده فقط برای دروس نظری کاربرد دارد و شما برای دروس مهارتی و کارورزی نمی توانید از این قانون استفاده کنید.

احتمالا این را هم بپسندید  تک ماده دوازدهم 1403 📞 تک ماده دوازدهم چیست و بررسی شرایط آن

سایر شرایط استفاده از تک ماده برای پایه های دهم ، یازدهم و دوازدهم به شرح زیر هستند :

  • دانش آموز متقاضی قانون تبصره باید معدل بالای 10 داشته باشد.
  • آخرین نمره دروس افتاده‌ سالانه ، تابستانه یا غیرحضوری دانش آموز باید حداقل 7 باشد.
  • از قانون تبصره نمی توان برای دروس مهارتی و کارورزی استفاده کرد.
  • درسی که قصد تبصره برای آن را دارید ، نباید از دروس شایستگی فنی و غیر فنی شاخه کار و دانش که حداقل نمره قبولی آن 12 است ، باشد.

تفاوت تک ماده و تبصره برای دوره دوم متوسطه 

یکی از سوالاتی که احتمال دارد برای شما هم پیش آمده‌ باشد این است که تفاوت تک ماده و تبصره هنرستان چیست و هر کدام جه شرایطی دارند؟ در این رابطه باید بدانید که طبق آیین نامه جدید آموزش و پرورش برای متوسطه دوم ، تبصره و تک ماده به یک معنا هستند و هیچ تفاوتی میان آنها وجود ندارد.

تعداد دروس مجاز به تک ماده در هنرستان

یکی از موضوعات مهم برای استفاده از قانون تک ماده ، تعداد دروس مجاز است. طبق جدیدترین آیین نامه آموزشی ، دانش آموزان می توانند حداکثر 2 درس نهایی و 2 درس غیر نهایی را تک ماده کنند. یعنی دانش آموز در نهایت می تواند 4 درس با نمره زیر 10 و بالای 7 را با تک ماده پاس کند بدون آنکه نیاز به شرکت مجدد در امتحانات باشد.

مرتبط بخوانید : تک ماده یازدهم

عدم استفاده از قانون تک ماده هنرستان 

تک ماده هنرستان

ممکن است دانش آموزی که نمره زیر 10 و بالای 7 دارد ، نخواهد که از قانون تک ماده استفاده کند ، در این شرایط باید چه کند؟ این دسته از دانش آموزان باید برای شرکت در امتحانات شهریورماه آماده شوند. همچنین لازم است درخواست کتبی مبنی بر شرکت در امتحانات شهریورماه را به مدرسه ارائه دهند.

احتمالا این را هم بپسندید  تک ماده چیست 1403 📞 فرق تک ماده و تبصره چیست

پس از شرکت در امتحانات شهریورماه ، اگر نمره بالاتری کسب شود ، نمره شهریور در کارنامه ثبت می شود اما اگر نمره کسب شده‌ دانش آموز در شهریورماه ، کمتر از نمره خردادماه او باشد ، در این صورت می تواند از قانون تک ماده استفاده نماید.

نحوه ثبت درخواست برای تک ماده هنرستان

دانش آموزان در هنرستان برای ثبت درخواست استفاده از تک ماده ، باید منتظر باشند تا کارنامه نهایی آنها صادر شود. سپس می توانند همراه با کارنامه خود ، به مدرسه مراجعه نمایند و درخواست خود را مبنی بر استفاده از تک ماده ، به اطلاع مدیریت مدرسه برسانند. ثبت درخواست برای تک ماده ، فرایند حضوری دارد و نیازی نیست که از طریق سامانه هایی مثل سایت مای مدیو اقدام شود.

مرتبط بخوانید : تک ماده در شهریور

سوالات شما

  • آیا استفاده از قانون تک ماده در هنرستان امکان پذیر است؟

بله ، دانش آموزان کلاس های دهم ، یازدهم و دوازدهم هنرستان می توانند با استفاده از قانون تک ماده ، چند درس مردود شده‌ را بگذرانند.

  • شرایط تک ماده هنرستان به چه صورت است؟

در این مطلب ، شرایط کامل استفاده از قانون تک ماده در هنرستان را بررسی کرده‌ ایم.

  • برای چند درس در هنرستان می توان از قانون تک ماده استفاده کرد؟

دانش آموزان می توانند حداکثر 2 درس نهایی و 2 درس غیر نهایی را تک ماده کنند.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

تک ماده دهم انسانی

تک ماده دهم انسانی 📞 قوانین و شرایط استفاده از تک ماده دهم انسانی

دانش آموزان مشغول به تحصیل در دوره دوم متوسطه به شرح دهم ، یازدهم و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر