از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

تطبیق واحد پیام نور به دولتی 📞 شرایط معادل سازی دروس پیام نور به دولتی

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

تطبیق واحد پیام نور به دولتی

یکی از قوانین کاربردی در هنگام تغییر رشته‌ در یک دانشگاه و یا جابجایی دانشجویان در دانشگاه های مختلف ، معادل سازی دروس می باشد. طبق قوانینی که در دانشگاه های مختلف تعریف می شود ، دانشجویان می توانند واحدهای دروس مشترک که در رشته‌‌ قبلی خود گذرانده‌‌ اند را در رشته‌ جدید معادل سازی کنند. دانشجویانی که دارای شرایط لازم باشند ، می توانند نسبت به تطبیق واحد پیام نور به دولتی اقدام کنند. از مهم ترین شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی ، این است که نمره‌ دروس گذرانده‌‌ شده‌ ، کمتر از نمره 12 نباشد. برای آشنایی با جزئیات بیشتر در مورد تطبیق واحد پیام نور به دولتی ، در ادامه با ما همراه شوید.

شما عزیزان می توانید برای پرسیدن سوالات خود راجع به تطبیق واحد پیام نور‌ به دولتی شامل شرایط ، هزینه ، زمان و … با مشاوران مرکز مشاوره پاسخ با ما تماس حاصل بفرمایید.

مشاوران در تمامی موارد مرتبط با تطبیق واحد پیام نور به دولتی‌ راهنمای شما عزیزان هستند.

همین حالا تماس بگیرید ، تماس از سراسر کشور :  9099071612

آیا تطبیق‌ واحد پیام نور به دولتی امکان پذیر است ؟

امکان تطبیق واحد پیام نور به دولتی وجود دارد. افرادی که در یکی از دسته بندی های زیر قرار دارند ، می توانند برای تطبیق واحد و معادل سازی دروس خود اقدام کنند :

 • دسته‌‌ ای از افراد که در یک رشته‌ انصراف داده‌‌ اند و در رشته‌‌ دیگری در همان مقطع ادامه تحصیل می دهند.
 • کسانی که دانشگاه محل تحصیل خود را تغییر می دهند ، می توانند اقدام به معادل سازی دروس گذرانده‌ شده‌ خود نمایند.
 • کسانی که دارای مدرک کاردانی هستند و می خواهند در رشته کارشناسی پیوسته‌ شرکت کنند نیز می توانند از تطبیق واحد استفاده کنند. در حقیقت امکان تطبیق دروس کاردانی به دروس کارشناسی وجود دارد. البته در نظر داشته باشید که اگر فرد دارای مدرک پیش دانشگاهی نباشد اما مدرک کاردانی داشته باشد و بخواهد در آزمون کارشناسی پیوسته شرکت کند ، نمی تواند نسبت به تطبیق واحد پیام نور به دولتی اقدام کند.
 • کسانی که در یک مقطع در دو رشته‌ تحصیل می کنند نیز می توانند برای تطبیق واحد پیام نور به دولتی‌ اقدام نمایند.
احتمالا این را هم بپسندید  تطبیق واحد پیام نور 📞 فرم و آموزش تطبیق واحد دانشگاه پیام نور

بر اساس شرایط اعلام شده‌‌ برای تطبیق واحد پیام نور به دولتی‌ 1403 ، امکان معادل سازی دروس برای تعداد واحد محدودی وجود دارد که در ادامه به بررسی جزئیات بیشتری از آن پرداخته‌ ایم.

مرتبط بخوانید : تطبیق واحد کارشناسی ارشد

شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی چیست ؟

تطبیق واحد پیام نور به دولتی

در این قسمت به مهم ترین شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی اشاره‌ کرده‌ ایم :

 • اگر دانشجو برخی دروس را در دانشگاه پیام نور گذرانده باشد ، در صورتی که این نمره بالای 12 باشد ، امکان معادل سازی آن وجود دارد.
 • برای دانشجویانی که از طریق کنکور سراسری و یا فراگیر در دانشگاه پیام نور پذیرفته‌ شده‌‌ اند و قصد تطبیق واحد به دولتی را دارند ، به ازای هر 15 واحد درسی ، یک نیمسال از سنوات مجاز دانشجو کسر می گردد.
 • بر اساس قوانین تطبیق واحد پیام نور به دولتی‌ ، تعداد واحد درس مورد نظر نباید از تعداد واحد درس در رشته‌ جدید دانشحو کمتر باشد. اگر تعداد واحد یک درس ، کمتر باشد ، می توان مطابق با قوانین دانشگاه رشته‌‌ جدید ، به صورت تلفقی چند واحد درسی مرتبط با یک درس را معادل سازی نمود.
 • نمرات درس های معادل سازی شده‌ در میانگین و یا معدل دانشجویان محاسبه می گردد. بنابراین در صورتی که این نمرات پایین باشد ، تاثیر منفی را بر روی معدل شما خواهد داشت. در صورتی که به دنبال دریافت معدل بالا هستید ، می توانید مجدد این دروس را در دانشگاه دولتی بگذرانید.
 • دانشجویانی که دارای مدرک کاردانی پیوسته هستند و قصد تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته را دارند اما دارای مدرک پیش دانشگاهی نیستند، نمی توانند هیچ یک از دروس مقطع کاردانی خود را معادل سازی کند.
 • اگر دانشجو بعد از تطبیق واحد پیام نور به دولتی در رشته‌ پذیرفته‌ شده‌‌ ، تغییراتی را ایجاد کند ، تغییری در پذیرش و یا نمره های درس دانشجو ایجاد نخواهد شد.
 • واحدهایی که دانشجو در مقطع کاردانی پشت سر گذاشته‌ است ، برای مقطع کارشناسی ناپیوسته قابل معادل سازی نخواهد بود.
احتمالا این را هم بپسندید  تطبیق واحد دانشگاه آزاد به دولتی 📞 امکان تطبیق واحد از دانشگاه آزاد به دولتی

مرتبط بخوانید : تعداد واحدهای کارشناسی ارشد پیام نور 

مراحل تطبیق‌ واحد پیام نور به دولتی

تطبیق واحد در اغلب دانشگاه ها دارای یک رویه ثابت است. با این حال دانشجویان برای معادل سازی دروسی که در دانشگاه پیام نور پشت سر گذاشته‌ اند و ثبت آن ها در کارنامه دانشگاه دولتی ، باید از این مراحل اطلاع داشته‌‌ باشند.

متقاضیان باید درخواست خود را تا قبل از پایان نیمسال تحصیلی دوم ، به بخش آموزشی دانشگاه مقصد تحویل دهند. پس از تحویل فرم مربوطه ، درخواست بررسی می شود و دانشجو باید منتظر نتیجه باشد.

پس از اینکه پیگیری های لازم صورت گرفت و دانشگاه سابق ، نمرات و تعداد واحدهای مورد نظر را تائید نمود ، دانشگاه مقصد با تطبیق واحد پیام نور به دولتی‌ موافقت خواهد کرد. در این مرحله دانشجو باید فرم معادل سازی واحدهای درسی را تکمیل کند. پس از تکمیل این فرم ، دانشگاه مقصد با پیگیری درخواست دانشجو ، در صورتی که دارای شرایط لازم باشد ، نمرات جدید را در کارنامه او ثبت می کند.

سوالات متداول 

 • شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی‌ چیست ؟

شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی‌ را به صورت کامل در این محتوا از وبسایت پاسخ با ما بررسی کردیم.

 • نمرات دروس معادل سازی شده‌ پیام نور به دولتی‌ چگونه محاسبه می شود ؟

نمرات دروس پس از معادل سازی عینا در کارنامه ثبت می گردد.

 • نحوه محاسبه سنوات تحصیلی بعد از تطبیق واحد پیام نور به دولتی‌ چگونه است ؟

به ازای هر 15 واحد درسی تطبیق شده‌ ، یک نیمسال تحصیلی از مجموع سنوات مجاز دانشجویان کسر می گردد.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

تطبیق واحد پیام نور

تطبیق واحد پیام نور 📞 فرم و آموزش تطبیق واحد دانشگاه پیام نور

دانشجویان دانشگاه پیام نور که تصمیم به تغییر رشته‌‌ دارند ، یکی از مواردی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر