از بهترین ها مشاوره بگیرید

تماس از سراسر کشور 9099071612
از 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل
تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر

تک ماده دوازدهم 1403 📞 تک ماده دوازدهم چیست و بررسی شرایط آن

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت بدون کد و صفر :

9099071612

تک ماده دوازدهم

بسیاری از دانش آموزان پایه دوازدهم ممکن است به دلیل بیماری و یا جا ماندن از امتحان ، موفق به کسب نمره قبولی در امتحان یک یا چند درس نشوند و یا دانش آموزانی که در جلسه آزمون حضور داشته اند اما نتوانسته اند نمره قبولی را در چند درس به دست آورند. برای این دسته از دانش آموزان ، امکان استفاده از قانون تک ماده وجود دارد. توضیحات کامل راجع به تک ماده دوازدهم 1403 در ادامه این مطلب ارائه خواهد شد. لطفا همراه ما باشید.

در مورد تبصره امتحانات پایه دوازدهم سوالی دارید یا نیازمند راهنمایی هستید ؟

همین حالا تماس بگیرید و سوالات خود را از مشاوران ارشد ما بپرسید.

تماس از سراسر کشور : 9099071612

تماس از طریق تلفن ثابت بدون کد و صفر، حتی ایام تعطیل

تک ماده دوازدهم 1403 چیست

دانش آموزان پایه دوازدهم باید بتوانند در امتحانات نهایی موفق به کسب حداقل نمرات شوند تا امکان دریافت مدرک دیپلم خود و سپس امکان ورود به دانشگاه را داشته باشند. اگر دانش آموزی نتواند حداقل نمره قبولی را در یک یا چند درس کسب کند ، می تواند از قانونی به نام تبصره و تک ماده استفاده نماید. این قانون به دانش آموزان مردودی کمک می کند که بدون شرکت مجدد در امتحان ، دروس مردود شده را پاس کنند و فارغ التحصیل شوند.

استفاده از تک ماده فقط برای دروس نظری پایه دوازدهم کاربرد دارد و برای دروس کارورزی و مهارتی نمی توان از آن استفاده کرد. همچنین دانش آموز تنها در صورت داشتن معدل بالای 12 مجاز به استفاده از تک ماده خواهد بود.

شرایط استفاده از تک ماده دوازدهم 1403

دانش آموزان پایه دوازدهم برای فارغ التحصیل شدن لازم است که در امتحانات تمام دروس ، نمره قبولی را به دست آورند. شرایط استفاده از تبصره برای دروس مردودی ، به صورت زیر می باشد :

  • داشتن معدل بالای 10
  • دارا بودن حداقل نمره 7 در دروس مربوطه
  • حداقل نمره قبولی در دروس شایستگی فنی و غیرفنی شاخه کار و دانش ، 12 است.
  • استفاده از تک ماده برای دروس مهارتی و کارورزی امکان پذیر نیست.

تک ماده دوازدهم 1403 برای چند درس مجاز است

شما برای استفاده از قانون تبصره و تک ماده مجاز به اعمال آن در چند دروس می باشید و امکان اینکه برای تمام دروس خود از این قانون استفاده کنید ، وجود ندارد. بر اساس آیین نامه آموزشی ، دانش آموزان پایه دوازدهم مجازند که حداکثر در 2 درس نهایی و در 2 درس غیرنهایی از تبصره استفاده نمایند.

احتمالا این را هم بپسندید  تک ماده هفتم 📞 قوانین و شرایط استفاده از تک ماده در پایه هفتم

با این توضیحات پس می توان به این نتیجه رسید که اگر دانش آموزی 4 درس با نمره زیر 10 و بالای 7 داشته باشد و معدل او نیز بالاتر از 10 باشد ، می تواند با استفاده از تبصره و بدون نیاز به شرکت در امتحان ، فارغ التحصیل شود.

مرتبط بخوانید : تک ماده در امتحانات نهایی چیست ؟

نحوه محاسبه نمره قبولی پایه دوازدهم

نحوه محاسبه نمره قبولی پایه دوازدهم برای هر یک از نمرات سالانه و تابستانه متفاوت است که در این بخش می خواهیم شرح دهیم :

شیوه محاسبه نمره سالانه

نمره سالانه ، مجموع نمرات مستمر نوبت اول و نوبت دوم و نمرات اکتسابی در امتحانات نوبت اول و نوبت دوم می باشد. بیشترین تاثیر را در نمره سالانه ، نمرات امتحانات نوبت دوم دارند و تاثیر نمرات مستمر کمتر است.

8 ÷[{(نمره مستمر نوبت اول × 1) + (نمره برگه نوبت اول × 2 )} + {(نمره مستمر نوبت دوم × 1) + (نمره برگه نوبت دوم × 4)}] = نمره سالانه

روش محاسبه نمره تابستانه

دانش آموزانی که در امتحانات خردادماه شرکت کرده اند اما موفق به قبولی نشده اند ، می توانند در امتحانات شهریورماه شرکت نمایند. نحوه محاسبه نمره تابستانه به صورت زیر می باشد :

4 ÷[ (نمره ارزشیابی پایانی × 3 ) + (نمره مستمر × 1)] = نمره تابستانه

ایا استفاده از قانون تک ماده دوازدهم 1403 اجباری است؟

تک ماده دوازدهم

اگر دانش آموزی نخواهد از تبصره استفاده کند، باید چه کند؟ لازم است بدانید که اجباری در استفاده از قانون تبصره وجود ندارد و شما می توانید به جای آن ، در امتحانات شهریورماه شرکت نمایید. مزیت شرکت در امتحانات شهریورماه ، کسب نمرات بالاتر و ارتقا معدل است. البته اگر نمره کسب شده در شهریور ماه پایین تر از نمره خرداد ماه باشد ، در این صورت می توان از تک ماده استفاده کرد.

مرتبط بخوانید : تبصره امتحان نهایی چیست ؟ 

تک ماده دوازدهم 1403 برای شهریورماه 

برخی از دانش آموزان هستند که در خردادماه از قانون تک ماده استفاده نمی کنند و ترجیح می دهند در امتحانات پایان ترم شهریورماه شرکت نمایند. این دسته از دانش آموزان مانعی برای عدم استفاده از تک ماده در خرداد ندارند و می توانند با شرکت در امتحانات شهریورماه کسب نمره بهتر ، معدلشان را ارتقاء دهند. دانش آموزان مذکور اگر در شهریورماه موفق به کسب نمرات بالا نشوند ، این امکان را دارند که از تک ماده استفاده نمایند.

استفاده از تک ماده دوازدهم و تاثیر آن بر کنکور

دانش آموزان پایه دوازدهم در امتحانات نهایی شرکت می کنند که زمان آن در خردادماه می باشد. نمرات اکتسابی در امتحانات نهایی دوازدهم ، تاثیر مستقیم بر نتایج کنکور دارد و با توجه به تاثیر سوابق تحصیلی به میزان 50 درصد بر کنکور 1403 ، باید نمرات مناسبی کسب شود. استفاده از تک ماده دوازدهم باعث تاثیر منفی بر نتایج کنکور می شود زیرا با قانون تک ماده ، نمره به همان صورت باقی می ماند و باعث افت معدل می شود. بنابراین اگر می خواهید از تاثیر مثبت سوابق تحصیلی دوازدهم در کنکور بهره مند شوید ، توصیه می شود که در امتحانات شهریورماه شرکت نمایید تا بتوانید نمرات و معدل خود را ارتقاء دهید.

تاثیر تک ماده دوازدهم در ثبت نام بدون کنکور دانشگاه

اگر تصمیم دارید بعد از دریافت مدرک دیپلم خود وارد دانشگاه بدون کنکور شوید ، توجه داشته‌ باشید که سوابق تحصیلی شما در قبولی تان موثر است. استفاده از تک ماده به دلیل آنکه باعث افت معدل می شود ، ممکن است باعث کاهش شانس پذیرش تان در رشته‌ و دانشگاه مورد علاقه تان شود مخصوصا در رشته‌ های پرمتقاضی دانشگاه های سراسری که اولویت پذیرش با داوطلبان دارای معدل بهتر است.

  • نمره لازم برای قبولی در امتحانات پایه دوازدهم چقدر است؟

علاوه بر مقاله اي که تقديم شما ميشود مشاوران ارشد «پاسخ با ما» آماده پاسخگوئي تلفني به شما عزيزان مي باشند ، وقت شما طلاست ، تماس از 8 صبح لغايت 12 شب ، حتی در ایام تعطیل ، تماس از طريق تلفن ثابت :

تماس از سراسر کشور: 9099071612

همچنین ببینید

تک ماده دهم انسانی

تک ماده دهم انسانی 📞 قوانین و شرایط استفاده از تک ماده دهم انسانی

دانش آموزان مشغول به تحصیل در دوره دوم متوسطه به شرح دهم ، یازدهم و …

یک نظر

  1. سلام من دوازدهمم اگر در امتحان خرداد نمره برگه صفر هم بشم با نمره سالانه بالای ۷ میتونم تک ماده کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از تلفن ثابت بدون کد وصفر