از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

تک ماده دوازدهم ۱۴۰۲ 📞 تک ماده دوازدهم چیست و بررسی شرایط آن

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

تک ماده دوازدهم

بسیاری از دانش آموزان پایه دوازدهم ممکن است به دلیل بیماری و یا جا ماندن از امتحان ، موفق به کسب نمره قبولی در امتحان یک یا چند درس نشوند و یا دانش آموزانی که در جلسه آزمون حضور داشته اند اما نتوانسته اند نمره قبولی را در چند درس به دست آورند. برای این دسته از دانش آموزان ، امکان استفاده از قانون تک ماده وجود دارد. توضیحات کامل راجع به تک ماده دوازدهم ۱۴۰۲ در ادامه این مطلب ارائه خواهد شد. لطفا همراه ما باشید.

در مورد تبصره امتحانات پایه دوازدهم سوالی دارید یا نیازمند راهنمایی هستید ؟

همین حالا تماس بگیرید و سوالات خود را از مشاوران ارشد ما بپرسید.

تماس از سراسر کشور : 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

تک ماده دوازدهم ۱۴۰۲ چیست

دانش آموزان پایه دوازدهم باید بتوانند در امتحانات نهایی موفق به کسب حداقل نمرات شوند تا امکان دریافت مدرک دیپلم خود و سپس امکان ورود به دانشگاه را داشته باشند. اگر دانش آموزی نتواند حداقل نمره قبولی را در یک یا چند درس کسب کند ، می تواند از قانونی به نام تبصره و تک ماده استفاده نماید. این قانون به دانش آموزان مردودی کمک می کند که بدون شرکت مجدد در امتحان ، دروس مردود شده را پاس کنند و فارغ التحصیل شوند.

استفاده از تک ماده فقط برای دروس نظری پایه دوازدهم کاربرد دارد و برای دروس کارورزی و مهارتی نمی توان از آن استفاده کرد. همچنین دانش آموز تنها در صورت داشتن معدل بالای 12 مجاز به استفاده از تک ماده خواهد بود.

شرایط استفاده از تک ماده دوازدهم ۱۴۰۲

دانش آموزان پایه دوازدهم برای فارغ التحصیل شدن لازم است که در امتحانات تمام دروس ، نمره قبولی را به دست آورند. شرایط استفاده از تبصره برای دروس مردودی ، به صورت زیر می باشد :

  • داشتن معدل بالای 10
  • دارا بودن حداقل نمره 7 در دروس مربوطه
  • حداقل نمره قبولی در دروس شایستگی فنی و غیرفنی شاخه کار و دانش ، 12 است.
  • استفاده از تک ماده برای دروس مهارتی و کارورزی امکان پذیر نیست.
احتمالا این را هم بپسندید  تک ماده چیست 1402 📞 فرق تک ماده و تبصره چیست

تک ماده دوازدهم ۱۴۰۲ برای چند درس مجاز است

شما برای استفاده از قانون تبصره و تک ماده مجاز به اعمال آن در چند دروس می باشید و امکان اینکه برای تمام دروس خود از این قانون استفاده کنید ، وجود ندارد. بر اساس آیین نامه آموزشی ، دانش آموزان پایه دوازدهم مجازند که حداکثر در 2 درس نهایی و در 2 درس غیرنهایی از تبصره استفاده نمایند.

با این توضیحات پس می توان به این نتیجه رسید که اگر دانش آموزی 4 درس با نمره زیر 10 و بالای 7 داشته باشد و معدل او نیز بالاتر از 10 باشد ، می تواند با استفاده از تبصره و بدون نیاز به شرکت در امتحان ، فارغ التحصیل شود.

مرتبط بخوانید : تک ماده در امتحانات نهایی چیست ؟ – چگونه می توان از آن استفاده کرد ؟

نحوه محاسبه نمره قبولی پایه دوازدهم

نحوه محاسبه نمره قبولی پایه دوازدهم برای هر یک از نمرات سالانه و تابستانه متفاوت است که در این بخش می خواهیم شرح دهیم :

شیوه محاسبه نمره سالانه

نمره سالانه ، مجموع نمرات مستمر نوبت اول و نوبت دوم و نمرات اکتسابی در امتحانات نوبت اول و نوبت دوم می باشد. بیشترین تاثیر را در نمره سالانه ، نمرات امتحانات نوبت دوم دارند و تاثیر نمرات مستمر کمتر است.

8 ÷[{(نمره مستمر نوبت اول × 1) + (نمره برگه نوبت اول × 2 )} + {(نمره مستمر نوبت دوم × 1) + (نمره برگه نوبت دوم × 4)}] = نمره سالانه

روش محاسبه نمره تابستانه

دانش آموزانی که در امتحانات خردادماه شرکت کرده اند اما موفق به قبولی نشده اند ، می توانند در امتحانات شهریورماه شرکت نمایند. نحوه محاسبه نمره تابستانه به صورت زیر می باشد :

4 ÷[ (نمره ارزشیابی پایانی × 3 ) + (نمره مستمر × 1)] = نمره تابستانه

ایا استفاده از قانون تک ماده دوازدهم ۱۴۰۲ اجباری است؟

تک ماده دوازدهم

اگر دانش آموزی نخواهد از تبصره استفاده کند، باید چه کند؟ لازم است بدانید که اجباری در استفاده از قانون تبصره وجود ندارد و شما می توانید به جای آن ، در امتحانات شهریورماه شرکت نمایید. مزیت شرکت در امتحانات شهریورماه ، کسب نمرات بالاتر و ارتقا معدل است. البته اگر نمره کسب شده در شهریور ماه پایین تر از نمره خرداد ماه باشد ، در این صورت می توان از تک ماده استفاده کرد.

مرتبط بخوانید : تبصره امتحان نهایی چیست ؟ – شرایط تبصره امتحان نهایی نهم و دوازدهم

  • نمره لازم برای قبولی در امتحانات پایه دوازدهم چقدر است؟

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

تک ماده هشتم

تک ماده هشتم 1402 📞 تک ماده هشتم چیست و بررسی شرایط آن

یکی از سوالات رایج دانش آموزان کلاس هشتم درباره شرایط تک ماده و تبصره است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر