از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

تک ماده هفتم 📞 قوانین و شرایط استفاده از تک ماده در پایه هفتم

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

تک ماده هفتم

احتمالا شما هم در طول مدت تحصیل خود در مدرسه ، کلمه تک ماده یا تبصره را زیاد شنیده‌ اید اما با معنا و مفهوم این کلمه آشنا نیستید. تک ماده ، یکی از قوانینی است که دانش آموزان مشغول به تحصیل در مقاطع متوسطه اول و متوسطه دوم می توانند از این قانون برای پاس کردن دروس مردودی خود بهره مند شوند. در واقع ، تک ماده شرایطی را فراهم می کند که دانش آموزان مردودی بدون آنکه ملزم به شرکت مجدد در امتحانات باشند ، دروس مردودی خود را پاس کنند. در ادامه این مطلب می خواهیم راهنمای تک ماده هفتم را ارائه دهیم. لطفا همراه ما باشید.

در مورد تبصره و تک ماده سوالی دارید یا نیازمند راهنمایی هستید ؟

همین حالا تماس بگیرید و سوالات خود را از مشاوران ارشد ما بپرسید.

تماس از سراسر کشور : 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

تک ماده هفتم چیست

سازمان آموزش و پرورش برای مقاطع متوسطه اول و متوسطه دوم ، چند قانون را در نظر گرفته است. یکی از قوانین سازمان آموزش و پرورش که ویژه دانش آموزان مردودی است ، تک ماده یا همان تبصره است. تک ماده و تبصره ، هر دو به یک معنا هستند. دانش آموزانی که در امتحانات دی ماه ، خردادماه یا شهریورماه نتوانسته اند نمره قبولی را به دست آورند ، امکان بهره مندی از قانون مذکور را دارند.

تبصره به دانش آموزان کمک می کند که دروس مردودی را بگذرانند بدون آنکه ملزم به شرکت مجدد در امتحانات پایان ترم باشند. این قانون ، مختص به مقاطع متوسطه اول و متوسطه دوم می باشد. بنابراین دانش آموزان مردودی کلاس هفتم را هم تحت پوشش قرار می دهد.

مرتبط بخوانید : تک ماده در مدرسه بزرگسالان

شرایط استفاده از قانون تک ماده هفتم

دانش آموزان کلاس هفتم که درخواست استفاده از تبصره را دارند ، باید از شرایط آن آگاه بوده‌ و از این شرایط به شرح زیر ، برخوردار باشند :

 • دانش آموز مجاز است که حداکثر برای 4 درس خود در پایه هفتم از تبصره استفاده نماید.
احتمالا این را هم بپسندید  تک ماده دوازدهم 1403 📞 تک ماده دوازدهم چیست و بررسی شرایط آن

چنانچه دانش آموز کلاس هفتم در تمام دروس پایان ترم قبول شده‌ باشد اما در 1 درس حداقل 7 و در یک درس دیگر نمره کمتر از 7 داشته باشد ، در صورت داشتن شرایط زیر می تواند از تبصره استفاده نماید :

 • در صورتی که معدل دانش آموز حداقل 10 باشد ، امکان استفاده از تبصره را برای حداکثر 1 درس را خواهد داشت.
 • اگر دانش آموز دارای حداقل معدل 12 و بالاتر باشد ، مجاز خواهد بود که حداکثر در 2 درس که نمره 7 یا کمتر را کسب کرده‌ است ، از تبصره استفاده نماید.
 • دانش آموزانی که دارای معدل بالاتر از 12 و نمره سالانه بیشتر از 30 هستند ، مجاز می باشند که 2 درس را با نمره کمتر از 10 ، با تبصره بگذرانند.

مرتبط بخوانید : تک ماده در امتحانات نهایی چیست

قوانین قبولی پایه هفتم

علاوه بر موارد فوق ، دانش آموزان برای قبولی در پایه هفتم باید شرایط زیر را داشته باشند :

 • قبولی در پایه هفتم نیازمند کسب حداقل معدل 10 می باشد.
 • دانش آموز به شرطی در پایه هفتم قبول می شود که در دروس بدون ضریب ، نمره کمتر از 10 نداشته باشد.
 • نمره سالان دانش آموز در همه دروس امتحانی باید حداقل 30 باشد.
 • دانش آموزانی که معدل کل آنها کمتر از 7 است ، مردودی محسوب می شوند.
 • دانش آموزانی که در امتحانات نوبت دوم موفق به کسب نمره بالای 7 شوند اما در یک یا چند درس نمره قبولی نداشته باشند ، تجدید به شمار می روند.
 • دانش آموزان می توانند در امتحانات دی ماه ، خردادماه و شهریورماه ، دروس مردود شده‌ را تبصره کنند.
 • استفاده از قانون تبصره در هر دوره تحصیلی برای هر درس ، 2 بار امکان پذیر است.

زمان و نحوه درخواست برای استفاده از تک ماده پایه هفتم

پس از بررسی شرایط و قوانین استفاده از تک ماده در پایه دهم ، احتمالا درباره زمان و نحوه درخواست برای تک ماده ، سوال دارید. زمان استفاده از تک ماده ، برای امتحانات دی ماه ، خردادماه و شهریورماه است و دانش آموزان بلافاصله پس از انتشار کارنامه شان ، مجاز خواهند بود که از تک ماده استفاده کنند.

احتمالا این را هم بپسندید  تک ماده هنرستان 📞 شرایط و قوانین تبصره و تک ماده در هنرستان

همچنین نحوه درخواست برای استفاده از تک ماده ، بدین صورت است که دانش آموز باید همراه با کارنامه خود به دفتر مدیریت مدرسه مراجعه کند و دروسی که می خواهد تک ماده کند را اعلام نماید. مدیر پس از بررسی کارنامه دانش آموز ، اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

مرتبط بخوانید : تک ماده در شهریور

آیا استفاده از تبصره هفتم الزامی است؟

تک ماده هفتم

ممکن است برخی از دانش آموزان پایه هفتم که در یک یا چند درس مردود شده‌ اند ، تمایلی به استفاده از تک ماده را نداشته باشند و بخواهند که در امتحانات شهریورماه شرکت کنند. در این رابطه لازم است بدانید که الزامی به استفاده از قانون تک ماده وجود ندارد و اگر شما هم جزو این دسته از دانش آموزان هستید ، می توانید به جای تک ماده ، مجددا در امتحانات پایان ترم شرکت کرده‌ و نمرات پایین خود را جبران کنید.

لازم به ذکر است که در صورت استفاده از تبصره ، نمرات کمتر از 10 که کسب کرده‌ اید ، در محاسبه معدل تاثیرگذار هستند. بنابراین این نمرات باعث تاثیر منفی بر معدل می شوند. اما اگر در امتحانات شهریورماه شرکت کنید ، می توانید نمرات خود را افزایش دهید تا معدل تان بهبود یابد.

سوالات شما

 • از تک ماده هفتم برای کدام دروس می توان استفاده کرد؟

دانش آموزان مجاز هستند که حداکثر در 4 درس مردودی خود از تبصره استفاده نمایند.

 • زمان استفاده از تبصره هفتم چه تاریخی است؟

دانش آموزان پس از انتشار کارنامه ، امکان استفاده از تبصره را دارند.

 • آیا در شهریورماه می توان دروس مردودی را تبصره کرد؟

بله ، دانش آموزانی که در امتحانات شهریورماه شرکت کرده‌ اند اما موفق به کسب نمره قبولی نشده‌ اند ، می توانند آن دروس را با تبصره پاس کنند.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

تک ماده در مدرسه بزرگسالان

تک ماده در مدرسه بزرگسالان 📞 قوانین و شرایط استفاده از تک ماده در مدرسه بزرگسالان

دانش آموزانی که در مدرسه بزرگسالان تحصیل می کنند باید پس از اتمام تحصیلات در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر