از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

تبصره امتحان نهایی چیست ؟ 📞 شرایط تبصره امتحان نهایی نهم تا دوازدهم

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

تبصره امتحان نهایی

ممکن است شما هم مثل بسیاری دیگر از دانش آموزان بنا به دلایلی همچون بیماری یا موارد دیگر ، نتوانید در جلسه آزمون حضور داشته باشید یا در آزمون شرکت کنید ولی نمره شما پایین باشد و نگران باشید که مردود شوید. سازمان آموزش و پرورش برای شما که نمره قبولی کسب نکرده‌ اید و نمره سالانه پایین تر از حد نصاب قبولی دارید ، قانون تبصره امتحان نهایی را قرار داده‌ است که با استفاده از این تبصره بتوانید قبول شوید. حال منظور از تبصره امتحان نهایی چیست ؟ برای پاسخ به این سوال ادامه مطلب را مطالعه کنید.

در مورد تبصره امتحان نهایی سوالی دارید یا نیازمند راهنمایی هستید ؟

همین حالا تماس بگیرید و سوالات خود را از مشاوران ارشد ما بپرسید.

تماس از سراسر کشور : 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

تبصره امتحان نهایی چیست

تبصره و تک ماده قانونی است که دانش آموزان به وسیله این قانون بتوانند بدون شرکت مجدد در امتحانات دروسی که نمره زیر 7 کسب کرده‌ اند ، پاس شوند. تعدادی از دانش آموزان هستند که در امتحانات داخلی یا نهایی نمره زیر 7 کسب می کنند ولی به آنها فرصت داده‌ می شود که با استفاده از قانون تک ماده و تبصره آن درس را پاس کنند.

البته ممکن است دانش آموزی در امتحان نهایی نمره ورقه اش 7 یا کمتر از 7 باشد اما نمره سالانه بالا داشته باشید و در این صورت لزومی ندارد که از تبصره و تک ماده استفاده کند چرا که نمره کل سالانه طبق فرمول زیر محاسبه می شود و اگر شما نمرات مستمر نوبت اول و نوبت دوم و همچنین نمره برگه نوبت اول بالایی داشته باشید ، حتی با وجود پایین بودن نمره برگه نوبت دوم ، نمره سالانه تان طبق فرمول زیر بالا خواهد شد و پاس می شوید ولی بیشترین تاثیر را در نمره سالانه ، نمره برگه نوبت دوم دارد که ضریب آن 4 است.

8 ÷[{(نمره مستمر نوبت اول × 1) + (نمره برگه نوبت اول × 2 )} + {(نمره مستمر نوبت دوم × 1) + (نمره برگه نوبت دوم × 4)}] = نمره سالانه

حدنصاب قبولی در هر درس متوسطه دوم

در امتحانات نهایی دهم ، یازدهم و دوازدهم شرط قبولی در هر درس نمره 10 و در دروس شایستگی های فنی و غیرفنی رشته‌ فنی حرفه ای 12 است. در واقع دانش آموز باید نمره سالانه 10 و بالاتر کسب کند و نمره برگه امتحانی او کمتر از 7 نباشد ، در این صورت شرایط قبولی را دارد و نیازی به استفاده از تبصره امتحان نهایی نیست.

شرایط تبصره امتحان نهایی متوسطه دوم

اما اگر نمره سالانه بین 7 تا 10 باشد و نمره برگه نیز کمتر از 7 باشد ، دانش آموز مجاز به استفاده از تک ماده در امتحان نهایی است. البته قابل ذکر است که اگر نمره سالانه کمتر از 7 باشد ، دانش آموز مردود خواهد بود و نمی تواند از تبصره استفاده کند.

اگر دانش آموزی نخواهد از تبصره امتحان نهایی استفاده کند و یا نمره سالانه او کمتر از 7 باشد ، باید خود را برای امتحانات شهریورماه اماده کند که این امتحانات نیز به صورت نهایی برگزار می شوند. لازم به ذکر است که هر دانش آموز مجاز است که حداکثر در 2 درس نهایی و در 2 درس غیرنهایی (داخلی) از تبصره استفاده کند.

احتمالا این را هم بپسندید  بارم بندی امتحانات نهایی نهم 1402 📞 بارم بندی امتحانات خردادماه نهم

مرتبط بخوانید : تک ماده در امتحانات نهایی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد ؟

آیا تک ماده زدن در دوره دوم متوسطه الزامی است ؟

ممکن است دانش آموزی که نمره برگه اش کمتر از 7 شده است نخواهد از تک ماده استفاده کند. هیچ الزامی برای تبصره زدن وجود ندارد و دانش آموز می تواند به جای تبصره ، در امتحانات شهریورماه شرکت کند. این دسته از دانش آموزان پس از شرکت در امتحانات شهریورماه و کسب نمرات بهتر ، می توانند معدلشان را ارتقاء دهند اما در صورت عدم کسب نمره قبولی ، امکان استفاده از قانون تک ماده را در شهریورماه خواهند داشت.

شرایط تبصره امتحان نهایی نهم

امتحانات دانش آموزان پایه نهم نیز به صورت نهایی برگزار می شود و برای دانش آموزان این پایه تحصیلی نیز قانون تبصره و تک ماده وجود دارد. دانش آموزان دوره اول متوسطه که در تمام دروس خود نمره قبولی دارند ولی در دو درس نمره 7 و در یک درس نمره کمتر از 7 دارند ، در صورتی که واجد شرایط زیر باشند می توانند از قانون تبصره برای قبولی در این دروس استفاده کنند :

 • نمره سالانه دانش آموز در هیچ درسی کمتر از 10 نباشد.
 • معدل دانش آموز نباید کمتر از 10 باشد.
 • دانش آموزی که در امتحانات پایان ترم معدل بالای 12 کسب کند و در 2 درس خود نمره قبولی کسب نکرده‌ باشد ، می تواند برای قبولی از تبصره استفاده کند.
 • اگر دانش آموزی در یک درس نمره قبولی کسب نکرده‌ باشد و معدل او کمتر از 10 نباشد ، به صورت خودکار سیستم نمره 7 و یک نمره کمتر از آن را قبول خرداد ثبت خواهد کرد.

در مورد تبصره امتحان نهایی سوالی دارید یا نیازمند راهنمایی هستید ؟

همین حالا تماس بگیرید و سوالات خود را از مشاوران ارشد ما بپرسید.

تماس از سراسر کشور : 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

نحوه محاسبه نمره سالانه دوره اول متوسطه

تبصره امتحان نهایی چیست

نحوه محاسبه نمره سالانه دوره اول متوسطه به صورت زیر است :

 8 ÷ {(نمره مستمر ترم اول × 1) + (نمره امتحانی ترم اول × 2)} + {(نمره مستمر ترم دوم ×1) + (نمره ورقه × 4)} = نمره سالانه

اگر دانش اموز دوره اول متوسطه در امتحانات نوبت دوم معدل بالای 7 را کسب کند اما در یک یا چند درس نمره قبولی نداشته باشد ، تجدید به حساب می آید و باید در امتحانات شهریور ماه دروس مربوطه شرکت نماید. همچنین نمره سالانه دانش آموز در هیچ یک از دروس امتحانی کمتر از 30 نباشد و اگر معدل کل کمتر از 7 باشد ، مردود خواهد بود.

مرتبط بخوانید : دریافت کارت ورود به جلسه امتحان نهایی و  دریافت کارنامه امتحان نهایی

نحوه درخواست برای استفاده از تبصره امتحان نهایی

امتحانات نوبت دوم در پایه های نهم ، دهم ، یازدهم و دوازدهم به صورت نهایی برگزار می شوند و با توجه به درجه سختی بالاتر این امتحانات به نسبت آزمون های داخلی ، بعضی از دانش آموزان موفق به کسب نمره قبولی نمی شوند. شرایطی که برای دانش آموزان مردودی تعریف شده است ، این است که از قانون تک ماده استفاده کنند و دروس مردودی را بدون شرکت مجدد در امتحانات ، بگذرانند.

احتمالا این را هم بپسندید  بهترین مدارس تهران 📞 معرفی با کیفیت ترین مدارس تهران در کلیه پایه ها

این دسته از دانش آموزان باید پس از انتشار کارنامه شان ، همراه با کارنامه به دفتر مدیریت مدرسه مراجعه نمایند و درخواستی مبنی بر استفاده از قانون تک ماده ، ثبت کنند. بنابراین درخواست استفاده از تک ماده امتحان نهایی باید به صورت حضوری ثبت شود و نیازی به ثبت اینترنتی در سامانه هایی همچون سایت مای مدیو نیست.

تاثیر تبصره امتحان نهایی بر معدل

یکی از موارد قابل بحث در خصوص تبصره امتحان نهایی ، تاثیری است که بر معدل دارد. اگر بالا بودن معدل تان برای شما اهمیت دارد ، استفاده از تبصره به ضرر شماست زیرا این قانون ، تاثیر غیرمستقیم در افت معدل دارد. با استفاده از تبصره ، نمره درس مردودی شما به همان شکل باقی می ماند و در محاسبه معدل کل نیز مورد محاسبه قرار می گیرد. بنابراین اگر نمی خواهید تبصره در معدل شما تاثیر منفی داشته باشد ، بهتر است که در امتحانات شهریورماه شرکت نمایید. با شرکت مجدد در امتحانات و کسب نمره بهتر ، آن نمره به عنوان نمره اصلی در محاسبه معدل ، ملاک قرار خواهد گرفت.

استفاده از تبصره امتحان نهایی و تاثیر آن بر کنکور

در ارتباط با استفاده از تبصره در امتحانات نهایی ، به موضوع تاثیر معدل در کنکور نیز توجه داشته باشید. تاثیر معدل در کنکور 1403 به میزان 50 درصد است و در سال 1404 نیز به 60 درصد افزایش می یابد. معدل کتبی نهایی هر سه پایه دهم ، یازدهم و دوازدهم بر نتایج کنکور موثر می باشد و شما با کسب معدل بالا می توانید از تاثیر مثبت سوابق تحصیلی بهره مند شوید. بنابراین در صورت تمایل به شرکت در کنکور سراسری ، توصیه می شود که از تبصره استفاده نکنید و به جای آن ، در امتحانات نهایی شهریورماه شرکت نمایید.

سوالات متداول

 • تبصره امتحان نهایی چیست ؟

اگر دانش آموزی در امتحانات نهایی نتواند نمره قبولی کسب کند و نمره سالانه او کمتر از حد نصاب قبولی باشد ، می تواند برای کسب نمره قبولی از تبصره و تک ماده استفاده کند.

 • استفاده از تبصره امتحان نهایی دوازدهم برای چند درس امکان پذیر است ؟

 هر دانش آموز دوره دوم متوسطه مجاز است که حداکثر در 2 درس نهایی و در 2 درس غیرنهایی (داخلی) از تبصره استفاده کند.

 • استفاده از تبصره امتحان نهایی نهم برای چند درس امکان پذیر است ؟

دانش آموزی که در امتحانات پایان ترم معدل بالای 12 کسب کند و در 2 درس خود نمره قبولی کسب نکرده‌ باشد ، می تواند برای قبولی از تبصره استفاده کند.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

دبیریاب سایت انتخاب بهترین معلم تدریس خصوصی

دبیریاب سایت انتخاب بهترین معلم تدریس خصوصی 📞 راهنمای سامانه

بسیاری از دانش آموزان در دروس مختلف نیاز به دبیر خصوصی دارند تا بتوانند ضعف …

4 نظر

 1. اگرفقط دریک درس ،نمره سالیانه وبرگه کمترازهفت باشد،میشودازتبصره استفاده کرد

  • پاسخ با ما

   با سلام. بله می توان از تبصره امتحان نهایی در این شرایط استفاده کرد.

 2. سلام وقت بخیر
  من دوازدهم انسانی هستم در درس زبان نمره سالیانه ۱۱/۵ و نمره نهایی ۸/۵میتونم تک ماده بزنم؟؟؟
  ببخشید سیستم به صورت خودکار تک ماده میزنه؟؟؟

 3. سلام. من در یکی ا زامتحانات نهایی شرکت نکردم و غیبت موجه هست.می تونم از تبصره یا تک ماده استفاده کنم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر