از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

امتحان مجدد برای تعیین رشته پایه نهم 📞 شرایط شرکت در امتحان مجدد تعیین رشته نهم

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

دانش آموزان مقطع نهم که پس از دریافت نتایج هدایت تحصیلی ، نتوانسته‌ اند امتیاز لازم برای ورود به رشته‌ مورد علاقه خود را به دست آورند ، می توانند از فرصت امتحان مجدد برای تعیین رشته‌ پایه نهم استفاده کنند. در حقیقت این دسته‌ از دانش آموزان فرصت مجددی را در اختیار خواهند داشت تا نمرات امتحان خود را جبران کنند. ثبت نام در امتحان مجدد برای تعیین رشته پایه نهم 1403 از طریق سایت مای مدیو صورت می گیرد. داوطلبان این امتحانات بعد از تکمیل فرم ، می توانند در امتحانات شهریور ماه شرکت کنند. برای آشنایی با جزئیات بیشتر پیرامون امتحان مجدد برای تعیین رشته‌ پایه نهم در ادامه با ما همراه شوید.

شما دانش آموزان عزیز که موفق به ورود به رشته‌‌ تحصیلی مورد علاقه خود نشده‌‌ اید و مایلید در امتحان مجدد برای تعیین رشته‌ پایه نهم شرکت کنید ، می توانید از مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی پاسخ با ما راهنمایی دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره پیرامون امتحان مجدد برای تعیین رشته‌ پایه نهم همین حالا تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

آشنایی با جزئیات برگزاری امتحان مجدد برای تعیین رشته پایه نهم

انتخاب رشته‌ در مقطع نهم یکی از مهم ترین تصمیمات برای ادامه تحصیل است. دانش آموزان در صورتی موفق به تحصیل در رشته‌ انتخابی خود خواهند شد که نمره لازم را برای ورود به رشته‌ مد نظرشان را کسب کنند.

با این حال برخی از دانش آموزان به دلیل عدم موفقیت در کسب نمره لازم ، نمی توانند وارد رشته‌ مورد علاقه‌ خود شوند. آموزش و پرورش با برگزاری امتحان مجدد برای تعیین رشته پایه نهم ، این فرصت را به این دسته‌ از دانش آموزان می دهد تا بتوانند نمرات کم خود را بهبود ببخشند و مجدد برای انتخاب رشته‌ اقدام کنند.

برای ثبت نام در امتحان مجدد برای تعیین رشته پایه نهم ، دانش آموزان باید به سایت مای مدیو به نشانی اینترنتی ” my.medu.ir ” مراجعه کنند و مراحل نام نویسی در این آزمون را تکمیل کنند.

البته پیش از انجام اقدامات لازم در سایت مای مدیو ، نیاز است که متقاضیان ابتدا فرم درخواست شرکت در امتحان تعیین رشته‌ مجدد را از مسئول مدرسه دریافت کنند و پس از تکمیل ارائه دهند. دانش آموزانی که موفق به کسب نمره لازم در امتحانات تعیین رشته‌ مجدد می شوند ، مجاز خواهند بود مجدد رشته‌ مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

مرتبط بخوانید : هدایت تحصیلی نهم در سایت مای مدیو

حد نصاب نمره لازم برای ورود به رشته‌ های مختلف 

امتحان مجدد برای تعیین رشته پایه نهم

دانش آموزان برای انتخاب هر رشته‌ ، باید حداقل نمرات را در دروس مختلف و در سه پایه هفتم ، هشتم و نهم به دست آورده‌‌ باشند. نمرات دروس در مقطع هفتم و هشتم با ضریب 1 و در مقطع نهم با ضریب 3 محاسبه می شود.

برای رشته‌ های مختلف ، یک حد نصاب برای ورود به آن رشته‌ تعریف شده‌ است. به طوری که این حد نصاب با جمع نمرات کتبی در سه مقطع هفتم ، هشتم و نهم و با در نظر گرفتن‌‌ ضریب به دست می آید. در ادامه به حداقل امتیازی که برای ورود به هر رشته‌‌ و با در نظر گرفتن‌‌ نمرات در سه سال دوره متوسطه اول نیاز است ، اشاره کرده‌ ایم.

 • رشته‌ ریاصی فیزیک

ریاضی : 70

علوم : 65

 • رشته‌ علوم تجربی

ریاضی : 65

علوم : 70

 • رشته‌ ادبیات و علوم انسانی

زبان و ادبیات فارسی : 70

مطالعات اجتماعی : 65

عربی : 60

 • فنی حرفه ای (صنعت و هنر)

ریاضی و علوم : 50

فناوری و هنر 60

 • فنی حرفه ای (خدمات)

ریاضی : 50

فناوری و هنر : 60

 • فنی حرفه ای (کشاورزی)

علوم : 50

فناوری و هنر 60

با این توضیحات، برای درک بهتر توجه داشته باشید اگر دانش آموز متقاضی ورود به رشته‌ ریاضی است باید در درس ریاضی حداقل نمره 15 و در درس علوم نیز حداقل نمره 14 را به دست آورده‌ باشد. برای رشته‌ تجربی ، متناسب با حدنصاب نمره لازم ، این شرایط برعکس است.

لازم به ذکر است که دانش آموزانی که متقاضی ورود به یک رشته‌ هستند ، متناسب با سوابق تحصیلی که دارند ، در دو الویت الف و ب تقسیم بندی می شوند. الویت ثبت نام با گروه الف است و در صورتی که ظرفیت خالی وجود داشته‌ باشد به گروه ب اختصاص داده می شود.

مرتبط بخوانید : اولویت الف در هدایت تحصیلی

زمان شرکت در امتحان مجدد برای تعیین رشته پایه نهم

دانش آموزانی که حد نصاب نمره را در امتحانات خرداد ماه در یکی از شاخه‌ ها ، زمینه ها و یا رشته‌‌ های تحصیلی به دست نیاورده‌ اند ، فرصت شرکت در امتحان مجدد برای تعیین رشته‌ پایه نهم را خواهند داشت.

این دسته از داوطلبان باید نمون برگ درخواست تعیین رشته‌ مجدد را در سامانه مای مدیو تکمیل کنند تا بتوانند به صورت همزمان با امتحان دانش آموزان تجدیدی ، در شهریور ماه مجدد آزمون بدهند.

شرایط شرکت در امتحان مجدد برای تعیین رشته‌ پایه نهم

نکات مهم در ارتباط با امتحان مجدد برای تعیین رشته پایه نهم شامل موارد زیر است :

 • از شرایط مهمی که در ارتباط با امتحان مجدد برای تعیین رشته‌ پایه نهم وجود دارد ، این است که حد نصاب برای ورود به یک رشته‌ ، مطابق با نمرات پایانی سه ساله دوره اول متوسطه‌ محاسبه خواهد شد.
 • اگر دانش آموز موفق به کسب حد نصاب نمره لازم است ، در صورت وجود ظرفیت می تواند در مدارس دولتی تحصیل دهد. تحصیل در رشته‌ انتخابی در مدارس غیردولتی نیز بلامانع خواهد بود.
 • نمراتی که دانش آموز در امتحان مجدد تعیین رشته‌ به دست می آورد ، در کارنامه تحصیلی و نمون برگ های هدایت تحصیلی درج می شود. با این حال در معدل کل و یا سالانه او تاثیری ندارد. این نمرات صرفا در هدایت تحصیلی دانش آموز کاربرد دارند.

مرتبط بخوانید : مشاوره هدایت تحصیلی پایه نهم 1403

سوالات شما

 • زمان برگزاری امتحان مجدد برای تعیین رشته پایه نهم چه تاریخی است ؟

امتحان مجدد برای تعیین رشته‌ پایه نهم در شهریور ماه و به صورت همزمان با امتحانات دانش آموزان تجدیدی برگزار خواهد شد.

 • امتیاز لازم جهت ورود به رشته‌ های مختلف در متوسطه دوم ، چگونه محاسبه خواهد شد ؟

در محاسبه امتیاز لازم برای ورود به رشته‌‌ های مختلف ، نمرات سه مقطع هفتم ، هشتم و نهم با ضرایب مختلف تاثیرگذار هستند.

 • چه کسانی مجاز به شرکت در امتحان مجدد برای تعیین رشته‌ پایه نهم هستند ؟

تمامی داوطلبانی که به دلیل عدم کسب حد نصاب نمره لازم ، موفق به ورود به رشته‌‌ تحصیلی مورد علاقه خود نشده‌‌ اند ، می توانند در امتحان مجدد برای تعیین رشته‌ پایه نهم شرکت کنند.

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر