از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

انتخاب رشته بدون آزمون سراسری 1402 📞 زمان و شرایط انتخاب رشته بدون کنکور سراسری

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

انتخاب رشته بدون آزمون سراسری

داوطلبانی که می خواهند در دانشگاه های بدون کنکور قبول شوند ، می توانند انتخاب رشته بدون آزمون سراسری را انجام دهند. منظور از دانشگاه های سراسری ، تمام دانشگاه های روزانه ، شبانه ، پردیس خودگردان ، پیام نور ، غیرانتفاعی و مجازی می باشند و داوطلبان مجاز هستند در زمان انتخاب رشته از کد رشته‌‌‌ محل های تمام این دانشگاه ها انتخاب نمایند. در ادامه این مطلب می خواهیم راجع به انتخاب رشته بدون آزمون سراسری 1402 اطلاعات کاملی را ارائه نماییم. لطفا همراه ما باشید.

سوالات خود را در خصوص ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور از مشاوران ما در مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما بپرسید تا با اطلاعات دقیق راهنمایی شوید.

همین حالا تماس بگیرید 

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

زمان انتخاب رشته بدون آزمون سراسری 1402

دانشگاه های سراسری که اسامی آنها را در بخش اول مطلب ذکر کردیم ، هر ساله به روش های بدون کنکور و با کنکور اقدام به جذب دانشجو می کنند. این دانشگاه ها در میان داوطلبان متقاضیان بسیاری دارند و دانشگاه هم برای فراهم کردن امکان تحصیل اکثر داوطلبان ، ثبت نام را دو بار در سال انجام می دهد :

زمان انتخاب رشته‌‌‌ بدون کنکور سراسری مهرماه

برای پذیرش دانشجوی بدون کنکور در نیمسال مهر دانشگاه های سراسری ، بازه زمانی دو هفته‌‌‌‌ ای در نظر گرفته‌‌‌‌ می شود. این دو هفته‌‌‌ معمولا در اواخر مردادماه می باشد و داوطلبان می توانند با ارائه مدارک و اطلاعات خود ، ثبت نام را انجام دهند. زمان ثبت نام بدون کنکور سراسری مهرماه 1402 فعلا مشخص نیست اما احتمالا در هفته‌‌‌ آخر مردادماه یا حداکثر اوایل شهریورماه آغاز گردد.

زمان ثبت نام بدون کنکور سراسری بهمن ماه

داوطلبانی که می خواهند در بهمن ماه وارد دانشگاه های سراسری شوند می توانند در مهلت زمانی تعیین شده‌ برای این نیمسال ، ثبت نام کنند. زمان زمان انتخاب رشته‌‌‌ بدون کنکور سراسری بهمن ماه معمولا در اواخر آذرماه یا اوایل دی ماه هر سال است و فرصت حدودا دو هفته‌‌‌ ای برای ثبت نام در نظر گرفته‌‌‌‌ می شود. برای سال 1402 فعلا زمانبندی ثبت نام مشخص نشده‌ است و پس از اطلاع رسانی های سازمان سنجش ، در این مطلب به اطلاع شما خواهیم رساند.

مرتبط بخوانید : دانشگاه بدون آزمون ثبت نام

سایت انتخاب رشته بدون آزمون سراسری

داوطلبانی که می خواهند انتخاب رشته‌‌‌ بدون کنکور سراسری را انجام دهند ، باید به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نمایند. در سایت سازمان سنجش ، دفترچه ثبت نام بدون کنکور سراسری موجود می باشد که ابتدا باید این دفترچه دانلود شده‌ و مورد بررسی قرار بگیرد. شما برای اطلاع از رشته‌‌‌ محل های ارائه شده‌ و همچنین بررسی ظرفیت پذیرش رشته‌‌‌‌ های مختلف باید دفترچه را بررسی کنید و سپس با اطلاع از شرایط و رشته‌‌‌‌ ها ، انتخاب رشته‌‌‌‌ را انجام دهید.

احتمالا این را هم بپسندید  رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد 📞 معرفی رشته های بدون آزمون 4 مقطع دانشگاه آزاد

برای انتخاب رشته‌‌‌ بدون آزمون سراسری در سایت سازمان سنجش لازم است هزینه ثبت نام را هم پرداخت کنید که با خرید کارت اعتباری ممکن می باشد. کارت ثبت نام بدون کنکور سراسری را باید با پرداخت هزینه در سایت سازمان سنجش ته‌‌‌یه نمایید و با استفاده از سریالی که ارائه می شود ، مراحل انتخاب رشته‌‌‌‌ را در سایت سنجش آغاز کنید.

پس از تمام شدن مراحل انتخاب رشته‌‌‌‌ نیز باید کد پیگیری را از سایت دریافت نمایید. این کد نشان دهنده‌ موفقیت آمیز بودن ثبت نام شماست و اگر ارائه نشود به معنای وجود مشکلی در فرم است.

شرایط انتخاب رشته بدون آزمون سراسری 1402

داوطلبان برای انتخاب رشته‌‌‌ بدون کنکور سراسری باید از شرایط آن آگاه باشند که در این بخش می خواهیم بررسی کنیم :

 • دارا بودن یکی از مدارک تحصیلی زیر برای ثبت نام بدون آزمون سراسری ضروری است :
 1. مدرک دیپلم نظام جدید نظری ، فنی حرفه ای و کاردانش
 2. مدرک دیپلم نظام قدیم نظری + پیش دانشگاهی
 3. مدرک دیپلم نظام قدیم فنی حرفه ای یا کاردانش + مدرک کاردانی
 4. مدرک دیپلم 4 ساله نظام قدیم
 5. مدرک دانشگاهی
 • داوطلبان برای ثبت نام بدون کنکور سراسری باید دارای سوابق تحصیلی مناسبی باشند. البته‌‌‌ شرط معدل به صورت دقیق تعیین نشده‌ است اما با داشتن معدل بالا ، شانس قبولی بیشتری وجود دارد.
 • داوطلبانی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در دانشگاه روزانه هستند می توانند بدون انصراف از دانشگاه ، انتخاب رشته‌‌‌ بدون آزمون سراسری را انجام دهند و پس از قبولی در رشته‌‌‌ محل مورد علاقه از دانشگاه خود انصراف دهند.
 • دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های غیر روزانه ، مجاز به ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه سراسری هستند.
 • انتخاب رشته‌‌‌ بدون آزمون سراسری برای تمام دانشگاه ها انجام می گیرد بنابراین داوطلبان می توانند در فرم انتخاب رشته‌‌‌ خود از رشته‌‌‌‌ های هر یک از دانشگاه های مدنظرشان انتخاب نمایند. (به جزء دانشگاه های آزاد و علمی کاربردی که فرایند مجزایی دارند)
 • ثبت نام و انتخاب رشته‌‌‌ بدون آزمون سراسری به معنای پذیرش قطعی نیست و داوطلبان باید منتظر اعلام نتایج باشند.

مرتبط بخوانید : راهنمای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور

لیست رشته‌‌‌ های بدون آزمون سراسری

رشته‌‌‌ های بدون آزمون سراسری از تنوع بسیاری برخوردار هستند و داوطلبان می توانند در رشته‌‌‌‌ مورد علاقه شان و صرف نظر از رشته‌‌‌‌ دوران دبیرستان خود ، ثبت نام و انتخاب رشته‌‌‌ نمایند. این رشته‌‌‌‌ ها از گروه های ریاضی ، فنی مهندسی ، علوم تجربی ، علوم پایه ، کشاورزی ، هنر ، زبان و … ارائه می شوند که چند مورد از پر طرفدارترین آنها را در ادامه معرفی می کنیم :

 • مهندسی برق
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی صنایع
 • حسابداری
 • روانشناسی
 • مدیریت بازرگانی
 • مدیریت صنعتی
 • مشاوره
 • حقوق
 • شیمی کاربردی
 • شیمی محض
 • زیست شناسی گیاهی
 • زیست شناسی جانوری
 • میکروبیولوژی
 • و…
احتمالا این را هم بپسندید  ثبت نام بدون ازمون کارشناسی ناپیوسته دانشگاه ازاد 1401 - زمان و راهنمای ثبت نام

نتایج انتخاب رشته بدون آزمون سراسری 1402

انتخاب رشته بدون آزمون سراسری

چند هفته‌‌‌‌ پس از به پایان رسیدن فرایند انتخاب رشتهبر اساس سوابق تحصیلی سراسری ، داوطلبان باید نتایج را دریافت کنند تا از قبولی یا عدم قبولی شان اطلاع یابند. نتایج بدون کنکور سراسری در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود و شامل کارنامه می باشد. داوطلبان باید کد پیگیری خود را ارائه دهند تا بتوانند این کارنامه را دریافت کنند.

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته بدون آزمون سراسری ، داوطلبانی که پذیرفته‌‌‌‌ شده‌ اند و قصد ثبت نام در رشته‌‌‌‌ قبولی خود را دارند ، باید به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کرده‌ و پیش ثبت نام را انجام دهند. پذیرفته‌‌‌‌ نشدگان هم باید منتظر ثبت نام دوره بعدی باشند و یا اینکه در دانشگاه های آزاد و علمی کاربردی ثبت نام نمایند.

سوالات شما

 • زمان انتخاب رشته‌‌‌ بدون آزمون سراسری 1402 در چه تاریخی است؟

انتخاب رشته‌ بر اساس سوابق تحصیلی سراسری برای نیمسال های مهر و بهمن انجام می گیرد که زمانبندی ثبت نام متفاوتی دارند.

 • برای انتخاب رشته‌ بدون کنکور سراسری باید به کدام سایت مراجعه کنیم؟

سایت سازمان سنجش آموزش کشور ، مسئول ثبت نام و انتخاب رشته‌ بدون کنکور سراسری است.

 • شرط معدل لازم برای انتخاب رشته‌ بر اساس سوابق تحصیلی سراسری چقدر است؟

برای انتخاب رشته‌ بدون آزمون دانشگاه سراسری شرط معدل دقیق تعیین نشده‌ است.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

تمدید مهلت ثبت نام دانشگاه آزاد

تمدید مهلت ثبت نام دانشگاه آزاد 📞 فرصت مجدد ثبت نام بدون کنکور و با کنکور دانشگاه آزاد

تمدید مهلت ثبت نام دانشگاه آزاد ، فرصتی مجدد برای داوطلبانی است که بنا به …

2 نظر

 1. سلام من رشتم کاردانش هست گرافیک نظام جدیدبامعدل 15/5میتونم تودانشگاه آزاد بدون کنکورپرستا ی ثبت نام کرد؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. رشته پرستاری بدون کنکور در دانشگاه آزاد ارائه نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر