از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

تطبیق واحد در دانشگاه علمی کاربردی 📞 امکان تطبیق واحد در دانشگاه علمی کاربردی

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

تطبیق واحد در دانشگاه علمی کاربردی

ممکن است دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی پس از چند ترم تحصیل در یک رشته‌ دانشگاهی و یا حتی پس از فارغ التحصیلی ، تصمیم به تغییر رشته‌ داشته‌ باشند. در زمان تغییر رشته‌ ، یکسری دروس مشترک میان رشته‌ جدید و رشته‌ قبلی وجود دارند که دانشجویان می توانند این دروس را معادل سازی کنند. تطبیق واحد در دانشگاه علمی کاربردی برای دانشجویانی که قصد تغییر رشته‌ دارند ، امکان پذیر است و با استفاده از این امکان ، دیگری نیاز به گذراندن مجدد دروس پاس شده‌ در رشته‌ قبلی نیست. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا به بررسی شرایط تطبیق واحد در دانشگاه علمی کاربردی بپردازیم.

می توانید برای بهره مندی از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی و پرسیدن سوالات خود راجع به شرایط ، مراحل و زمان اقدام به تطبیق واحد در دانشگاه علمی کاربردی ، با مشاوران مرکز تحصیلی پاسخ با ما تماس حاصل بفرمایید.

همین حالا تماس بگیرید ، تماس از سراسر کشور : 9099071612

تطبیق واحد در دانشگاه علمی کاربردی چیست؟

دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی که در مقاطع کاردانی و کارناشس ناپیوسته‌ تحصیل می کنند ، می توانند در صورت عدم علاقه مندی به رشته‌ یا دانشگاه محل تحصیل خود برای تغییر رشته‌ و تغییر دانشگاه اقدام کنند. این دسته از دانشجویان که تغییر رشته‌ انجام می دهند ، می توانند از امکان تطبیق واحد معادل سازی دروس بهره مند شوند. تطبیق واحد یا معادل سازی ، شرایطی را فراهم می کند که دانشجو مجبور به گذراندن دروس تکراری رشته‌ قبلی نباشد و بتواند در تعداد ترم های تحصیلی کمتری ، در رشته‌ جدید فارغ التحصیل شود.

با استفاده از قانون تک واحد ، دروس مشترک میان دو رشته‌ معادل سازی خواهند شد و با حذف شدن این دروس ، دانشجو فقط دروس جدید رشته‌ تحصیلی فعلی را پاس می کند. معمولا دروس مشترک میان دو رشته‌ ، دروس عمومی و معارف هستند و اگر دو رشته‌ از یک شاخه باشند ، بعضی از دروس تخصصی مشترک هم دارند که معادل سازی خواهند شد.

مرتبط بخوانید : شرایط انتقالی دانشگاه علمی کاربردی

شرایط تطبیق واحد در دانشگاه علمی کاربردی

معادل سازی دروس در دانشگاه علمی کاربردی شرایطی دارد و دانشجویان متقاضی باید از این شرایط به شرح زیر اطلاع داشته‌ باشند :

 • دانشجویان باید بر اساس سوابق تحصیلی خود ، امکان پذیرش و ادامه تحصیل در رشته‌ جدید را داشته‌ باشند.
 • محل تحصیل قبلی دانشجو باید مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری یا مورد تایید وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی یا مورد تایید شواری عالی انقلاب فرهنگی باشد.
 • محتوای آموزشی دروس گذرانده‌ شده‌ دانشجو با دروس رشته‌ جدید به تشخیص گروه آموزشی مرکز ، تایید می شود.
 • دانشجویان برای تطبیق واحد باید حداقل نمره 12 را در آن دروس داشته‌ باشند.
 • دانشجویان شاهد و ایثارگر با نمرات بین 10 تا 12 می توانند در آن دروس مشترک ، تطبیق واحد داشته‌ باشند.
 • نمرات دروسی که تطبیق خورده‌ اند ، در محاسبه معدل نیمسال محاسبه نمی شوند اما در محاسبه میانگین کل نمرات دانشجو ، محاسبه خواهند شد.
 • به ازای هر 12 تا 20 واحد درسی معادل سازی شده‌ ، یک نیمسال تحصیلی از حداکثر مدت مجاز تحصیل دانشجو کاسته‌ می شود.
 • دانشجویانی که مدرک بین مقطعی کاردانی دارند و در مقطع کارشناسی ناپیوسته‌ پذیرفته‌ می شوند ، اگر واحدهای درسی بیشتر از مقطع کاردانی را پاس کرده‌ اند و در صورت مطابقت سرفصل های درسی ، می توانند تعداد واحد و نمره 12 را با نظر گروه آموزشی و شورای مرکز ، معادل سازی کنند.
احتمالا این را هم بپسندید  تطبیق واحد دانشگاه آزاد به دولتی 📞 امکان تطبیق واحد از دانشگاه آزاد به دولتی

تطبیق واحد دروس دانشحویان انصرافی و محروم از تحصیل

شرایط تطبیق واحد در دانشگاه علمی کاربردی برای دانشجویان انصرافی و محروم از تحصیل ، متفاوت تر است. تطبیق واحد دروس عمومی ، اصلی ، پایه و تخصصی این دسته از دانشجویان به نحوی انجام می شود که دانشجو در دوره جدید ، حداقل 25 واحد درسی ثبت نام کرده‌ و بگذراند. همچنین دانشجویان انصرافی و محروم از تحصیل و دانش آموختگان دانشگاه های آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی اگر در دانشگاه علمی کاربردی پذیرفته‌ شوند ، فقط دروس عمومی آنها قابل معادل سازی است.

دانشجویان انصرافی یا اخراج شده‌ می توانند دروس کاربینی ، کارورزی 1 و 2 و مهارت های مشترک را هم در همان مقطع ، همان رشته‌ و گرایش ، معادل سازی کنند. این قانون فقط شامل حال دانشجویان انصرافی و اخراجی می شود.

تطبیق واحد دروس دانشحویان انتقالی

دانشجویان انتقالی به دانشگاه علمی کاربردی نیز می توانند برای تطبیق واحد اقدام کنند. اگر نمره واحدهای گذرانده‌ شده‌ دانشجو در واحد مبدا ، نمره 12 و بالاتر است می تواند تطبیق واحد کند و  و پذیرفتن واحدهای با نمره کمتر از 12 ، بر عهده مرکز مقصد است. برای دانشجویان انتقالی ، تمام نمرات درسی (چه در مرکز مبداء و یا مقصد) اعم از قبولی و یا ردی و سوابق آموزشی ، در محاسبه معدل کل محاسبه می شوند.

مرتبط بخوانید : ورود به سامانه یکتا علمی کاربردی اصفهان

نحوه ثبت درخواست تطبیق واحد در دانشگاه علمی کاربردی

تطبیق واحد در دانشگاه علمی کاربردی

دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی در صورت تمایل به تطبیق واحد دروس مشترک رشته‌ قبلی با رشته‌ جدید ، باید اقدامات لازم را انجام دهند. این دسته از دانشجویان باید حداکثر تا پایان نیمسال دوم تحصیلی ، به بخش آموزشی دانشگاه مقصد مراجعه نمایند و درخواست خود را ثبت کنند. بعد از چند هفته ، نمرات و تعداد واحدهای درسی مدنظر از سوی دانشگاه مبدا به دانشگاه مقصد ارسال خواهد شد. دانشجویان در این مرحله باید فرم های مربوط به تطبیق واحد یا معادل سازی واحدهای مشترک را تکمیل کنند و پیگیر درخواست خود باشند.
سوالات شما
 • آیا تطبیق واحد در دانشگاه علمی کاربردی امکان پذیر است؟
احتمالا این را هم بپسندید  تطبیق واحد پیام نور به دولتی 📞 شرایط معادل سازی دروس پیام نور به دولتی

بله ، دانشجویان می توانند دروس مشترک میان دو رشته‌ را معادل سازی کنند و در مدت زمان کمتری از رشته‌ جدید فارغ التحصیل شوند.

 • شرایط تطبیق واحد در دانشگاه علمی کاربردی چگونه است؟

دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی می توانند در صورت داشتن حداقل نمره 12 و بالاتر  در دروس مشترک عمومی ، اصلی ، پایه و تخصصی ، برای تطبیق واحد اقدام کنند.

 • کدام دروس قابل معادل سازی هستند؟

دروس مشترک عمومی ، اصلی ، پایه و تخصصی قابل معادل سازی شدن‌ هستند.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

تطبیق واحد پیام نور

تطبیق واحد پیام نور 📞 فرم و آموزش تطبیق واحد دانشگاه پیام نور

دانشجویان دانشگاه پیام نور که تصمیم به تغییر رشته‌‌ دارند ، یکی از مواردی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر