از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

انتخاب رشته با رتبه 1402 📞 انتخاب رشته با رتبه در سهمیه ، رتبه کشوری و رتبه بد

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

انتخاب رشته با رتبه

داوطلبان کنکوری باید پس از اعلام شدن نتایج کنکور سراسری ، انتخاب رشته‌ خود را انجام دهند. ابزار مهمی که باید برای انتخاب رشته‌ استفاده شود ، کارنامه کنکور است. داخل کارنامه ، رتبه در سهمیه ، رتبه کشوری و تراز داوطلب درج شده‌ است که بر اساس این اطلاعات ، می بایست انتخاب رشته‌ انجام گیرد. برای اکثر داوطلبان این سوال مطرح است که انتخاب رشته‌ را باید با کدام رتبه انجام دهند و آیا فقط باید یک رتبه ملاک قرار بگیرد؟ در ادامه مطلبی را آماده کرده‌ ایم تا توضیحات لازم راجع به انتخاب رشته با رتبه ارائه نماییم. لطفا همراه ما باشید.

شما داوطلبان کنکوری عزیز می توانید برای بهره مند شدن از مشاوره انتخاب رشته کنکور در زمینه هایی همچون بررسی رتبه قبولی رشته‌ های مختلف، بررسی بازار کار و معرفی رشته ها و همچنین انجام انتخاب رشته‌ کنکور با شانس قبولی بالا ، با مشاوران ارشد ما در پاسخ با ما ارتباط برقرار کنید.

کارشناسان ما تمامی ایام هفته حتی روزهای تعطیل از 8 صبح لغایت 12 شب پاسخگوی شما عزیزان میباشند.

همین حالا تماس بگیرید 

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

انتخاب رشته با رتبه در سهمیه 1402

مهم ترین رتبه که در انتخاب رشته‌ کنکور موثر می باشد ، رتبه در سهمیه است. داوطلبان برای انتخاب رشته‌ در دانشگاه های سراسری که شامل روزانه ، شبانه ، پردیس خودگردان ، پیام نور و غیرانتفاعی هستند ، باید به رتبه سهمیه خود توجه داشته باشند. همچنین برای بررسی رتبه قبولی های سال گذشته‌ ، باید به رتبه در سهمیه آنها توجه داشت.

رتبه در سهمیه داوطلبان ، رتبه ای است که در سهمیه منطقه یا ایثارگران آنها اعلام شده‌ است. داوطلبان بر حسب شرایطی که دارند ، می توانند از یکی از سهمیه های مناطق و ایثارگری استفاده کنند و رتبه ای که به عنوان رتبه در سهمیه آنها اعلام می شود ، ملاک انتخاب رشته‌ آنها قرار می گیرد.

مرتبط بخوانید : تا چه رتبه ای مجاز به انتخاب رشته هستیم 

انتخاب رشته‌ با رتبه کشوری 1402

یکسری از رشته‌ محل های ارائه شده‌ در دانشگاه های مختلف سراسری و آزاد ، پذیرش کشوری دارند و داوطلبان برای قبول شدن در این رشته‌ ها ، باید رتبه کشوری مناسب داشته باشند. اگر دفترچه انتخاب رشته‌ کنکور تجربی را بررسی کنید ، می توانید رشته‌ محل های کشوری را مشاهده نمایید. پذیرش در این رشته‌ ها ، بدون توجه به رتبه سهمیه انجام می گیرد و تمام داوطلبان کشور صرف نظر از اینکه چه سهمیه ای دارند و در کدام استان هستند ، می توانند این رشته‌ ها را انتخاب کنند.

مرتبط بخوانید : آخرین رتبه مجاز به انتخاب رشته‌ انسانی – حداقل رتبه لازم برای انتخاب رشته‌ انسانی

انتخاب رشته با رتبه بد 1402

برخی از داوطلبان که رتبه مناسبی در کنکور کسب نکرده‌ اند ، سوال می کنند که انتخاب رشته‌ با رتبه بد را انجام دهند یا خیر؟ پاسخ ما به این دسته از داوطلبان این است که حتما باید انتخاب رشته‌ کنند چرا که با رتبه بد هم شانس قبولی در برخی از رشته‌ محل ها وجود دارد. البته داوطلبانی که رتبه بد در کنکور کسب کرده‌ اند ، احتمالا مجاز به انتخاب رشته‌ در دانشگاه های روزانه و شبانه نمی شوند اما می توانند از رشته‌ محل های ارائه شده‌ در سایر دانشگاه ها انتخاب کنند.

اگر رتبه کنکور شما نسبتا بد است ، می توانید انتخاب رشته‌ کنکور خود را به مشاوران ما در مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما بسپارید. مشاوران با انواع رشته‌ های دانشگاهی آگاهی کامل دارند و می دانند که برای قبولی در هر رشته‌ ، به چه حدود رتبه ای نیاز است.

مشاوران می توانند فرم انتخاب رشته‌ شما را با رشته‌ هایی تکمیل کنند که بیشترین شانس قبولی را در آنها دارید.

همین حالا تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

انتخاب رشته‌ با رتبه سهمیه ایثارگران 1402

انتخاب رشته با رتبه

داوطلبانی که سهمیه ایثارگران دارند ، دارای شرایط متفاوت تری در انتخاب رشته‌ کنکور سراسری هستند. سهمیه ایثارگری در کنکور سراسری تشکیل شده‌ از دو نوع سهمیه 5 درصد ایثارگران و 25 درصد ایثارگران می باشد. دانشگاه ها در هر یک از رشته‌ های تحصیلی خود ، 5 درصد ظرفیت پذیرش را برای داوطلبان سهمیه ایثارگران 5 درصدی در نظر می گیرند. همچنین 25 درصد ظرفیت پذیرش رشته‌ محل ها ، متخص به داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران 25 درصدی می باشد.

مرتبط بخوانید : آخرین رتبه مجاز به انتخاب رشته‌ تجربی – حداقل رتبه لازم برای انتخاب رشته‌ تجربی

داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران به دلیل آنکه ظرفیت پذیرش ویژه به آنها اختصاص داده‌ شده‌ است ، دارای شانس قبولی بیشتر هستند اما برای انتخاب کردن یک رشته‌ ، باید حداقل 70 درصد رتبه آخرین فرد پذیرفته‌ شده‌ در سهمیه آزاد را کسب نمایند در غیر این صورت مجاز به انتخاب آن رشته‌ محل نمی باشند.

احتمالا این را هم بپسندید  لیست مناطق و رشته های ممنوعه برای اتباع خارجی 1402 📞 لیست کامل

سوالات شما

 • انتخاب رشته با رتبه بد امکان پذیر است؟

بله ، داوطلبان می توانند حتی با رتبه بد هم انتخاب رشته‌ کنند و شانس قبولی دارند.

 • انتخاب رشته‌ با رتبه در سهمیه است یا رتبه کشوری؟

بستگی به رشته‌ محل مدنظر شما دارد اما پذیرش در اکثر رشته‌ ها بر اساس رتبه در سهمیه انجام می گیرد.

 • برای انتخاب رشته‌ در دانشگاه آزاد کدام رتبه مهم تر است؟

برای انتخاب رشته‌ کنکور دانشگاه آزاد ، هر دو رتبه سهمیه و کشوری مهم هستند.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

روش کنکور دادن

روش کنکور دادن 📞 10 روش مهم و مفید برای کنکور دادن

کنکور سراسری امسال نیز همانند سال های قبل برای گروه های آزمایشی ریاضی ، تجربی …

3 نظر

 1. یسنا امیدی

  سلام روزتون خوش
  رشته تجربی با رتبه ۱۰۰۰۰۰میتونه آزاد حقوق بره؟منطقه دو

 2. ببخشید من مدرک کارشناسی از دانشگاه دولتی دارم، امسال کنکور شرکت کردم و میخوام انتخاب رشته کنم اگه دانشگاه دولتی قبول بشم و مجدد برای کنکور ۱۴۰۳ شرکت کنم و برای دانشگاه دولتی قبول بشم و بخوام از اون دانشگاه در حال تحصیل انصراف بدم نیاز به پرداخت جریمه نقدی هست؟ بعضی جاها گفتن که چون از دانشگاه دولتی وارد یه دانشگاه دولتی دیگه میشی نیازی به پرداخت جریمه نیست… این مطلب چقد صحت داره؟

  • پاسخ با ما

   با سلام. لطفا با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر