از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

تک ماده متوسطه اول 📞 قوانین و شرایط استفاده از تبصره متوسطه اول

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

تک ماده متوسطه اول

قانون تبصره و تک ماده ، ویژه دانش آموزان مشغول به تحصیل در دوره های متوسطه اول و متوسطه دوم می باشد. دانش آموزانی که در پایه های هفتم ، هشتم و نهم تحصیل می کنند ، در صورت مردود شدن در یک یا چند درس ، می توانند از قانون تک ماده استفاده کرده و دروس مردودی را بدون شرکت مجدد در امتحانات ، بگذرانند. در این مطلب می خواهیم به بررسی زمان و شرایط استفاده از تک ماده متوسطه اول بپردازیم. لطفا همراه ما باشید.

در مورد تبصره و تک ماده سوالی دارید یا نیازمند راهنمایی هستید ؟

همین حالا تماس بگیرید و سوالات خود را از مشاوران ارشد ما بپرسید.

تماس از سراسر کشور : 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

تک ماده متوسطه اول چیست؟

طبق آیین نامه آموزشی آموزش و پرورش برای مقطع متوسطه اول ، قوانین مختلفی برای این مقطع تعریف شده‌ است. یکی از این قوانین کاربردی ، تبصره و تک ماده است. دانش آموزان در پایه های هفتم ، هشتم و نهم می توانند از تک ماده برای پاس کردن تعدادی از دروس مردودی خود استفاده کنند. بدین ترتیب نیازی نخواهد بود که مجددا در امتحانات شرکت نمایند. لازم به ذکر است که تبصره و تک ماده ، به یک معنا هستند و تفاوتی ندارند.

مرتبط بخوانید : تک ماده در امتحانات نهایی چیست

شرایط استفاده از قانون تک ماده متوسطه اول

دانش آموزان برای استفاده از قانون تک ماده متوسطه اول باید از شرایط آن اطلاع داشته باشند. سپس در صورت واجد شرایط بودن ، امکان استفاده از این قانون را خواهند داشت. شرایط بهره مندی از تک ماده در پایه های هفتم ، هشتم و نهم ، به شرح زیر می باشد :

 • دانش آموزان فقط می توانند حداکثر برای 4 درس پایان ترم خود از تک ماده استفاده کنند.

اگر دانش آموز متوسطه اول در تمام دروس پایان ترم نمره قبولی داشته باشد اما در 1 درس حداقل نمره 7 و در درس دیگر نمره کمتر از 7 کسب کند ، با برخورداری از شرایط زیر می تواند از تک ماده استفاده نماید :

 • اگر معدل دانش آموز حداقل 10 باشد ، می تواند حداکثر در 1 درس که نمره کمتر از 10 را کسب کرده‌ است ، از تک ماده استفاده کند.
 • اگر معدل دانش آموز حداقل 12 و بالاتر باشد ، می تواند حداکثر 2 درس را که نمره 7 یا کمتر را کسب کرده‌ است ، تک ماده کند.
 • دانش آموزانی که معدل بالاتر از 12 و نمره سالانه بیشتر از 30 دارند ، می توانند 2 درس با نمره کمتر از 10 را با تک ماده پاس کنند.
احتمالا این را هم بپسندید  تک ماده دهم انسانی 📞 قوانین و شرایط استفاده از تک ماده دهم انسانی

تاثیر تک ماده بر معدل

سوالی که احتمالا ذهن شما را هم مشغول کرده‌ است ، این است که آیا تک ماده می تواند تاثیر مثبتی بر افزایش معدل داشته باشد؟ در این رابطه باید بدانید که با استفاده از تک ماده ، هیچ یک از نمرات شما بهبود نمی یابند و نمرات مردودی شما در محاسبه معدل کل ، در نظر گرفته می شوند. بنابراین با استفاده از تک ماده ، معدل پایین شما جبران نخواهد شد و اگر می خواهید معدل تان را ارتقاء دهید ، می توانید به جای استفاده از تک ماده ، در امتحانات نوبت شهریور شرکت نمایید تا با کسب نمره بهتر در دروس مردودی ، معدل تان را افزایش دهید.

مرتبط بخوانید : تک ماده در شهریور

شرایط قبولی در دوره متوسطه اول

دانش آموزان دوره متوسطه اول با برخورداری از شرایط زیر می توانند قبول شوند :

 • دانش آموز باید بتواند حداقل معدل 10 را کسب کند.
 • نمره امتحانی خردادماه دانش آموز در دروس بدون ضریب نباید کمتر از 10 باشد.
 • نمره سالانه دانش آموز در هیچ از دروس امتحانی نباید از 30 کمتر باشد.
 • اگر دانش آموزی دارای معدل کل کمتر از 7 در امتحانات خرداد ماه باشد ، مردود است.
 • اگر دانش آموز در امتحانات نوبت دوم نمره بالای 7 کسب کند اما در یک یا چند درس نمره قبولی نداشته باشد ، تجدید محسوب می شود.
 • اگر نمره سالانه دانش آموزی کمتر از 30 و معدل اول کمتر از 12 نباشد ، مجاز است که 2 درس را که نمره قبولی ندارد را تک ماده کند.
 • دانش آموزان در هر دوره تحصیلی می توانند در هر درس ، 2 بار از تک ماده بهره مند شوند.
 • دانش آموزان در دی ماه ، خرداد ماه و شهریورماه ، امکان استفاده از تک ماده را دارند.
 • دارا بودن حداقل معدل کل 10 برای بهره مندی از قانون تک ماده ضروری است.
احتمالا این را هم بپسندید  تک ماده در مدرسه بزرگسالان 📞 قوانین و شرایط استفاده از تک ماده در مدرسه بزرگسالان

استفاده از تک ماده متوسطه اول در شهریورماه

دانش آموزانی که در خردادماه موفق به کسب نمره قبولی نمی شوند ، می توانند از تک ماده برای پاس کردن دروس بهره مند شوند. اما ممکن است دانش آموزی بخواهد برای جبران و بهبود معدل خود ، در امتحانات شهریورماه شرکت نماید. در واقع ، استفاده از تک ماده الزامی نیست و اگر شما هم می خواهید با ارتقاء نمره دروس رد شده‌ تان ، معدل تان را هم افزایش دهید ، می توانید در شهریورماه امتحان دهید.

اگر پس از شرکت در امتحانات شهریورماه ، نمره بالاتری کسب کردید آن نمره جایگزین نمره خرداد شده‌ و معدل شما بهبود می یابد. اما اگر نتوانستید نمره بالا به دست آورید ، می توانید از تک ماده در شهریورماه استفاده نمایید.

زمان استفاده از قانون تک ماده متوسطه اول

دانش آموزان برای استفاده از تک ماده باید منتظر باشند که کارنامه دی ماه ، خردادماه یا شهریورماه آنها منتشر شود و سپس می توانند مطابق با شرایطی که در این مطلب شرح داده‌ شد ، از قانون تک ماده استفاده نمایند. بنابراین زمان بهره مندی از تک ماده ، 3 بار در دی ماه ، خردادماه و شهریورماه می باشد.

نحوه درخواست برای استفاده از تک ماده

تک ماده متوسطه اول

ثبت درخواست برای استفاده از قانون تک ماده در مقطع متوسطه اول به سادگی است و شما فقط باید همراه با کارنامه خود به دفتر مدیریت مدرسه مراجعه کرده‌ و درخواست تان را ثبت نمایید. بنابراین لزومی به ثبت درخواست اینترنتی در سامانه هایی مثل سایت مای مدیو نیست.

سوالات شما

 • از تک ماده متوسطه اول برای کدام دروس می توان استفاده کرد؟

بله ، دانش آموزان مشغول به تحصیل در پایه های هفتم ، هشتم و نهم می توانند چند درس را که مردود شده‌ اند را با تک ماده پاس کنند.

 • آیا تک ماده در شهریورماه کارایی دارد؟

بله ، برای دروس مردودی در شهریورماه نیز می توان از تک ماده استفاده کرد.

 • شرایط استفاده از تک ماده متوسطه اول به چه صورت است؟

شرایط کامل استفاده از قانون تک ماده متوسطه اول را در این مطلب به طور کامل شرح داده‌ ایم.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

تک ماده در مدرسه بزرگسالان

تک ماده در مدرسه بزرگسالان 📞 قوانین و شرایط استفاده از تک ماده در مدرسه بزرگسالان

دانش آموزانی که در مدرسه بزرگسالان تحصیل می کنند باید پس از اتمام تحصیلات در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر